Okładka książki Seria fortunnych zdarzeń. Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz ciebie Sean B. Carroll
Sean B. Carroll Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
A Series of Fortunate Events: Chance and the Making of the Planet, Life and You
Zysk i S-ka
2022-09-27
2022-09-27
9788382026832
Robert Filipowski

Jednak rozczarowująca. Oczekiwałem czegoś innego. Myślałem, że znajdę przedstawienie tych niewiarygodnych przypadków, powodujących, że jesteśmy tu gdzie jesteśmy i właśnie tacy jacy jesteśmy w takim, a nie innym świecie i że naprawdę potrzeba by niewiele, żeby wszystko było bez życia, albo choć bez takiego jakie znamy. I pierwszy rozdział był trochę o tym, ale dwa kolejne to już taki skrót z genetyki i ewolucjonizmu.

Napisana prostym językiem książka, o tym, dlaczego świat wygląda tak jak wygląda :) dość krótka ale przekazuje sporo wiedzy

Interesująca, a przy tym napisana prostym językiem i z humorem. Godna polecenia.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak to możliwe, że człowiek mimo tylu lat istnienia Ziemi znalazł się na tym świecie? Książka „Seria fortunnych zdarzeń. Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz Ciebie” odpowiada na to pytanie. Jest to swoista dawka biologicznej wiedzy przedstawiona w inny sposób. Stanowi ciekawą refleksję na temat postawania świata oraz tego jak przypadek zadecydował o tym, że w tym momencie żyjemy.
Książka jest interesującym spojrzeniem na to, jak wiele przypadkowych zdarzeń musiało się wydarzyć w określony sposób, aby stworzyć naszą planetę i umożliwić powstanie życia na niej, a także powstanie nas, ludzi.
Autor Sean B. Carroll, wybitny biolog i twórca popularnonaukowych książek, opowiada o fascynujących odkryciach naukowych, które ujawniły rolę przypadku w powstawaniu różnorodności i piękna w naturze.
Książka w ciekawy sposób przedstawia historię naszej planety i procesów, które przyczyniły się do powstania życia. Autor pokazuje, że wiele z tych procesów miało swoje źródło w przypadku.
Jednym z przykładów jest uderzenie asteroidy, które spowodowało wymarcie dinozaurów i otworzyło drogę do powstania ssaków, a w efekcie także do powstania człowieka. Autor porusza również kwestie, jakie kroki były potrzebne do powstania i ewolucji życia, a także do powstania człowieka. Opisuje zawiłości w procesie ewolucji i jakie czynniki miały na nią wpływ, w tym między innymi losowe mutacje. W ten sposób pokazuje, że nasze istnienie na Ziemi w takiej postaci, jaką znamy, jest w dużym stopniu przypadkowe.

Czy zatem naukowe fakty muszą być trudnym w odbiorze tekstem? Okazuje się, że w przypadku tej książki tak być nie musi. Zazwyczaj dawkę wiedzy dostajemy w naukowym stylu pisania. Autor tej książki połączył wiedzę z prostym w odbiorze przekazie, dodając ciekawe fakty z życia. Autor łączy naukowe fakty, z zaskakującymi historiami z życia. Książka podchodzi do powstania świata, zwierząt a wreszcie ludzi w zupełnie inny sposób. Kto by pomyślał, że wszystko to co nas otacza jest kwestią przypadku? Nauka kojarzy nam się z faktem, czymś co można wytłumaczyć. Tu dostajemy zupełnie inną interpretację. Autor nie boi się stwierdzenia, że wszystko jest kwestią przypadku.
Jednak sam PRZYPADEK, jest czymś trudnym do pojęcia i zdecydowanie ciężko bez odpowiedniej dawki wiedzy połączyć go z naukowymi faktami. Sean B. Carroll w swojej książce zrobił to w taki sposób, że wszystko to staje się dość oczywiste, a rola przypadku jest na tyle istotna, że bez niej nie moglibyśmy mówić o czymkolwiek związanym z naszym życiem.
Jest to genialna forma przekazu naukowej treści i podejścia do kwestii przypadku z zupełnie innej strony. Jako naukowego faktu, bez którego nie można by było przedstawić powstania życia na ziemi, a przede wszystkim nowych gatunków dzięki którym istnieje gatunek człowieka.
Ta książka to doskonała dawka wiedzy z zakresu biologii, która przykuwa uwagę osób, którym z biologią nie po drodze, tak jak w moim przypadku.
Polecam ją do przeczytania wszystkim, którzy chcieliby poznać historię świata i początku ludzkości z innej perspektywy, a jednocześnie wciąż przedstawionej w naukowej formie.

