Wyspa wolności

Okładka książki Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
Okładka książki Wyspa wolności
Barbara BrunÉric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Sowie Opowieści literatura dziecięca
literatura dziecięca
Sowie Opowieści
Les Contes de la Chouette - L'Île de la Liberté
Media Rodzina
2022-04-27
2022-04-27
Małgorzata Hesko-Kołodzińska

"Prawa, obowiązki, zakazy oznaczają, że trzeba poświęcić cząstkę swojej wolności, żeby wszyscy mogli żyć razem w zgodzie" - w punkt! Króliczki chcą robić to, na co mają ochotę i trafiają do miejsca, gdzie nie ma żadnych zasad... Jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii.

Świetna

Świetna

"Wyspa wolności" Erica-Emmanuela Schmitta to książka, która w interesujący sposób skłania dzieci do rozmyślań czysto filozoficznych na temat wolności. Co to takiego wolność? Czy wprowadzenie pewnych zakazów i nakazów, do których powinniśmy się stosować jest zabieraniem wolności?
Na te pytania można spróbować odpowiedzieć zagłębiając się w zabawną, ale jakże mądrą historię dwójki króliczków Lili i Danka. Pewnego razu rodzeństwo zirytowane ciągłym zakazami i nakazami ze strony osób starszych postanawiają wybrać się razem z mądrą sową Minerwą na wyspę wolności, gdzie dozwolone jest dosłownie wszystko, . Otóż w tym pozornie pięknym miejscu przekonają się czy faktycznie robienie wszystkiego czego się chce, nie licząc się przy tym z druga osobą jest takie przyjemne. Opowiadanie może być doskonałym wprowadzeniem do rozmowy z naszymi dziećmi na temat właśnie szeroko pojętej wolności, empatii na drugiego człowieka oraz norm, które pozwalają nam żyć w społeczeństwie w zgodzie z innymi. Polecam!

Schmitt najnowsze swe książki kieruje do dzieci. Ubiera w formę baśni i bajek najgłębsze przekazy filozoficzne. Tu, jak sama nazwa wskazuje, eksplikuje wartość wolności. Rodzeństwo królików, Lila i Danek, uciekają z domowej "niewoli" na Wyspę Wolności, na której każdemu wszystko wolno. Nie ma zakazów, nakazów ani obowiązków. Wynieśli z tego pobytu cenną lekcję.
Schmitt w formie przypowieści, metafory wyjaśnia, czym jest umowa społeczna, jak ściera się nasz egoizm z akceptacją potrzeb innych, i jak w ogóle należy pojmować wolność. Bardzo ładna i mądra książka.
Jedyne, co mi się nie podoba, to opracowanie graficzne, jakby żywcem wzięte z komputerowej animacji. Nie mój gust.

Schmitt w...

Bardzo fajna książka, dobre, współczesne teksty bohaterów. Mój ulubiony to "Tu się nie da żyć!". I przekaz. Może całkiem małe dzieci jeszcze nie zrozumieją, ale przedszkolaki jak najbardziej.

"Wyspa Wolności" to druga książka z serii "Sowie Opowieści"
Nakazy i zakazy. Prawa i obowiązki. Są potrzebne nam wszystkim.
Zasady w życiu małego dziecka powodują wzrost jego poczucia bezpieczeństwa, stałość i kształtowania granic (także tych cielesnych).
O tym także przekonują się bohaterowie prezentowanej książki. Rodzeństwo króliczków uwielbia zabawę według własnych reguł. Nie cierpią Błękitnego Lasu, w którym mieszkają same marudy, które tylko zwracają im uwagę lub czegoś od nich chcą. Z pomocą sowy, docierają na Wyspę Wolności. Tam każdy robi co chce, nic nie jest zabronione oraz nie ma żadnych zasad. Szybko jednak okazuje się, że brak porządku na wyspie, prowadzi do serii nieporozumień i konfliktów. Króliczki chcą jak najszybciej uciekać i pojmują, że:
"Łatwo być wolnym w pojedynkę, trudniej wśród innych" oraz "Gdyby obowiązywały tu zasady, bylibyśmy mniej wolni, ale jednak wolni".
Sowa wtóruje tym przemyśleniom i zabiera rodzeństwo z powrotem do domu.

Dzięki tej opowieści dzieci zrozumieją, jak ważne jest to by w naszym życiu obowiązywały zasady. Mimo, że musimy czasem coś dla nich poświęcić, zyskujemy życie w zgodzie z innymi. Ponadto w książce ukazano, że rozwiązywanie konfliktów za pomocą agresji fizycznej, nie przynosi rozwiązania problemów, ani nie porządkuje życia.

Książka jest ciekawym sposobem na rozmowy z dziećmi o ich prawach oraz o zasadach obowiązujących w różnych miejscach.
Można nawet zrobić debatę w grupie.

"Wyspa Wolności" to druga książka z serii "Sowie Opowieści"
Nakazy i zakazy. Prawa i obowiązki. Są potrzebne nam wszystkim.

„Wyspa wolności” opowiada historię rodzeństwa królików, które ciągle chciały się bawić i migały się od obowiązków. Nie lubiły jak im czegoś nie było wolno zrobić albo jak musiały coś wykonać. Postanowiły nie wracać do domu. Pojawiła się nagle obok nich Sowa Minerwa, która zaproponowała im, że zabierze je na wyspę wolności gdzie nie ma praw, zasad, obowiązków. Szybko się okazało, że to wcale nie jest takie dobre. Każdy robi co chce, więc wygrywa ten lepszy, silniejszy, mający jakąś przewagę. Króliczki nie chcą tu zostać, wolą żyć w swoim króliczymi domku i nawet dostosują się do panujących zasad. Bo tak naprawdę wolność to poświęcenie odrobiny swojej wolności na rzecz tego, aby nam wszystkim żyło się dobrze i w zgodzie ze sobą.

Bardzo fajna książka, nie potrafię stwierdzić który tom podobał mi się bardziej. Chyba oba na równi. Natomiast Nikodem jest zachwycony króliczkami i potrafi kazać czytać ją nawet 4 razy jednego dnia. To się nazywa prawdziwa rekomendacja 😂

Ładne wydanie, ciekawa konstrukcja jak przy pierwszej części. Tekst znajduje się na lewej stronie a na prawej jest ilustracja. Ilustracje są fantastyczne, kolorowe i cieszące oko.

Na końcu książki Sowa Minerwa wyjaśnia pojęcie wolności.

Czym jest wolność?

Przed nami drugie spotkanie z serią "Sowie opowieści", w ramach której mądra sowa Minerwa uczy dzieci zasad panujących w otaczającym nas świecie i pomaga najmłodszym zrozumieć własne emocje, a także wskazuje właściwą drogę, którą dzieci powinny kroczyć w swoim młodym życiu. Tym razem Minerwa pokaże dwóm niesfornym króliczkom - które pragną robić to, co chcą i za nic w świecie nie chcą słuchać rodziców - na czym polega "wolność" i co ona tak naprawdę oznacza.

"Wyspa wolności" to druga część cyklu dla dzieci pt. "Sowie opowieści". Jest to przepiękna seria książek autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta, autora „Oskara i pani Róży”. Książeczką, jak i całą serią, z całą pewnością warto się zainteresować - jeśli bowiem kolejne części będą równie mądre i wartościowe, to jest szansa na stworzenie dla naszego dziecka bardzo ciekawej mini-biblioteczki z historiami, które będą w stanie bardzo wiele nasze dzieci nauczyć.

Lila i Danek, rodzeństwo niesfornych króliczków, nie słucha rodziców i za nic ma wszelkie zakazy. Sowa Minerwa zabiera je pewnego razu na Wyspę Wolności, gdzie na ma żadnych zasad i wszyscy są wolni. Rychło okazuje się, że to tak naprawdę nikomu nie służy. Skruszone króliczki chętnie wracają do domu.

Historyjka jest bardzo ciepła, mądra i niesie ze sobą ważne przesłanie dotyczące istoty tego, co to w ogóle oznacza być "wolnym". Okazuje się wolność rozumiana jako robienie tego, co nam odpowiada, jest bardzo łatwa jeśli ograniczymy to pojęcie tylko do samych siebie. Dużo trudniej jest być "wolnym" wśród innych ludzi i respektować ich własne prawo do wolności (które przecież mają - tak samo jak my).

Lektura to próba pokazania najmłodszym na bardzo dobrym przykładzie, czym są i na czym polegają ustalane przez dorosłych zasady, a także na czym powinna polegać wzajemna tolerancja i poszanowanie drugiego człowieka. Na takie lekcje nigdy nie jest zbyt wcześnie :)

Autorem książki O kotku, który bał się wszystkiego jest Éric-Emmanuel Schmitt, francuski pisarz, autor m.in. słynnej książki Oskar i pani Róża. Za ilustracje odpowiada Barbara Brun. Przewodnikiem serii jest sowa Minerwa, symbol mądrości. Zachęca ona młodych odbiorców do stawiania ważnych pytań i samodzielnego myślenia.

Media Rodzina - dziękuję.

#wyspawolności #sowieopowieści #mediarodzina #wydawnictwomediarodzina #dladzieci #ksiazkidladzieci #cosnapolce #booksforkids #forkids #recommendedbooks #bookstagram #bookstagrampolska

Czym jest wolność?

Cztaliśmy z Dziećmi kilka razy. Świetna książka, nie tylko dla dzieci. Pobudziła je do zadawania pytań.

Wolność wbrew pozorom nie jest absolutną samowolką, postępowaniem tylko według własnego widzimisię i bez żadnych ograniczeń. Gdyby każdy mógł mówiąc najprościej robić co chce jak wyglądałby nasz świat?

O tym przekonało się rodzeństwo króliczków, Lila i Denek, którzy trafili na Wyspę Wolności, gdzie nie istnieją zakazy, prawa i zasady. Tam każdy żyje w zgodzie ze sobą i własnymi potrzebami. Brzmi idealnie? Nic bardziej mylnego!

Okazuje się, że gdy każdy chce robić to co mu się podoba, to niekoniecznie będzie to odpowiadać innym. Może zatem przeszkadzać, narzucać się, decydować za innych, stanowić prawa, które nie będą odpowiadać mieszkańcom wyspy, a ci wcale nie muszą ich przestrzegać, przecież są na Wyspie Wolności na której KAŻDY robi co mu się podoba.

Ta bolesna lekcja udowodniła rodzeństwu, że w życiu potrzebne są pewne zasady i granice, dzięki którym można żyć w zgodzie i poszanowaniu innych.

Jeśli zatem Wasze dzieci będą oczekiwać wolności od wszystkich zasad to podsuńcie im książkę, która będzie doskonałym polem do rozmowy na temat praw, obowiązków, norm, porządku i wolności.

• Biblioteka
  • Czytana dziecku
  • Autorzy - E.E.Schmitt
  • Dziecionkowe
  • Dla dzieci, Poziom 0
  • Dla Dzieci

Dodaj cytat z książki Wyspa wolności