Małe Licho i krok w nieznane

Okładka książki Małe Licho i krok w nieznane Marta Kisiel
Małe Licho (tom 5)
Miętówka
2022-11-14
2022-11-14
Małe Licho lieratura dziecięca magia przyjaźń dorosłość
Inne

Przeczytane 841 Opinie 1 Oficjalne recenzje 313

Wyróżniona opinia i

Książki 919 Opinie 418

Przepiekna okładka

Przepiekna okładka

Ciepła, kochana i wzruszająca. Bardzo lubię tę serię autorki. Szkoda trochę, że Bazyl się nie pojawił, ale nie można mieć wszystkiego.

Wcale nie słodkie a jednak ciepłe i językowo zabawne. Bawi i uczy nie smrodkując dydaktycznie.

Nadchodzą wielkie i nieoczekiwane zmiany, a to nie jest po myśli Bożka. Tomek ma swój styl, Zmyłka też inny fryz, a najbardziej boli, że Witek znowu go unika. Mama zaczyna gadać od rzeczy, smutek czuje się tuż za rogiem. Jednak Bożek tak łatwo się nie poddaje

Mimo tego, że mam już trochę lat to jednak lubię czytać książki dla dzieci bo mają w sobie przekaz i to w stosunku do dzieci jak i dorosłych. Bożkowi nie podoba się to, że mają być zmiany tak samo jak i my często boimy się zmian i tego co nas czeka. Z całej serii ta książka najbardziej mnie poruszyła, jest w niej już mniej też beztroski, a bardziej poważne tematy. Jednakże spędziłam z nią bardzo miło czas i się nie zawiodłam.
Niestety to już koniec alleluja.

To co prawda seria dla dzieci, ale uważam, że jest genialna. Wreszcie kolorowe ilustracje, choć szkoda, że zmieniono ilustratora. Rysunki w poprzednich częściach miały swój urok, mimo iż nie podobało mi się, że są takie szaro-szare.

Nie wierzę, że to już koniec. Miałam nadzieję na jeszcze z 10 części (coraz dłuższych żeby seria rosła razem z Bożkiem).

Lubię takie pożegnania choć są trudne. Marta Kisiel dała wyraźnie do zrozumienia, że to ostatnia przygoda Małego Licha i jego chłopca (przynajmniej jeśli chodzi o serię dla dzieci). Bożydar Antoni Jakiełłek nie jest już Bożkiem. Nie jest już chłopcem. Wyrósł, kocha swych dożywotniaków, ale równie dobrze radzi sobie w świecie zwykłych ludzi i kolegów z klasy.
O czym jest książka? O tym, że zmiany to nic strasznego, choć są nieuniknione to są potrzebne i pchają nasz życie do przodu. Nie ma powodu, aby się ich bać i unikać. Ze zmian może wyniknąć przecież coś dobrego. No chyba, że chodzi o siwe włosy na głowie, to nie za bardzo :)
O tym jak ważna jest rodzina i to, aby z tą rodziną rozmawiać i się szanować.
O tym, że warto czasem zrobić krok w nieznane...

Na uznanie, szczególnie jeśli chodzi o mnie, bo uważam, że ta postać jest niedoceniana, zasługuje Tsadkiel. Ileż w tym posągowym aniele emocji i wewnętrznych wojen! Tsadkiel może być każdym z nas - za pokerową twarzą kryje się ocean emocji i lęków. Czy nie jest tak, że często gramy twardych i niewzruszonych a w środku, aż kipi od emocji? Tego anioła stróża będzie mi najbardziej brakowało. A może takiego właśnie mam? :)
Ta odsłona cyklu jest nieco poważniejsza niż poprzednie, ale nasi bohaterowie też już nie są dziećmi - mają swoje problemy i zmartwienia (matma!) to i klimat musi być poważniejszy.

Droga autorko, skoro to ostatnia część tego cudownego cyklu, nie pozostaje mi nic innego jak mocno gorąco podziękować. Za bambosze, pierniczki i kakałko :)

O czym jest...

Czytając "Małe Licho..." czułam na twarzy płatki padającego śniegu, zapach barszczu i pierniczków świątecznych. Czułam złość Bożka spowodowaną wszechobecnymi zmianami, czułam żal Konrada, kiedy pękło mu serce, czułam bezradność i bezsilność Tsadkiela. Czułam też wsparcie i miłość płynące z każdej strony. Marta Kisiel potrafi pisać w sposób, który sprawia, że nie czytam jej książek, ale przeżywam je każdą komórką ciała i nagle, nie wiedzieć czemu, przychodzi ochota na kakałko... Polecam serdecznie!!!

Wspaniała i ciepła opowieść o miłości do najbliższych i wielu poświęceniach, by ich oclić. Idealna lektura dla młodszych czytelników z pięknym przekazem.

W sumie wahałam się czy sięgać po koleją część, bo wydawało mi się, że wszystkie poprzednie są w gruncie rzeczy o tym samym.
Jednak cieszę się, że to zrobiłam, bo ten tom był tego wart :)
Znając i uwielbiając wszystkich bohaterów bardzo mi się podobało zestawienie teraźniejszości z przeszłością i nawiązanie do serii "Dożywocie", którą uwielbiam :)

Jednak cieszę się, że to zrobiłam, bo ten tom był tego wart :)

• Przeczytane 2022