Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej

Okładka książki Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej Rasmus Elmelund, Jim Latrache-Qvortrup
Okładka książki Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej
Rasmus ElmelundJim Latrache-Qvortrup Wydawnictwo: Wielka Litera biografia, autobiografia, pamiętnik
Wielka Litera
2022-04-13
2022-04-13
Edyta Stępkowska
Jim Latrache-Qvortrup szpiedzy dealerzy

Trochę się zawiodłem spodziewałem się czegoś innego. O Koreii w zasadzie jest tylko trochę, książka głównie skupia sie na życiu bohatera od dziecinstwa do momentu zostania kretem w koreii. O szpiegowaniu jako takim nie ma tu mowy raczej śledzctwo dziennikarskie w kraju dyktatorskim

Mocno przeciętna książka. Taka średnia na jeża. Handel narkotykami oklepany, ale szpiegostwo w Korei? Niezbadane pole, intrygujące i ciekawe. Tylko to zmarnowany potencjał.

Większa część książki to opowieść o życiu bohatera. Dzieciństwie, latach nastoletnich, potem jakiejś wielkiej karierze w handlu narkotykami. Dopiero sama końcówka jest o szpiegostwie, które jest opisane tak nudno, jakby to w ogóle była prościzna i zbędna robota.

Bardzo fajnie opisana historia człowieka.. który był na bakier z prawem ale też jakim był człowiekiem.. a historia z Korea ciekawa.

Bardzo dobra książka, aż trudno uwierzyć jaką metamorfozę przeszedł główny bohater, zarówno fizycznie jak i emocjonalnie. Dowiedziałam się nowych rzeczy o Korei Północnej, więziennictwie w Danii a przede wszystkim co znaczy korupcja i jaki potrafi mieć zasięg. Mogę tylko się cieszyć, że nie urodziłam się w Korei czy kilku innych tego typu krajach. Interesująca, wciągająca, godna polecenia!

Książkę czyta się świetnie. Głównym bohaterem jest człowiek z przeszłością kryminalną, z historią w Legii Cudzoziemskiej, który zdecydował się został szpiegiem w Korei Północnej. Lepszej reklamy książki chyba nie trzeba. Świetna narracja, opisy sytuacji i przygotowań do spotkań z Koreańczykami. Dawno już nie wciągnęła mnie tak żadna książka. Po przeczytaniu od razu na dokładkę obejrzałem dokument " Kret w Korei".

Rewelacja! Pochłonęłam w dwa dni! Dużo ciekawych informacji. Chciałoby się więcej i więcej!

Jim prowadzi burzliwe życie. Jako niepokorny nastolatek z postępującym ADHD zaciąga się do Legii Cudzoziemskiej i zostaje spadochroniarzem. Po powrocie do kraju zostaje dilerem narkotykowym kopenhaskich elit. W końcu zostaje złapany przez policję z ponad kilogramem kokainy.

Zdecydowanie przeczytanie tej książki jest dla mnie największym zaskoczeniem. „Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej”. Gdyby nie okładka to bym się nie zdecydowała (żartuje oczywiście). Biografia nigdy nie byłą mi po drodze, a jednak się zdecydowałam. Lekko nie było bo jednak nie moja tematyka, ale serio warto. Czasami prawda jest bardziej przerażająca i ekscytująca niż najbardziej wymyślna fikcja literacka. Pozycja niezwykle wciągająca i ciekawa, główny bohater ma bardzo barwne życie, zaskakujące i bardzo interesujące. Całe jego życie mogłabym określić jako burzliwe, Jima Latrache-Qvortrupa jako bardzo charakterną postać, pewnego siebie mężczyznę. Książkę czyta się przyjemnie z nutką dobrego humoru. Fajnie oderwać się od kryminałów i przeczytać zupełnie coś innego. Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu @wielkalitera Polecam !

Jak często sięgacie po biografie?

Pytam, bo mam dla Was naprawdę ciekawą propozycję. Opowieść o człowieku, którego historia życia śmiało mogłaby posłużyć za scenariusz na dobry film akcji. A sam Jim Latrache-Qvortrup dorównałby w nim Jamesowi Bondowi.

Zdaję sobie sprawę, że to naprawdę mocne porównania, jak na człowieka totalnie anonimowego. Bo mógłbym założyć się z wieloma z Was, że o Jimie nie słyszał praktycznie nikt i raczej bym wygrał. Co zatem sprawiło, że pokusiłem się o takie słowa?

Istotne są tutaj trzy kwestie. Pierwsza to styl przedstawienia tej historii, mocno nietypowej dla biografii. Książkę „Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej” czyta się po prostu jak bardzo dobrą sensację. Momentami czułem się jak przy najlepszych pozycjach Lee Childa. Na pewno spory wpływ na tę atrakcyjność miały życiowe perypetie głównego bohatera, które najlepiej obrazowałaby sinusoida.

Druga kwestia, to sama historia życia Jima, która może być przykładem na to, że nawet z najgorszej drogi można wrócić na tę przyzwoitą. Główny bohater od małego nie miał w życiu łatwo, już w dzieciństwie wiele rzeczy wpłynęło na to, że został kryminalistą. I chociaż mężczyzna zrobił bardzo dużo złych rzeczy, to możemy jako czytelnicy wyciągnąć z tego ciekawe wnioski (pomimo pewnych zgrzytów w samym przedstawieniu jego historii, ale o tym na końcu).

Trzecia kwestia, moim zdaniem najważniejsza, to język tej powieści. Przy okazji „Ocalałej z chińskiego gułagu” narzekałem na to, jak współautorka położyła cały temat, nie porządkując opowieści Gulbahar Haitiwaji. „Szpieg” jest tego totalnym przeciwieństwem. Rasmus Elmelund dokonał rzeczy dla mnie niebywałej: znakomicie oddał styl Jima. Do tego stopnia, że czytając tę książkę poznajemy charakter głównego bohatera, ale też nie cierpi na tym dynamika akcji. W dodatku cała konstrukcja nie wybija z rytmu czytelniczego. Pod kątem współpracy bohater-autor jest to chyba przypadek idealny. Gratuluję również tłumaczce Edycie Stępkowskiej, że w swoim tłumaczeniem udało jej się to oddać.

To co wywołało we mnie pewien zgrzyt podczas lektury, to mimo wszystko zachwyt nad kryminalistą. Jim przez połowę swojego życia dilował narkotykami i chociaż jego przemiana jest pokrzepiająca, to niestety mocno wpisuje się w popularny ostatnio w Polsce trend wynoszenia na piedestał przestępców.

Jak często sięgacie po biografie?

Były legionista zostaje dilerem narkotyków, odsiaduje wyrok, po czym wraca do dawnych nawyków. Poznaje swoją wielka miłość. Dla rodziny postanawia zacząć wszystko od nowa. Przy odrobinie szczęścia zostaje aktorem, pomagając w infiltracji reżimu północnokoreańskiego. Jego udział w całym procesie przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Historia Jima Latrache'a-Qvortrupa
jest niewiarygodna, a jednak prawdziwa. Scenariusz napisało samo życie.

Biografia oparta jest na serii wywiadów z Jimem, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie i z wielką ciekawością. Dla miłośników sensacji to naprawdę intrygująca lektura, z wyjątkowo interesującym bohaterem w roli głównej. Czasem trudno uwierzyć w wydarzenia, które miały miejsce, ale to absolutnie nie wpływa na odbiór całości. Świetna, lekka pozycja, idealna jako przerywnik od gatunków, po które sięgamy na co dzień

jest...

• MBiblio

Dodaj cytat z książki Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej