Americana. To, co najlepsze w USA

Okładka książki Americana. To, co najlepsze w USA Magdalena Żelazowska Patronat Logo
Patronat Logo
literatura polska USA Stany Zjednoczone podróż podróże literatura podróżnicza

Wyróżniona opinia i

Americana. To, co najlepsze w USA

przeczytanych książek 1470 napisanych opinii 1150

Miło się czytało. To taki pamiętnik wrażeń Autorki, których doznawała i przeżywała poznając Stany. Nie jest to kompendium wiedzy, tylko urywki z tego ogromnego kraju, które p. Magdalena wypatrzyła, podsumowała i się nimi podzieliła. Trochę historii, ciekawostek, nowinek, tak w sam raz wszystkiego, żeby dobrze się bawić i liznąć tematu.

Fajna , lekka i przyjemna. Odwiedziłam USA 3 tygodnie temu i ta książeczka to bardzo trafiony prezent od Mikołaja. Pani Magda fantastycznie opisuje napotkane miejsca , świetnie oddaje ich klimat poprzez piękne fotografie. Spełnia swój American dream już od 2018 roku. Ileż ja się uśmiałam czytając o gburowatych rodakach nonstop narzekających i twierdzących że autorka nie ma już czego szukać w Ameryce. Dlaczego tak mnie to rozbawiło ? Otóż sama wiele lat byłam imigrantką w Irlandii i podobnie jak pani M. spotkałam takich Polaków 🤣 a irlandzki luz też mi bardzo odpowiada , dlatego zwiedzając west coast of USA czułam się jak w domu. Ale wracając do książki to naprawdę polecam , w szczególności podróżnikom.

Autorka w ramach swojej pracy przeniosła się na parę lat do oddziału swojej firmy mieszczącym się w Nowym Jorku, sprawę skomplikowało to że ma ona jeszcze małe dziecko. Znalezienie w USA dla dziecka przedszkola było wyzwaniem. Mieszkając tam oczywiście też podróżowała, przyglądała się ludziom, co robią, co noszą i jedzą. Pani Magda stworzyła osobisty przewodnik po USA, z książki dowiecie się o różnych ciekawych miejscach do zwiedzenia, atrakcjach tego kraju jak i przeróżnych ciekawostkach, nie zabraknie też historii. Wszystko to okraszone pięknymi fotografiami. Super książka bardzo dobrze mi się jej czytało i fajnie słuchało. Będę z niej korzystał jak już się będę przygotowywał do wyjazdu do Stanów, oczywiście następne książki Autorki też będę czytał. Polecam tym co lubią podróże i fascynują się Ameryką.

Zapraszam na mój Instagram/Bookstagram - lukasz_czyta

Chociaż wyszła już nowa książka autorki to ja dopiero przeczytałam tą, i po najnowszą sięgnę na pewno. Jeśli szukacie książki, która opowie o tym co fascynujące i zachwycające w Stanach to zdecydowanie musicie sięgnąć po tą książkę. Autorka przenosić czytelnika w świat, który tak bardzo chciała bym poznać w rzeczywistość. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek na temat życia Amerykanów, zaskoczeniem dla mnie było to, że mieszkańcy rzadko korzystają z drzwi frontowych domu i głównie wchodzą tymi na tyłach. Dla mnie dużym plusem są przemyślenia autorki na dany temat bo tak naprawdę poznajemy pewne fakty i mamy odniesienie na ten temat kogoś kto tam żył i mieszkał. Bardzo szybko się ją czyta i ogromnym plusem są fotki, dlatego też koniecznie chciałam papierową wersję. Muszę koniecznie nabyć wszystkie 🤩

Książka opowiada o tym, co jest NAJLEPSZE w USA, więc nie ma obowiązku pisać o tym, co najgorsze, ani nie powinno się jej oceniać za brak opisu tegoż. Dla spragnionych tej wiedzy w bardzo trafnej diagnozie: https://www.reddit.com/r/collapse/comments/gv7ofn/the_us_is_a_shithole_country/

Nazywanie rdzennych Amerykanów "Indianami"? Serio?

