Dorastający Bożydar i poszukiwanie straconego czasu

corbeau corbeau
09.12.2022
Okładka książki Małe Licho i krok w nieznane Marta Kisiel Logo Patronat

Bożydar jest już piątoklasistą, w dodatku (jak niemal każdy piątoklasista) udręczonym matematyką, nawet w czasie ferii. Nie może się doczekać powrotu do szkoły, a właściwie nie tyle do szkoły, ile do przyjaciół. Okazuje się jednak, że w ciągu dwóch tygodni w życiu piątoklasisty może zajść wiele zmian. A Bożek zdecydowanie nie lubi zmian. Samotny między wciśniętymi w ekrany telefonów kolegami i coraz bardziej przygnębionymi domownikami, Bożydar postanawia po raz kolejny udać się tam, gdzie prowadzi go jego półglucia natura: w poszukiwaniu straconego czasu, straconej rodziny i straconej radości życia.

„Małe Licho i krok w nieznane” to piąta i, jak zapowiada autorka, ostatnia odsłona przygód Bożydara, jego aniołów stróżów, rodziny, przyjaciół i domowych potworów. Dorastanie to czas zmian. To okres, kiedy drobne nieporozumienia urastają do rangi życiowych dramatów. A są istoty, które żywią się ludzkim przygnębieniem i zrobią wszystko, żeby wyssać z najbliższych Bożka całą radość życia. Na szczęście chłopiec nie jest w swojej walce zupełnie sam. Tylko czy nieprzystępny Tsadkiel stanie na wysokości zadania i wykrzesze z siebie dość ciepła, żeby ogrzać udręczone serca domowników? I czy maleńkiemu hersztowi krasnoludków wystarczy bojowego zapału do walki z potężnymi przeciwnikami?

Choć w piątym tomie serii o Małym Lichu (a właściwie o Bożydarze, bo Licho jest bohaterem raczej drugoplanowym) nie brak humoru i typowych dla Marty Kisiel karkołomnych gier słownych przeplatanych literackimi cytatami, to ta odsłona przygód chłopca wychowanego w otoczeniu aniołów i potworów wydaje się smutniejsza i poważniejsza niż poprzednie. Przygasa nawet blask w tęczowych oczach Licha. Chyba po prostu podobnie jak Bożek nie byliśmy gotowi na zmiany i na dorastanie ukochanych bohaterów. Na osłodę mamy możliwość powrotu do Lichotki i przeżycia Świąt Bożego Narodzenia w marcu, a także kolejną piękną lekcję o wartości przyjaźni i uczuć, o potrzebie szczerości i odważnego stawiania czoła nawet najbardziej przerażającym zmianom. Książka pokazuje też niebezpieczeństwa związane ze skupianiem się na utraconym czasie zamiast odważnego patrzenia w przyszłość. To chyba najdoroślejsza odsłona przygód Bożydara, który na naszych oczach wyrósł na wspaniałego młodego człowieka. Myślę, że zarówno on, jak i wszyscy jego bliscy, ich humor i dobroć, na zawsze pozostaną w sercach czytelników i udzielą nam jeszcze wielu cennych lekcji, gdy będziemy wracać do ich przygód.

Agnieszka Kruk