Tyłem do kierunku jazdy
- Kategoria:
- literatura obyczajowa, romans
- Wydawnictwo:
- Znak Literanova
- Data wydania:
- 2022-08-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2022-08-10
- Liczba stron:
- 288
- Czas czytania
- 4 godz. 48 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324070381
Staśka zawsze była krewka. Spryciula, cwaniara, fryga. W PRL-u była jak kolorowy ptak. Biegła ulicami Warszawy w ufarbowanych pepegach. Zawsze dwa kroki do przodu. Tu biznes, tam flirt, na boku wódeczka.
Magda właśnie to kocha w swojej babci najbardziej. Sama też nie mieści się w szablonie i walczy o siebie – również przy wsparciu queerowej grupy znajomych. Ale czasem nawet przyjaciele nie są w stanie pomóc i wtedy Magda próbuje po prostu utrzymać się na powierzchni. Mimo zrzędzenia matki i kolejnej nieudanej randki. Ma w końcu mieszkanie do spłacenia, no i ciągle wierzy, że może być szczęśliwa.
Przewrotna, zabawna i dająca nadzieję opowieść o przebojowej Staśce, która pokochała pięknego Rumuna, i o Magdzie, dziewczynie po przejściach. O babci i wnuczce, które łączy to, co najważniejsze – potrzeba wolności i życia pełną piersią. Zawsze tyłem do kierunku jazdy.
Najnowsza, długo wyczekiwana powieść Sylwii Chutnik, napisana po sześciu latach przerwy, stawiająca w centrum osoby z mniejszości.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 442
- 371
- 52
- 33
- 26
- 10
- 8
- 5
- 4
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
Nietuzinkowa, jak inne książki autorki, opowieść o poszukiwaniu tożsamości, wolności i cenie oraz poświęceniu jakie trzeba w ich imię ponieść. Bywa zabawnie i smutno, jednak z nadzieją. Przebojową Staśkę, która w PRL-u była niczym kolorowy ptak, krewka, niezależna, zbuntowana i jej wnuczkę Magdę, nieszczęśliwą, poszukującą swojego miejsca na ziemi i wśród ludzi, łączy ponadpokoleniowe porozumienie. Wspierają się w sposób odbiegający od niejednego stereotypu, związane nie tylko miłością, jak to w rodzinie, ale i prawdziwą przyjaźnią. Piękna, szalona historia o przechodzeniu przez życie na każdym jego etapie na własnych warunkach.
Nietuzinkowa, jak inne książki autorki, opowieść o poszukiwaniu tożsamości, wolności i cenie oraz poświęceniu jakie trzeba w ich imię ponieść. Bywa zabawnie i smutno, jednak z nadzieją. Przebojową Staśkę, która w PRL-u była niczym kolorowy ptak, krewka, niezależna, zbuntowana i jej wnuczkę Magdę, nieszczęśliwą, poszukującą swojego miejsca na ziemi i wśród ludzi, łączy...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOd dawna chciałam poznać repertuar Sylwii Chutnik. W końcu się udało i taki wstęp uważam za bardzo udany.
Od dawna chciałam poznać repertuar Sylwii Chutnik. W końcu się udało i taki wstęp uważam za bardzo udany.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„Tyłem do kierunku jazdy” to moje pierwsze spotkanie z autorką i bardzo udane.
W powieści poruszono mnóstwo wątków, a jej głównymi bohaterkami są: przebojowa babcia Stasia, jej stłamszona córka Krystyna i zagubiona w świecie wnuczka Magda. Mężczyźni również się w opowieści pojawiają, ale ich zadaniem jest siedzenie cicho (w przypadku dziadka) i nie robienie wstydu rodzinie (w przypadku ojca).
Nie da się ukryć, że najwięcej sympatii wzbudza seniorka rodu. Tak, jej życie jest zdecydowanie podkoloryzowane. Tak, miała destrukcyjny wpływ na męża i córka (i prawdopodobnie sporo osób do okoła). I na pewno nie polubiłabym jej, gdybym ją spotkała w prawdziwym życiu. Jednak nie sposób nie być pod wrażeniem tego, jak żyła – robiła to, na co miała ochotę, zawsze biegła pod prąd, nie było dla niej rzeczy niemożliwych.
Jest też ogromnym (i właściwie jedynym) wsparciem dla Magdy podczas procesu korekty płci. Jest też bohaterką, których mi w literaturze brakuje – nawet gdy wie, że niedługo umrze, nie traci apetytu na życie, dalej podąża własnymi ścieżkami i korzysta z czasu, który jej pozostał, na 200 procent.
Krystyna i Magda nie zachwycały, jak Stasia. Widać ich pogubienie, wielkie rozczarowanie tym, jak potoczyło się ich życie, ale również to, że nie mają ani siły, ani pomysłu, jak coś w nim zmienić.
Zaskakujące, jak dużo humoru udało się autorce zmieścić w tej smutnej i gorzkiej opowieści. Może to zasługa dużego dystansu do świata babci, a może sposobu, w jaki powieść jest napisana – prostym, przystępnym językiem. A może po prostu dlatego, że i w życiu tak bywa, że nawet w kiepskiej sytuacji czasem się śmiejemy i szukamy czegoś pozytywnego.