Dowcipnie napisana i inspirująca książka o roli przypadku - jednym z najważniejszych i najmniej docenianych czynników, wpływających na dzieje świata i na nasze życie.

Dlaczego jest tak, jak jest? Na pewno były dni, w których zastanawiałeś się, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Dlaczego Ciebie to spotkało, a co by się stało, gdybyś podjął inną decyzję. Ja również tak mam. Z chęcią sięgnęłam po tę książkę, żeby zobaczyć czy dowiem się z niej czegoś nowego.

👉Dlaczego świat jest taki, jaki jest? Jak się tu znaleźliśmy? Czy wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, czy też niektóre rzeczy wydarzyły się dzięki przypadkowi? Filozofowie i teologowie zastanawiali się nad tymi pytaniami od tysiącleci, ale zaskakujące odkrycia naukowe ostatniego półwiecza ujawniły, że żyjemy w świecie rządzonym przez przypadek. Seria fortunnych zdarzeń to opowieść o tym, jak przypadek stał się zaskakującym źródłem całego piękna i różnorodności w naturze.

👉 Myślałam, że ciężko będzie mi zrozumieć książkę naukową. Myliłam się. Czytałam z zapartym tchem i zaskoczyłam się jak wiele rzeczy i tego co się stało, działo... rządzi przypadek. Książka otwiera oczy. Polecam!

❗ Ocena: 10/10

"Seria fortunnych zdarzeń" to podróż przez zadziwiające odkrycia maszynerii PRZYPADKU w skali planetarnej i molekularnej i chociaż mózg człowieka szuka wzorów, stara się łączyć fakty, to... cóż, wszystkim rządzi przypadek 🤗
Nawet sobie nie wyobrażamy, jakie dzieła powstają przez przypadek dzięki asteroidom, przesuwającym się płytom tektonicznym i "migotaniom" polimeru czterech zasad 🤭😊
Książka w trzech krokach opowiada o tym, co spowodowało, że "przejęliśmy" kulę ziemską po panujących ogromnych gadach (wierzcie mi, uderzenie tak dużej asteroidy w półwysep Jukatan 66 mln lat temu nie było takie łatwe, a rządził tym przypadek),jak przypadek zadecydował, że małpoludy zyskały duże mózgi oraz udowadnia, że na poziomie molekularnym mutacja jest cechą, a nie błędem DNA. W ogromnym skrócie: "W każdym organizmie, w każdej komórce, kiedy tylko kopiowane jest DNA, zachodzić będą zmiany ze względu na wrodzone cechy zasad formujących DNA. Mutacje są nieuniknione i nieuchronne". Autor genialnie opowiada o tych wrodzonych cechach molekularnych zasad budujących DNA, o tzw. "migotaniu". Mutacje w genach tworzą się przez przypadek, przez przeskoki atomów w molekułach, zatem to przypadek - czysty i jedyny decyduje o ewolucji.
Dotychczasowe odkrycia w biochemii i genetyce obalają dwa tysiące lat filozofii i religii, która stawia człowieka w centrum stworzenia. Człowiek to produkt niezliczonej liczby fortunnych przypadków.
I ja uznaję wyjątkowość przypadkowości, a Sean B. Carroll fenomenalnie, błyskotliwe, epicko o tym opowiada. Jego śmieszne i luźne wprowadzenia do każdego zagadnienia niesamowicie je precyzują i ułatwiają ich zrozumienie.
Książka króciutka, ale treściwa, wzbogacona licznymi wykresami, z obfitą biografią. Polemika filozofów, pisarzy, komików nt. przypadku w epilogu - fenomenalna. Mocno polecam tę popularnonaukową pozycję!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Dość oczywistym faktem jest, że nie każdego interesują wszystkie dziedziny nauki. Osobiście postrzegam biologię jako jedną z najbardziej przydatnych w codziennym życiu, przynajmniej na podstawowym poziomie. Nie dziwi mnie jednak, że system w jakim zazwyczaj jest ten przedmiot nauczany nie każdego zachęci do zgłębiania tajemnic żywych organizmów, ale tutaj na scenę wchodzi "Seria fortunnych zdarzeń" - błyskotliwa, zabawna i wciągająca historia wydarzeń, które doprowadziły nas do współczesnego miejsca ludzkości w łańcuchu pokarmowym.

