Łowczyni

Wyróżniona opinia i

Łowczyni

przeczytanych książek 381 napisanych opinii 107

OCENA - 6/10 DOBRA

Jak dotychczas nie miałem okazji czytać książek pani Kate Quinn, więc sięgnąłem po powieść „ŁOWCZYNI”. Historia porusza temat nazistowskich zbrodni wojennych, temat bolesny, wstrząsający i z pewnością ciekawy na dobrą książkę. Opiniowana lektura nie jest dokumentem opartym na autentycznych dowodach, świadkach czy faktach lecz fikcją literacką z mocnym odwzorowaniem autentycznych postaci na których opierała się autorka, aby skonstruować swoją fabułę oraz bohaterów.

Trzeba przyznać, że wyszedł z tego całkiem zgrabny emocjonujący thriller, który przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Fabuła jest pełna zwrotów akcji, pełnokrwistych bohaterów, zwłaszcza „die Jagerin”, która jest motorem napędowym tej historii. To co szczególnie mnie zainteresowało to nota autorki umieszczona na samym końcu książki. Dzięki niej dowiemy się wielu bardzo interesujących autentycznych informacji o nazistach, czy utworzonych organizacjach, które zajęły się całym procesem ścigania zbrodniarzy wojennych po drugiej wojnie światowej choć nie tylko. Znajdziemy tam również wiele innych elementów, które zainspirowały autorkę do napisanie tej książki. Polecam. Jack_

OCENA - 6/10 DOBRA

Opasła powieść, która pochłania tak badzo że zaczęłam w sobotę po południu i skończyłam w niedzielę wieczorem. Zakończenie jest znane niemal od pierwszych rozdziałów, ale kolejne etapy, szczegóły i opisy historii która wydarzyła się wcześniej jest pasjonujące. Polecam.

„Jeśli zobaczy się wystarczająco wiele okropnych rzeczy, zaczyna brakować słów.”
Druga książka Kate Quinn w moich rękach, którą postanowiłam kupić na promocji. Po przeczytaniu „Kodu róży” wiedziałam, ze nie poprzestanę tylko na jednej książce tej autorki. Zdecydowanie mogę stwierdzić, że to był dobry zakup.
Historia oparta jest głównie na postaciach fikcyjnych, jednak autorka natchnęła się prawdziwymi wydarzeniami. Akcja toczy się podczas drugiej wojny światowej oraz 5 lat po niej. Dwóch Anglików - Ian oraz Tony - i Rosjanka - Nina, ruszają na poszukiwanie słynnej „Łowczyni”, która nieźle zalazła im za skórę podczas wojny i chcą, by dosięgnął jej wymiar sprawiedliwości.
Muszą ją odszukać, co jest dość trudne, gdyż kobieta może znajdować się w każdym zakątku świata.
Z drugiej strony mamy Jordan McBride, która wraz z ojcem mieszka w Bostonie i w majątku rodzinnym prowadzą antykwariat. Pewnego dnia Dan McBride przyprowadza do domu kobietę z córką i przedstawia ją córce jako swoją partnerkę. Jordan jest przerażona, i mimo że nabiera podejrzeń co do nowej osoby, to postanawia dla ojca żyć z nią jak najlepiej.
Jordan to moja bratnia dusza - tą bohaterkę polubiłam w szczególności.
Rozdziały są dobrze opisane czasowo, nie ma możliwości pogubienia się w czasie akcji, jest również informacja z czyjej perspektywy napisana jest dana część książki w narracji trzecioosobowej.
Choć w niektórych momentach dało się odgadnąć co będzie dalej, to książka naprawdę potrafi zaskoczyć czytelnika. Niesamowite tło historyczne przenoszą do zupełnie innej rzeczywistości.
Oprócz wątku historycznego mamy wiele zawartych ciekawych motywów i postaci, których losy z zaciekawieniem śledziłam. Miały takie charaktery, że aż chciało ich się poznać, mimo ze dzielili się na złych i dobrych. Każdy bohater jest na swój sposób wyjątkowy, miał swoje pasje i cele w życiu.
Motywy jakie można spotkać to śmierć, strata, brak poczucia własnej wartości, kłamstwa, toksyczne relacje, prawdziwa przyjaźń oraz miłość, oddanie, bohaterstwo, zdrada.
Historia liczy ponad 600 stron - więc nie należy do krótkich, jednak kiedy się wciągnie, wszystko co dobre, zbyt szybko się kończy.

Historia oparta jest głównie na postaciach fikcyjnych, jednak...

Zatraciłam się w tej jakże wspaniałej powieści. Mimo że jest to opowieść której zakończenie znamy od początku, to musze przyznać że trzymała ona w pewnym napięciu. Chęć poznania dlaczego bohaterowie z punktu A znaleźli się w punkcie C zahaczając jeszcze o punkt B, sprawiła że nie mogłam oderwać się od zapisanych kartek. Historie bohaterów i oni sami pełne ekspresji, uczucia i tak bardzo ludzkie. Jestem zachwycona tą pozycją i z miłą chęcią sięgne po kolejne książki autorki.

Od dawna chciałam przeczytać tę książkę, a więc kiedy mój mąż przyniósł ją z lokalnej biblioteki w Sochocinie, natychmiast wyrwałam mu ją z rąk i szybko zabrałam się do czytania. Pochłonęła mnie ta książka tak bardzo, że jej lektura zajęła mi niecałe dwa dni. Bardzo dobrze napisana, wciągająca i choć dzieje się w kilku miejscach i w różnych czasach, że wiele w niej postaci, to nie ma problemu, aby wszystkie wątki powiązać i poukładać w całość.