„Tyłem do kierunku jazdy” to bardzo ciekawa powieść. Zachęciła mnie do poznania kolejnych książek Sylwii Chutnik i do dalszego odkrywana polskiej literatury.
Więcej recenzji na profilu https://www.instagram.com/sczytalim/
„Tyłem do kierunku jazdy” to moje pierwsze spotkanie z autorką i bardzo udane.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW powieści poruszono mnóstwo wątków, a jej głównymi bohaterkami są: przebojowa babcia Stasia, jej stłamszona córka Krystyna i zagubiona w świecie wnuczka Magda. Mężczyźni również się w opowieści pojawiają, ale ich zadaniem jest siedzenie cicho (w przypadku dziadka) i nie robienie wstydu rodzinie...
dobrze napisana, fajnym lekkim językiem o sprawach dalekich ode mnie i których nie jestem ciekawa. Nie porwała.
dobrze napisana, fajnym lekkim językiem o sprawach dalekich ode mnie i których nie jestem ciekawa. Nie porwała.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMoje pierwsze spotkanie z pisarstwem pani Chutnik i na pewno nie ostatnie.
To nie jest wielka literatura, ale książka jest ważna. Przede wszystkim myślę sobie, że mało jest chyba powieści, gdzie jedną z głównych bohaterek jest babcia - i to żadna tam szara myszka, tylko taka, z charakterem, nie bojąca się żyć pod prąd.
Druga główna postać to osoba transseksualna. W powieści ukazane jest jak ciężko żyje się osobom trans w Polsce. Jakie to trudne.
Pisarka wspomina też o różnych koszmarkach współczesności - jak np. o zalewie literatury obozowej - w głównej mierze kiepskich romansów, czy też odbieraniu prawa do płaczu.
Jest wzruszająco, ale i zabawnie.
Bardzo dobry styl. Jedyne czego żałowałem, to tego, że książka nie jest dłuższa. Miałem ogromną przyjemność z czytania jej.
Moje pierwsze spotkanie z pisarstwem pani Chutnik i na pewno nie ostatnie.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTo nie jest wielka literatura, ale książka jest ważna. Przede wszystkim myślę sobie, że mało jest chyba powieści, gdzie jedną z głównych bohaterek jest babcia - i to żadna tam szara myszka, tylko taka, z charakterem, nie bojąca się żyć pod prąd.
Druga główna postać to osoba transseksualna. W...
Ciężkie treści. Powieść nie jest relaksująca ani odprężająca. Raczej razem z główną bohaterką przeżywamy śmierć bliskiej osoby.
Postać pozytywna - babcia głównej bohaterki - ma nieraz aż nadto przerysowane przygody.
Książka napisana takim bardzo zwyczajnym językiem, bez literackiego polotu, beż wciągnięcia czytelnika.
Pomysł na fabułę dobry, jednak przeważa smutek, rozczarowanie, gorycz i zmaganie się z trudnościami. Za mało jest o bohaterce pozytywnej.
Ciężkie treści. Powieść nie jest relaksująca ani odprężająca. Raczej razem z główną bohaterką przeżywamy śmierć bliskiej osoby.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPostać pozytywna - babcia głównej bohaterki - ma nieraz aż nadto przerysowane przygody.
Książka napisana takim bardzo zwyczajnym językiem, bez literackiego polotu, beż wciągnięcia czytelnika.
Pomysł na fabułę dobry, jednak przeważa smutek,...
"Tyłem do kierunku jazdy" Sylwii Chutnik to książka, która w niezwykle osobisty sposób dotyka dwóch głęboko emocjonalnych tematów: śmierci bliskiej osoby i doświadczeń osoby transseksualnej. Autorce udało się połączyć te dwie historie w sposób subtelny i wyjątkowo poruszający.
Język użyty przez Chutnik jest niezwykle przystępny, co sprawia, że czytelnik od razu może się zidentyfikować z bohaterami i wczuć się w ich emocje. Autorka nie unika trudnych tematów, ale opowiada je w sposób bardzo osobisty i delikatny, co sprawia, że czytelnik może poczuć się jakby był częścią historii.
Jednym z najmocniejszych punktów tej książki jest zaskakujące zakończenie, które mimo ciężkich tematów, nie pozostawia czytelnika z poczuciem przytłoczenia. Chutnik udowadnia, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach można znaleźć nadzieję i siłę do dalszego działania.
Jednakże, mimo tych pozytywnych aspektów, książka może budzić ambiwalentne uczucia u niektórych czytelników. Połączenie dwóch tak trudnych tematów może być dla niektórych przytłaczające, a momentami brak głębszego zagłębienia się w niektóre aspekty historii może pozostawiać pewne niedosyt.
W sumie, "Tyłem do kierunku jazdy" to książka, która z pewnością porusza i zostawia ślad w sercu czytelnika. Pomimo ambiwalentnych uczuć, warto dać się ponieść historii opowiedzianej przez Sylwię Chutnik, która nie tylko otwiera oczy na trudne rzeczywistości, ale także przypomina o sile ludzkiego ducha.
