rozwińzwiń

Samotnik brukselski: Opowieść o Joachimie Lelewelu

Okładka książki Samotnik brukselski: Opowieść o Joachimie Lelewelu Stefan Kieniewicz
Okładka książki Samotnik brukselski: Opowieść o Joachimie Lelewelu
Stefan Kieniewicz Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Biblioteka Wiedzy Historycznej historia
139 str. 2 godz. 19 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Wiedzy Historycznej
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1964-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
139
Czas czytania
2 godz. 19 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Korespondencja. Stefan Kieniewicz - Henryk Wereszycki 1947-1990 Stefan Kieniewicz, Elżbieta Orman, Henryk Wereszycki
Ocena 0,0
Korespondencja... Stefan Kieniewicz, ...
Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: , ,

Książeczka króciutka, aczkolwiek nie pozbawiona konkretnej treści. Seria Biblioteka Wiedzy Historycznej nie jest przeznaczona dla tylko i wyłącznie fachowego czytelnika, a dzieło Stefana Kieniewicza o Joachimie Lelewelu jest tego znakomitym przykładem. Na stu trzydziestu stronach mamy opowieść o losach wybitnego historyka, którego niektórzy nazywają "ojcem demokracji polskiej". Po upadku powstania listopadowego Lelewel, jak wielu innych działaczy politycznych, udał się na emigrację do Francji. Po kilku latach został stamtąd wydalony i osiadł już na stałe w Brukseli. Jego gorący patriotyzm, przejawiający się na polu piśmiennictwa historycznego oraz politycznej konspiracyjnej działalności, nakazywał władzom przybranej ojczyzny być ciągle na baczności. Lelewel był niezmordowany zarówno w swej pracy naukowej i politycznej, jak i w życiu codziennym. Człowiekiem był bardzo twardym i upartym, a jego abnegacja przybierała czasem absurdalne oblicze, szczególnie w sytuacjach gdy uznawał, iż może się zdawać że od kogoś materialnie zależy. Wyczulony na punkcie swej dumy, nie przyjmował od nikogo pomocy, a za ofiarowaną zbyt natarczywie potrafił zerwać kontakty. Jednocześnie był skory pomagać bliźnim, i mimo tego że żył w bardzo skromnych warunkach, często oddawał pieniądze na cele które uznawał za szczytne. Ukazanie czysto ludzkiego oblicza wybitnego historyka stanowi moim zdaniem o dużej wartości tej pracy. Nie mamy tutaj do czynienia z dziejami doktryn politycznych i teorii naukowych.
Współcześni widzieli w Lelewelu wybitną jednostkę, okazując mu to poprzez liczne odwiedziny w jego skromnym lokum. Byli również tacy, którzy nie potrafili wybaczyć mu jego demokratycznych przekonań, potępiając go za "wywrotowość" i nie licujące z jego pozycją społeczną zachowanie (chodził w robotniczej koszuli, co samo w sobie było w tamtych czasach traktowane jako oznaka szaleństwa). Całkowita niezależność sądu i sposobu bycia były nie do przyjęcia dla większości społeczeństwa, nawykłego do pustych form i konwenansu (traktowanych co najmniej jak prawdy wiary). Mimo swego osamotnienia nie był odludkiem. Utrzymywał kontakty z wieloma wybitnymi ludźmi, pisząc niezliczone ilości listów i uczestnicząc w mitingach o charakterze politycznym. Zostawił po sobie wybitne dzieła, na których ducha powoływało się wiele późniejszych pokoleń.
Książka napisana została ładnym stylem, bardziej przypominającym powieść niż pracę naukową. Zarówno ona, jak i cała seria BWH, powinny być bardziej znane wśród miłośników dzieł historycznych.

Książeczka króciutka, aczkolwiek nie pozbawiona konkretnej treści. Seria Biblioteka Wiedzy Historycznej nie jest przeznaczona dla tylko i wyłącznie fachowego czytelnika, a dzieło Stefana Kieniewicza o Joachimie Lelewelu jest tego znakomitym przykładem. Na stu trzydziestu stronach mamy opowieść o losach wybitnego historyka, którego niektórzy nazywają "ojcem demokracji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Biblioteka Wiedzy Historycznej
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Samotnik brukselski: Opowieść o Joachimie Lelewelu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne