Fontanny milczenia. Miłość w cieniu dyktatury

Okładka książki Fontanny milczenia. Miłość w cieniu dyktatury Ruta Sepetys
2022-08-24
2019-10-01
Jerzy Wołk-Łaniewski

1961

Książkę mimo swej objętości czyta się błyskawicznie,a to dzięki krótkim rozdziałom i ciekawej fabule.
Autorka powieści przenosi nas do Hiszpani z lat 50-tych kiedy to rządy sprawował faszystowski generał Franco.
Na tle tych wydarzeń śledzimy losy dwojga młodych ludzi z dwóch różnych światów-Any, biednej hiszpańskiej pokojówki i Daniela, syna amerykańskiego potentata naftowego.Patrzymy jak rodzi się między nimi przyjaźń ,a później i miłość,a dzięki pasji Daniela jaką jest fotografia poznajemy też grzeszne zakamarki miasta i szczelnie skrywane tajemnice.
Książę pochłonęłam niemal na jednym wdechu,była to dla mnie niesamowita przygoda pełna wzruszeń i emocji.

Niesmowita ksiazka, swietnie napisana. Postaci ciekawe, niesztampowe, z kazda strona chcesz wiedzic wiecej I wiecej. Pierszy rsz slyszalam o procedurze opisanej w powiesci. Jestem w szoku, siedze I szukam wiecej informacji na ten temat. Historia Any, Daniela, Puri, Fugi nie da Ci spac ;) Ogrombie polecam. Najlepsza ksiazks autorku. Ps. Brak polskich znakow.

Świetna książka, niesamowity klimat Hiszpanii pod rządami Franco. Bałam się, że będzie to typowe romansidło, na szczęście wątek miłosny nie jest ckliwy, cała historia bardzo wciąga.

Hiszpania kojarzy się nam z ciepłą pogoda, flamenco i zawsze uśmiechniętymi, zadowolonymi z życia ludzi. Niestety w XX wieku doświadczyla wiele zła w czasie dyktatury Franco, który podzielił społeczeństwo na tych dobrych, czyli faszystów i tych złych czyli republikanów.
Autorka Fontann Milczenia zabiera nas do lat 50 - tych XX wieku, kiedy faszyści bez żadnych oporów prześladowali częśc społeczeństwa, wprowadzając wiele absurdalnych ograniczeń i nie wahając się odbierać ludziom to co dla nich najcenniejsze.
Bohaterami książki są Daniel młody Amerykanin, którego matka jest Hiszpanką i Any młodej Hiszpanki, która chłopakowi pokazuje inny obraz swojego kraju niż ten, który stara się pokazać obcokrajowcom dyktatura. Chłopak zaś wnika w świat Any i utrwala go na zdjęciach.
Niesamowita powieść, chyba najlepsza w tym roku ❤️

Kolejna wspaniała książka Ruty. Przyznam szczerze, że nie miałam pojęcia co się działo w Hiszpanii po 2 wojnie światowej,autorka świetnie to przedstawiła. Polecam

Hiszpania 1957 rok. Daniel wraz z rodzicami przyjeżdża ze Stanów w sprawach biznesowych.
W luksusowym hotelu, w którym się zatrzymał poznaje Anę, pokojówkę i jak łatwo się domyślić, rodzi się pomiędzy nimi uczucie . Pasją chłopaka jest fotografia, podczas pobytu w Hiszpanii robi kontrowersyjne zdjęcia, aby pokazać światu, co dzieje się w tym kraju. Hiszpania była wówczas pod dyktaturą generała Franco, szerzył się terror , przeciwnicy jego rządów byli prześladowani, żyli w ubóstwie. Odbierano im dzieci, które trafiały do ,, porządnych " domów ,czyli popierających Franco, a dramatyzmu dodaje fakt, że w procederze uczestniczył kościół katolicki.
Ciekawa książka, poruszająca niewygodne tematy ,dla równowagi okraszona subtelnym wątkiem miłosnym. 👍

Wciągająca lektura, bardzo ciekawie uchwycone tło historyczne Hiszpanii w okresie dyktatury Franco. Rozczarowujące dla mnie banalne zakończenie, w tym naciągnięty wątek splotu rodzin. Nie mniej jednak pozycja warta polecenia!

