rozwińzwiń

Niepowinność

Okładka książki Niepowinność Paweł Radziszewski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Niepowinność
Paweł Radziszewski Wydawnictwo: Sine Qua Non literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Sine Qua Non
Data wydania:
2022-09-28
Data 1. wyd. pol.:
2022-09-28
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382106534

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fabularie nr 1 (31) / 2023 Jana Bodnárová, Aleksandra Igras, Monika Ładoń, Michał P. Lipka, Paweł Nowakowski, István Örkény, Małgorzata Osowiecka-Szczygieł, Karol Płatek, Adam Raczyński, Paweł Radziszewski, Redakcja magazynu Fabularie, Paul Scraton, Justyna Sobolewska, Jadwiga Stańczakowa, Adrian Tujek, Emilia Walczak, Miłosz Waligórski, Marcin Zegadło
Ocena 7,0
Fabularie nr 1... Jana Bodnárová, Ale...
Okładka książki Czego dusza zapragnie Danuta Awolusi, Przemek Corso, Jakub Ćwiek, Grzegorz Gajek, Joanna W. Gajzler, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Paweł Radziszewski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Milena Wójtowicz, Tomasz Żak
Ocena 7,2
Czego dusza za... Danuta Awolusi, Prz...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Ocena 7,1
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i



Przeczytane 1868 Opinie 576 Oficjalne recenzje 186

Wyróżniona opinia i



Książki 1933 Opinie 1005

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
213 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
59
57

Na półkach:

Paweł Radziszewski to moje ostatnie odkrycie literackie.Po świetnym i magicznym " Pomiędzy"
wraca z nową propozycją" Niepowinność"
Tym razem akcja dzieje się w Pgrowskim mieścinie Funty i jest opowieścią o mieszkańcach bloku w którym każdy zajmuje piętro względem swoich dokonać w PRL.Palacz żyje więc w kotłowni a Dyrektor na najwyższym piętrze.Do tego w tle tajemnica ludzi szaraków którzy żyją pod ziemią.
Wspaniały zapis polski Prl, życia prostych ludzi ich marzeń, oczekiwań, wyborów, TAJEmnic i ich skutków.To zapis czasów w których każdy może się przeglądnąć. Dzięki lekturze przypomniałam sobie także lata 90te i swoją młodość.Czasy kolumny i postkomuny przedstawiono za pomocą symboliki bloku.Zamysł uważam za trafiony chociaż będzie zdecydowanie czytelny dla ludzi urodzonych do 1985r.
Radziszewski stylem przybliża się do Bator czy Małeckiego, ale jednak tworzy swój niepowtarzalny rys.
Warto go odkryć.

Paweł Radziszewski to moje ostatnie odkrycie literackie.Po świetnym i magicznym " Pomiędzy"
wraca z nową propozycją" Niepowinność"
Tym razem akcja dzieje się w Pgrowskim mieścinie Funty i jest opowieścią o mieszkańcach bloku w którym każdy zajmuje piętro względem swoich dokonać w PRL.Palacz żyje więc w kotłowni a Dyrektor na najwyższym piętrze.Do tego w tle tajemnica ludzi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
50
24

Na półkach:

Jestem pod wrażeniem jak inny odbiór miałam „Niepowinnosci” od której zaczęłam i „Pomiędzy”. Chodź tak naprawdę coś je łączy. I to coś więcej niż opis życia w małej wiejskiej społeczności, dla której najlepiej jak jest „po staremu”, gdzie każda inność, każda nietypowa myśl sprawiają, ze człowiek czuje się jak kosmita, niepasujacy i nie na miejscu, a jednocześnie tak mocno zakorzeniony, ze wyrwać się nie da. „Pomiędzy”, to książka szalona, mięsista, z pozoru nieco chaotyczna, poetycka, szczera i brutalna. Bez lęku i kompromisów. „Niepowinnosc” już mocniej złapano w lejce i ujarzmiono. Historia jest spójna i już nieco bardziej grzeczna od poprzedniczki. Troszkę bardziej przyziemna, ale myślę, że tak być musiało, bo to pasuje do życia w pegeerze. Z resztą „przyziemna” to mało powiedziane, ta powieść jest miejscami wręcz podziemna i to bez przenośni. Metaforyczne umieszczenie połowy mieszkańców pod ziemią, gdzie niczego tak naprawdę nie muszą jest ciekawym zabiegiem, który dzieli ludzi na dwie różne grupy. Ale czy tak naprawdę mieszkańcy z gory i z piwnic się od siebie różnią?
Autor trafia do grona moich ulubionych pisarzy.

