Escape Room

Escape Room

przeczytanych książek 1374 napisanych opinii 548

ciekawa lektura

ciekawa lektura

Jak to mówią: ,,Nie oceniaj książki po okładce".
To powiedzenie bardzo pasuje do tej książki.
Okładka fajna, czadowa, w ogóle mega, ale w środku, taka sobie.
Rozczarowało mnie trochę zakończenie, widać, że autor ciut zagubił się w tekście.
Bardzo mi się podobały przygody , za to daję plusika 👌👍.
Cóż, niezbyt polecam.

Jak to mówią: ,,Nie oceniaj książki po okładce".
To powiedzenie bardzo pasuje do tej książki.
Okładka fajna, czadowa, w ogóle mega, ale w środku, taka sobie.
Bardzo mi się podobały przygody , za to daję plusika 👌👍.
Cóż, niezbyt polecam.

"Nie przyjmujcie niczego na wiarę. Niczemu nie ufajcie. Odpowiedź może być ukryta nawet w najmniej spodziewanym miejscu."

Jestem przekonana, że właśnie dzięki takim książkom można przekonać młodych odbiorców do czytania. Powieść napisana w zgrabnym i przyjaznym stylu, z fantastyczną równowagą między przygodami a tajemnicami, z fenomenalnym poczuciem stopniowania napięcia, i tym co bardzo sobie cenię, czyli traktowaniem młodych czytelników na poważnie, uświadamiania im, że sami potrafią wpadać na właściwe tropy, rozwiązywać logiczne zagadki, działać chociaż fabuła wypełniona po brzegi niebezpieczeństwem. To również spojrzenie na wagę odwagi, determinacji i odpowiedzialności. Nawet dwunastolatka jest w stanie aktywnie uczestniczyć w misji ratowania świata, gdzie w zasadzie od każdej jej decyzji zależy powodzenie lub klęska. Wybrana do ocalenia ludzkości staje się jej ostatnią nadzieją.

Szalenie barwna i dynamicznie przebiegająca akcja, incydent goni incydent, tak wiele się dzieje, że czasem trudno złapać oddech, ale nie ma się co dziwić, w końcu presja czasu nieustannie rośnie. Znajdywanie właściwych rozwiązań prowadzących ku wyjściu z sekretnych pomieszczeń postawione na wysokim poziomie, czasem trzeba wykazać się sprytem, kiedy indziej zajrzeć we własne lęki, posiłkować się wiedzą, lub tylko pozornie nieświadomie zdać się na łut szczęścia. Wskazówki zmyślnie poukrywane, wiele wariantów możliwości, ale tylko jeden słuszny. Nie jest łatwo znajdywać odpowiedzi zanim będzie za późno, a następnie natychmiastowe przejść do nowych zadań, równie wymagających i wciągających. Wszystko wydaje się elementem zwykłej gry, ale czy na pewno?

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/03/escape-room.html

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

"Escape Room" to książka, która bardzo mnie ciekawiła, gdy tylko zobaczyłam jej zapowiedź, lecz niestety nie spodobała mi się tak jak myślałam :/

Główna bohaterka to dziewczynka, która jest bardzo dobra w rozwiązywania zagadek i różnego rodzaju łamigłówek. Wraz z grupką innych dzieci zostaje wprowadzona do najlepszego Escape Roomu na świecie, gdzie jednak mimo trudnych łamigłówek i tajemnic czeka na nich również wiele niebezpieczeństw. Żaden z bohaterów nie ujął mnie swoim charakterem, byli zróżnicowani, lecz nie budzili sympatii. Fabuła z kolei podzielona jest na krótkie i zakończone etapy, co akurat pasuje do escape roomu, lecz miałam przez do poczucie, że opisywana historia jest zbyt prosta. Oba te elementy nie są jednak szczególnie istotne, wszak jest to książka kierowana do dzieci, które nie zwracają aż tak uwagi na kreacje bohaterów czy konstrukcję fabuły.

W trakcie czytania niespecjalnie podobało mi się to, że głównej bohaterce wszystko przychodzi z łatwością, że jest wybitnie genialna i praktycznie nigdy się nie myli. Bardzo fajny jest natomiast przygodowy klimat tej książki, ponieważ poszczególne etapy wędrówki dzieci są osadzone w różnych i ciekawych sceneriach. To najbardziej podobało mi się w tej książce.

Zakończenie jest nieoczekiwane i wyjaśnia wiele kwestii, które mogły średnio pasować wcześniej, jednak mam co do niego baaardzo mieszane uczucia. Nie umiem powiedzieć, że mi się podobało. Przekaz jest chyba zbyt górnolotny jak dla dzieci i w moim odczuciu wypadł też sztucznie. Nie pasował w ogóle do tej książki, jej wcześniejszego charakteru. Niestety, ale liczyłam, że będę się lepiej bawić przy tej powieści. Nie była zła, ale dla mnie pozostaje jedynie średniakiem.

Rozczarowało mnie trochę zakończenie. Spodziewałam się popularnego zakończenia, gdzie wszystko dobrze się kończy, a tutaj widzimy, że nie do końca tak się dzieje. Trochę mi to przeszkadzało, ale nie powiem, że autor nie miał oryginalnego pomysłu. Sama książka jest ciekawa ale myślę, że nie każdemu bym ją poleciła. Takie 8,5/10

Escape Room to miejsce, które ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. To miejsce, które zaskakuje na każdym kroku. I taka jest też ta książka, którą dzisiaj chcemy wam pokazać. Już sama okładka sugeruje, że nie będzie to typowa wizyta w escape roomie.

Ami ma 12 lat. Prezent, który dostaje od taty, jest zapowiedzią super zabawy. Na miejscu okazuje się, że do pokoju zagadek wejdzie z czwórką innych uczestników. Każdy z nich jest inny, ma inne umiejętności. Aby znaleźć odpowiedź, muszą ze sobą współpracować.

Szybko jednak okazuje się, że nie jest to zwyczajna gra. Tutaj każdy kolejny pokój to nie tylko zagadka do rozwiązania, ale i czające się niebezpieczeństwo. Ami i jej towarzysze muszą jak najszybciej znaleźć odpowiedź.

Książka zaskakuje od samego początku. Każda kolejna zagadka do rozwiązania sprawia, że otwieramy oczy ze zdziwienia. Zupełnie nieprzewidywalne jest to, co za chwilę sie stanie. Już od momentu wejścia do pierwszego pokoju zagadek wiedziałam, że zakończenie na pewno mnie zaskoczy. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się takiego obrotu akcji.

Po przeczytaniu całej książki zaczynamy rozumieć, że każda z postaci miała tutaj swój udział. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że charaktery Ami i jej towarzyszy nie były przypadkowe. Wszystko jest elementem gry. A tutaj gra toczy się o najwyższą stawkę.

Książkę polecam starszym dzieciom ze względu na sceny, które mogą być nieco straszne dla bardziej wrażliwych czytelników.

Żadnego problemu nie da się rozwiązać z tego samego poziomu świadomości, który go wywołał - te słowa Alberta Einsteina wydają się doskonałym wyjaśnieniem literackiego zamysłu, który stoi u źródeł powieści dla młodzieży Escape room. Christopher Edge podejmuje temat degradacji środowiska przez człowieka stosując świetne przesunięcie fabularne i genialny, absolutnie zaskakujący twist. To zdecydowanie książka, która zapadnie w pamięć także dorosłemu odbiorcy.
Ami dostaje od swojego ojca bilet do najlepszego na świecie escape roomu. Wielbicielka rozwiązywania zagadek jest podekscytowana i nastawiona na zwycięstwo. Razem z poznanymi na miejscu rówieśnikami pokonuje przeszkody w kolejnych pomieszczeniach, ale już w pierwszym okazuje się, że stawka jest większa, niż tylko wygrana w zabawie. Ta gra szybko przestała być zabawą.

Zagadnienie ratowania świata przed niszczycielską działalnością człowieka nie jest nowym tematem w literaturze. Pomysłów fabularnych na realizację takiego zamysłu było sporo, choćby sterylizowanie ludzi (Dan Brown) czy - w literaturze młodzieżowej - edukacja ekologiczna. Christopher Edge, biorąc sobie za klucz do rozwiązania problemu słowa Alberta Einsteina, proponuje tak nowy i świeży pomysł, że po przeczytaniu książki byłam autentycznie zaskoczona. Z jednej strony jest w tej powieści aspekt zabawowy, wątek młodzieżowej rywalizacji - z drugiej - przekroczenie ludzkiej świadomości. I to jest przyczynek do dyskusji oraz powód, dla którego nie da się wobec tej książki przejść obojętnie. Polecam młodzieży powyżej 12. roku życia, rodzicom i wszystkim, którzy lubią książki otwierające na inne sposoby myślenia o rzeczywistości.

Książka opowiada o dwunastoletniej Ami, która w nagrodę wybiera się do najlepszego na świecie Escape Roomu.
Na początku poznaje czwórkę pozostałych zawodników, bardzo różniących się od siebie zarówno wyglądem, jak i charakterem. Gospodarz Escape informuje ich, że myszą znaleźć odpowiedź i uratować świat - i gra się rozpoczyna.
Już pierwsze zadanie jest wyjątkowo ekstremalne, a każde kolejne wydaje się trudniejsze. Czy Ami odnajdzie Odpowiedź?

Ta powieść mnie zaskoczyła. Przyznam, że nie spodziewałam się takiego rozwoju sytuacji. Zakończenie co prawda wyjaśnia kilka zagadnień, ale pozostawia pewne tematy do przemyślenia...
Główna bohaterka posiada ogromną wiedzę, choć musi się postarać, by z niej skorzystać. Pozostali bohaterowie są różni i nie byli zbyt dogłębnie nakreśleni, choć najbardziej irytującą osobą od początku jest Oscar, gdyż jest typem niszczyciela, który siłą chce załatwić wszystkie problemy. Mimo to, na końcu nawet on potrafi czymś zaskoczyć.

Wydaje mi się, że nadaje się dla czytelników 11+ gdyż niektóre sceny były dosyć zaskakująco szokujące 🤔
Powieść czyta się jednak błyskawicznie, gdyż akcja gna do przodu, a kolejne niebezpieczeństwa nie czekają aż bohaterowie odetchną.
Sądzę, że jest to ciekawa lektura nie tylko dla młodych czytelników, ale też dla starszych osób, które obchodzi los naszego świata 😊

Już pierwsze zadanie jest wyjątkowo...

„Escape Room” to książka kierowana do dzieci w wieku 9 – 12 lat. Może czytelnikom w tym wieku podpasuje, mi nie do końca podpasowała.

Opis z okładki mówi: „Kiedy dwunastoletnia Ami trafia do Escape, myśli, że to po prostu pokój zagadek, w którym ciekawie spędzi czas. Okazuje się jednak, że to nie jest zwykła gra…”. I z tym faktycznie spotykamy się na kartach tej książki. Coś, co miało być zabawą okazuje się czymś innym. Zagadki w każdym z pokoi są trudne, a czas nie działa na korzyść graczy. Sporo jest tu sytuacji napawających strachem, czuć nutę grozy. Przez cały czas zastanawiałam się, co się za tym wszystkim kryje, czy książce towarzyszy jakieś przesłanie, głębszy sens? I niestety, ale się rozczarowałam. Zakończenie było nijakie, nie zrobiło na mnie wrażenia, jakby było trochę bez większego pomysłu i wątpię, czy dotrze do młodych czytelników.

Myślę, że książka znajdzie grono zwolenników wśród docelowej grupy odbiorców.

• Wypożyczone z biblioteki
  • Współpraca