Born to run

Nicolas Richard

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Renegades Born in the USA Barack Obama, Bruce Springsteen
Renegades Born... Barack Obama, Bruce...

Na książkę natrafiłam przypadkowo, jednak od razu przykuła moją uwagę.
"Born to run" to autobiografia człowieka, który od moich dziecięcych lat przewijał się niepostrzeżenie w moim życiu i stwarzał wrażenie nie tylko profesjonalizmu i energii, ale także zaangażowania w sprawy zwykłych ludzi, wrażliwości i nostalgii. Wszystko to można znaleźć na kartach tej książki, a także o wiele więcej, bo jej lektura jest jak całonocna rozmowa przy ognisku ze starym przyjacielem, który szczerze opowiada co się u niego działo, gdy się nie widzieliśmy. Całość napisana jest pięknym językiem, z dużą wrażliwością i empatią. Dodam też, że polskie wydanie jest naprawdę piękne i wspaniale przetłumaczone.
"Born to run" to historia opowiedziana od skomplikowanego dzieciństwa Bruce'a, jego trudnych i na wiele sposobów przepracowywanych potem relacji z ojcem, przez rozterki i trudy początkującego muzyka, chwile bezdomności, relacje z różnymi ludźmi, podróże przez Amerykę niczym bohaterowie Kerouac'a, przyjaźnie na całe życie, dni sławy, poznanie obecnej żony, narodziny dzieci, zmaganie się ze stanami lękowymi i depresją. Jest to tak szczera opowieść, że momentami aż boli, a równocześnie pozwala poznać człowieka z krwi i kości, który wiele w życiu przeszedł i może właśnie dlatego zależało mu zawsze na tym, żeby być blisko problemów innych ludzi. A ludzie to czuli.
Bruce Springsteen zszedł z piedestału, na który wynieśli go niektórzy, jednak nie utracił nic z tego, co czyni go artystą i człowiekiem niezwykłym.

Na książkę natrafiłam przypadkowo, jednak od razu przykuła moją uwagę.

Sięgając po biografię Bossa, jednego z moich dwóch wielkich muzycznych autorytetow u boku Pete’a Gabriela, spodziewałem się zastać typową książkę traktującą o technicznych aspektach każdej płyty, tournee i napisanego utworu. Już po pierwszych rozdziałach widać było, że to zupełnie inna opowieść - dużo bardziej osobista i, parafrazując autora, mająca na celu przekazanie sposobu myślenia. Początkowo ciężko było mi się przez to przetrawić (nigdy nie lubiłem fragmentów „Dzieciństwo”),jednak z biegiem czasu książka zaczęła wciągać coraz bardziej żeby w szczytowych momentach stać się porządnym wyciskaczem łez i podniecenia. Na ten moment to chyba moja ulubiona autobiografia muzyczna, jaką kiedykolwiek czytałem.

Od lat uwielbiam Bossa. Za wszystko. Za muzę, za prawdziwość, za pazur w głosie, za gitarę, za emocje i za to, że chciał się wyprowadzić z Ameryki na wypadek ponownego zwycięstwa Trumpa. To on śpiewał na inauguracji Bidena, stojąc u stóp Lincolna, w National Mall. Jest kwintesencją amerykańskiej prowincji. Chłopak z małego miasteczka, włosko-irlandzki miks.

Ta książka jest mocnym zaskoczeniem. Po pierwsze, zupełnie przypadkiem dowiedziałam się o jej istnieniu w zeszłym tygodniu od kolegi. Została wydana 4 lata temu a ja ten fakt zupełnie przeoczyłam. Po drugie, jak to się czyta!!! Autobiografie są czasem niewypałem, nie każdy interesujący człowiek potrafi świetnie pisać.
Ta książka żyje i oddycha. Momentami jest tak szorstka jak głos Springsteena a innym razem aksamitna jak najpiękniejsze frazy jego gitary. Dużo tu znanej sceny muzycznej z początków jego kariery, kiedy Bruce opisywał swoje fascynacje Jeffem Beckiem< Hendrixem, Claptonem czy innymi wirtuozami gitary. Dużo tu opisów codzienności amerykańskiego podwórka i kolorowych wspomnień z życia wymieszanej wartościami i tradycjami imigrantów rodziny. Dużo tu o przyjaźni ze Stevem Van Zandtem (którego uwielbiam za rolę Silvio Dante z Rodziny Soprano).
Autentyczność, którą Bruce daje nam w tej książce jest analogiczna do jego muzyki.
Piękna książka.

Ta książka...

Najlepsza biografia jaką czytałem. Polecam.

Najlepsza biografia jaką czytałem. Polecam.

Ludzie są stworzeni do biegania. Książką omawia to z perspektywy nie tylko kultur świata (Tarahumara),ale także biologii, biomechaniki i antropologii ludzi. Sport to jednak zdrowie i nie warto słuchać lekarzy twierdzących inaczej :) (mówi to ktoś, komu lekarze zakazali uprawiać bieganie w jakiejkolwiek formie, a takżę jazdę na rowerze. Od kiedy zacząłem regularnie uprawiać triathlon nigdy nie czułem się lepiej - przede wszystkim ból kręgosłupa przestał mi dokuczać)

40+ lat w SHOWbiznesie, 18 albumow studyjnych. Mulitimiloner, gwiazda rocka, zdobywca Oscara za najlepsza piosenke (1994 Streets of Philadelphia),przydomek Boss itd. Tym zaowocowala ciezka praca, samozaparcie i dazenie do celu. A w miedzy czasie? Wokalista/kompozytor zmagal (zmaga?) sie z depresja. Dostajemy opis(y) trudnych relacji z ojcem, samotnosci. W odroznieniu od innych biografii gwiazd rocka nie dostaniemy tu barwnych opisow sex/drugs skandali. Nie ma tutaj samouwielbienia. Sa za to wspomnienia spisane z godnoscia.

• Muzyka
  • Biografie
  • Biografia

Dodaj cytat z książki Born to run