Stach i smog

Okładka książki Stach i smog Monika Borkowska-Szmit
Okładka książki Stach i smog
Monika Borkowska-Szmit Wydawnictwo: Krakowski Dom Wydawniczy Seria: Stach literatura dziecięca
literatura dziecięca
Stach
Krakowski Dom Wydawniczy
2023-05-26
2023-05-26
Stach i smog książka ekologiczna książka detektywistyczna

Okładka książki Niezwykłe podróże Natalki Izabela Rutkowska, Agnieszka Wajda
Niezwykłe podr... Izabela Rutkowska, ...
Okładka książki Pati Miłorzeszek i paskudne ciasto zguby Cristal Snow, Kati Vuorento
Pati Miłorzesz... Cristal Snow, Kati ...
Okładka książki Kupa faktów o kupie, czyli czego lepiej nie wąchać Edward Kay, Mike Shiell
Kupa faktów o ... Edward Kay, Mike Sh...

Druga część przygód sympatycznych uczniów klasy IVB. Ponownie pojawia się wątek śledztwa i ponownie zakończenie zaskakuje. Autorka nie zawodzi i znów cała historia jest napisana w sposób humorystyczny. Jarek, Darek i Marek to moje ulubione postacie. Polecam!

To pozycja idealna dla osób, które szukają ciekawej książki z mądrym przesłaniem. Duże litery ułatwiają czytanie młodszym dzieciom. Stach to bohater z krwi i kości, z dużym poczuciem humoru. Córka kupiła książkę na spotkaniu autorskim, które bardzo jej się podobało.

Mądra książka dla 8-latka. To pełna humoru historia grupy przyjaciół, którzy wspólnie postanawiają wytropić osobę palącą śmieciami w piecu. Akcja rozgrywa się głównie w szkole, w której uczy pan Barszcz i pani Antylopa. Najśmieszniejsze są lekcje wuefu. Dużo tu wątków ekologicznych. Polecam!

Miło było wrócić do przygód i życia codziennego Stacha, Antka i Marcela. Ta trójka przyjaciół ma takie pomysły, że to się czasem w głowie nie mieści. Potrafią nawet przekonać nauczycielkę, że jeśli nie sprawdziła jeszcze ich prac klasowych, to nie może im zrobić nawet kartkówki!

"... -Racja, a poza tym jest taki zapis w statucie szkoły, który mówi, że nie można zrobić kolejnej kartkówki lub sprawdzianu, jak się nie sprawdziło poprzedniej - dołączył Marcel."

No i co nauczyciel ma zrobić w takiej sytuacji??? Hi, hi :) Ale teraz Wam powiem, że szkoła, do której chodzą chłopcy zbiera nakrętki. Klasy rywalizują, która zbierze ich najwięcej. Świetny pomysł, bo i uczy dzieci rywalizacji, ale także dbania o środowisko oraz pomoc innym. Chłopcy próbują też rozwiązać zagadkę smogu w ich okolicy. Ktoś zatruwa powietrze, paląc w piecu śmieci. Kto? Dlaczego to robi? I czy uda się chłopcom odnaleźć owego "przestępcę"? Tego dowiecie się z tej książeczki. Niemniej będziecie mieli okazję się pośmiać, zaskoczy Was tutaj kilka spraw, a także będziecie się świetnie bawić podczas dedukcji i całego śledztwa smogowego.

Tak jak w 1 części przygód Stacha, tak i tutaj okładka jest kolorowa i sztywna. W środku duża czcionka, co jest mega przydatne szczególnie dla dzieci uczących się czytać. Mój najmłodszy syn właśnie jest zadowolony z takiej wielkości tekstu. W środku kilka cudnych, kolorowych ilustracji.

