Podróż ludzkości: o pochodzeniu bogactwa i nierówności

Okładka książki Podróż ludzkości: o pochodzeniu bogactwa i nierówności Oded Galor
Okładka książki Podróż ludzkości: o pochodzeniu bogactwa i nierówności
Oded Galor Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Journey of Humanity: The Origins of Wealth and Inequality
Zysk i S-ka
2022-05-31
2022-05-31
9788382025712

Autor zgrabnie żongluje naprawdę ciekawymi teoriami z obszaru ewolucjonizmu. Trzeba się mocno trzymać empirycznego gruntu, aby nie dać się porwać.

To nie jest książka oparta na głebokiej wiedzy tylko utkany że schematów funkcjonujących jeszcze w obiegu,okraszone infantylnymi przykładami na poziomie szkoły średniej ,naszkicowane statystykami,przepisanymi z różnych opracowań .Wspomnienie Marksa cz Pasteura jako pozytywne postacie czy określenia Bila Gatesa jako filantropa(nie ma pojęcia o jego programie depopulacji)przyprawia mnie o mdłości,,książka bez polotu,a recenzja porównująca autora do Darwina i Einsteina to już swietokracywo,ale widocznie to jest wystarczające aby zbieracć 9 taki, moje przesłanie jest takie ,przeczytać można ale jak kogoś czytanie wymęczy to mogę dodać,a nie mówiłem

Książka, która wyjaśnia tak wiele rzeczy które bezpośrednio dotyczą nas w dzisiejszych czasach jak podział ról społecznych wśród płci czy kwestie różnorodności. Uświadomienie sobie motywacji stojącej za powszechną edukacją wywołało u mnie szok, z którego nie mogłem się otrząsnąć przez 3 dni. Kwestia różnorodności w populacji i to że osiąga ona pewien punkt optimum a potem jeśli zwiększana - już zaczyna przeszkadzać - to był dla mnie kolejny skok świadomościowy. No i dlaczego jest taki bałagan w Afryce… warto, warto.

Autor Oded Garol w swej książce Podróż ludzkości, o pochodzeniu bogactwa i nierówności, przedstawia nam historię ludzkości biorąc pod uwagę szczególnie jej rozwój, zmiany w życiu oraz czynniki wpływające na ubóstwo oraz bogactwo.
Z pewnością na nasze dzieje i szalenie szybki rozwój miały wpływ wynalazki, nowe odkrycia i nowinki techniczne, które znacznie wpłynęły na standardy naszego życia. Do tego rozwój handlu, bankowości, przemysłu i transportu pozwolił ludzkości na poprawę swojego bytu i jakości życia.
Autor w swojej pracy posługuje się bardzo przyjaznym językiem, który czyta się szybko i łatwo. To tego wplecione dane statystyczne, opracowania, teorie a nawet anegdoty powodują, że książkę czyta się szybko i z dużym zrozumieniem.
~~~~
Okładka : miękka z zakładkami
~~
Gorąco polecam !
Książkę znajdziecie tutaj
A ja polecam wam zerknąć na stronę wydawnictwa
Któremu bardzo dziękuje za egzemplarz książki i cudowną współpracę.

Każdy, kto przeszedł edukację w polskiej szkole uczył się ( i to nie raz) o rewolucji neolitycznej, o Żyznym Półksiężycu i Imperium Osmańskim. Ale za żadnym razem ani nauczyciele, ani autorzy podręczników nie zadali sobie pytania, dlaczego te rejony czasy swojej świetności ma już za sobą i obecnie nie wiodą prymu na arenie międzynarodowej? Dlaczego w ciągu ostatnich pięciuset lat akurat Europa, a potem Stany Zjednoczone wyrosły na ekonomicznych gigantów, których powoli zaczynają doganiać Chiny i Indie? Oded Galor w swojej Podróży ludzkości. O pochodzeniu bogactwa i nierówności stara się na to pytanie odpowiedzieć.
