Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy

Okładka książki Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy Jan Mohnhaut
Okładka książki Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy
Jan Mohnhaut Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: seria niemiecka historia
historia
seria niemiecka
Tiere im Nationalsozializmus
Wydawnictwo Poznańskie
2022-06-29
2022-06-29
Monika Kilis

Zwierzęta w nazistowskich Niemczech. Między kultem a potępieniem

Ciekawa, jednak spodziewałam się, że będzie to bardziej reportaż, zgłębiający i dający poznać temat od poszewki, a tak nie jest. Jest to zbiór krótszych form (z podziałem na rodzaje zwierząt),w których tematy są potraktowane raczej pokrótce. Ogromna liczba przypisów.

Czy historię Trzeciej Rzeszy można opowiedzieć skupiając się jedynie na zwierzętach?
Ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź na to pytanie jest jedna — oczywiście.
Bo powstawanie rasy owczarków niemieckich to dobry wstęp dla udziału psów w wojennych działaniach czy kwestii czystości rasy. Owady służyły do tłumaczenia dzieciom społecznych zasad, manipulowania umysłami w sposób pozornie niewinny i niegroźny. Na przykładzie trzody chlewnej łatwo przedstawić sytuację ekonomiczną oraz chaos jaki na pewnym etapie zapanował w polityce. Historie niektórych zwierząt dobrze odbijają nastroje społeczne, tłumaczą powstanie nazistowskich mitów czy zdradzają podziały oraz hipokryzję. Nakreślają gospodarkę i przemysł, codzienność zwykłych obywateli, polityków oraz żołnierzy.

Znaczenie zwierząt w narodowym socjalizmie było więc duże, a Jan Mohnhaupt poświęcił dwa lata, by je zgłębić. Stworzył książkę przyjemnie napisaną i bogatą w treść. Pełną biografii i historii. Przytaczania wypowiedzi innych, pamiętników czy listów. Ilość przypisów i bibliografii również nie pozostaje bez znaczenia. Biorąc pod uwagę temat, wokół którego się poruszał, całość mogłaby przybrać formę jedynie ciekawostki, a jednak stała się konkretnym historycznym reportażem.

przekł. Monika Kilis

Ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź na to pytanie jest jedna — oczywiście.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad zwierzętami, które żyły w czasach panowania nazistów? Co się z nimi działo? Jaki stosunek miał do nich Hitler? Szczerze wam powiem, że nigdy nie zastanawiałam się nad tym tematem.
Zobaczyłam, że Wydawnictwo Poznańskie wydaje książkę o zwierzętach żyjących przed i w trakcie trwania drugiej wojny światowej u nazistów i postanowiłam, że jak tylko będę miała taką możliwość, to ją przeczytam. Troszkę to trwało, ponieważ od jej premiery minęło już ponad pół roku, ale warto było czekać.
Dzięki niej dowiedziałam się mnóstwo różnych ciekawostek. Jedne mnie bardzo przeraziły, a kolejne mocno zszokowały.
Zastanawiałam się, dlaczego naziści humanitarniej traktowali zwierzęta niż ludzi. Nie mogę pojąć ich toku myślenia.
Jan Mohnhaupt stworzył naprawdę dobre dzieło, w którym omawia ten temat. Dzięki niemu poznałam zamiłowanie nazistów do: psów, świń, owadów, kotów, jeleni, koni, wilków i wielu innych zwierząt.
Poznałam zoo w Buchenwaldzie. Zostało wybudowane przez więźniów na zlecenie Karla Kocha. Opiekunami dzikich zwierząt byli również więźniowie. Czy chcieli tam pracować? Tego dowiecie się podczas czytania tej książki. Obok Ogrodu Zoologicznego w Buchenwald znajdował się obóz koncentracyjny. Paradoks? Ludzie przychodzili obserwować zwierzęta, a obok ginęli ludzie. To musiało być przerażające. Z jednej strony rozrywka z drugiej strony ludzka zbrodnia.
Czy wiecie jakiej rasy było ukochane zwierze Hitlera? Czy Eva Braun pokochała jego ukochane zwierzę? Jeżeli tego nie wiecie, to koniecznie przeczytajcie tę książkę.
Warto zagłębić się w tematykę opisaną przez Jana Mohnhaupta w jego najnowszej książce "Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy".
Na plus zasługują również umieszczone w książce fotografie i ilustracje. Bardzo dobrze się czyta książki na faktach, w których znajdują się autentyczne zdjęcia. Podoba mi się czarno-biała fotografia, na której mały chłopiec karmi butelką niedźwiadki w berlińskim zoo. Została ona zrobiona w latach trzydziestych XX wieku.
W jednym zdaniu-warto przeczytać tę książkę.
Idealnie nadaje się dla miłośników historii, zwierząt oraz książek na faktach.

Ja się więcej spodziewałem po tej książce. Za dużo lelum polelum, mało konkretów. Zasygnalizowana lekko informacja, że zwierzęta były w III Rzeszy lepiej traktowane od ludzi.

Ciekwawa ksiązka, o zwierzętach w III Rzeszy, nie tylko o psach... Uważam, że warto poznać tę mało znaną stronę Niemiec Hitlera.

Zwierzęta III Rzeszy kojarzą się większości ludzi przede wszystkim z owczarkami niemieckimi. Niemiecki żołnierz, żandarm lub SS-man z psem u nogi to niemal stereotypowy widok II-wojennej Europy. Widać je na zdjęciach z obozów, widać je na zdjęciach z punktów kontrolnych wreszcie pozuje do zdjęć z nimi sam Adolf Hitler, który psy uwielbiał.
Ale czy samymi psami III Rzesza zoologicznie stała?

Dowiemy się tego z książki Jana Mohnhauta, „Zwierzęta Trzeciej Rzeszy”. Autor opowie nam o tym jakiemu zastosowaniu, wykorzystaniu, uwielbieniu lub eksterminowaniu podlegały świnie, konie, koty owady i zwierzęta dzikie.
Jakimi prawami się cieszyły, kto je mógł a kto nie mógł je posiadać. Jak konie ratowały niemiecką logistykę, świnie walczyły o pożywienie z ludźmi, a jelenie i daniele zaspokajały chore ambicje Göringa.

Książka to fascynująca i bardzo ciekawa podróż w głąb zupełnie nieznanej sfery nazizmu i narodowosocjalistycznej gospodarki wojennej.

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

Ale czy samymi psami III Rzesza...

• Literatura faktu
  • II wojna światowa