"Tyłem do kierunku jazdy" Sylwii Chutnik to książka, która w niezwykle osobisty sposób dotyka dwóch głęboko emocjonalnych tematów: śmierci bliskiej osoby i doświadczeń osoby transseksualnej. Autorce udało się połączyć te dwie historie w sposób subtelny i wyjątkowo poruszający.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJęzyk użyty przez Chutnik jest niezwykle przystępny, co sprawia, że czytelnik od razu może się...
Bardzo pokochałam tę książkę. historia babci, zwłaszcza końcówka - uroczo nostalgiczna. to coś, z czym wielu ludzi z biegiem czasu utożsamia. Miłość, która w głowie i w sercu przetrwa dekady, żeby na samym końcu zostać z nami jedynym wspomnieniem mijającego życia. naprawdę przepiękne.
Chutnik pisze w sposób ciepły, dobry. takie przymioty często towarzyszą książkom infantylnym, jednak tutaj chodzi o prawdziwą przyjemność z czytania, i o prawdę właśnie.
Bardzo pokochałam tę książkę. historia babci, zwłaszcza końcówka - uroczo nostalgiczna. to coś, z czym wielu ludzi z biegiem czasu utożsamia. Miłość, która w głowie i w sercu przetrwa dekady, żeby na samym końcu zostać z nami jedynym wspomnieniem mijającego życia. naprawdę przepiękne.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toChutnik pisze w sposób ciepły, dobry. takie przymioty często towarzyszą książkom...
Wyobraź sobie świat wolny od uprzedzeń i myślenia tendencyjnego, które sprawia, że kierujemy uwagę tylko na pewną liczbę bodźców, bo nie jesteśmy w stanie zarejestrować wszystkiego, co do nas dociera ze środowiska.
Nasz mózg jest tak zakodowany od czasów ewolucji, by uniknąć zagrożenia i przetrwać. Na to, co zauważamy wokół siebie wpływa styl życia, jednak za pomocą odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie zmienić postrzeganie świata – uplastycznić się.
Ludzie i świat będący na skraju, czyhają na różnorodność, wielobarwność, czasem i nawet na naturalność. Z odsieczą przychodzi Sylwia Chutnik wraz ze swoją najnowszą powieścią – nieco magiczną i bajkową.
„Tyłem do kierunku jazdy” łączy w sobie historie trzech pokoleń, kobiet. Historie na wskroś ludzkie, bolesne, dotykające problemów rodzinnych. Nie brakuje w nich jednak humoru i nadziei, że ktoś wreszcie wyciągnie do nas pomocną dłoń.
Jest duża szansa, że bohaterki zostaną z nami jeszcze na długo po przeczytaniu książki!
Babcia Stasia pewnie stanie się ulubienicą wielu z nas. To postać inspirowana frywolnością, temperamentem, byciem cwaniarą. Babcia łamie tabu, udowadnia, że w PRL był s*ks, że osoby starsze też go uprawiają. Zadanie Stasi to także wsparcie grup queerowych, transpłciowych, a w szczególności jej wnuczki, Magdy, będącej po tranzycji.
Krystyna natomiast – córka Stasi to przykład kobiety lamentującej: „o jezu, co ludzie powiedzą!”. Nie dziwi fakt, jeśli nie zyska sympatii czytelników, w końcu jest niesamowicie zachowawcza, pruderyjna, zalękniona i w rezultacie chyba mocno nieszczęśliwa. Krystyna poddaje się normom społecznym. Ulega temu, czego wymaga się od kobiet – przywdziania sztywnego gorsetu i bycia Matką Polką.
Magda z kolei – jej córka, także nie jest wolna od traum, a do tego musi mierzyć się z tym, jak w Polsce traktowane są osoby transpłciowe.
Po więcej zapraszam na IG "Zatytułowani" 🤍
Wyobraź sobie świat wolny od uprzedzeń i myślenia tendencyjnego, które sprawia, że kierujemy uwagę tylko na pewną liczbę bodźców, bo nie jesteśmy w stanie zarejestrować wszystkiego, co do nas dociera ze środowiska.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNasz mózg jest tak zakodowany od czasów ewolucji, by uniknąć zagrożenia i przetrwać. Na to, co zauważamy wokół siebie wpływa styl życia, jednak za pomocą...
Niby lekka, nowoczesna, napisana językiem współczesnym, ale zmęczyłam się okrutnie. Ani historia babci, ani postać wnuczki a tym bardziej ich życiowe przesłania, tak bardzo oczywiste, do mnie nie przemawiają. Dzięki tej książce wiem czego nie chcę czytać, ot chociaż tyle dobrego ;)
Niby lekka, nowoczesna, napisana językiem współczesnym, ale zmęczyłam się okrutnie. Ani historia babci, ani postać wnuczki a tym bardziej ich życiowe przesłania, tak bardzo oczywiste, do mnie nie przemawiają. Dzięki tej książce wiem czego nie chcę czytać, ot chociaż tyle dobrego ;)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to