Formalnie rzecz biorąc, książka Carrolla to po prostu nieco bardziej obfitująca w ciekawostki historia powstania ludzkości. Nic więcej, nic mniej. Największą wartością jest jednak jej forma - jeśli lubicie dość brytyjski humor i bawi Was swoista absurdalność i losowość losu to "Seria fortunnych zdarzeń" powinna okazać się bardzo przyjemną, angażującą lekturą. Autor nie ucieka przed popkulturą, ani przed komentowaniem pewnych wydarzeń czy poglądów z punktu widzenia naukowca - bywa to nieco uszczypliwe, ale na pewno nie obraźliwe.

Pomijając wartość naukową, Carroll zawarł na kartkach dość ciekawą lekcję życiową. Jeśli tak wiele zdarzeń jest czysto losowych to nie ma co brać życia zbyt poważnie. Nie zawsze nasze niepowodzenia są naszą winą - czasem po prostu coś nie wyjdzie i tyle. Działa to również w drugą stronę, bo lekcja pokory płynąca z takiego podejścia mówi, że nie wszystko co uda nam się osiągnąć zawdzięczamy samym sobie. Czasem po prostu mamy farta.

Nie ma co się rozwodzić - "Seria fortunnych zdarzeń" opowie Wam jak szalony naukowiec próbował stworzyć hybrydę człowieka z szympansem, jak mało brakowało by ewolucja potoczyła się całkiem inaczej, a także jak dużą rolę odgrywa przypadek w rozwoju gatunków. A to wszystko okraszone humorem, przystępnymi ilustracjami pomagającymi zrozumieć nieraz dość skomplikowane kwestie i cytatami z Monty Pythona. Tak powinno się przybliżać ludziom zawiłości biologii.

Książka ukazała się 4 października nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka

„Seria fortunnych zdarzeń” Seana B. Carrolla to rzetelna, ale i błyskotliwa, momentami zabawna opowieść o roli przypadku w życiu człowieka i historii.
Autor zaczyna od wyjaśnień, czym jest przypadek lub – jak kto woli – głupi fart, szczęśliwy zbieg okoliczności…Na co dzień często używamy takich słów, zwłaszcza gdy mówimy o grach losowych, np. totolotku, ruletce itp.
Sean B. Carroll przekonuje, że problem z losowością gier przenosi się na życie, gdyż nasze mózgi są przystosowane do szukania w codzienności wzorów, logiki, łączenia wydarzeń.
Jedni wierzą w przypadek, inni próbują go wykluczać, uznając, że to jakieś wyższe siły decydują o naszych losach i że w związku z tym nic nie dzieje się bez powodu (i nie dotyczy to tylko osób wyznających jakąś religię, chociaż dla ludzi wierzących przypadek decydujący o życiu człowieka w oczywisty sposób pomniejsza rolę Boga).
Koronnym przykładem okazuje się tu spóźnienie na samolot, który potem się rozbił. Ten często wykorzystywany w literaturze i filmach motyw znajduje swoje odzwierciedlenie także w rzeczywistości.
Autor przywołuje w tym kontekście ciekawą, autentyczną historię. W 2001 r. producent filmowy Seth MacFarlane nie zdążył na samolot, bo pracownik podał mu złą godzinę odlotu. Ten właśnie samolot uderzył w wieżę World Trade Center.
Tym samym samolotem miał lecieć aktor Mark Wahlberg, ale zmienił plany w ostatniej chwili.
Jedenaście lat później obaj panowie wspólnie nakręcili film „Ted”.
Od jednostek i społeczeństw autor przechodzi do planety, udowadniając, że bez różnych przypadków geologicznych i kosmicznych w ogóle by nas nie było.
Przywołuje także takie katastrofy jak pandemie, susze, powodzie, które miały wpływ na zmiany cywilizacyjne na przestrzeni wieków.
Osobnym tematem okazuje się rola szczęśliwego trafu w odkryciach i wynalazkach - w myśl sentencji Marka Twaina „Największym wynalazcą ze wszystkich jest przypadek” – a także w dziedzinie sportu, zwłaszcza wyników i rekordów.
Na koniec autor stawia ważkie pytanie: Czy z przypadkiem można walczyć i wygrać?
Jaka jest odpowiedź?
Przekonacie się, czytając książkę, do czego gorąco zachęcam, tym bardziej, że Sean B. Carroll pisze lekko, przystępnie i dowcipnie, nawet gdy przywołuje ważne autorytety i odnosi się do różnych wyników badań.
Właśnie ta lekkość przekazu jest jedną z największych zalet. Na pewno książka byłaby dla mnie nie do przebrnięcia, gdyby napisano ją suchym i drętwym naukowym stylem.
Całość okraszona jest wieloma przykładami, anegdotami, cytatami, co sprawia, że czyta się szybko i z przyjemnością.
Jest tu, oczywiście, też miejsce na refleksje.
Któż z nas nie zastanawiał się nad tym, co by było gdyby…
Polecam szczerze! I nie przez przypadek 😊

Książka ukazała się 4 października nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka

Rzadko zastanawiamy się jak bardzo przypadki rządzą naszym losem. Nie uświadamiamy sobie tego, jeśli nie dojdzie do żadnej katastrofy, która mogła zakończyć nasze życie. Idziemy przez codzienność tak, jakby była ona przez nas dobrze zaplanowana. Nie patrzymy na nią jak na ciąg zdarzeń, których mogło nie być. Za to nasz mózg domaga się porządkowania różnorodnych zjawisk. To sprawia, że często błędnie je interpretujemy. Trzeźwe spojrzenie, krytyczne przyglądanie się metodologii badań pozawala na maksymalnie duże unikanie błędów w nauce, pomaga w wychwytywaniu pomyłek i jednoczesne uświadamianie sobie z jak bardzo niezwykłymi rzeczami mamy do czynienia. Nawet w tych dziedzinach, w których wydawałoby się, że wystarczy tylko matematyka i proste obliczenia zapewniające, że nie będzie pomyłek. Nic bardziej mylnego. Jednak nim do tego dojdziemy warto uświadomić sobie jakim mechanizmom ulegamy, jak bardzo nasz mózg pozwala na zwodzenie nas. Uświadomienie sobie tego sprawia, że zaczynamy być bardziej czujni w kontakcie z danymi mającymi opisać rzeczywistość.
Sean B. Carroll słynący z publikacji z zakresu genetyki i biologii molekularnej bierze na warsztat matematykę. A wszystko po to, aby lepiej wprowadzić czytelników w obszar swojej dziedziny. Uświadamia nam jak niesamowicie duże znaczenie do analizy spotykających nas wydarzeń ma umiejętność obliczania i zastosowania właściwych teorii oraz otwartość i ciekawość. Omawiając różnorodne warianty wydarzeń kładzie nacisk na analityczne podejście i korzystanie z wiedzy z zakresu rachunku prawdopodobieństwa. Zwłaszcza, kiedy na warsztat kładziemy człowieka.
Nie jest to pierwsza tego rodzaju publikacja, którą czytałam, więc nie znalazłam w kontekście matematyki i genetyki niczego zaskakującego. Mimo tego przeczytałam ją z przyjemnością, ponieważ autor przytacza ciekawe przykłady, pokazuje interesujące zbiegi okoliczności oraz sposób postrzegania ich przez nas mózg. Jest to pierwsza moja lektura, w której od matematyki przechodzimy płynnie do genetyki, bez zmęczenia i poczucia, że nie nadążam za autorem. Tu wszystko dzieje się powoli, jest bardzo obrazowe, a kolejne informacje podsycają ciekawość.
Wielkim plusem jest tu lekkość języka, proste pisanie o skomplikowanych sprawach oraz podsuwanie wielu ciekawostek, pokazanie jak interdyscyplinarna jest nauka, a wszystko po to, aby wprowadzić czytelnika w obszar bardziej skomplikowanych zagadnień. Z jednej strony wchodzimy tu w świat propagandy politycznej (piękny opis i trafnie dobrany przykład),a z drugiej w obszar przypadków, które nadają naszemu życiu kierunek. Wszystko po to, abyśmy byli lepiej przygotowani do wejścia w dużo bardziej skomplikowane zagadnienia: początki życia na naszej planecie, ewolucję, a później przyjrzeć się własnym genom.
Autor przede wszystkim kładzie nacisk na krytyczne podejście do danych oraz nieufności wobec naszych zmysłów i kalek, według których działa mózg. Dzięki takiemu stopniowaniu trudności oraz obrazowości problemów opisywane przez niego zagadnienia związane z genetyką są łatwe do zrozumienia. Publikacja będzie bardzo dobrym punktem wyjścia do poszerzania wiedzy z tej dziedziny. Główne przesłanie to ciągłu nacisk na falsyfikację oraz trzeźwe spojrzenie na prawdopodobieństwo zaistnienia takich, a nie innych okoliczności, możliwości powtórzenia procesu. Sean B. Carroll dokładnie opisuje istotne eksperymenty, pozwala nam podejrzeć pracę w laboratorium. Wszystko okraszone ciekawym spojrzeniem i humorem.
Całość została podzielona na trzy części: "Rzeczy się wydarzają", "Świat pomyłek","23 i Ty" oraz oczywiście wstęp, posłowie, biografia, podziękowania, przypisy. Pierwsza część wprowadza nas w obszar matematyki, propagandy, zaskakujących wydarzeń, sposobów oszukiwania nas przez mózg oraz tego jak czasami przypadek przyczyniał się do rozwoju nauki. Liźniemy tu zarówno geologię, jak i astronomię, geografię. Przekonamy się, że wszystkie dziedziny nauki łączą się, przeplatają i dopełniają. O ile pierwsza część poświęcona była gdybaniu na temat tego, co by było, gdyby poszczególne rzeczy się nie stały druga skupia się na tym jak bardzo przypadkowo zaczęliśmy istnieć. Wchodzimy w teorię ewolucji, przyglądamy się streszczeniu badań takich odkrywców jak Darwin, objaśnia jakie znaczenie ma zmiana choćby jednego genomu, jak bardzo pomyłki miały wpływ na ukształtowanie świata jaki znamy. Do tego mamy pięknie wyjaśniony i zobrazowany związek między jądrem chromosomami, DNA i genami, a następnie wejdziemy w obszar replikacji oraz eksperymentom związanych ze zmianom genów. Ostatnia część obrazuje jak odmawianie pomocy medycznej wpływa na przeżywalność. Zobaczymy też zaskakujące obrzędy religijne, aby później wejść w obszar rozmnażania i przypadkowości połączenia określonego plemnika z komórką jajową i przyczynienia się do powstania takiego, a nie innego człowieka.
Jak widzicie, zawsze ciekawostki stają się pretekstem do omówienie tematu ważnego, nadania naukowego spojrzenia. A wszystko podsumowane ciekawą projekcją dyskusji.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia