Seks i władza. Dewiańci, erotomani, seksoholicy

Okładka książki Seks i władza. Dewiańci, erotomani, seksoholicy Jerzy Beskidzki
Okładka książki Seks i władza. Dewiańci, erotomani, seksoholicy
Jerzy Beskidzki Wydawnictwo: Wydawnictwo RM popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo RM
2022-10-31
2022-10-31

Okładka książki Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości David Graeber, David Wengrow
Narodziny wszy... David Graeber, Davi...
Okładka książki Cham i Pan. A nam, prostym, zewsząd nędza? Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Cham i Pan. A ... Andrzej Chwalba, Wo...
Okładka książki Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet Thomas Cirotteau, Jennifer Kerner, Eric Pincas
Lady Sapiens. ... Thomas Cirotteau, J...

na wstępie po prostu muszę skomentować okładkę, bo czyż projekt nie jest boski? 🔥 (moje oko przyciągnęła od razu 😁)

a teraz wróćmy do zawartości 😉
bez wątpienia jest to interesująca lektura 📖
ja sama czytałam ją z dużą ciekawością, ponieważ dotychczas nie miałam w rękach czytadełka o takiej tematyce 😉

czyta się ją dobrze i błyskawicznie bo to zaledwie 250 stroniczek bez jakiś ogromnych zapychaczy 📃 (ku mojemu zaskoczeniu)

dużym plusem są tu grafiki przedstawiające osoby, o których autor opowiada 🖼 > niby nic, ale jednak doceniam ich obecność 😉

więc jeżeli jesteście zainteresowani tego typu tematyką to myślę, że lektura będzie dla Was satysfakcjonująca 😀

a teraz wróćmy do zawartości 😉
bez wątpienia jest to interesująca lektura 📖

czyta się ją dobrze i błyskawicznie bo to zaledwie 250 stroniczek bez...

Spodziewałem się bardziej odważnej książki. Czasami fakty historyczne niezwiązane z tytułem książki psują frajde z czytania. Nie mniej jednak wiedza historyczna na wysokim poziomie według mnie.

Rzadko poruszany temat i chwała autorowi, że podjął się napisania pełnoprawnej książki. Treści nie są jakoś hiperszokujące, ale ciekawe i dające wgląd w historię z innej perspektywy.

Nie rozumiem tylko innych czytelników, że książkę czytało się jak Pudelka. A jak to miałoby być napisane, żeby nie było "pudelkowe"...?

Szału nie ma... Typowe czytadło, w sam raz do pociągu, czy na plażę. Czytając "Seks i władzę" cały czas się zastanawiałam na ile treści tam zawarte były konfabulacją pisarzy, pamiętnikarzy danej epoki, wyrazem ich sympatii i antypatii, purytanizmu, a na ile faktem.
Faktycznie taki "Pudelek", dużo seksu w różnych konstelacjach, jeszcze więcej plotek i niedomówień. Z drugiej jednak strony ogromny plus za odbązowienie Kazimierza Wielkiego oraz Barbary Radziwiłłówny.

Jestem pod wrażeniem, z jak wielu źródeł Autor korzystał przy pisaniu książki, niemniej nadal jest to czytadełko mocno przypominające publikacje pudelka/pomponika czy innego plotkarskiego portalu.
Plotka - pomówienie - zniesławienie - potwarz - tak zapewne by określili treść opisywani bohaterowie, czyli królowie, książęta, cesarzowie, arystokracji...
Dla wytrwałych 😉

Dla wytrwałych 😉

Dzisiaj mam dla Was opowieść o historii. Jerzy Beskidzki napisał książkę, którą czyta się jak najlepszą powieść. Historia nigdy nie była ciekawsza! I nawet nie chodzi o to, żeby zaglądać komuś do łóżka - chodzi o to, żeby zobaczyć, że historię tworzą ludzie. Bardzo różni ludzie, którzy czasami wyprawiali takie rzeczy, które z trudnością mieszczą nam się dzisiaj w głowach.

Pokaż mimo tovideo - opinia

W życiu nie poznałabym tylu pikantnych, wynaturzonych lub ocierających się o seksoholizm ekscesów wśród możnowładców, gdyby nie "Seks i władza" Jerzego Beskidzkiego!

Pozycję czytało mi się wyśmienicie, rozdziały same się pochłaniały, a ja odkryłam wiele przykładów dewiacji seksualnych oraz zachowań psychopatycznych i sadystycznych wśród władców europejskich, o których jedynie przebąkiwali i napomykali autorzy książek historycznych.

Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, jak wielu monarchów było wybitnie frywolnych, wykazywało zachowania odbiegające od przyjętych norm danej epoki, a które wprawiły mnie w wielkie osłupienie! Jak wielu z nich zupełnie inaczej jest przedstawianych na kartach podręczników do historii!

Kazimierz Wielki - bigamista, Henryk Walezy - biseksualista, erotoman i mizogin, Karol II Stuart, August II Mocny czy Stanisław August Poniatowski - uzależnieni od seksu erotomani, to zaledwie namiastka postaci opisanych w książce, którzy robili co chcieli, bo mogli, bo mieli władzę i pieniądze oraz brak wewnętrznego kompasu moralnego.

W książce Jerzy Beskidzki przedstawia nam całą plejadę dewiantów seksualnych: rzymskich cesarzy dynastii julijsko - klaudyjskiej, Tudorowów czy Borgiów. Jednym słowem - cały wianuszek postaci o rozbuchanym temperamencie, oryginalnych upodobaniach i szokującym stylu życia.

Polecam tę książkę. Temat tabu w świecie historycznego establishmentu zebrany wreszcie w jednym porządnym opracowaniu historycznym!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

• Podglądając świat
  • Przeczytane 2023