SUV-y są bezpieczniejsze może dla ich kierowców, a nie dla reszty użytkowników dróg, i mają gorszą widoczność od sedanów, stąd tyle potrąceń dzieci. Nie są bardziej ekologiczne od sedanów. Ich popularność jest nakręcana przez producentów jako wyznacznik prestiżu klasy średniej. Jeżdżenie tymi SUV-ami dosłownie wszędzie wynika z samochodocentrycznego zaplanowania miast i tym bardziej przedmieść, braku chodników (!) i niebezpieczeństwa poruszania się czymkolwiek innym, co w starciu z masywnym SUV-em się rozsypie. Dziwne, że wśród przytoczonych przez Autorkę, znalezionych w internecie powodów tej popularności SUV-ów wśród Amerykanów nie ma najpopularniejszego - jako rekompensata rozmiaru wiadomego.

Nazywanie rdzennych Amerykanów "Indianami"? Serio?

SUV-y są bezpieczniejsze może dla...

Za mało Ameryki w Ameryce, bardzo ogólnikowo książka, albo ja już za dużo przeczytałam...

"Americana" to lektura, która otwiera czytelnika na intymne spojrzenie na życie w Stanach Zjednoczonych, ale w sposób daleki od klasycznych podręczników czy przewodników turystycznych. Już od pierwszych stron czujesz, jakbyś prowadził rozmowę z najbliższą przyjaciółką, która postanowiła przez pewien czas zamieszkać za oceanem. Każde zdanie, każdy opis, każda refleksja jest tak osobista i szczera, że trudno się od niej oderwać.

Książka czyta się płynnie i z przyjemnością. Autorka unika skomplikowanego języka i trudnych do zrozumienia terminów, co sprawia, że całość przyswaja się niemal natychmiastowo. W pewnym sensie "Americana" przypomina bardziej luźny dziennik podróży niż formalną relację z wyprawy. Słuchając audiobooka, dość szybko zdałem sobie sprawę, że relatywnie sporo już wiedziałem o USA, choćby z filmów, muzyki czy innych źródeł kultury popularnej, ale teraz te informacje nabierają zupełnie innego wymiaru.

Jednak bez wątpienia jednym z najbardziej pamiętnych rozdziałów jest ten poświęcony "polskim" miastom w Stanach Zjednoczonych. To prawdziwe zaskoczenie! Poznajemy w nim nieznane historie i anegdoty dotyczące miejsc, które są związane z Polską. Rozdział ten daje do myślenia o tym, jak wielokulturowy i złożony jest amerykański krajobraz.

Podsumowując, "Americana" to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać Stany Zjednoczone od innej, bardziej osobistej strony. To książka pełna ciepła, refleksji i autentycznych opowieści, które z pewnością zostaną w pamięci na długo. Szkoda tylko, że była tak krótka!

To bardziej forma rozbudowanego bloga niż materiał na książkę.
Autorka zarzuca nas ciekawostkami, szczególnie takimi bardziej przyziemnymi jak jedzenie, popkultura, trochę obyczajów czy też zamiłowanie do bibelotów.

Nie da się ukryć, że to bardziej takie luźne wrażenia i osobiste przemyślenia niż silenie się na tworzenie jakiegoś zwięzłego ogółu. Szczególnie, że autorka prezentuje zwykle bezrefleksyjny zachwyt nad tym co widzi.

Pewnie największą wartość stanowi lektura w połączeniu ze zdjęciami, stąd najwłaściwszą formą byłby pewnie blog czy też w ostateczności solidnie wydana książka, ale w wersji audio którą miałem okazję poznawać wygląda to średnio. A już zupełnie kuriozalnie w momencie gdy dla autorki kluczową informacją stają się motywy, hasła czy też jakieś złote myśli poszczególnych stanów i czytanie trzy razy po te pięćdziesiąt sformułowań zakrawa o śmieszność.

To bardziej forma rozbudowanego bloga niż materiał na książkę.

Świetna książka. Jak czytałam książkę miałam wrażenie jak bym sama przeżywała Ameiracn dream. Polecam każdemu kto chociaz w najmniejszym stopniu interesuje Ameryka i stany zjednoczone🥺

Lekka książka na temat USA, która pokazuje blaski i cienie tego fascynującego kraju. Jest to spojrzenie "świeże" i może różnić się od tego pokazywanego w książkach, napisanych przez ludzi wyjeżdżających z Polski np. w czasie PRL.

• Audiobooki