Autorka w bardzo sprytny sposób przemyca małemu czytelnikowi kilka ważnych tematów: współpraca, przyjaźń, zachowanie dzieci, kiedy do klasy dołącza ktoś nowy, zbieranie nakrętek, dbanie o środowisko i dotrzymywanie danego słowa! A to u tej paczki przyjaciół rzecz święta. Tak jak i pomoc - oni nigdy nie odmawiają i sami szukają sobie zajęcia. No cóż mogę jeszcze dodać? Jedynie to, że bardzo, ale to bardzo zachęcam Was do tej lektury. Nie będziecie się nudzić, ani nie będziecie żałować, że sięgnęliście po przygody Stacha :) A takich książeczek, gdzie w pomysłowy sposób pokazuje się, jak dzieci mogą dbać o środowisko, to powinno być więcej.

Druga książka o trójce sympatycznych przyjaciół już gości na mojej półce. Kontynuacja przygód Stacha, Antka i Marcela jest równie udana jak jej pierwsza część. Tym razem bohaterowie rozwiązują zagadkę zanieczyszczonego powietrza. Okazuje się, że ktoś w pobliżu szkoły pali w piecu śmieci, przez co uczniowie ciągle kaszlą. Poza bohaterami z pierwszej części, takimi jak Malwinka czy Jacek Cebula pojawiają się nowi - woźny Kazimierz czy wuefista pan Barszcz. Poza wątkami ekologicznymi na czytelników czeka dużo humoru i codziennego życia szkolnego. "Stach i smog" to mądra i jednocześnie zabawna książka. Gorąco polecam!!!

To moja pierwsza taka bajka, która ma nie tylko detektywistyczny wydźwięk, ale i zawiera bardzo mądre przesłanie. Zaczęła się naprawdę niewinnie, ot zwyczajna pobudka chłopca z czwartej klasy podstawowej. Nieco spraw prywatnych i szybkie pójście do szkoły. Tam koledzy spotykają się ze swoją paczką i jeden z nich ciągle kaszle. Chłopcy postanawiają prowadzić dochodzenie, by zobaczyć, skąd się te kłęby dymu wydobywają. Muszą użyć do tego swojego sprytu, gdyż nie tak łatwo jest zaglądać gdzie się chce na terenie szkoły. Do tego pan woźny ma na nich oko. W międzyczasie chłopców będą spotykać też inne przygody. Do ich klasy przyjdzie nowa koleżanka, pewien mężczyzna będzie zbierał kartony, z kosza znikną butelki plastikowe i jeszcze więcej dziwnych zdarzeń nastąpi zanim doją do tego, co tak mocno truje ich kolegę. Podejrzanym o złe rzeczy może być każdy, gdyż choć mamy z nimi niewinne sytuacje,to pod koniec one albo robią, albo mówią coś takiego, że zaczynamy ich brać za winnych. Chyba najwięcej spraw było związanych z panem Cebulą, ale czy to oznaczało, że był winny? Chłopcy często sobie żartują, lecz cokolwiek się tam dzieje ma na celu ukazanie nam złego zachowania i dobrego. Jeden wzajemnie uzupełnia drugiego, a do tego co jakiś czas mamy kolorowe ilustracje, by zobaczyć jak wygląda nowo ukazana osoba. Wbrew wszystkiemu są mądrzy i potrafią się troszczyć o innych. I bardzo lubią krówki:-) Pewnego jednak dnia i one znikną ze sklepu. Zdobycie ich będzie bardzo ważne, gdyż ktoś tutaj dotrzymuje danego słowa. Zachęcam was do przeczytania tej książki, gdyż naprawdę nauczy nasze dzieci wielu mądrości za które im później podziękujecie:-)
Według mnie jest to mądra pozycja opisana językiem dostosowanym do postaci. Podobało mi się również to, że jak ktoś czegoś nie wiedział, to o to pytał, nie udawał wszechwiedzącego. Normalną rzeczą jest również to, że ludzie popełniają błędy. Ważne jednak, by ich nie powtarzać.
Opowieść nieco przypominała mi książki pana Marka Marcinowskiego, tylko była bardziej rozbudowana i dłuższa:-)

Dodaj cytat z książki Stach i smog