Jestem pod wrażeniem jak inny odbiór miałam „Niepowinnosci” od której zaczęłam i „Pomiędzy”. Chodź tak naprawdę coś je łączy. I to coś więcej niż opis życia w małej wiejskiej społeczności, dla której najlepiej jak jest „po staremu”, gdzie każda inność, każda nietypowa myśl sprawiają, ze człowiek czuje się jak kosmita, niepasujacy i nie na miejscu, a jednocześnie tak mocno...

więcej Pokaż mimo to

avatar
495
195

Na półkach:

Nie pytaj, nie dociekaj, nie sprzeciwiaj się, nie, nie, nie i nie. "Niepowinność" Pawła Radziszewskiego to zbiór tego, co nie wypada w upadającym pegeerze i upadającym świecie, w którym wychowywali się Seweryn, Jacek i Marzena, w której obaj się kochają. Każdy z trojga bohaterów wpada w niepowinności okupione w dorosłości wejściem w buty rodziców lub zawieszeniem gdzieś pomiędzy tym co się kończy, a co nadchodzi.

Radziszewski przekonująco kreśli mroczne obrazki z życia upadającego pegeeru. Brudne interesy tych, co u władzy i zatapiane w morzu alkoholu życia tych, którzy są na dnie dosłownie i w przenośni. Do jednych i drugich czytelnik czuje głównie odrazę. Świat upadającego pegeeru to szarzyzna, zagubienie i wieczne zakorzenienie w tym, co minione. Marzena, Seweryn i Jacek chociażby chcieli, nie są w stanie uwolnić się od stęchlizny piwnic, rodzinnych tajemnic.

Paweł Radziszewski uchwycił zgrabnie czas miniony. Relacje międzyludzkie, nastroje społeczne i niszczycielski wpływ upadających pegeerów na życie młodych ludzi wchodzących w dorosłość. "Niepowinność" to historia o tym, że korzenie mają wpływ na to, co potem. Choćby świat się zmieniał, echa przeszłości zawsze pozostają w człowieku.

Powieść Pawła Radziszewskiego czytałam z zainteresowaniem, ale nadal jak dla mnie "Pomiędzy" jest perełką w dorobku autora.

Nie pytaj, nie dociekaj, nie sprzeciwiaj się, nie, nie, nie i nie. "Niepowinność" Pawła Radziszewskiego to zbiór tego, co nie wypada w upadającym pegeerze i upadającym świecie, w którym wychowywali się Seweryn, Jacek i Marzena, w której obaj się kochają. Każdy z trojga bohaterów wpada w niepowinności okupione w dorosłości wejściem w buty rodziców lub zawieszeniem gdzieś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
87
49

Na półkach:

Aj, trochę jestem rozczarowana. Książka niezła, ale spodziewałam się czegoś więcej... bardzo możliwe, że pierwsza książka tego autora "Pomiędzy " postawiła bardzo wysoko poprzeczkę.
Z niecierpliwością czekam co będzie dalej...

Aj, trochę jestem rozczarowana. Książka niezła, ale spodziewałam się czegoś więcej... bardzo możliwe, że pierwsza książka tego autora "Pomiędzy " postawiła bardzo wysoko poprzeczkę.
Z niecierpliwością czekam co będzie dalej...

Pokaż mimo to

avatar
152
132

Na półkach:

Po przeczytaniu mam mieszane uczucia. Z jednej strony dobrze przedstawiony obraz ówczesnych czasów i okres transformacji, podział na tych co sobie poradzili w nowej rzeczywistości i tych ,którzy sobie nie poradzili, brnąc w jeszcze w większą patologie, wykorzystywanych przez cwaniaczków i karierowiczów. Z drugiej strony, jak dla mnie, za dużo abstrakcji i niedorzeczności. Muszę przeczytać "Pomiędzy", żeby mieć swoje zdanie o pisarzu.