Niech was nie zwiedzie niepewny tytuł, bo historia jest naprawdę warta przeczytania. Czytanie jej było dla mnie prawdziwą poezją. Wpierw mnie zaskoczyła, bo od początku bardziej zanosiło się na thriller. Później tylko się w tym utwierdzałam, ale domieszana była historia i zachowania ludzi ukrywający małe dzieci. Następnie każdy rozdział mnie zadziwiał, gdyż ukazywał opowieść innych postaci, były one bardzo krótkie, ale pozostawiały na końcu smutek i zawieszenie. Tekst naprawdę przepiękny, bogate ozdobniki, przyrównania, porównania, jakby ktoś poprzez tekst balsamował moją duszę. Wpierw części, które najbardziej bolały, gdyż takich było tu ukazanych całkiem sporo, aż po te, które przynosiły szczęście i ukojenie. Choć spotkamy tutaj bardzo wielu bohaterów, najbardziej autor skupi się na opisaniu romansu Amerykanina z Hiszpanką. Jednak wszystko, co tylko wiąże się ze słowami dyktatura napotkają na swojej drodze, zanim cokolwiek większego tutaj zapłonie. Im uczucie bardziej będzie się rozwijać, tym krew i gorzkie zachowania ludzi, którym się wydaje, że to oni tutaj rządzą, będzie krwawsze. Aż serce mi się krajało, kiedy w okresie 1939 roku odbierano dzieci swoim rodzicom. Sceny rozdzierające serce, gdyż sprzedaż tych małych istotek była tu na porządku dziennym. Jak sądzicie w jakim stanie pozostawiano ich rodziców? Dlaczego w ogóle oddawano ich do adopcji? Wszystko szacowano w setkach tysięcy. Nie dało się zatrzymać łez i jednocześnie nie mogłam przerwać czytania, gdyż wciąż miałam nadzieję na jakikolwiek pozytywny koniec. To taka książka, gdzie miłość przeplata się z innymi dość drastycznymi wątkami. Jednak ułożono ją tak, by nie odebrać ją jako jedną historię, bez wielowątkowości. Nie można jej przeczytać na twardo, gdyż styl językowy na to nie pozwala. Taki uśmiech przez łzy z ogromną nadzieją. Niestety książki takie jak ta u mnie muszą nieco poleżeć zanim się do nich zabiorę, gdyż przygotowuję się do nich psychicznie. To piękno, które dojrzewa i pozostawia po sobie wiele myśli i rozważań. Jakby po skończeniu nadal trwało...

Jest to historyczna powieść obyczajowa, bardzo dobrze napisana, poruszająca ważne tematy z historii Hiszpanii, na którą spojrzałam innymi oczami.
Głównymi postaciami jest dwoje młodych ludzi: Amerykanin Dawid - syn potentata naftowego z Teksasu i Hiszpanka Ana - pokojówka w madryckim hotelu, w którym zatrzymał się Dawid z rodzicami. Jest 1957 rok, w Hiszpanii od dziesięcioleci niepodzielnie rządzi generał Francisco Franco. Obserwujemy jak między młodymi rodzi się zakazane uczucie, w czasach ciężkiego życia i cierpienia Hiszpanów pod krwawą dyktaturą.
W książce autorka porusza m. in. do niedawna mało znany fakt z historii Hiszpanii, gdzie między rokiem 1939 a końcówką lat 80. władze stosowały haniebny proceder zabierania biologicznym rodzicom dzieci i sprzedawania ich do adopcji w kraju i zagranicą. Szacuje się, że dzieci takich może być nawet ponad 300 tysięcy.
Ta powieść nie należy do lekkich i łatwych, bo porusza bardzo trudne tematy, ale jest też sporo momentów niosących nadzieję. Bardzo polecam, na pewno warta przeczytania.

• Powieść historyczna