Robi to w stylu lekko gawędziarskim, ale również zwięzłym i konkretnym. Oded Galor prowadzi czytelnika przez całą historię ludzkości analizując ją pod kątem tych czynników, które pozwoliły na tak niesamowity postęp, szczególnie w krajach Zachodu. Posługując się danymi statystycznymi i wieloma innymi opracowaniami weryfikuje teorie, które przez wieki próbowały opisać przyczyny takiego, a nie innego rozwoju wypadków, skupiając się głównie na teorii maltuzjańskiej i na jej przełamaniu w wyniku rewolucji przemysłowej.
Często posługuje się przemawiającymi do wyobraźni metaforami, i porównaniami, unikając jednocześnie nadmiernego upraszczania. Styl Galora przypomina mi chyba najbardziej książki i wykłady Harariego. Poza tym stanowi on ciekawe uzupełnienie i podsumowanie dla każdej osoby zainteresowanej tematem przyczyn powstawiania nierówności społecznych na skalę globalną. Galor zdecydowanie podchodzi do sprawy najszerzej z wielu przeczytanych przeze autorów – przykładowo nie skupia się tylko na kwestiach geograficznych, jak Lewis Dartnell w Początkach. Opowieści o tym, jak Ziemia nas stworzyła, czy Tim Marshall w Potędze geografii, ale patrzy na problem bardziej listycznie. Jednym z ważnych elementów jego teorii jest na przykład równouprawnienie płci i pozycja kobiet w społeczeństwie – zdaniem Galora egalitaryzm w tym zakresie wiąże się bezpośrednio z dobrobytem (w czym sekunduje mu na przykład Linda Scott w swoim Kapitale kobiet). Dla niego jest to stwierdzenie faktu, będącego wynikiem analizy statystycznej, a nie pozycja ideologiczna.
Jednocześnie pozostaje on optymistą pełnym wiary w możliwości rozwoju i zdolności do innowacji, jaką posiadamy jako gatunek. Słychać tutaj echa nie tylko książki Billa Gatesa Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej? oraz Factfulness nieżyjącego już niestety szwedzkiego socjologa Hansa Roslinga.
Czy Podróż ludzkości podniesie nas na duchu na tyle, że przestaniemy się martwić globalnym ociepleniem? Zdecydowanie nie. W moim odczuciu Oded Galor nie bierze pod uwagę wielu przemian społecznych, które zachodzą obecnie na Starym Kontynencie i nie tylko – odwrotu w stronę konserwatyzmu i nacjonalizmu, które może nie zniweczą, ale na pewno poważnie utrudnią dotychczasowe starania ludzkości w walce ze zmianami klimatu. To, wraz z coraz silniejszym antyintelektualizmem oraz konkurencją ze strony niedemokratycznych Chin wydają się dla mnie być poważniejszymi problemami, niż wynika to z analizy Odeda Galora.
Niezależnie od tego, mogę zdecydowanie polecić Podróż ludzkości każdemu zainteresowanemu tym tematem. Po jej przeczytaniu z pewnością nie zaszkodzi zapoznać się z osiemnastostronicową (sic!) bibliografią, która ułatwi poszukiwania chętnym do dalszego poszerzania horyzontów. Jest to kolejna pozycja z mojego małego cyklu pod roboczym tytułem „Jak sprawić, żeby przedmioty szkolne nie odstraszały”. Dlatego jeśli jest w Waszym otoczeniu osoba, którą chcecie zarazić fascynacją historią, to zdecydowanie będzie to idealna lektura – bo nie jest ona ani ciężka, ani przegadana, a już na pewno nie jest nudna!

#971 - Podróż ludzkości: o pochodzeniu bogactwa i nierówności - Oded Galor - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#121/52/2022

Książka ma 350 stron. Swoją premierę miała dnia 31.05.2022 roku.

Autor wyjaśnia nam, dlaczego ludzkość tkwiła w ubóstwie przez wiele wieków. Opowiada o tym, jak zmieniają się standardy życia ludzi w ostatnich pokokleniach. Dużą uwagę przywiązuje on także do wyjaśnienia, z czego wynikają tak duże nierówności społeczne w wielu państwach na świecie.

Podróż ludzkości to także przestroga o tym, gdzie mogą nas zaprowadzić wydarzenina polityczne, jakie rozgrywają się na świecie.

Bardzo dziękuję za tą książkę Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#121/52/2022

Książka ma 350 stron. Swoją premierę miała dnia 31.05.2022 roku.

Bieda jest sama z siebie nauczycielką i podporą filozofii. Bo do czego filozofia nakłania słowami, do tego bieda zmusza w praktyce.

Wiek XIX zarówno na świecie jak i w Europie można nazwać wiekiem wielkich przemian. Przed rokiem 1900, uznawano, że na Ziemi niemal 70% społeczeństwa żyje w biedzie, z czego aż 68% w skrajnym ubóstwie. Pozostałe 30 % byli to ludzie zamożni i średnio zamożni, którzy próbowali powiększyć swoje majątki, mimo trudności w zacofaniu społecznym i gospodarczym. Walka z powszechną biedą doprowadziła na przestrzeni wieków do wielu mniejszych i większych konfliktów, a także buntów oraz strajków. Z jakiegoś powodu, do początków XIX wieku nie widziano perspektyw na polepszenie swojego bytu, dopiero przemiany społeczne i gospodarcze, jakie zaczęły zachodzić, zmusiły kraje, do całkowicie innego spojrzenia na swoją egzystencję.

Wiek XIX jest to czas największych zmian jeśli chodzi o politykę, gospodarkę, a także tok myślenia ludzkości. Produkcja przemysłowa wyparła rolnictwo i zaczęła odgrywać coraz większą rolę w zapewnieniu dobrobytu. Zaczęły powstawać coraz to nowe zakłady, które z biegiem czasu zastępowały popularne do tej pory manufaktury. Dzięki zmechanizowaniu i zracjonalizowaniu produkcji znacznie obniżono koszty pracy, co pozwoliło na szybki rozwój i wzrost przemysłu. W tym samym czasie dokonano najważniejszych wielkich wynalazków. Pionierem w dziedzinie przemian była Wielka Brytania, której XVII wieczny przemysł był niemal całkowicie oparty na włókiennictwie. Angielską industrializację, która była zapoczątkowana właśnie włókiennictwem, już na początku lat 30 XIX wieku zastąpiono przemysłem ciężkim.

Co, jednak tak naprawdę doprowadziło do wielkich przemian i bogacenia się społeczeństw? Wśród najważniejszych są to z całą pewnością wynalazki. Telefon, turbina wiatrowa, silnik wysokoprężny, pierwsze tworzywa sztuczne… To tylko niektóre z nich. Wynalazki mocno wpłynęły nie tylko na wygodę życia, ale także na poprawę statusu społecznego i wyjście społeczeństw z zacofania. Należy tutaj wspomnieć także o przemyśle, zmianach form gospodarowania, a także rozbudowie handlu i wzrostu znaczenia bankowości.

Pan Oded Garol w swej pozycji Podróż ludzkości, o pochodzeniu bogactwa i nierówności, odpowiada na pytania co więziło ludzkość w ubóstwie od czasów jej pochodzenia. Pisarz skupia się także na tym, co spowodowało zmianę w standardach życia w ostatnich pokoleniach, a także skąd wynikają ogromne nierówności społeczne w różnych zakątkach świata.

Książka ta to splatające się ze sobą elementy historii, gospodarki, polityki, a także tradycji i kultury. Autor przez pryzmat wielu dziedzin próbuje wytłumaczyć czytelnikowi nie tylko samo pochodzenie biedy, ale także tok myślenia ludzi, którzy przez lata nic nie robili, aby poprawić stan swojego portfela. Znajdziemy tutaj obszerne wyjaśnienia z tematyki kapitalizmu, handlu, ekonomii, czy demografii. Pozycja napisana przystępnym językiem zawiera wiele odnośników do historii, a także wykresów i tabel. Pisarz bardzo dokładnie przedstawia nam zmiany, jakie zachodziły na przestrzeni lat, ale również docieka jak to możliwe, że mimo tak rozwiniętej gospodarki są kraje, w których liczba biednych stanowi ponad 70% obywateli.

Uwielbiam taką tematykę. Książka wciąga i wiele wyjaśnia. Jest jak najbardziej na czasie, a jej konstrukcja i język pozwala na dokładne zrozumienie tematu. Pisarz swoimi przemyśleniami chce dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Gdy sięgnęłam po tę publikację od razu pomyślałam o pozycji Poldark. Było to spowodowane tym, że w tej serii właściciele kopalni próbowali jak najlepiej przystosować je do wydobycia, pojawia się także obszerny temat wynalazków w tym przypadku maszyny parowej, a także wspaniały obraz przemian społecznych w Anglii. Myślę, że jeśli ktoś uwielbia książki obyczajowo historyczne to pozycja Pana Galora będzie wspaniałym wstępem do każdej z nich. Podróż ludzkości dziś w XXI wieku jest tak samo na czasie. Ze względu na ciągłe przemiany na arenie międzynarodowej, wszelkie bzdury polityczne i żałosne ustawy oraz zasady warto się z nią zapoznać i wiedzieć, że wiele z tych dzisiejszych wymysłów może doprowadzić do ponownego powrotu w czasy, z których wyszliśmy.

Oded Galor, to zręczny narrator. Posługuje się prostym, zrozumiałym językiem i opowiada nim czytelnikowi o losach ludzkości. Nasz gatunek, jego rozwój, bieda i ubóstwo - to tematy wiodące. Książka ta bardzo przypominała mi inną STRZELBY, ZARAZKI, STAL Diamona i gdy w końcu Galor wspomniał jego nazwisko odruchowo się uśmiechnęłam... a jednak miałam rację i coś tam mi w głowie zostaje.
PODRÓŻ LUDZKOŚCI, jest momentami trudną opowieścią o zmaganiach ludzi z życiem. Smutne są refleksje o wyzysku, o podziale, o kolonialnej przeszłości, która to rana nadal krwawi... jednak jest też w tej pozycji wiele nadziei. Ludzie potrafią naprawdę wiele, nasz gatunek pnie się w górę, jesteśmy ambitni i widzimy, że edukacja jest kluczem do lepszego jutra. Oczywiście... sprawiedliwości na tym świecie nie ma, ale jak już wspomniałam - jest nadzieja.
Nie wiem, czy zgadzam się tak w stu procentach z autorem, ale w większości mu przytakuję. Podoba mi się jego podejście do edukacji, ujmują mnie jego anegdoty, porównania - dzięki nim czytelnik łatwiej może zrozumieć daną sytuację. Książkę tę czyta się dobrze, człowiek - mimo wagi tematu - nie męczy się i płynie ze strony na stronę.
Bogactwo i nierówność... każdy chyba dostrzega ich istnienie. Jakie jednak jest ich pochodzenie? Dlaczego na świecie jest tak, jak jest? I czy możemy zrobić coś - by było lepiej? Oded Galor pięknie argumentuje swoje przekonania, jest wiarygodny i uczciwy - nie pozostawia nas z samymi filozoficznymi rozmyślaniami, a daje mocne fundamenty, wskazuje palcem rzeczy, które można poprawić.
Polecam tym, co chcą sobie porozmyślać o rozwoju ludzkości i o tym, dokąd zmierzamy. Uważam, że takie książki pomagają w podejmowaniu dobrych decyzji i pokazują, co nas zbudowało i jakiego farta mamy, że urodziliśmy się tu, a nie ... "tam".

podróż człowieka przez nędze i przepych
7/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

• Socjologia, antropologia, etc.
  • 2023 Chcę przeczytać
  • E-booki (reader)

Dodaj cytat z książki Podróż ludzkości: o pochodzeniu bogactwa i nierówności