Towarzyski poradnik dla panien bez posagu

Okładka książki Towarzyski poradnik dla panien bez posagu Sophie Irwin
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Towarzyski poradnik dla panien bez posagu
Sophie Irwin Wydawnictwo: Książnica Cykl: A Lady's Guide (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Maciej Grabski, Maria Grabska-Ryńska

Wyróżniona opinia i

Towarzyski poradnik dla panien bez posagu

przeczytanych książek 1823 napisanych opinii 985

Książka do czytania przy ogromnym zmęczeniu. Myślałam, że przerzucę ją do DNF, ale pewnej powolnej niedzieli po prostu ja skończyłam. Niestety książka nie oddaje klimatu tamtych czasów. Autorka wyrażeniami typu diatryba czy konstatacja usilnie acz nieudolnie próbuje odtworzyć język Jane Austen czy innych pisarek i pisarzy z epoki. Akcja jest bardzo przewidywalna. Moim zdaniem seria o Bridgertonach jest dużo bardziej udana.

Nie jest to gorący romans historyczny w stylu Lisy Kleypas czy Melisy Bel. Tutaj tak naprawdę nie ma scen erotycznych.
W drobiazgach widać inspirację i sympatię do Jane Austen (cytat z jej książki na początku, Kitty jest jedną z 5 sióstr, samo imię Kitty, relacja Kitty-Radcliffe, pogoń za bogatym mężem).
Historię czyta się bardzo szybko. Z plusów mogę dodać, że jest to raczej slow burn. Mężczyzna nie zakochuje się w głównej bohaterce od razu, ona z resztą też nie pała ciepłymi uczuciami od razu. Kitty tak naprawdę bardzo długo kieruje się rozumem i nie pozwala dopuścić do siebie uczuć.
Z minusów...
Brakuje więcej iskier między głównymi bohaterami. Co jakiś czas oczywiście pojawiają się jakieś szczegóły, które mają budować ich relację, ale jest ich według mnie za mało, żebym uwierzyła, że para naprawdę się pokochała. Brakowało mi więcej scen albo chociaż epilogu z Radcliffem i siostrami Kitty.
Relacja Kitty i jej siostry, która pojechała z nią na sezon... A tak właściwie brak relacji i w pewien sposób brak poznania siostry Kitty. Kitty tak naprawdę nie rozmawiała z siostrą tylko gadała o sobie.
No i na zwieńczenie - być może to kwestia tłumaczenia, ale ta książka wydawała mi się dość uwspółcześniona, mam tu na myśli głównie język.

Nie mniej ubawiłam się czytając tę książkę. Jeśli ktoś lubi lekkie romanse historyczne, ale nie zależy mu na płomiennych spojrzeniach bohaterów, polecam.

Historię czyta się bardzo szybko. Z plusów mogę dodać, że jest to...

Tak książka to dla mnie niemałe zaskoczenie, bo nie spodziewałam się, że będę się tak dobrze bawić przy czytaniu romansu historycznego. Przede wszystkim, mamy tutaj dobrze skonstruowanych bohaterów, którzy mają swój charakter i motywacje i aż chce się podążać za ich historią. Na plus są też utarczki słowne między bohaterami, przy których parę razy parsknęłam śmiechem i generalnie styl pisania autorki, bo obyło się bez przewracania oczami z żenady. Sama fabuła może nie jest innowacyjna, ale mi to w ogóle nie psuło frajdy z czytania i uważam, że ta książka to jeden z najlepszych przedstawicieli swojego gatunku.

Klasyczny historyczny romans bez scen erotycznych. Nie wynudził mnie totalnie ale też nie zachwycił szybko zapomnę tą historię bo takie są w każdym innym romansie i ten w niczym się nie wyróżniał.

Dobrnęłam do 54 strony. Uwielbiam Jane Austen a ta książka okazała się kiepską próbą dorównania królowej. Bohaterki bez charakteru, niczym się nie wyróżniały, styl pisania nie zaciekawił, dialogi bez pomysłu. Nie pociągnę dalej...

Anglia rok 1818, młodziutka Kitty Talbot wraz ze swoim siostrami po śmierci rodziców zostaje z długami. Postanawia udać się do Londynu, do swojej ciotki Dorothy Kendall, by wziąć udział w rozpoczynającym się sezonie i znaleźć męża, który pomoże jej w spłaceniu długów.

Odważna, młoda kobieta robi wszystko by piąć się po szczeblach, udaje jej się zabłysnąć na salonach i może liczyć na względy zalotników.

James Radcliff przystojny młodzieniec, który raczej stroni od balów i przyjęć, zaszantażowany przez Kitty, pomaga jej brylować w towarzystwie. Choć para raczej nie przepada za sobą, iskry między nimi strzelają 😉 czy z tej znajomości coś będzie? Czy Kitty doczeka się oświadczyn i tym samym uratuje los swój i swoich sióstr?

Romans historyczny, napisany w bardzo lekkim stylu, to książka idealna by odpocząć po trudnych tematach. Zabawna, urocza i lekka 😉 idealna na leniwe popołudnia.

Choć książkę czytało mi się szybko, to bez jakichś większych emocji. Niczym szczególnym się nie wyróżniła. Poza tym zawierała błędy, które albo pojawiły się przy tłumaczeniu, albo już na etapie researchu u autorki. Książka w zasadzie jest słaba, choć może nie z rodzaju, absolutnego dna i mułu, które należy unikać, to po prostu zabrakło umiejętności by stworzyć coś lepszego.

Książka lekka i przyjemna. W sam raz na zimowy wieczór z herbatą w dłoni.

Książka lekka i przyjemna. W sam raz na zimowy wieczór z herbatą w dłoni.

Zabawna, wciągająca opowieść utrzymana w klimacie początku XIX w., ale napisana w stylu bardzo przystępny dla współczesnego czytelnika.

Kitty zostaje porzucona przez zeswatanego już dawno narzeczone i staje przed trudną decyzją. Jej rodzice umarli i zostawili mnóstwo długów oraz cztery dziewczęta bez większych perspektyw (najlepszą był ślub Kitty). Najstarsza z sióstr Talbot decyduje się na kontakt z dawną przyjaciółką mamy i wyjazd do Londynu w celu poszukiwania męża. Bogatego. Ciotka szybko tłumaczy dziewczętom (Kitty wzięła najładniejszą z sióstr Cecily) zawiłości londyńskiego towarzystwa oraz ich własne ograniczenia wynikające z pochodzenia. Szybko jednak okazuje się, że Cecily uczęszczała do szkoły z członkinią jednego z bogatszych rodów, a ta ma brata "na wydaniu". W czasie spaceru Kitty szybko wymyśla plan, jak uwieść Archiego i zdobyć środki na przeżycie rodziny. Po paru przeszkodach rodzina de Lacy akceptuje panny Talbot i wprowadza je do towarzystwa. Wtedy jednak pojawia się starszy brat Archiego i bardzo szybko odkrywa plany Kitty. Zawierają układ, w którym każde coś traci, ale też zyskuje. Czy Kitty uda się uratować siostry przed ruiną? Czy odnajdzie bogatego męża lub prawdziwą miłość?
Miałam dość mieszane uczucia, ponieważ z jednej strony książka wciągała i była ciekawa, z drugiej miała dylemat moralny dotyczący kibicowania Kitty. Były nawet momenty, że za nią nie przepadałam. Mimo to książka mi się podobała. Od razu łatwo się było domyślić, co się wydarzy (oczywiście w ogólnym zarysie, bez szczegółów),ale nie umniejszało to przyjemności z lektury. Bardzo przypominała mi ta książka powieści Jane Austen - niby romansidło, ale jednak z iskierką.