Po przeczytaniu mam mieszane uczucia. Z jednej strony dobrze przedstawiony obraz ówczesnych czasów i okres transformacji, podział na tych co sobie poradzili w nowej rzeczywistości i tych ,którzy sobie nie poradzili, brnąc w jeszcze w większą patologie, wykorzystywanych przez cwaniaczków i karierowiczów. Z drugiej strony, jak dla mnie, za dużo abstrakcji i niedorzeczności....

więcej Pokaż mimo to

avatar
316
157

Na półkach: , , ,

Festiwal absurdów, tak chyba mogę nazwać życie w PGRze. Osiedle buduje bibliotekarz, zamiast cegieł dostaje dwa wagony książek, połowa mieszkańców, która się nie załapała na przydział, okupuje ciemne piwnice, popijając bimber.
Marzena, Jacek i Seweryn, dorastają w takim właśnie świecie. W PGRze, gdzie wydawać by się mogło, że życie ma ustalony porządek, ale i tam czas zmian wkrada się, powodując zamieszanie i szok. Żegnając dzieci kończące szkołę, dyrektor powiedział im, że już na zawsze zostanie w nich PGR. Zostały nim niejako skażone. I coś w tym jest, bo nawet próba wyrwania się ze wsi kończy się powrotem. Gdzieś w każdym z tamtych młodych ludzi, PGR zapuścił korzenie i nie zamierza przestać osaczać.
Życie w PGRze, choć trudne, było jednak przewidywalne i znajome. Brutalność i alkoholizm nie były niczym budzącym zdziwienie. Zachowania patologiczne były łatwo usprawiedliwiane, a sytuacje niekomfortowe zamiatane pod dywan. Zmiany nie były mile widziane, bo powodowały zamęt w uporządkowanym chaosie ;) a znajomy chaos jest lepszy niż nowy porządek.

Paweł Radziszewski zgrabnie kreśli nam losy bohaterów żyjących w PGRze. Młodych, którzy pragną innego życia i starych, którzy nowego się boją.
Podział na ludzi żyjących w piwnicach i tych na górze, jest dla mnie symbolem rozłamu społeczeństwa i tego jak łatwo nam przymknąć oczy na niedolę człowieka. Szaracy, żyjący w piwnicach, to ludzie, którym do życia potrzebny jest tylko alkohol i misja, której celem jest budowanie schronu przed zbliżająca się wojną. Misja jest oczywiście fikcyjna. Czy Szaraki domyślają się, że to wymyślone zadanie mające na celu powstrzymanie ich przed wyjściem na powierzchnię? Być może są tego świadomi, ale życie na powierzchni nie jest w stanie zaoferować im tego, co posiadają pod ziemią-życia, które jest przewidywalne i znajome. Ludzie w blokach natomiast, pozornie dostosowują się do nowych standardów, ale ich dusze są także szare. Dopuszczają się nikczemnych czynów i dyskryminują tych, którym miejsca na górze zabrakło.
Może tak NIE POWINNO być, że człowiek człowiekowi wilkiem. Może NIE POWINNO tak być, że po zamknięciu PEGerów ludzie nie wiedzieli, co ze sobą począć? Może NIE POWINIEN ten PGR farbować ludziom krwi na szaro?

NIEPOWINNOŚĆ, to druga powieść Pawła Radziszewskiego. Przeczytałam od razu, gdy się ukazała, żeby zaspokoić ciekawość, jak poradził sobie autor z ciężarem wydawania drugiej książki. „Pomiędzy” była dla mnie strzałem w dychę i tym razem się nie zawiodłam. Zdecydowanie @pawel.r.adziszewski wkroczył do grona moich ulubionych polskich pisarzy.

Festiwal absurdów, tak chyba mogę nazwać życie w PGRze. Osiedle buduje bibliotekarz, zamiast cegieł dostaje dwa wagony książek, połowa mieszkańców, która się nie załapała na przydział, okupuje ciemne piwnice, popijając bimber.
Marzena, Jacek i Seweryn, dorastają w takim właśnie świecie. W PGRze, gdzie wydawać by się mogło, że życie ma ustalony porządek, ale i tam czas zmian...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
285
225

Na półkach:

Oj, cienko. Dotrwałam do połowy, niestety - nie jest o wciągająca powieść. Ciężko się czyta; do tego nudziły mnie wstawki, czyli opowieści z perspektywy różnych osób, nie z perspektywy narratora. Nie znalazłam w tej książce niczego głębszego.

