O północy w Czarnobylu

Okładka książki O północy w Czarnobylu Adam Higginbotham
Okładka książki O północy w Czarnobylu
Adam Higginbotham Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna, Sine Qua Non reportaż
reportaż
Midnight in Chernobyl: The Untold Story of the World's Greatest Nuclear Disaster
Biblioteka Akustyczna, Sine Qua Non
2019-11-15
2019-11-15
choroba popromienna Czarnobyl elektrownia jądrowa katastrofa katastrofa w Czarnobylu komunizm literatura faktu manipulacja promieniowanie reportaż skażenie środowiska śmierć wysiedlenia ZSRR
Inne

Kompletna encyklopedia na temat historii elektrowni w Czarnobylu. W tej książce jest chyba wszystko. Zaspokoiła moją ciekawość w 100%, a do tego czytało się łatwo. Nawet te wszystkie zawiłości związane z promieniowaniem były przyswajalne. Jestem pod wielkim wrażeniem ogromu pracy, który musiał wykonać Autor, by ta książka trafiła w nasze ręce. Jest to uważam pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o katastrofie, samej elektrowni, mieście Prypeć i trochę o świecie i realiach, które nastały po wybuchu. Rewelacja.

Wydarzeniami z Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej interesowałem się już od dłuższego czasu, ale dopiero teraz dojrzałem, by większości informacji szukać w literaturze i ,,spowiedziach'' świadków – które to można przeczytać lub obejrzeć na rozmaitych platformach.
,,Bitwa o Czarnobyl'' to książka z pewnością reporterska, mająca niewyobrażalny sznyt historyczny. Myślę, że to pozycja obowiązkowa osobom chcącym zagłębić się w świat wypadków energetyki jądrowej. Prym w tych wypadkach wiedzie właśnie czarnobylska elektrownia położona w Prypeci.
Książka bardzo wciągająca i prezentująca wiele faktów oraz zdarzeń. Każdy zaznajomiony z tym przypadkiem z pewnością znajdzie coś dla siebie, a wszelkie niejasności będzie próbował tłumaczyć autor tej książki.
Bardzo polecam!

Porażająco i przerażająco dobra książka!

Porażająco i przerażająco dobra książka!

Książka z takich trochę wciśniętych do czytania przez znajomą czytającą osobę, nie miałam ochoty na taką tematykę, stosunkowo niedawno czytałam z tej działki "Czarnobyl. Instrukcje przetrwania" Kate Brown i uznałam, że nie mam ochoty na więcej. Przeleżała więc nieprzyzwoicie długi czas na półce i przy okazji remontu i nowej aranżacji regałów na książki wpadła mi w ręce i postanowiłam, że czas najwyższy oddać ją właścicielce. Jednak zanim oddałam, zajrzałam do niej, przeczytałam kilka pierwszych stron i okazało się, że autor tak świetnie rozpoczyna swoją opowieść, że już nie było mowy o oddaniu bez czytania. Przeczytałam i lektura, mimo skomplikowanej i trudnej materii, była pasjonująca. Autor ma niezwykły talent do opowiadania historii. Wyjątkowy. Drobiazgowa relacja o budowie elektrowni atomowej w Czarnobylu, o projekcie reaktora, zasadach jego działania, problemach w użytkowaniu - to wszystko jest tak zajmujące jak powieść, w którą się wpada i nie można się oderwać. Opis testu awaryjnego chłodzenia reaktora nr 4, który doprowadził do awarii i eksplozji i działań operatorów jest bardzo szczegółowy, podobnie jak akcja gaszenia pożaru i zabezpieczania miejsca awarii, a następnie likwidacji jej skutków, ale przedstawiony bardzo ciekawie. Czyta się świetnie.
To nie jest książka tylko o awarii w elektrowni jądrowej, to świadectwo patologii systemu komunistycznego i ZSRR, obraz paranoi i tajemnicy, zakłamania, zaprzeczania rzeczywistości, potwierdzania niemożliwego i raportowania niewykonalnego jako zrealizowanego, byle tylko zrealizować plan, byle zadowolić przełożonych, szczególnie przełożonych partyjnych.

