Gdy pogoda zmienia bieg historii

Okładka książki Gdy pogoda zmienia bieg historii Marcus Rosenlund
Okładka książki Gdy pogoda zmienia bieg historii
Marcus Rosenlund Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
Historiai
Väder som förändrade världen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2022-04-20
2022-04-20
Agata Teperek
historia pogoda klimat popularnonaukowa

"Gdy pogoda zmienia bieg histori" jest pozycją dla osób, które pragną dowiedzieć się więcej na temat wymienionych w niej wydarzeń – na pewno pomoże w tym przystępny, choć dość chaotyczny, styl autora, który może jednak niektórych czytelników odrzucić. Na pewno można było napisać o nich więcej, lecz jest to przede wszystkim wstęp dla tych, którzy będą chcieli podejść do tematu bardziej szczegółowo.

Tematyka niezwykle dla mnie interesująca. Mam jednak taki problem, że nie ufam autorowi, nie wiem co jest naukowym faktem, co jedną z naukoeych teorii wartych rozważenia, a co wyłącznie spekulacją autora.
Chaotyczny styl, dygresje i przeskakiwanie w czasie spowodowały, że trudno mi coś z książki zapamiętać. Najlepiej chyba pamiętam otwierającą anegdotę o dziadku i wojnie fińsko rosyjskiej, wyjątkowo mi się spodobała, choć po przeczytaniu reszty książki wolę sprawdzić co właściwie jest prawdą.

To absolutnie wyjątkowa książka w kategorii pozycji naukowych. A zdecydowanie do tego miana pretenduje, bo jej narracja zbudowana jest wokół zmian i niezwykłych wahań klimatycznych. Marcus Rosenlund nadał jednak tej pozycji bardzo specyficzny styl, odległy od artykułów naukowych, z którymi ma na co dzień styczność będąc dziennikarzem naukowym.

To właśnie forma prowadzenia narracji, a nie sama zawartość merytoryczna, będzie dzielić odbiorców. Sam przez dłuższy czas nie mogłem się zdecydować czy liczne dygresje Marcusa Rosenlunda mi odpowiadają, ponieważ zupełnie się ich nie spodziewałem w tego rodzaju lekturze. Spotkałem się już z bardzo krytycznymi recenzjami, które pełne były głosów rozdrażnienia, a nawet irytacji. Cytowanie tekstów piosenek rockowych zespołów nie wszystkim współgra z książką promowaną jako pozycja naukowa. Ale czy rzeczywiście się to gryzie?

Gdy przyzwyczaiłem się do tego specyficznego stylu autora, żartów słownych (i umieszczanych w nawiasie wyrazów aprobaty dla własnego poczucia humoru) oraz wielu dygresji – muszę przyznać, że książka ta naprawdę mnie wciągnęła. Oczywiście inaczej bym ją zredagował i może popracował nad proporcjami faktów do dygresji, ale koniec końców nie żałują, że sięgnąłem po tę pozycję. Bynajmniej! Muszę przyznać, że sporo się dowiedziałem, a wszystko zostało podane w formie przystępnej, zabawnej i okraszonej osobistymi wspomnieniami autora. Sam przedstawia się we wstępie jako meteorolog amator, który zafascynowany jest tym jak bardzo pogoda wpłynęła na kształt znanego nam dziś świata.

W poszczególnych rozdziałach opisuje albo konkretne wydarzenie (jak np. wielką powódź sztormową, która pochłonęła jedno z duńskich miast portowych, by w tym czasie stworzyć warunki dla powstania Amsterdamu),albo opisuje całe epoki. W swojej narracji jest niezwykle swobodny, prowadzi dialog z czytelnikiem i zaprasza go do podróżowania w czasie. Znajomość historii świata zdecydowanie będzie tu atutem, jeśli nie chcemy się nagle gdzieś zagubić w czasie i przestrzeni. Dla mnie osobiście, gdy dałem już kredyt zaufania autorowi, jego odwołania do tekstów popkultury są czymś jak najbardziej pozytywnym. Czytając kolejne rozdziały czułem się jak podczas wykładu kogoś kto szczerze fascynuje się swoją dziedziną i szuka sposobu, aby jego fascynacja udzieliła się również innym.

Po lekturze książki inaczej spoglądam na chmury. Jako mieszkaniec terenów zalewowych nieco bardziej stresują mnie również długofalowe prognozy, zapowiadające podtopienia obszarów znajdujących się w pobliżu morza. Pewne procesy trwają latami, ale książka Marcusa Rosenlunda mówi o wielu niezwykle gwałtownych zjawiskach, które w kilka chwil mogą zmusić nas do tworzenia nowych map, ponieważ to co pozostaje po przejściu wielkich kataklizmów przestaje korespondować z dotychczasowymi kartograficznymi odwzorowanymi.

To zdecydowanie niebanalna, dobra książka, która poszerzy nasze horyzonty. Choć uznałbym, że rozdział rozdziałowi nie jest równy, to jednak zdecydowanie ją polecam. Zwłaszcza, że nikt nie zmusza nas do czytania jej od deski do deski – nie jest to wszakże powieść, nawet jeśli proponowana przez autora narracja przyjmuje czasem taką formę.
W trakcie lektury nie mogłem pozbyć się myśli, że to naprawdę wielka szkoda, że podręczniki historii nie są tak ciekawe. Warto by włączyć przynajmniej fragmenty tej książki do nauczania szkolnego, choćby podczas geografii. Nauka potrafi być arcyciekawa, trzeba jedynie rozbudzić zainteresowanie wśród uczniów.

Świadomość tego co działo się w przeszłości może nas lepiej przygotować na przyszłość. Zdecydowanie będę obserwował inne publikacje wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach serii „Historiai”.

To właśnie forma prowadzenia...

Marcus Rosenlund „Gdy pogoda zmienia bieg historii”

Ostatni czas to same czytelnicze dobra. Lipiec dla mnie to bez wątpienia bardzo udany czytelniczo czas. Lista lektur spora, rozrzut tematyczny też duży. Kolejna jakże udana lektura z serii bo.wiem Marcusa Rosenlunda, to ciekawa dyskusja i spojrzenie na ważny temat zmian pogodowych, klimatu i tego jak je odczuwamy. „Gdy pogoda zmienia bieg historii” to przekrój historii homo sapiens, jego wędrówek, wyborów życiowych tak ściśle związanych z pogodą jak się okazuje.

Fiński dziennikarz zabiera nas w swoistą podróż. Wybrane tematy przez Rosenlunda są najwidoczniej dla autora ważne, gdyż tylko na kilku wybranych skupia baczniejszą uwagę. Przemieszczamy się wraz z mijającymi epokami, jesteśmy świadkami katastrof naturalnych choćby na miarę nieistniejącego już miasta Rungholt, którego żywotu dokonała olbrzymia fala. Takich historii tragicznych jak się okaże, było o wiele więcej, o czym Rosenlund również opowiada na łamach niniejszej książki. Wiele z nich wydaje się wręcz z gatunku mission impossible. Frapujący zawsze temat konfliktów zbrojnych i uwaga z jaką fiński dziennikarz pochyla się nad skutkami niesionymi przez kapryśną i zaskakującą pogodę i jej nie mały wpływ na konkretne zdarzenia. Ciężko uwierzyć iż pewne zdarzenia z historii i inwazje wyglądałyby całkiem inaczej, gdyby nie pogoda. Tutaj robimy niezły rozpęd po epokach historycznych. Autor skupia się m.in. nad sławnym Kamikaze i co by było gdyby. Jednak gdybać nie ma co, trzeba pochylić się nad faktami i ich skutkami – jak się okaże, tak ważkimi dla cywilizacji.

Doceniam styl i lekkość z jaką Rosenlund zabawia czytelnika, jego luźne anegdoty (m.in. o muzyce) wpasowują się niczym puzzle i tworzą spójną całość, w całości tak przyjazną dla czytelników. Nic nie jest zostawione przypadkowi, elementy się zazębiają serwując nam całkiem smaczny miks z pogranicza historii, meteorologii i życia w ogóle. To w moim odczuciu świetny efekt, gdyż lektura „Gdy pogoda zmienia bieg historii” nie jest nużąca, ani przeładowana treścią czy też suchymi liczbami. Dzięki temu zabiegowi, można dowiedzieć się czasem zaskakujących a czasem zatrważających faktów.

Miło po raz kolejny przekonać się iż książki z wydawnictwa bo.wiem nie schodzą poniżej pewnego pułapu, a ich tematyka – tak różnorodna, bez wątpienia przypadnie do gustu wielu czytelnikom.

7/10

Marcus Rosenlund „Gdy pogoda zmienia bieg historii”

Nietypowe, czasem zaskakujące spojrzenie na bieg historii. Niestety autor nie ustrzegł się szeregu błędów merytorycznych i uproszczeń. Mimo to polecam.

Czy ekstremalne zjawiska pogodowe mają wpływ na bieg historii? Marcus Rosenlund dowodzi, że tak. Tym samym zabiera czytelników w niezwykłą podróż po dziejach naszej planety wskazując jak zmiany klimatu zmieniały bieg historii, decydowały o rozwoju homo sapiens, a z drugiej strony doprowadziły do wyginięcia Neandertalczyków. Jaki wpływ miały warunki pogodowe na wynik najsłynniejszych bitew w historii. Dlaczego Napoleon poniósł klęskę pod Waterloo? Co powstrzymało najazd Mongołów, a co spowodowało upadek Mezopotamii czy Cesarstwa Rzymskiego? Dlaczego mała epoka lodowcowa zradykalizowała społeczeństwa Europy i zaostrzyła polowania na czarownice? Aż wreszcie co stało się żyzną krainą Doggerland i miastem Rungholt?

(cd recenzji na fb)

W przypadku książki Marcusa Rosenlunda „Gdy pogoda zmienia bieg historii” muszę zacząć od jednoznacznej i entuzjastycznej zachęty, żebyście brali i czytali. Dla mnie ta książka jest fenomenalna. Stwierdzenie: „wciągająca” weszło na całkiem nowy poziom.
Autor jest fińskim dziennikarzem naukowym. W książce opowiada o całej historii Ziemi w kontekście zmian klimatu, które wywoływały znaczące zmiany warunków rozwoju życia na naszej planecie. Stawia zaskakujące, a jednocześnie wnikliwe i poparte dowodami naukowymi tezy, łączy fakty i wysnuwa wnioski, które są spójne. Dzięki temu jego książka jest fascynująca.
Zmiany klimatyczne na przestrzeni dziejów doprowadziły do wielkich kryzysów. Poczynając od wymarcia dinozaurów (meteoryt i wybuchy wulkanów tak zmieniły atmosferę, ochłodziły planetę, że dla gigantycznych gadów zabrakło pożywienia),poprzez wyginięcie Neandertalczyków, rozprzestrzenianie się homo sapiens, upadek Cesarstwa Rzymskiego, powstrzymanie ekspansji Mongołów w średniowieczu, wielkie epidemie po cykliczne fazy głodu w Europie. Ba, nawet okres polowań na czarownice, rewolucję przemysłową, no i większość wojen można przypisać ochłodzeniom klimatu, za którym szedł zawsze głód i konieczność zdobywania pożywienia w każdy możliwy sposób.
Szczególnie narażone na kaprysy pogody zawsze były kraje wyspiarskie oraz leżące nad oceanami. Historia zna przypadki całkowitego zatopienia całych osad. Na styku lądu i wody działy się rzeczy niesłychane. Wiecie, że do Londynu można było dojść suchą stopą? Co prawda było to dość dawno temu, kiedy Londynu raczej nie było, ale jednak. A Gustaw XII ze Szwecji przybył do Europy Środkowej ze swoim wojskiem po Bałtyku skutym lodem. Holenderskie kanały również jeszcze nie tak dawno temu służyły zimą za lodowiska.
Ważnymi wydarzeniami geologicznymi, które silnie oddziaływały na klimat w wieloletnim wymiarze były wybuchy superwulkanów. Łatwo dostrzec, że te katastrofy wiązały się za każdym razem z takimi zmianami pogody, które wywoływały głód w Europie. A ten, oprócz dziesiątkowania ludności, był przyczyną wojen. Klęski nieurodzaju zaczęto wiązać z czarami, a stosujące je osoby palono na stosach. Ciekawostką jest to, że doświadczały tego nie tylko kobiety, bo w niektórych krajach polowano na wilkołaki i wampiry.
Majstersztykiem jest rozdział o ziemniaku i historii jego pojawienia się i rozprzestrzeniania w Europie. Został napisany, jak i cała książka zresztą, z luzem, dowcipem i fantazją. Całość czyta się lekko i z ogromnym zaciekawieniem. Jestem zachwycona narracją, jaka towarzyszy przekazywaniu wiedzy w tej publikacji. Tak powinny być pisane podręczniki do historii.
Powiązanie zmian klimatycznych z wydarzeniami historycznymi dotyczącymi ludzkości jest nie tylko odkrywcze i ekscytujące, ale niesie też ostrzeżenie na przyszłość. Ocieplanie klimatu, związane z uwalnianiem do atmosfery dużych ilości dwutlenku węgla może spowodować nie tylko zalanie terenów nadmorskich, ale gwałtowne zjawiska pogodowe, które przyczynią się do mniejszych plonów i niedoborów żywności. Mogą też prowadzić do rozprzestrzeniania się groźnych epidemii. W jaki sposób? Przeczytajcie książkę. Naprawdę warto.

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2022/06/jak-wyglada-gdy-pogoda-zmienia-bieg.html

Autor pokusił się o przedstawienie kilku zagadnień klimatycznych, które wpłynęły na losy świata i ludzkości. Nie podejmuje się on poważnej, naukowej, dusputy. Jego książka to oparte na dowodach naukowych luźne rozważania, czasem nawet przypuszczenia, kiedy cofa się o całe tysiąclecia. Dzięki takiemu stylowi, książkę czyta się bardzo szybko i dużą przyjemnością.

Każdy rozdział poświęcony jest innemu zagadnieniu, autor skacze między tysiącleciami, czasami zabierając nam do epoki brązu, czasami opowiadając o wydarzeniach sprzed 100 lub 200 lat. Jedne rozdziały są bardziej, drugie mniej poruszające. Zagadnienia, które pojawiają się w książce mogą zaskoczyć, a związki klimatyczno-historyczne czasami wcześniej nie były przeze mnie brane pod uwagę.

Z kart tej historii wyłania się trochę zaskakująca teza autora: ludzkość dokonuje nowych przemian, odkrywa wynalazki, udoskonala się, w momencie kiedy klimat ją do tego zmusza. Żeby przeżyć jesteśmy w stanie się zmieniać i dostosowywać do zmian, jakie następują. To dlatego homo sapiens był w stanie przeżyć liczne, czasami bardzo diametralne, zmiany klimatu, a inne człekopodobne wyginęły.

W lekki i przystępny sposób autor pokazuje czytelnikowi jak bardzo zmiany klimatyczne, których w chwili obecnej nie jesteśmy świadomi, wpływają na całe narody. Mała epoka lodowcowa, czyli okres od XIII do XVII, dodatkowo wybuchy wulkanów i "zima wulkaniczna" w XVII wieku, wszystko to doprowadziło do wielu zmian na arenie europejskiej. Autor snuje bardzo interesującą opowieść, choć wielokrotnie jest ona tragiczna.

Osoby, które lubią poukładane książki pełne faktów i terminów naukowych, mogą mieć problem z tym tytułem. Autor momentami skacze między różnymi wydarzeniami na kartach historii, jego opowieści są chwilami bajaniami na temat pogody i tego, w jaki sposób wpływała ona na wydarzenia światowe. Jednocześnie jest to lektura niezwykle zajmująca. Zaskoczyłam się czytając o wulkanach, które niekoniecznie muszą mieć klasyczną stożkową formę.

Wiązałem spore nadzieje z tym tytułem, ale zawiodłem się. Autor jest meteorologiem amatorem i przedstawia swoje wizje na temat tego jak pogoda wpłynęła na bieg historii. Zamysł teoretycznie znakomity, spore pole do popisu dla badacza, ale w tym wypadku potencjał został niewykorzystany. Przede wszystkim nie podszedł styl autora, mamy tu do czynienia z luźnym stylem, Fin wrzuca nam co chwilę fragmenty utworów Pink Floyd, Led Zeppelin czy Iron Maiden - ok, doceniam znakomity gust muzyczny, ale właśnie cała książka składa się z takich nierównych części. Autor to opowiada jakieś swoje "życiówki", a to nagle przeskakuje między tematami, aż w końcu dociera do zagadnienia zasugerowanego w nazwie rozdziału, jest w tym wszystkim sporo chaosu, do tego często wygląda to w ten sposób, że Napoleon przegrał pod Waterloo, bo padał deszcz, cytat z "Nędzników", no i Abba mogła nagrać potem piosenkę, cyk fajrant. Można też odnieść wrażenie, że sporo tez jest co najmniej kontrowersyjnych, ale też na obronę Rosenlunda, że niektóre tematy są ciekawe jak chociażby Grenlandia czy Rungholt i dobrze się je czytało.

Bardzo udany mariaż meteorologii, geologii i historii. Ciekawe ujęcie wpływu zjawisk pogodowych na bieg wydarzeń - np. nie przyszłoby mi do głowy, że wybuch wulkanu był pośrednią przyczyną wybuchu rewolucji francuskiej albo dlaczego ochłodzenie klimatu miało wpływ na upadek autorytetu kościoła. Książka napisana współczesnym, plastycznym językiem, co sprawia, że czyta się ją bardzo dobrze.

• Proza
  • Czekają na spotkanie
  • Świadomość
  • [Stan:] Posiadam
  • Lit. fińska

Dodaj cytat z książki Gdy pogoda zmienia bieg historii