Oj, cienko. Dotrwałam do połowy, niestety - nie jest o wciągająca powieść. Ciężko się czyta; do tego nudziły mnie wstawki, czyli opowieści z perspektywy różnych osób, nie z perspektywy narratora. Nie znalazłam w tej książce niczego głębszego.

Pokaż mimo to

avatar
207
34

Na półkach:

To była niezwykła podróż do przeszłości. Wychowałam się na takim osiedlu, w szarej rodzinie z problemami. Chodziłam z kanką po mleko, łapałam pod mostkiem cierniki. Najlepiej wspominam właśnie wyprawy do wiejskiej biblioteki, które nadawały życiu sensu i kolorów. Byłam Marzeną i choć uciekłam, bagaż doświadczeń niosę i nie raz w dorosłym życiu czułam jego ciężar. Dziękuję za tę powieść.

To była niezwykła podróż do przeszłości. Wychowałam się na takim osiedlu, w szarej rodzinie z problemami. Chodziłam z kanką po mleko, łapałam pod mostkiem cierniki. Najlepiej wspominam właśnie wyprawy do wiejskiej biblioteki, które nadawały życiu sensu i kolorów. Byłam Marzeną i choć uciekłam, bagaż doświadczeń niosę i nie raz w dorosłym życiu czułam jego ciężar. Dziękuję...

więcej Pokaż mimo to

avatar
248
211

Na półkach:

... a raczej 'Niedorzecznosc'. Upadajacy pegeer i jego upiorne tajemnice. Polowe powiesci spokojnie mozna wyciac bez uszczerbku na caloksztalcie. Przewaza znuzenie z krotkimi przerwami na ciekawsze rozdzialy. Wszyscy bohaterowie zostali potraktowani przez autora po macoszemu, sa tacy troche nijacy. Chyba, ze zabieg byl celowy, by nijakosc tu dominowala. Niestety ucierpiala na tym jakosc . Debiutanckie 'Pomiedzy' tego samego autora bylo o niebo lepsze.

... a raczej 'Niedorzecznosc'. Upadajacy pegeer i jego upiorne tajemnice. Polowe powiesci spokojnie mozna wyciac bez uszczerbku na caloksztalcie. Przewaza znuzenie z krotkimi przerwami na ciekawsze rozdzialy. Wszyscy bohaterowie zostali potraktowani przez autora po macoszemu, sa tacy troche nijacy. Chyba, ze zabieg byl celowy, by nijakosc tu dominowala. Niestety ucierpiala...

więcej Pokaż mimo to

avatar
185
50

Na półkach:

Moja druga książka Pawła Radziszewskiego. Wciągająca, zaciekawiająca, z gorzkim zakończeniem. Fabuła osadzona w PeGeErze w latach PRL-u i okresie wchodzenia w przemiany ustrojowe. Dla mnie trudna refleksja nad ludzkimi wyborami i działaniem dla dobra - czyjego?, najczęściej własnego, ale tego własnego również postrzeganego w specyficzny sposób. Bo postacie nie wydają się być szczęśliwi. Chciałoby się "potrząsnąć" jednym, drugim, trzecim bohaterem i powiedzieć: człowieku! naprawdę? tak chcesz żyć? Czuje się ciężar ludzkich losów, których nie da się zmienić, bo nie ma w ludziach wiary w możliwość zmiany.

Moja druga książka Pawła Radziszewskiego. Wciągająca, zaciekawiająca, z gorzkim zakończeniem. Fabuła osadzona w PeGeErze w latach PRL-u i okresie wchodzenia w przemiany ustrojowe. Dla mnie trudna refleksja nad ludzkimi wyborami i działaniem dla dobra - czyjego?, najczęściej własnego, ale tego własnego również postrzeganego w specyficzny sposób. Bo postacie nie wydają się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    309
  • Przeczytane
    236
  • Posiadam
    42
  • 2022
    17
  • 2023
    16
  • Ulubione
    7
  • Literatura piękna
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Legimi
    5
  • Polska
    3

Cytaty

Więcej
Paweł Radziszewski Niepowinność Zobacz więcej
Paweł Radziszewski Niepowinność Zobacz więcej
Paweł Radziszewski Niepowinność Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także