Drapieżne bestie

Okładka książki Drapieżne bestie Ayana Gray
Okładka książki Drapieżne bestie
Ayana Gray Wydawnictwo: Muza Cykl: Beasts of Prey (tom 1) fantasy, science fiction
Beasts of Prey (tom 1)
Beasts of Prey
Muza
2022-06-01
2022-06-01
2021-09-28
Agnieszka Kalus

Pierwsza połowa nudna jak flaki z olejem. Prawie żadnych opisów samej dżungli przez co klimatu wgl nie czułam, a potencjał był. BOLEŚNIE PRZEWIDYWALNE, wszystkiego domyślicie sie bardzo szybko, same utarte schematy. Na plus Ekon, który aby się uspokoić liczył, akurat to było dość kreatywne. Fajne na jeden raz, ale raczej za miesiąc o niej zapomnę, drugiego tomu nie przeczytam.

"Drapieżne bestie" Ayany Gray to książka, po którą wiedziałam, że sięgnę już w momencie, w którym usłyszałam o niej po raz pierwszy.

Powyższa książka jest historią szesnastoletniej Koffi, która pracuje dla cieszącego się złą sławą Nocnego Zoo. Dziewczyna zajmuje się groźnymi i magicznymi stworzeniami, aby pomóc spłacić zaciągnięte przez jej ojca długi i tym samym odzyskać wolność. Jednak pewnego wieczoru okrutny właściciel Zoo grodzi bliskim Koffi, co sprawia, że nastolatka uwalnia moc, której nie rozumie.

W tej powieści poznajemy również Ekona - syna zasłużonego bohatera, który chce wstąpić w szeregi Synów Sześciu, by zostać wojownikiem. W, w którym przystępuje do ostatniego rytuału przejścia, na drodze do spełnienia jego marzeń staje pożar Nocnego Zoo. Do tego wszystkiego mamy niebezpiecznego potwora terroryzującego miasto, który sprawia, że drogi Ekona i Koffi się przecinają.

~*~

Ayana Gray zabiera nas do niezwykłego świata, który jest osadzony w wierzeniach i mitologii afrykańskiej. Dla mnie to było pierwsze spotkanie z mitologią z tego rejonu świata, który bardzo mnie sobą zainteresował.

Spotykamy tu afrykańskich bogów, niezwykłe stworzenia oraz dżunglę, w której te stworzenia się kryją. W dodatku spotykamy tu zakazaną magię, z którą ludzie usiłują wymazać z życia. Jednak tak jak to bywa w takich przypadkach osoby mające dar zaczynają ukrywać się w cieniu. Jednak historia Koffi i Ekona jest nie tylko pretekstem do opowiedzenia nam o afrykańskich wierzeniach. To również historia, w której wplecionych jest kilka ważnych słów do młodych ludzi, które moim zdaniem mogą pomóc im poukładać sobie pewne rzeczy - a przede wszystkim dodają otuchy i odwagi do walki o własne marzenia.

Jednak mimo tego, że powyższa historia bardzo mi się spodobała to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest tu zbyt mało ekspozycji. Na przykład ciężko jest mi sobie wyobrazić miasto, w którym mieszkali główni bohaterowie. Niemniej jednak przymknęłam na to oczy, chociażby z tego względu, że jest to pozycja skierowana do młodzieży. A ja mając kilkanaście lat niekoniecznie zwracałam uwagę na to czy otoczenie bohaterów jest dobrze opisane - najbardziej ciekawiła mnie oś historii. Dlatego też przypuszczam, że dla wielu osób, które sięgną po "Drapieżne bestie" to nie będzie stanowiło zbytniego problemu. Powyższa powieść to pierwsza część z serii i już nie mogę doczekać się jej kontynuacji. W dodatku podobno prawa do ekranizacji zostały wykupione przez Netflix, co mnie bardzo cieszy, bo chętnie obejrzę to co zostanie przeniesione na małe ekrany. W każdym razie "Drapieżne bestie" mogę Wam polecić z czystym sumieniem. Za jakiś czas również będę chciała podsunąć ją mojemu siostrzeńcowi i mam nadzieję, że ta historia również mu przypadnie do gustu.

Nie bardzo wiem, co myślę. Jestem świeżo po lekturze i nie wiem czy sięgnę po drugi tom. Historia Koffi i Ekona, dwójki nastolatków, którzy zdecydowanie nie wiedzą, gdzie jest ich miejsce w świecie. Okoliczności zmuszają ich do wspólnego polowania na potwora, wyruszają do Dżungli i stawiają czoła kolejnym wyzwaniom.
Bardzo podoba mi się świat przedstawiony, Autorka opiera się na mitologi panafrykańskiej - to świetne posunięcie, doskonały powiew świeżości po mitologiach greckich, egipskich, nordyckich i słowiańskich. Fabuła jest przewidywalna, ale czytam na tyle dużo, że trudno mnie zaskoczyć i czerpię radość raczej z drogi niż z celu wydarzeń. I tutaj chyba mam największy zgrzyt. Koffi i Ekon to nastolatki i czasami zachowują się tak, jakbym się tego w ich wieku spodziewała, a czasami wciska się im kwestie „starych” ludzi. Brakuje mi wyważenia i harmonii w ich charakterach. Natomiast rozumiem, że jest to pierwszy tom, więc może z czasem przejdą przemianę. Tylko, że zupełnie nie jestem ciekawa co dalej - główny wątek Shetaniego został wyjaśniony, a z bohaterami nie zżyłam się na tyle, żeby chcieć wiedzieć, czy uda im się pokonać bogów czy nie (choć wszyscy domyślamy się jak będzie).
Podsumowując: książka jest przewidziana dla młodszego odbiorcy niż ja. Jeśli sięgnę do kolejną część to chyba tylko z nadmiaru wolnego czasu.
(Instagram @eaw.books)

Bardzo podoba mi się świat przedstawiony, Autorka opiera...

Irytująca główna bohaterka, ale super klimat i pomysły, wciąga. Długie opisy

Irytująca główna bohaterka, ale super klimat i pomysły, wciąga. Długie opisy

soon full review
________
Przyznaję, że była to dla mnie lektura bardzo długa - po odlożeniu pewnego razu miałam mały problem z powróceniem do historii.

Kiedy jednak już mi się udało, wkręciłam się mocno! Historia z jednej strony nam znana - dwójka nastolatków wyrusza, by stawiać czoło niebezpieczeństwom, ale wszystko to w konwencji, której dotąd nie znałam. Jak pisze sama autorka, inspirowała się ona kulturą, wierzeniami czy mitologią całego kontynentu afrykańskiego, nawiązując do idei panafrykanizmu.

soon full review
________

Booktour "Drapieżne Bestie" autorki Ayana Gray.
Lkkosa kiedyś piękna kraina,stworzona przez Bogów, pełna magii, z której ludzie korzystali nie bojąc się i nie czując zagrożenia ze strony przepychu, do czasu aż nastąpił rozłam i wszystko sie zmienilo, a magia zostaje ukryta głęboko pod ziemią. Ludzie zaczynają traktować przepych (magię),jak zło, którego trzeba się wystrzegać. Istnieje tylko niewielka garstka osób nazywanych Daraja, potrafiących przywoływać przepych. Niektórzy w ukryciu, a inni szkoleni pod okiem mistrzów i braci światyni. Jedną z nich jest Adiach, dziewczyna o wielkiej i nieprzeciętnej mocy, nie do końca radzącą sobie z panowaniem nad przepychem. Raz podjęta przez nią zła decyzja, wywołana chęcią akceptacji ze strony rówieśników i bliskich , zawarza na całym jej późniejszym życiu. Poznajemy też Koffi. Bardzo chaotyczną postać. Często podejmującą decyzję pod wpływem impulsu, które kończą się złymi konsekwecjami. Jedna z takich decyzji sprawia, że dziewczyna zostanie postawiona pod ścianą. Aby pomóc mamie i przyjacielowi postanowia wybrać się na wyprawę do Większej Dżungli. Poznajemy również Ekona. Jest to chłopak, który po stracie ojca zmaga się z traumą. Jego sposobem na radzenie sobie ze strachem są książki i liczby. Poprzez liczenie do trzech uspokaja się i odnajduje spokój. Jest bardzo zdyscyplinowany, a wszystko co robi musi być dobrze przemyślane.
Nieoczekiwany splot zdarzeń wywołany pożarem w Nocnym Zoo sprawia, że drogi Ekona i Koffi splatają się ze sobą. Wspólna wyprawa i własne cele zbliżają ich do siebie, a oni sami będą musieli zmierzyć się z własnymi lękami i obawami, a także bestią o imieniu Shetani, która od lat terroryzuje i morduje mieszkańców Lkkosy. Każde z nich zostanie postawione w sytuacji, gdzie będą musieli dokonywać wyborów, kierować się własnym sercem, czy lojalnością wobec własnych rodzin.
Muszę przyznać, że książka zaciekawiła mnie od pierwszego rozdziału. Wiem, że u niektórych od razu nie wywołała jakiś specjalnych emocjii, ale mnie poprostu zachwyciła. Świat, który stworzyła i wykreowała autorka, bardzo mi się spodobał. Panafrykański klimat pełen magii i wierzeń, który został świetnie przedstawiony, wciąga i nie puszcza. Jak dla mnie wszystko to zostało ujęte w sposób spójny, fakty ze sobą są doskonale połączone, a fabuła wciągła mnie na maksa. Zaskakujące zwroty akcji, a także problemy współczesnych ludzi, zawarte są tu w sposób bardzo inteligentny i utożsamiający nas z bohaterami. Jeśli ktoś lubi książi z gatunku fantasy, to uważam, że ta pozycja powinna trafić na waszą półeczkę do przeczytania. Z niecierpliwością czekam, aż przeczytam drugi tom trylogii.

Booktour "Drapieżne Bestie" autorki Ayana Gray.

Pomysł na książkę dobry. Potwory, motyw zoo, organizacja, czary. Ale gdzieś po drodze czegoś mi zabrakło. Historia jest jakaś taka nudna, przewidywalna.
Po kolejną część raczej nie sięgnę.

Po kolejną część raczej nie sięgnę.

Klimat panaafrykanski poruszający kwestie mitologii afrykanskiej- czyli jak dla mnie coś całkowicie nowego. Do tej pory nie czytałam książek z takim klimacie – pomimo tego że jest to oczywiście nadal fantastyka– to jednak jest całkowicie inna niż te które do tej pory miałam w rękach.

Sam początek książki jest dość ciężki do przebrnięcia, ponieważ jest po prostu nudny – akcja rozwija się dość wolno, jesteśmy zarzuceni ogromem informacji, w których możemy spokojnie się pogubić i dopiero jak dojdziemy do dalszych rozdziałów książki jesteśmy to w stanie wszystko zrozumieć i idealnie wpasować w swoje miejsce układance.
Co mi się bardzo w książce spodobało to temat który jest dość ważny i ciężko zapominany – że dzieci nie powinny spłacać zobowiązań swoich rodziców i nie powinny za nich cierpieć i odpowiadać. W książce mamy dokładnie pokazane co się dzieje z osobą która musi cierpieć za kogoś.
Ponadto mamy tajemnice, mamy magię, mamy wątek miłości, mamy przyjaźń. Bohaterowie są też bardzo specyficzni, gdzie z czystym sumieniem mogę powiedzieć że mi przypasowali dopiero po przeczytaniu kolejnych stron ksiazki.  A zakończenie.... ehhhh wbija w fotel 😉

Co do oceny- ciężko jest mi tą książkę ocenić bo jest to rodzaj fantastyki z którym miałam styczność pierwszy raz i tak naprawdę nie mam porównania co do innych książek. Myślę że jest jak najbardziej szansa że sięgnę po kolejny tom i będę  w stanie sobie bardziej tą ocenę wyrobić.

Kolejny booktour, więc i kolejna recenzja. „Drapieżne bestie” to książka, w której możemy spotkać mitologię afrykańską, przedstawioną w bardzo ciekawy sposób. Pierwszy raz spotykam się z lekturą, w której mogłam zatopić się w klimacie panafrykańskim, a do tego jest to fantastyka, czyli mój ulubiony w ostatnim czasie gatunek. Była to bardzo ciekawa przygoda, chociaż książka nie była zachwycająca. Zacznijmy od początku, akcja jest powoli rozwijana, przez co początkowe kilkadziesiąt stron jest słabych. Dodatkowo zaraz na początku zostajemy zarzuceni mnóstwem informacji, które układają się w całość dopiero po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów. Nie mniej jednak im bardziej zagłębiamy się w lekturę, tym ciekawsza się ona okazuje i wciąga czytelnika w magiczny świat, pełen niebezpieczeństw, intryg oraz kłamstw. Fabuła jest przemyślana, a autorka naprawdę w świetny sposób opisuje afrykańskie wierzenia, dlatego też uważam, że warto przebrnąć przez te kilkadziesiąt pierwszych stron, aby dostać dobrze napisaną historię. Dodatkowym atutem tej pozycji, jest ujęcie magii, zwanej tutaj przepychem w zupełnie inny sposób niż robi się to zazwyczaj w książkach fantasy. Kreacja bohaterów nie do końca mi się spodobała, gdyż bardzo trudno było mi polubić Koffi i Ekona, oraz ciężko było mi się z nimi utożsamić. Koffi odpracowuje dług w Nocnym Zoo, pełnym osobliwych zwierząt. Jest to postać bardzo impulsywna, niedojrzała i chaotyczna. Jej umysł ciągle toczy walkę z sercem, a bohaterce ciężko zdecydować co jest ważniejsze, i nie potrafi połączyć tego. Tak naprawdę Koffi jest dzieckiem, które zostało zmuszone do bycia dorosłą, co powoduje u niej konflikt tożsamości. Z jednej strony pragnie jeszcze trochę podążać za sercem, a z drugiej, wie, że musi myśleć dojrzale i ratować matkę oraz najbliższego przyjaciela z rąk właściciela Nocnego Zoo. Z tego też powodu podejmuje się bardzo trudnego zadania, jakim jest złapanie Shetani. W wyniku podjętych decyzji, na jej drodze staje Ekon, który jest osobą twardo stąpającą po ziemi, jednakże bardzo straumatyzowaną. Kompulsywnie liczy, matematyka działa na niego uspokajająco, a jego ulubioną liczbą jest trzy oraz wszystkie te liczby, które się przez nią dzielą. Chłopak panicznie boi się Wielkiej Dżungli, jednakże w wyniku niefortunnych wypadków zostaje „zmuszony” do niej wejść i zabić Shetani, aby odzyskać swoją pozycję i honor. Jest on postacią bardzo sztywną, nie czuję w nim ciepła, tylko częściowo wyuczone zachowania. Nie widziałam w bohaterach znaczących zmian w czasie trwania historii, dlatego też nie czuję do nich wielkiej sympatii. Natomiast jest bohaterka, której było znacząco mało w lekturze, a która przyciągnęła moją uwagę. Jest to Adiah, która jest darają, czyli kimś kto ma zdolności magiczne i potrafi władać przepychem. Adiah jest postacią silną, pełną wyjątkowości, niestety odpychaną przez własną społeczność. Potrzebuje kogoś, kto ją zaakceptuje taką jaka jest, przez co daje się wplątać w tragiczną sytuację, która pozostawi na niej piętno już na zawsze. To jest bohaterka, z którą łatwo było mi się utożsamić i polubiłam ją, dlatego też żałowałam, że dostałam jej tak mało. Podsumowując książka była dobra, jak już się rozkręciła to czytanie szło szybko i przyjemnie. Po zakończeniu jakie zaserwowała nam autorka, z niecierpliwością wyczekuję drugiego tomu.

Czy dzieci powinny spłacać długi swoich rodziców?

Choć może się to wydawać okrutne taka jest rzeczywistość dla nastoletniej Koffi. Razem z matką pracuje w Nocnym Zoo, miejscu pełnym magicznych istot, żeby odpracować zaciągnięty dług i w końcu zyskać upragnioną wolność.

Jej plany ulegną gwałtownej zmianie.

Na pokazie dla przyszłych inwestorów Zoo coś idzie nie tak. Dziewczyna uwalnia moc, której nie rozumie, gdy właściciel grozi jej najbliższym. Wkrótce cały namiot staje w ogniu.

Ekon jest młodym wojownikiem, który od dziecka szkolił się, by zostać jednym z Synów Sześciu. Jego ostateczny sprawdzian zostaje jednak brutalnie przerwany. Ktoś podnosi alarm. Nocne Zoo się pali.

Trzeba ugasić ogień i pochwycić uciekających dłużników.

Po przybyciu na miejsce szybko dostrzega dwie uciekające sylwetki. Jedną z nich udaje się zrzucić z ogrodzenia, druga w tym czasie ucieka. Ekon dogania ją i już ma pochwycić, gdy na obrzeżach dżungli zauważa największą grozę- Shetaniego.

To pierwsze spotkanie tej trójki, choć nie ostatnie.

Wkrótce Koffi i Ekon spotykają się ponownie. Wejdą do dżungli i sami wyruszą na spotkanie mieszkającej w niej bestii. Pozornie działając razem, każde posiada sekret, którego nie chce wyjawić.

"Drapieżne bestie" Ayana Gray to książka, która dość często przewijała mi się na Instagramie. Jak typową srokę okładka przykuła mój wzrok i niemal zmusiła do przeczytania. Nie żałuję!

Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawia magię w panafrykańskim klimacie. Postacie są wyraziste i mają swój charakter. Samej magii tu niestety niewiele ale liczę na to, że w kolejnych tomach będzie jej znacznie więcej 🤭

To była bardzo przyjemna lektura. Czas spędzony z tą książką strasznie szybko mi zleciał i jeszcze długo po wyłączeniu czytnika myślami byłam z jej bohaterami.

Czy dzieci powinny spłacać długi swoich rodziców?

Jej plany ulegną gwałtownej zmianie.

Na pokazie dla przyszłych inwestorów Zoo coś idzie nie tak....

• Fantasy, science fiction