Piekielnie dobra ksiazka. Balem sie, ze moge sie zgubic i znudzic przy fragmentach o pozyskiwaniu energii atomowej, ale jednak nie. Adam Higgingbotham wyjasnil bardzo przystepnie temat, ubierajac katastrofe w historie naocznych swiadkow tego, co wydarzylo sie w 1986 roku. Na pewno po przeczytaniu bedziesz sie zastanawiac ile jeszcze takich tykajacych bomb jest na swiecie.

"O północy w Czarnobylu" to świetny reportaż wnikliwie opisujący wszystkie aspekty katastrofy reaktora 4 elektrowni w Czarnobylu. Autor w przystępny sposób przybliża czytelnikom zarówno kwestie związane z fizyką jądrową, jak i tło historyczne, polityczne oraz społeczne wydarzeń z czasu największej katastrofy nuklearnej XX wieku. Z lektury książki możemy dowiedzieć się nie tylko o samych przyczynach i skutkach katastrofy ukrywanych przez ponad trzy dekady, ale również o samym powstaniu elektrowni czy życiu mieszkańców Prypeci, o ich heroizmie, desperacji i rozpaczy.
Wciąga jak najlepszy thriller i człowiek aż niedowierza, że ta tragedia wydarzyła się naprawdę.
Jeden z najlepszych reportaży jakie czytałam. Gorąco polecam.

Ta wiedza jest przerażająca.

Bardzo wyczerpująco napisana książka.
Skupia się nie tylko na feralnej nocy kiedy wybuchł l reaktor, ale opisuje także jego powstawanie, założenie i rozbudowę miasta Prypeć, a także wszelakie następstwa wybuchu.
Zanim zaczniemy czytać o samej historii reaktora autor wprowadza nas w klimat wszelakimi objaśnieniami dotyczącymi promieniowania, wyścigu jądrowego między ZSRR a Stanami, przedstawia postaci biorące udział w tej wielkiej tragedii.
Historia jest przedstawiona z różnych miejsc i pokazuje wydarzenia z punktu widzenia wielu bohaterów - Ludzi pracujących w elektrowni, strażaków, żon poszkodowanych, rządzących itd.

Niewiedza ówczesnych ludzi i ogromne zaniedbania podczas budowy rekatowa są przerażające. Trudno uwierzyć że taki reaktor w ogóle powstał i działał. Że nie skończyło się to jeszcze większą tragedią.

Bardzo dokładnie przedstawione są też następstwa wybuchu. Opisy poparzonych osób mrożą krew w żyłach. Opóźnienia w ewakuacji. Próby tuszowania wypadku. Niewiarygodne.

Żeby wiedzieć o czym mówię trzeba to po prostu przeczytać. To ogrom informacji. Przed przeczytaniem możesz nie wiedzieć nic o elektrownii w Czarnobylu, po wiesz wszystko.

Ta wiedza jest przerażająca.

Bardzo wyczerpująco napisana książka.

Bardzo dobrze opisana historia katastrofy w Czarnobylu. Przystępnie wyjasnia zawiłości fizyczne związane z energią atomową i promieniowaniem - jako wstępn do opowieści. Zajmuje się tym co było przed katastrofą, w trakcie, jak również po niej. Opisuje zarówno losy osób będących na miejscu jak i procesy decyzjne w Zssr. Kawał dobrej literatury faktu

Świetny reportaż! Przybliża zarówno kwestie związane z fizyką jądrową, jak i tło historyczne, polityczne i społeczne wydarzeń. Do tego napisany jest w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu lektura wciąga i angażuje. Bardzo mnie ujęło ukazanie indywidualnych losów poszczególnych bohaterów tych dramatycznych wydarzeń- czytelnik zyskuje dzięki temu wielowymiarową perspektywę. Duży plus też za wkładkę z fotografiami!

Świetnie napisana książka, dobrze się czyta. Oddaje klimat tych wydarzeń z Czarnobyla. Polecam!

• Reportaż