Karol i Camilla. Nowy król i miłość jego życia

Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira biografia, autobiografia, pamiętnik
Lira
2022-10-20
2022-10-20
royal family wielka brytania król karol camilla

Jeden książę i dwie księżne

Ciekawe

Ciekawe

Czyta się bardzo dobrze, autorka podaje wiele szczegółów dotyczących rodziców Karola oraz najbliższych mu ludzi, lektura rzuca światło na wzajemne relacje w jego rodzinie jak i na samego Karola, a co najważniejsze jak wyglądała relacja Karola i Camilli. Szkoda, że tak mało jest na temat samej relacji Karola i jego obecnej żony, ale takich informacji niestety nie ma jak zdobyć. Możemy się tylko domyślać.

Ogromnie interesująca pozycja. Mimo tego, że o Karolu i rodzinie królewskiej napisano i powiedziano już wiele, z tej książki można dowiedzieć się naprawdę dużociekawych faktów. Ogromnym atutem są cytowane tu listy Karola wysyłane w młodości do rodziny, dają trochę prawdziwsze spojrzenie na jego młodość i wychowanie.

Karol i Camilla to zdecydowanie moja ulubiona królewska para. Ta książka jeszcze bardziej przybliżyła mi ich historię i objaśniła niektóre wątki. Polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć „co działo się naprawdę” :)

Związek Karola i Camilli od lat wzbudzał zainteresowanie zarówno opinii publicznej jak i tabloidów. Autorka w niniejszej publikacji stara się przybliżyć sylwetki sławnej królewskiej pary. W swych rozważaniach autorka przedstawia dzieciństwo Karola, jego relacje z rodzicami, rodzeństwem i najbliższymi. Poświęciła również sporo miejsca Camilli i jej pierwszemu małżeństwu. Pisząc o Karolu i Camilli nie można nie wspomnieć o małżeństwie z księżną Dianą i o trójkącie, który zainteresowani tworzyli przez lata. Dlatego też pani Kienzler przedstawia czytelnikom bliżej „królową ludzkich serc”. Ukazuje również stosunek królowej Elżbiety, ale także poddanych i dziennikarzy do wybranek Karola, i o ile uwielbiana przez świat Diana nie była jego miłością, a parę niewiele łączyło, to jego związek z Camillą przetrwał wiele, a ona wytrwała u boku księcia do końca najpierw jako kochanka, następnie żona, a dzisiaj jako królowa małżonka...

(cd recenzji na fb)

Jeszcze nie tak dawno, bo we wrześniu, cały świat żył wydarzeniami mającymi miejsce na brytyjskim dworze królewskim. Śmierć Królowej Elżbiety II była niewątpliwie mocnym ciosem dla jej poddanych. Dla wielu skończyła się pewna epoka...

Przy okazji tego wydarzenia, wielu z nas, przypominało sobie sytuację, które na przestrzeli lat związane były z brytyjską monarchinią. Sama bardzo chętnie sięgnęłam po "Karola i Camille", gdyż ich miłość zawsze była dla mnie fascynująca.

Jeśli tak jak ja byliście ciekawi dlaczego Camille okrzyknięto "najbardziej znienawidzoną kobietą na Wyspach Brytyjskich" lub ile kosztowała ją walka o miłość ukochanego, będzie to książka dla Was.

Autorka w ciekawy sposób przedstawia nam życie Karola. Rzuca nowe światło na trójkąt miłosny, w który był uwikłany obecny król. Wszyscy obwiniali Camille, ale czy to naprawdę ona była wszystkiemu winna? Moim zdaniem nie. Winne były tradycje, protokoły i procedury. Camilla pokochała z wzajemnością nieodpowiedniego mężczyznę, za co przyszło jej płacić latami wysoką cenę.

To naprawdę ciekawa pozycja, w której autorka przedstawia czytelnikom mnóstwo faktów i argumentów. Jest bezstronna, więc książkę czyta się lekko i przyjemnie. Polecam, w szczególności miłośnikom rodziny królewskiej!

"Karol i Camilla" Iwony Kienzler to najnowsza książka autorki opowiadająca o władcy Zjednoczonego Królestwa i miłości jego życia.
Przyznam się szczerze, że kiedy Karol był mężem Diany i w mediach pełno było wiadomości o ich problemach małżeńskich i trójkącie, który tworzyli wraz z Camillą Parker Bowles, było mi bardzo żal pięknej księżnej Diany i podobnie jak większość obserwujących ten spektakl, obwiniałam o to "tę trzecią" czyli Camillę.
Ale teraz podczas lektury tej książki, tak naprawdę doszło do mnie, że to Karol i Camilla kochali się od lat a Diana była osobą, którą wcisnęli do tego związku. Wiem, że Karol nie był bez winy, wszak mógł nie godzić się na zaaranżowane małżeństwo i to z osobą, której tak naprawdę nie znał. A Diana uczucie do męża i ich związek porównywała z romansami, którymi się zaczytywała. Czy to mogło się udać? Nie, i myślę, że Camilla nie była przyczyną rozpadu tego małżeństwa, ona po prostu kochała księcia i to była jej wina.
Autorka w sposób niezwykle ciekawy, przeprowadza nas przez całe dotychczasowe życie Karola, ze szczególnym naciskiem na trójkąt, w który był uwikłany. Mimo tego, że to właściwie tekst bez dialogów, to czyta się go bardzo szybko i z zaciekawieniem. Autorka obiektywnie opisuje losy tej trójki, której przyszło wybierać między uczuciem a powinnością. A Diana i po śmierci rzucała cień na miłość tych dwojga, bo któż może się równać z Królową Ludzkich Serc... Ale myślę, że Camilla wyszła z tej walki zwycięsko i teraz wraz z Karolem mogą razem królować na brytyjskim tronie.

Iwona Kienzler zabrała nas w podróż w czasie, aby ukazać nam życiorys ówczesnego księcia Karola i miłości jego życia, Camilli Parker Bowles. Przeprowadziła nas przez dekady, dając możliwość metaforycznego podglądania przez dziurkę od klucza, ich losów i drogi, która zaprowadziła tę parę na tron. Czy jestem zaskoczona? Od lat śledzę nowinki z życia brytyjskiej rodziny królewskiej, przeczytałam na ich temat wiele książek, ale autorka wyciągnęła z rękawa kilka asów, którymi szczerze mnie zdziwiła i sprawiła, że po skończeniu książki spędziłam czas, szukając artykułów w sieci.
Iwona Kienzler obnażyła aktualną parę królewską na kartach swej książki, a wszystko to podparła bardzo szczegółowym i solidnym researchem. Karolowi i Camilli towarzyszymy od dzieciństwa, poznajemy ich rodziny, wszelkie dysfunkcje, problemy dojrzewania, a przede wszystkim narodziny ich romansu, który miał szansę na szczęście, gdyby nie skostniały protokół i oczekiwania rodziny, którym próbowali sprostać. Ze szczegółami poznajemy ich edukację, życie prywatne, a także miłosne podboje. I choć z przerwami, a nawet pomimo zawarcia małżeństw z kimś innym, ich relacja trwa od 1971 roku. Jeśli to nie jest prawdziwa miłość, to nie wiem, co nią jest…
Autorka bardzo plastycznie oddaje ówczesne emocje w narodzie, gdy Karol brał ślub z Dianą Spencer, a także rozpad ich małżeństwa na oczach całego świata, za który obwiniona została właśnie Camilla. A czy choć przez chwilę zastanowił się, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami?
Może nie tylko wiarołomny mąż i jego kochanka byli odpowiedzialni za ten rozwód? Podczas lektury jeszcze dosadniej uderzyła mnie myśl, że tym małżeństwem została skrzywdzona nie tylko młodziutka Diana, ale także Karol – następca tronu, na którego barkach spoczywała wielka odpowiedzialność związana z byciem synem królowej oraz Camilla, jego kochanka i najbliższa przyjaciółka.
„Karol i Camilla” to pozycja obowiązkowa dla fanów brytyjskiej rodziny królewskiej. Przybliża nam bardziej ludzką twarz obecnego króla Zjednoczonego Królestwa, który z zamiłowania jest ekologiem i patronem wielu organizacji charytatywnych, choć nie afiszuje się z tym, jak jego tragicznie zmarła była żona. Autorka bardzo trafnie przekazała nam mechanizmy dobrej i złej prasy, z jaką borykał się Karol i jego ukochana, a także była narzędziem w rękach żądnej zemsty Diany. Istnieje stare powiedzenie, że piekło nie zna takiej furii, jak wzgardzona kobieta i muszę się z tym zgodzić. Czy dziwi mnie postępowanie całej trójki? Nie. Czy powinni być oceniani przez pryzmat tego, co wydarzyło się dekady temu? Nie. Czy można było zapobiec tragedii? Oczywiście. Teraz przed Karolem trudna misja, musi sprostać legendzie, ikonie, jaką była jego matka i jestem szczerze przekonana, że dzięki wsparciu Camilli ma na to szansę.

Windsorowie to od bardzo dawna najpopularniejsza rodzina królewska. Praktycznie nie ma tygodnia, żeby media nie donosiły o jakimś wydarzeniu z udziałem członków monarchii. Mam wrażenie, że najmniej popularni (i lubiani) są Karol i Camilla (choć ostatnio Megan i Harry zdecydowanie wyszli na prowadzenie 🤭). Mnie samą najmniej interesowało życie Karola, nie budził mojej sympatii. Czy to się zmieniło po lekturze książki Iwony Kienzler? I tak i nie.

„Karol i Camilla” to trochę przewrotna biografia, która kończy się tam, gdzie na dobrą sprawę robi się najciekawiej. Kończy się w miejscu, w którym Karol zostaje Królem. Jednak nie o tym jest ta książka, a Karol nie jest jej jedynym bohaterem. W tytule jest mowa o Karolu i Camilli, ale jak mawiała Diana, ich zawsze było troje. Ta książka to przede wszystkim historia trudnej miłości Karola i Camilli, ale nie da się jej opowiedzieć rzetelnie pomijając Dianę. W moim odczuciu Autorka zachowała dużą bezstronność, nie opowiada się za żadną stroną konfliktu, który do dziś rozpala miłośników monarchii brytyjskiej. Przedstawia fakty, argumenty obu (a raczej trzech) stron, powołuje się na wiele źródeł. Ta biografia jest napisana lekko, bez zbędnych dygresji ale w wyczerpujący sposób. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić, to ciagle wspominanie o braku urody Camill czy raczej jej „końskiej urodzie”.

Nie mnie oceniać wybory życiowe kogokolwiek z bohaterów tej książki (Autorka na szczęście też tego nie robi),ale moje postrzeganie obecnej królewskiej pary odrobinę się ociepliło. Karol niewątpliwie jest bardzo niedocenianą i nieszablonową postacią, o czym świadczy choćby jego zamiłowanie do ekologii i angażowanie się w politykę (co dla monarchii jest zabronione). Jak dla mnie to bardzo ciekawa pozycja, którą polecam miłośnikom rodziny królewskiej.

• Popularnonaukowe
  • (L) Biografie / autobuografie