To historia o wojennych zbrodniarzach, o ich ucieczce przed sprawiedliwością i odpowiedzialnością, o tym jak splot okoliczności, przypadek i determinacja wielu osób, pozwala doprowadzić do ich namierzenia, ujęcia i oddania ich przed sąd. Nie jest łatwo zdemaskować sprawcę, odkryć jego kryjówkę, ująć go; o wiele trudniej jest doprowadzić go przed oblicze sprawiedliwości i skazać. Kate Quinn dzięki sprawnej i logicznej fabule swej powieści znalazła drogę i sposób, aby zbrodniarkę wojenną sprawiedliwie osądzić.

A wszystko zaczęło się niemal niewinnie; młoda Jordan Bride od zawsze marzyła o tym, by zostać fotografem, chwytać w kadry mijające chwile i twarze napotkanych ludzi. To właśnie dzięki tej pasji i umiejętności czytania ludzkich twarzy, na jednym ze zdjęć nowej przyjaciółki ojca, a przyszłej macochy, dostrzega coś, co od pierwszej chwili ją niepokoi, daje jej do myślenia. Annelise Weber, doświadczona przez życie kobieta z 4-letnią córeczką, uchwycona na zdjęciu przez Jordan, ma w wyrazie twarzy coś zatrważającego, jakąś okrutną siłę, którą ukrywa pod pozorami uroku i delikatności. Kim jest ta tajemnicza kobieta, którą wraz z ojcem wpuścili do swojego domu i zaprosili do wspólnego życia? Co wiąże ją z Ianem Grahamem, kim jest Nina Markova - "Nocna Wiedźma", która w czasie wojny walczyła w kobiecym pułku bombowców? Jakie sekrety kryje przeszłość? Co wydarzyło się w tamtą ciemną noc nad jeziorem Rusałka pod Poznaniem?

Autorka wspaniale i z dużą umiejętnością splata ze sobą wiele wątków, wiele ludzkich losów, płynnie łączy elementy prawdy z wytworami swojej wyobraźni, w taki sposób, że czytelnik aż do samego końca i objaśnień stricte historycznych nie wie, co jest wymysłem samej autorki, a co ma pokrycie w prawdzie historycznej. Wciągająca, poruszająca i przerażająca jednocześnie, praktycznie można powiedzieć, że czyta się sama, a jej fabuła nieustannie wciąga coraz bardziej w głąb tej tajemniczej historii o wojnie, zbrodniach i poświęcaniu życia dla sprawiedliwości. Dla mnie rewelacyjna, czytałam ją z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem. Polecam.

Pełna zaskakujących zwrotów akcji a przy tym niesamowicie wzruszająca.

Pełna zaskakujących zwrotów akcji a przy tym niesamowicie wzruszająca.

Kolejna powieść autorki, która mnie zachwyciła. Polecam

Kolejna powieść autorki, która mnie zachwyciła. Polecam

Świetnie skonstruowana, wielowątkowa powieść, trzymająca nieustannie w napięciu i angażująca czytelnika w nietuzinkowe losy poszczególnych postaci. Rozgrywa się w latach 40 – w czasie wojny i tuż po niej, kończy w latach pięćdziesiątych. Za tytułową Łowczynią kryje się wojenna zbrodniarka, której śladem podążają łowcy nazistów: Ian Graham i Tony Rodomowski.

Ta książka skradła moje serce z dwóch powodów: po pierwsze cenię powieści, których bohaterowie bądź wydarzenia mają swój pierwowzór w rzeczywistości, a po drugie dwie główne postacie kobiece zafascynowane są lotnictwem i fotografią, które to pasje są mi niezwykle bliskie.

To moje trzecie spotkanie z prozą Kate Quinn i uważam je za bardzo udane. Podoba mi się styl tej pisarki. Uwielbiam podążać historycznymi ścieżkami wyznaczanymi jej powieściami. I nade wszystko uwielbiam powoływane na kartach jej powieści kobiece bohaterki: silne, zdeterminowane, dążące do niezależności. Z charakterem.

Pełna recenzja - zapraszam na bloga:

Ta książka...

Nieco mi się dłużyła. Trochę przewidywalna fabuła.

Nieco mi się dłużyła. Trochę przewidywalna fabuła.

Bardzo fajna książka, czytałam ja z zapartym tchem. Historia wciągnęła mnie od samego początku i nie znudziła przez te ponad 600 stron. Podobało mi się to, że jest opowiedziana z punktu widzenia 3 bohaterów - angielskiego dziennikarza Iana, wolnego ptaka i dzikiej duszy pilotki znad Bajkału Niny, młodej dziewczyny uwielbiającej fotografię Jordan. Każda z postaci inna, opisana barwnie, ale co najważniejsze spójnie. Rzeczywiście czytelnik od początku wie, kto jest tytułową Łowczynią i można się domyślać jak skończy się cała opowieść, ale nie to jest tu najważniejsze. Ważna jest cała historia, każdy element, emocje i odczucia bohaterów, ich leki, ich wytrwałość, umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu. Nina urodzona w dziczy nad Bajkałem, umie polować, walczyć, nie straszne jej są sytuacje ekstremalne. Ucieka od ojca pijaka, który w pijackiej malignie próbował ją zabić. Marzy o lataniu i gdy dostaje szanse by nauczyć się pilotować samolot od razu z niej korzysta. Przez cały czas widzimy jej dziką, nieufną naturę, która pozwala jej przeżyć. w czasie wojny zrzucała bomby, gdy musi opuścić jednostkę, spotyka jeńca wojennego i jest świadkiem jak zostaje on zamordowany przez kobietę, tytułową Łowczynię. Los wiąże ją z jego bratem Ianem i razem próbują odnaleźć nazistowską zbrodniarkę.
Bardzo polecam, na pewno sięgnę po inne książki tej autorki