Nie wszystko o straszeniu. Poradnik dla Młodych Tropicieli Duchów w Polsce

Okładka książki Nie wszystko o straszeniu. Poradnik dla Młodych Tropicieli Duchów w Polsce Anna Jurczyńska
Anna Jurczyńska Wydawnictwo: Bezdroża literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Bezdroża
2002-04-19
2002-04-19
bezdroża Jurczyńska ilustracje Anna Jurczeńska Aleksandra Lisek duchy legendy zamki zamki w Polsce legendy o duchach książka dla dzieci ciekawe miejsca

Bardzo dużo ciekawych historii i dobry poradnik dla podróżników.

Bardzo dużo ciekawych historii i dobry poradnik dla podróżników.

TU MIESZKA DUUUUUCH

Uwielbiacie opowieści z dreszczykiem i nie macie jeszcze pomysłu na najbliższe wojaże? No to dobrze trafiliście, ten przewodnik został napisany specjalnie dla was!

Oto przed wami spis nawiedzonych zamków, warowni, pałaców, a nawet kamienic, opatrzony krótką charakterystyką zamieszkującego każde z miejsc ducha. Na kartach książki spotkacie m.in. Skarbnika, Białą Damę (a nawet kilka),Żółtą Damę, Czerwonego Upiora, Maltańskiego Kawalera, Diabła z Wenecji, Szczęśliwą Kasię, Alchemika z Nowego Sącza, upartą parafiankę, duchy walczące z przepisami, wszelkich okrutników, nieszczęsnych kochanków, wierne psy, pechowych lotników, lekkomyślne zakonnice, duchy z toalety, a nawet ducha straszącego (a jakże! Bo gdzieżby indziej?!) w Suchej Beskidzkiej.

Kilka z miejsc opisanych w przewodniku miałam już okazję odwiedzić (rasowym łowcą duchów niestety nie jestem i na żadnego się póki co nie natknęłam – chyba),o większości z nich jednak wcześniej nie słyszałam, więc ochoczo wrzucam je na listę: „do zwiedzania”. Mam nadzieję, że Anna Jurczyńska i was przekona do tego, że warto. Zwłaszcza, że jej „Nie wszystko o straszeniu”, jest napisane w iście niebelferski, bo z przymrużeniem oka, sposób. Oprócz ciekawostek i smaczków skrojonych idealnie pod młodych odkrywców historii, znajdziecie tutaj także podstawowe informacje o duchach, np. dlaczego straszą i co robić, gdy się takowego spotka (no, ja bym raczej wiała, gdzie pieprz rośnie).

Książka z pewnością rozbudzi zmęczoną współczesnością wyobraźnię. Może nawet uda się jej pobudzić w młodych czytelnikach głód wiedzy o zamierzchłych czasach? Bo jeśli już to zrobić, to właśnie tak, jak Jurczyńska: bez zbędnego nadęcia, za to na śmieszno i nieco straszno.

TU MIESZKA DUUUUUCH

Do wakacji pozostało jeszcze sporo czasu ale zawsze lepiej wcześniej zaplanować jak będzie się spędzało wakacyjny czas. Co byście powiedzieli gdyby ruszyć śladami miejsc gdzie straszy. Tylko gdzie są takie miejsca? Z pomocą przyszła nam Anna Jurczyńska. „Nie wszystko o straszeniu” to przewodnik dla młodych a i tych starszych tropicieli duchów w Polsce.

Autorka zabiera nas w podróż po kraju pokazując sporo nawiedzanych miejsc przez duchy. Ten przewodnik po takich miejscach w bardzo fajny sposób zachęca młodych czytelników nie tylko do poznania miejsc gdzie straszy, ale również pozwala każdemu czytelnikowi zagłębić się w poznaniu historii danego miejsca a przy okazji poznania bliżej naszego kraju. W tym przewodniku mamy opisanych 40 postaci, których część znamy z podań czy legend ale też wiele o których zapewne nigdy nie słyszeliście. Wszystko co ich łączy to fakt że po śmierci nie mogą znaleźć spokoju, przez co można je spotkać na naszym świecie. Autorka oprócz historii samego ducha wplotła w swą opowieść wiele ciekawostek i faktów o samych miejscach gdzie dana zjawa straszy. Całość uzupełniają znakomite ilustracje, które idealnie pasują do treści dodając jej momentami większą dawkę grozy.

Jeśli planujecie zapewnić dzieciakom ciekawą rozrywkę, albo i sobie to ten przewodnik może być ciekawą alternatywą na spędzenie wolnego czasu.

Autorka zabiera...

Wydawnictwo Bezdroża przychodzi z pozycją, która zmieniła mój plan na wakacje!

Stare zamki — te bogate jak i te z których zostało jedynie kilka kamieni — kryją w swoich murach niejedną tajemnicę, a tajemnice te lubią się manifestować. Damy i rycerze, zakonnice i więźniowie, zakochane pary i ludzie wraz ze swoimi zwierzakami... Oto co pod osłoną nocy (a czasami w świetle dnia!) można spotkać w niektórych miejscach w Polsce! Ale tak niecodzienni mieszkańcy zamieszkują również kamienice, jaskinie czy nawet kościoły. Pełno ich u nas, a każda kolejna opowieść zdaje się być jedynie ciekawsza od poprzedniej.

Anna Jurczyńska zbiera opowieści o duchach z całej Polski i tworzy przewodnik przystępny dla ludzi w każdym wieku. Przewodnik, który można równie dobrze potraktować jako interesujące opowieści na dobranoc. A to w towarzystwie estetycznych ilustracji Aleksandry Lisek. Duet ten wypada super i trudno nie ulec ich urokowi. Niby mało tu treści, a jednak rozbudza to wyobraźnię.

Czy po lekturze czuję się skuszona na tyle, że mam ochotę teraz ruszyć w podróż po kraju tropem duchów? Na to wygląda!

Wydawnictwo Bezdroża przychodzi z pozycją, która zmieniła mój plan na wakacje!

Ile jest w Polsce rodzajów duchów? Jaki był los zakonnic z Drzewicy? Kim był alchemik z Nowego Sącza? Co spotkało upartą parafiankę ze Wrześni?
Na te i wiele więcej pytań odpowiada Anna Jurczyńska w swojej najnowszej książce. Jak podtytuł wskazuje, jest to przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce. No dobrze, ale jak znaleźć takiego ducha, który jest – w najlepszym razie przezroczysty, a w najgorszym w ogóle niewidzialny? I jeszcze niechętny do rozmowy…
Autorka tłumaczy także te kwestie, doradzając jednocześnie, jak zachęcić zjawę do kontaktu. Tylko pamiętajcie – to przygoda tylko dla odważnych! Na co więc czekamy? Plecak, prowiant, namiot i przewodnik w dłoń! Ruszamy śladami polskich duchów! A przy okazji może dowiemy się czego nowego…

„(Nie)wszystko o straszeniu” to książka, która w bardzo ciekawy sposób zachęca młodzież do zgłębiania historii oraz poznawania Polski. Mamy tutaj opisane czterdzieści postaci, które w większości może znać z legend czy podań ludowych. Anna Jurczyńska w każdej opowieści zarysowuje tło historyczne, podając ciekawostki związane z danym miejscem. A lokacji mamy tu dużo – od małych miasteczek po słynne zamki. W przewodniku umieszczona jest mapa z listą wszystkich opisanych terenów, co w mojej opinii jest dużym plusem. Dzięki temu nie tylko na jego kartach, ale też na żywo mamy okazję poznać opisane miejsce. To świetna sprawa, a także dobry plan na zbliżające się wakacje.
Warto też zwrócić uwagę na wydanie przewodnika. Klimatyczne rysunki, duży format oraz porządna oprawa to rzeczy, które zachęcają do zakupu. Jedynym minusem jest to, że okładka bardzo szybko się brudzi, przez co często trzeba ją czyścić. To mały szczegół, ale mimo wszystko uznałam, że warto o nim wspomnieć. Zalet jednak jest o wiele więcej, a do najważniejszych z nich należy wspomniana już mapa oraz to, że w książce znajduje się bibliografia. Dzięki niej starszy czytelnik może głębiej zapoznać się z danym zagadnieniem, jeśli któreś z nich szczególnie go zainteresowało.
Jeśli chodzi o język, to jest on prosty i zrozumiały. Trudniejsze wyrazy są tłumaczone w przypisach. Ponadto same opowieści o duchach są dość ogólne, ale potrafią zainteresować. Anna Jurczyńska zachęca do samodzielnego szukania informacje, czasami urywając opowieść w najciekawszym momencie. Większość z nich zawiera jakiś ponadczasowy morał, niektóre jednak ukazują tylko to, jak bardzo kiedyś ograniczone było społeczeństwo… Przykładem może być choćby palenie czarownic czy zabobonne myślenie. Jednak spokojnie – autorka nie wchodzi w brutalne szczegóły, starając się mimo wszystko, aby poszukiwanie zjaw było czystą rozrywką dla czytającego.

Moim zdaniem książka ta nadaje się zarówno dla starszych, jak i młodszych osób. Anna Jurczyńska w ciekawy sposób opowiada o historycznych miejscach, rozbudzając wyobraźnię. Co więcej, używając języka potocznego, udowadnia, że trudniejsze tematy można przedstawić w zrozumiałej, interesującej formie. Warto sięgnąć po ten przewodnik, a kto wie… Może w Waszych okolicach grasuje duch, o którym nie mieliście pojęcia? Trzeba to sprawdzić!

Anna Jurczyńska stworzyła niebywałą książkę „Nie wszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce”. Dzieci i młodzież na pewno pokochają ten niecodzienny przewodnik ze względu na jego nowoczesny format oraz świetne ilustracje. W ten sposób młode pokolenie ma okazję poznać zabytkowe miasta i tajemnicze tereny przez pryzmat ciekawostek. Duchy, upiory, straszydła i inne zmory zawsze intrygowały oraz nadawały kolorytu lokalnym legendą. Nie z przypadku cały świat pokochał Harry’ego Pottera i jego magicznych przyjaciół. Na dług przed pojawieniem się popkulturze nawiedzonego Hogwartu my też mieliśmy takie nawiedzone obiekty w Łańcucie, Bobolicach czy w Nidzicy. Przy okazji dowiadujemy się, dlaczego duchy straszą, jak to się stało, że duchy są sławne i jak się zachować gdy spotkamy je na swojej drodze. Pozycja książkowa idealna na wakacje.

Przed Wami wspaniała książka, dzięki której zaplanujecie wyjątkowe wyprawy! "Nie wszystko o straszeniu. Poradnik dla Młodych Tropicieli Duchów w Polsce" to zbiór 40 miejsc w Polsce, które są nawiedzane przez duchy! Chciałabym odwiedzić wszystkie, ale tymczasem zabieram Was do 5, na zachętę!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Za oknem każdego dnia mamy coraz ładniejszą pogodę, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Niektórzy już zaplanowali co będą robić, ale są i tacy, którzy dopiero do tego będą siadać. Jeśli są wśród Was fani zjawisk nadprzyrodzonych i chętnie poznalibyście ducha osobiście to mam dla Was idealny przewodnik po Polsce wydany nakładem Wydawnictwa Bezdroża. Przewodnik "nie Wszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce" autorstwa Anny Jurczyńskiej może podpowiedzieć Wam gdzie się wybrać by mieć szanse na spotkanie z duchem.

Co znajdziemy w przewodniku? 39 budynków, gdzie mieszkają duchy. Są to zarówno zamki krzyżackie jak i zamki na Szlaku Orlich Gniazd ale nie tylko. Każdy z budynków mamy zaznaczony na mapie by jak najlepiej móc zaplanować swoją trasę. Duchy jednak lubią mieszkać nie tylko w dworach czy innych tego typu budynkach, jest nawet taki, który mieszka w katedrze. Pewien rodzaj ducha zwany Skarbnikiem lubi mieszkać w kopalniach, a tych mamy wymienionych aż 6. Przy każdym z przypadków mamy krótką historię zamieszkującego go ducha, ciekawostki oraz informacje o budowli. Ze wstępu dowiemy się również ich duchy można podzielić na kilka kategorii i uda nam się nawet spotkać duchy zwierząt.

Przewodnik jest świetnie wydany. Pełny grafik, które świetnie współgrają z treścią. Co do treści, to wszystko jest napisane w bardzo ciekawy sposób i zachęca do wybrania się na poszukiwania duchów. Są to ciekawe opowieści oraz ciekawostki. Bardzo fajny jest również wstęp, który podpowie nam jak się zachować w przypadku spotkania ducha oraz co ze sobą zabrać na wyprawę.

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo Biuru Prasowemu Grupy Helion.

Bardzo ciekawa pozycja, napisana ze swadą i humorem. Niesamowita lekcja historii, którą można przyswoić w lekki, przystępny sposób.

Autorka zaproponowała 40 miejsc w Polsce, w których można spotkać duchy i tym samym przeżyć niesamowite przygody. Z każdą budowlą lub jej ruinami związane są legendy i niezwykłe postacie. Można zaplanować wyprawę cała rodziną, czytając wcześniej informacje o konkretnym duchu oraz ciekawostki z nim związane.

Piękna szata graficzna, oryginalne ilustracje, załączona mapa na pewno umilą niejeden wieczór przed zaplanowaną podróżą.

"Nie wszystko o straszeniu" to bardzo fajny poradnik dla każdego odkrywcy. Ale nie tylko. Jeśli interesujesz się historią Polski, lubisz poznawać fajne smaczki związane z przeszłością zamków i dworów, to będzie to tytuł idealny dla Ciebie.

Dzieci oraz dorośli mogą potraktować ten poradnik jako swego rodzaju mapę do zwiedzania i odkrywania Polski.
A jeśli nie chcesz zwiedzać, a jedynie poszerzyć swoją wiedzę związaną z legendami i duchami, to znajdziesz tu mnóstwo opowieści, ciekawostek nie tylko o samych duchach, ale i zamkach oraz miejscach, w których się znajdują.

Przebacz mi, Brunhildo
Diabeł wenecki
Perły Królowej Bony
Bobolice, czyli awantura w tunelu
Biała Dama
Piękny duch z Dzikowa
i wiele, wiele, wiele więcej znajdziesz w środku.

Niewątpliwym plusem książki jest język, jakim została napisana. Czyta się ją przyjemnie, z zainteresowaniem, jest trochę humoru, trochę grozy. Wszystko co powoduje, że odnajdzie się w tekście każdy ciekawski czytelnik.

Do tego jest ciekawie wydana, ilustracje świetnie dodają klimatu treści.

Na wakacje idealna!

A jeśli nie chcesz...