W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946

Okładka książki W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946 Kamilla Jasińska
Okładka książki W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946
Kamilla Jasińska Wydawnictwo: Via Nova historia
historia
W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946
Via Nova
2020-01-01
2020-01-01
Wrocław Historia Wrocławia

Okładka książki Mortui Vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich Stepan Bilostockyj, Kamilla Jasińska
Mortui Vivunt.... Stepan Bilostockyj,...
Okładka książki Uniwersytet Wrocławski. Zabytkowe przestrzenie głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Przewodnik. Kamilla Jasińska, Łukasz Krzywka
Uniwersytet Wr... Kamilla Jasińska, Ł...

39/2022
Wiele prawdy tkwi w powiedzeniu, iż łatwiej jest zbudować coś od nowa, od podstaw, niźli podnosić to z ruiny.

Kamilla Jasińska wykonała tytaniczną pracę, której owocem jest wyczerpująca monografia historyczna na temat podnoszenia się z ruin wrocławskiego szkolnictwa wyższego – Uniwersytetu i Politechniki.
Publikacja to niełatwa w odbiorze ze względu na ogrom nazwisk, dat, faktów. Zainteresowanym zalecam więc lekturę niespieszną.

Na kartach książki Autorka śledzi losy wrocławskich pionierów – pracowników naukowych, wykładowców, kadr uniwersyteckich – którzy zdecydowali się na przyjazd do zrujnowanego doszczętnie Wrocławia z postanowieniem odbudowania tu zarówno życia zawodowego oraz – po prostu – codziennego.
Doprawdy, ciężko sobie wyobrazić ogrom poświęcenia, nakładu pracy i determinacji całej tej społeczności, która w wyniku historycznego transferu chciała/musiała odbudować tu życie własne i życie miasta. Dzięki publikacji Jasińskiej – możemy przynajmniej wyznaczyć sobie ramy, w które to nasze wyobrażenie możemy usiłować dopasować.

Monografia Kamilli Jasińskiej przywołuje zapomniane nazwiska, opisuje nieznane szerzej fakty i okoliczności towarzyszące zasiedlaniu i organizacji życia społeczno – naukowego we Wrocławiu tuż po kapitulacji twierdzy. A to zaczęło się błyskawicznie: już trzy dni po kapitulacji miasta w jego ruinach zaistniały pierwsze zalążki polskiej administracji państwowej.
Lwowska – głównie – kadra pedagogiczna to prawdziwa grupa bohaterów, która, by móc podjąć pracę naukową, musiała pierwej przystosować do jej prowadzenia konkretną przestrzeń: zabezpieczyć zrujnowaną zabudowę, dokonać remontów lub praktycznie odbudować zniszczone wnętrza. Profesorowie wstawiali okna, doktorzy łatali dachy, docenci zajmowali się aprowizacją, adiunkci zdobywali niezbędne materiały budowlane.
Jednocześnie ratowano co się da z naukowej spuścizny Breslau – odzyskiwano zasoby biblioteczne i muzealne.
A wszystko to w warunkach iście postapokaliptycznych – pośród morza ruin, wśród grasujących band szabrowników, z panoszącą się wszędzie władzą Kraju Rad…

Publikacja to ważna i potrzebna, obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika Wrocławia. Wielkim jej atutem jest obfita dokumentacja fotograficzna uzupełniająca historię i sugestywnie ukazująca ówczesne realia i obrazująca warunki, w jakich żyli i pracowali bohaterowie tamtego czasu i tamtego miejsca. Bohaterowie na miarę prawdziwych herosów, którzy w sporej mierze spoczywają dziś na cmentarzu przy ul. Bujwida.

39/2022

Publikacja to niełatwa w odbiorze ze względu na ogrom...

• Monografie historyczne/Inne
  • Breslau/Wrocław

Dodaj cytat z książki W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946