Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami

Okładka książki Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami
Michał Korkosz Wydawnictwo: Otwarte kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Otwarte
2020-10-28
2020-10-28
Aleksandra Żak
kuchnia polska kuchnia wegetariańska kulinaria przepisy kulinarne wegetarianizm

Miód i masełko dla żołądka (przepisy) i serduszka (ich opisy i piękne historie).

Książkę kupiłam po miesiącach śledzenia bloga i mediów społecznościowych autora. Ze zdziwieniem stwierdziłam, że wszystkie interesujące mnie przepisy są mi znane, z bloga - to pierwsze rozczarowanie. Drugie - że niekoniecznie wychodzą. Wypróbowałam kilka, ale albo połączenie smaków choć intrygujące było zwyczajnie nietrafione, albo przepis nie wychodził. Wstyd było częstować potrawą innych. Trzecie rozczarowanie to wydanie. Papier matowy, okładka jasna, a więc szybko się brudzą. Ładnie wygląda na półce, ale w kuchni, gdzie coś chlapnie, czy ubrudzi całkowicie niepraktyczne. Nie polecam, czuję się oszukana przez promocję tej książki. Aha, bloga i mediów społecznych autora już nie śledzę.

Jestem bardzo nieobiektywna, bo uwielbiam Michała za jego osobowość i podejście do jedzenia (mnie samej bardzo bliskie).

Jego książka mnie oczarowała równie mocno jak jej autor. Mam wrażenie, że ona nie ma wad. Jest wydana przepięknie! Czyta się ją znakomicie, bo autor opatrzył ją osobistym wstępem, a każdy przepis jakaś anegdotką czy kilkoma słowami od siebie. Czuć w tym wszystkim bardzo dużą miłość do jedzenia, które dla autora stanowi sposób okazywania uczuć i troski swoim najbliższym.

Co ważne, przepisy typowe dla naszej kuchni (również regionalnych) zostały niejako udoskonalone, podkręcone, nabrały pazura. Uwielbiam takie eksperymenty w kuchni, bo wtedy nigdy nie jest nudno. Zdjęcia potraw wręcz do nas krzyczą, wszystko jest tak piękne, tak apetyczne, że ma się ochotę od razu zakasac rękawy i biec do kuchni. To potrawy niby proste, niby nam wszystkie znane, ale z twistem. Ja jestem absolutnie oczarowana i zakochana w tych smakach.

Jedyny minus to wydanie tej książki. Okładka jest przepiękna, bardzo symboliczna, ale zupełnie niepraktyczna. Jej tekstura przypomina w dotyku papier i, niestety, jeśli często się po nią sięga, to okładkła się niszczy, przedziera. Polecam zatem oprawić ją sobie choćby w papier do pieczenia, bo szkoda, żeby takie cudo uległo zniszczeniu kompletnie. A gwarantuję - jak raz się zacznie gotować z Rozkosznym, to później nie sposób przestać.

Polecam serdecznie, to chyba moja ulubiona (do kompletu z blogiem) książka kucharska obecnie.

Na półkach: , , , ,

Rewelacyjna. Pięknie wydana, z wstążeczką (dla mnie to ważne). Pełne uroku i ciepła wstępy autora, dokładnie i jasno rozpisane przepisy oraz wykonanie jak i składni (podane w objętościach i wagowo). Dużo klasyków, ale z pazurem. Powszechnie dostępne składniki, dużo nababiału, glutenu i jajek, ale też warzyw, owoców i kasz. Świetna baza przepisów na cały rok bez mięsa.

Książka pięknie wydana, przepisy jasno wytłumaczone. Świetna, polecam!

Książka pięknie wydana, przepisy jasno wytłumaczone. Świetna, polecam!

Jedna z lepszych książek kucharskich jakie kupiłem w 2020 roku.
Otwieram książkę i chcę gotować - teraz, natychmiast!!
Świetna szata graficzna i zdjęcia powodują dodatkowy ślinotok.
Każdy przepis jest osobną ucztą, każdy jest dostępny do zrobienia od ręki i każdy smakuje fenomenalnie. Bez przegięć i udziwnień. Po naszemu, ze smakiem i w dodatku bez mięsa, a posmakuje też typowym mięsożercą.
Młody autor fenomenalnie radzi sobie w kuchni.
Osobiście polecam też jego bloga. Jego szarlotka na palonym maśle to mój numer jeden.
UWIELBIAM!

Jedna z lepszych książek kucharskich jakie kupiłem w 2020 roku.
Otwieram książkę i chcę gotować - teraz, natychmiast!!
Świetna szata graficzna i zdjęcia powodują dodatkowy ślinotok.

Sceptycznie podszedłem do książki kucharskiej o polskiej, wegetariańskiej kuchni. Jednakże zaciekawiła mnie historia powstania tej książki więc zaryzykowałem, co mi tam.
Mam w zwyczaju zaznaczać strony z przepisami, które chciałbym wypróbować, więc w trakcie czytania tak też robiłem. Nie spodziewałem się jednak, że zaznaczę co drugi przepis.
Typowo polskie, podkręcone nietypowymi połączeniami smaki, piękne ilustracje i kawałek słowa przed każdym przepisem powoduje, że książkę „zjada się” w niesamowitym tępie. Książka już zdążyła zagościć w kuchni. Polecam!

Typowo polskie, podkręcone...

Dodaj cytat z książki Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami