Stach i śmieci

Okładka książki Stach i śmieci Monika Borkowska-Szmit
Okładka książki Stach i śmieci
Monika Borkowska-Szmit Wydawnictwo: Krakowski Dom Wydawniczy literatura dziecięca
literatura dziecięca
Stach i śmieci
Krakowski Dom Wydawniczy
2021-03-21
2021-03-21
Stach i śmieci Monika Borkowska-Szmit Krakowski Dom Wydawniczy Borkowska Szmit Borkowska-Szmit Przygody Stacha

Świetna książeczka dla dzieci, która przekazuje ważne wartości ekologiczne. Autorka w humorystyczny sposób pokazuje życie szkolne. Szybko się czyta, bo ma dużą czcionkę. Do tego piękne ilustracje i twarda oprawa. Polecam!

Idealna dla dzieci, które dopiero zaczynają czytać ze względu na dużą czcionkę. Zabawna, a jednocześnie mądra książeczka. Stach, Antek i Marcel to paczka przyjaciół, którym nie obce są wszelkie ekologiczne zachowania.

Mądra książka dla 8-latka. Autorka opowiada o grupie przyjaciół, którzy postanawiają odkryć kto zaśmieca lasek w pobliżu ich szkoły. Stach, Antek i Marcel chętnie biorą udział w różnych akcjach ekologicznych, jak sprzątanie świata czy Trash Challenge. Sporo tutaj zabawnych sytuacji z codziennego życia szkoły. Na uwagę zasługują również bohaterowie drugoplanowi - sprzedawca Jacek Cebula czy dyrektor Wawrzyniec Kozłowski. Na plus język dostosowany do dzieci, humor i ekologiczne przesłanie. Polecam!

Od razy zaznaczam, że książka ,, Stach i smog" jest pierwszą częścią, a ta drugą. Czytajcie po kolei, gdyż jedna jest kontynuacją drugiej.
W tej pozycji ktoś bezwzględnie będzie zaśmiecał miejsce spotkań chłopców. Będą prowadzili swoje małe śledztwo i gratuluję spostrzegawczości jaką posiadała jedna z osób. Chłopcy oczywiście oprócz śledztwa mają też codzienne życie pełne przygód. Lubią sobie żartować, dowcipkować, ale też potrafią się odwdzięczyć, jeśli ktoś im robi na złość. Sami jednak nigdy nie zaczynają awantur. Bardzo lubią swoją trójkę przyjaciół, gdzie każdy jest inny od drugiego. Jeden z nich jest zabawnym leniuszkiem, który zawsze wszędzie się spóźnia. Stach jest chyba najrozsądniejszy z nich i najczęściej to on martwi się o otoczenie i przyjaciół. Ma dobre serce i jest mocno podejrzliwy. Jest jeszcze jeden, ale nie zdradzę jego cech:-) Tak naprawdę wiele osób zachowuje się tutaj podejrzanie. Pan Cebula, czyli sprzedawca w sklepie, chłopcy ze starszej klasy, którzy nie przepadają za gangiem Stacha, nawet pani od precelków. Jednak nie spodziewałam się, że winna będzie właśnie ta osoba. O powodzie tego zachowania nawet nie wspomnę. Książka pokazuje, że nie ważne ile ma się lat, w każdym wieku należy dbać o czystość. Według mnie jest to wartościowa pozycja, którą warto przeczytać dzieciom. Druk jest naprawdę duży, dlatego czyta się ją szybko. Każda scena jest tutaj swobodna, nie ma wymuszenia akcji. Postacie wydają się być prawdziwe, nawet pan Cebula, który ma bardzo trudny charakter. Chłopcy za nim nie przepadają, ale akceptują jego niecodzienne zachowanie. Wiedzą, że niektórych ludzi nie da się zmienić. Ta tolerancja dla drugiej osoby również wzbudziła mój podziw dla niej. Takie książki można czytać w nieskończoność, gdyż wartości, które posiadają są w naszym życiu niezmienne. Szczerze zachęcam rodziców, by podarowali swoim pociechom właśnie tą serię, by nauczyły się wielu ważnych rzeczy i wyrosły na mądrych i kulturalnych ludzi. Naprawdę godna polecenia bajka:-)

Książeczka "Stach i śmieci" pani Moniki Borkowskiej - Szmit jest świetną pozycją dla dzieci, które szukają przygody, które dbają o porządek i środowisko wokół siebie i może trochę lubią rozwiązywanie zagadek detektywistycznych.

W książeczce poznajemy Stasia, który chodzi do 4 klasy. Ma swoich dwóch najlepszych kumpli ( Antka i Marcela) z którymi uwielbia spotykać się i razem lubią bawić się na placu zabaw w Lasku Witkowickim. Niestety odkrywają, że ktoś regularnie zaśmieca ten plac. Chłopcy postanawiają posprzątać swoje ulubione miejsce zabaw. A nawet zapraszają do sprzątania inne dzieci. Jednak chcą też wytropić tego gagatka, który podrzuca te śmieci. Przyjaciele mają pewne typy, kto jest śmieciarzem, ale powiem Wam, że prawdziwy winowajca zaskoczy wszystkich! A powód jego desperackiego kroku również!
Autorka przedstawia tutaj dużo humoru, serwuje ciekawą przygodę, no i pokazuje, że czasem w dobrej sprawie potrafią się zjednoczyć z młodszymi kolegami nawet starszaki!! A przede wszystkim pokazuje, że warto dbać o nasze otoczenie, bo o ekologii warto mówić i uczyć jej dzieci od najmłodszych lat. Poza tym podglądamy dzieci w szkolnych murach. Jak się zachowują, z jakimi problemami zmagają, co ich wkurza, a co ich cieszy. Wszystko okraszone humorem i taką naturalnością, jakbym czytała trochę o moich dzieciach. Wiecie, tematy szkolne nie są mi obce, bo jako matka 4 dzieci, w tym 3 synów w wieku szkolnym, to mam już jakieś pojęcie co tam się dzieje i z czym dzieci w różnym wieku się zmagają. Ale prawda jest też taka, że o wszystkim i tak nie wiem i nigdy się nie dowiem, a poza tym dzisiejsze dzieci i tak są dużo mądrzejsze niż my kiedyś. Zresztą czasy się zmieniły, kiedyś nie było RODO, a dziś o tym całym RODO nawet dzieci w szkole wiedzą i wiedzą, jak to wykorzystać na swoją korzyść. Spryciarze. Teksty pani od polskiego rozwalały mnie najbardziej. Mój syn 7 letni kiedy załapał o co tutaj chodziło, to powiedział: oj ta pani jest niemądra że tak mówi! A o co chodziło? Podrzucam cytat:

" - K-a-r-o-l - wycedziła przez zęby. ...

...

- Wstań i zobacz, jak siedzisz! - krzyknęła."

Noooo, i co Wy na takie coś byście odpowiedzieli nauczycielce? Hmm...???? A w sprawę zaśmiecania placu zabaw zostanie wplątana również policja, więc możecie się domyślać, że trochę tutaj się z bohaterami będzie działo i nudy to na pewno nie ma! Jeśli szukacie książeczki, może nawet do samodzielnego czytania przez dziecko, to ta książeczka jest w sam raz! Ma większą czcionkę, sztywną i kolorową okładkę, plus kilka świetnych ilustracji, które przyciągają uwagę nawet młodszego czytelnika. No i opowiada o losach dzieciaków z podstawówki! Jeśli macie dzieci w wieku szkolnym, to tak książeczka jest jak najbardziej dla nich! I uczy dobrych zachowań nie tylko ekologicznych! A to w dzisiejszych czasach jest ważne, nawet bardzo bym powiedziała!!!

„Stach i śmieci” Moniki Borkowskiej-Szmit to opowieść o trójce przyjaciół: Stachu, Antku i Marcelu, którzy są uczniami klasy IVb. Chłopcy czas po lekcjach chętnie spędzają czas na placu zabaw znajdującym się w Lasku Witkowickim. Niestety, od jakiegoś czasu ktoś wyrzuca tam śmieci. Postanawiają znaleźć sprawcę. Podejrzenia padają m.in. na Jacka Cebulę, sprzedawcę z pobliskiego sklepu. Mężczyzna ciągle irytuje się na widok dzieci i stale narzeka. W kręgu podejrzanych znajdują się też dryblasy z klasy VIIc: Jarek, Marek i Darek. Są postrachem całej szkoły. Oni również lubią przesiadywać na placyku. Ostatecznie Stach z przyjaciółmi rozwiązują sprawę. Prawda okazuje się zaskakująca…
Książka napisana z humorem, przystępnym językiem, bez zadęcia. Jej zaletą jest duża czcionka, która świetnie sprawdzi się dla dzieci, które dopiero uczą się czytać. Na koniec dodam, że moje serce skradły przepiękne ilustracje, które tworzą klimat całej książki.
„Stach i śmieci” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich dzieci, które lubią rozwiązywać zagadki. Do tego sporo tutaj ekologicznych nawiązań.

"Nigdy nie zrozumiem, dlaczego ludzie nie wyrzucają ich do kosza. Przecież to takie proste i zajmuje kilka sekund".

Nie od dzisiaj wiadomo, że "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Dlatego tak ważne jest, by rozwijać świadomość ekologiczną od najmłodszych lat. Przyjemną, literacką cegiełką w takim procesie może okazać się pierwszy tom nowej serii detektywistyczno-ekologicznej, w której dzieci odnajdą odpowiednie wzorce okraszone materią prawdziwego śledztwa.

Stach, Antek i Marcel to uczniowie klasy IVB, którzy po lekcjach lubią spędzać wolny czas na placu zabaw znajdującym się Lasku Witkowickim. Gdy ktoś zaczyna zaśmiecać to miejsce, bohaterowie organizują akcję sprzątania placu i jednocześnie prowadzą śledztwo celem ustalenia winnego. Na ich celowniku znajdują się starsi chłopcy z VIIC oraz sprzedawca z pobliskiego sklepu. Rozwiązanie zagadki mocno ich zaskakuje.

Monika Borkowska-Szmit za sprawą Stacha i jego niezrównanej ekipy, przeniosła mnie do czasów dzieciństwa, gdy na szkolnej przerwie można było wymieniać się kanapkami, a lekcja przyrody za sprawą kreatywnych odpowiedzi uczniów, mogła przynieść wiele śmiechu całej klasie. Ta wędrówka w przeszłość okazała się niezwykle przyjemna za sprawą umiejętnego ukazania świata dziewięcio- i dziesięciolatków. Świata barwnego, pełnego ważnych problemów, związanych oczywiście w głównej mierze ze szkolnym życiem.

Autorka w opowieści o śledztwie uczniów klasy IVB zastosowała pierwszoosobową narrację głównego bohatera. To trafiony zabieg, gdyż dzięki takiej sztuce opowiadania, młodzi czytelnicy w wieku 7-11 lat, z pewnością będą identyfikować się ze Stachem, co z kolei wzmocni przekaz całej tej zgrabnie napisanej historii. Monika Borkowska Szmit już bowiem w pierwszym zdaniu, będącym pytaniem, nawiązuje kontakt z odbiorcą, dzięki czemu pobudza emocje czytelnika, a narrator staje się dla niego niejako "słyszalny". I za to właśnie wielkie brawa, gdyż nie od dzisiaj wiadomo, że w literaturze dla dzieci, wybór narracji jest kluczowy biorąc pod uwagę przyswajanie, czy też swoisty stopień percepcji danego dzieła literackiego przez najmłodszego odbiorcę.

Książka ukazuje życie szkolne okraszone dostrzegalnym humorem, ale niezwykle ważnym jest przede wszystkim temat przewodni pierwszego tomu tej serii, czyli ekologia. Śmieci i związana z nimi zagadka, którą uczniowie próbują rozwikłać, pobudza bowiem wyobraźnię młodego czytelnika. Dzięki tym wszystkim elementom świata przedstawionego, perypetie Stacha bawią i uczą, pokazując przy tym właściwe wzorce zachowania, a przede wszystkim udowadniają, że każdy z nas, nawet uczeń czwartej klasy może zrobić coś dobrego dla swojej planety.

"Stach i śmieci" to zarówno piękne opakowanie jak i wartościowa treść, co niestety nie jest częstym zjawiskiem w tym segmencie literatury. Twarda obwoluta, duża czcionka, dobrej jakości papier i zachwycające ilustracje przykują uwagę młodego czytelnika, ale to przede wszystkim historia głównego bohatera, budzi zainteresowanie swoim przesłaniem i humorystyczną otoczką. Na taką literaturę dla dzieci warto postawić.

Jak zobaczyłam okładkę to się zakochałam :). Okazało się, że tekst jest równie dobry. Moje dziecko świetnie się przy tej książeczce bawiło. Polecam „Stacha i śmieci” rodzicom, którzy szukają wartościowej książki dla swoich pociech. Ciekawa historia trzech kolegów, którzy wspólnie rozwiązują sprawę kryminalną.

Dodaj cytat z książki Stach i śmieci