Bestie i bystrzaki

Okładka książki Bestie i bystrzaki Joe Ballarini
Okładka książki Bestie i bystrzaki
Joe Ballarini Wydawnictwo: Wydawnictwo Young Cykl: Poradnik dla babysitterek (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Poradnik dla babysitterek (tom 2)
A Babysitter’s Guide to Monster Hunting #2: Beasts & Geeks
Wydawnictwo Young
2022-02-23
2022-02-23
Ryszard Oślizło

Kolejna część przygód Łowczyni Potworów. Tym razem Kelly próbuje się dostać do zakonu jako pełnoprawny członek. W tym celu jest przeprowadzony egzamin. Nie tylko ona zdaje, ale również inni kandydaci z okolic. W czasie próby dostaje przestrogę, musi za wszelką cenę chronić żółwika. Co prawda nie wie cym ani kim jest żółwik, ale obiecuje tak uczynić. Do tego przez to, że udało jej się zlikwidować groźnego potwora, znajduje się na celowniku innych groźnych stworów. Kelly musi się strzec. Co przyniesie jej czas? Czy podoła zadaniu?

Tę część przeczytałam taką samą przyjemnością. Jest to świetna książka skierowana nie tylko dla młodzieży, ale i dla starszego czytelnika też. Pełna przygód i przeciwności uczy, że nie można się poddawać. A z każdej sytuacji można zaleźć wyjście jeśli się tylko nie podaje. Uczy również, że przyjaźń jest ważna, ale też może się zmieniać. Trzeba tylko umieć pozwolić na pewne zmiany.
Jest to świetna książka. Dobrze się przy niej bawiłam. Nie tylko jest rozrywką, ale uczy nas dobrych rzeczy. Jak tylko uda mi się dostać kolejny tom to na pewno przeczytam.

"Walka nie zawsze jest rozwiązaniem. Czasem wystarczy akt sprzeciwu, aby postawić na swoim."

Fantastyczna seria o opiekunkach dla dzieci, które dzielnie walczą z potworami. Książki do niej należące posiadają niezwykłą moc przyciągania uwagi młodych czytelników, angażowania w szalenie dynamicznie przebiegającą akcję, wyobrażania sobie, że jest się w sytuacji kluczowej bohaterki i jej jakże różnorodnych osobowościowo przyjaciół. Pierwszy tom "Polowanie na potwory" intensywnie nas porwał, drugi jeszcze silniej przykuł do stron. "Polowanie na potwory. Bestie i bystrzaki" czyta się niczym mrożący krew w żyłach dreszczowiec, wiele się dzieje, nieustanne zwroty akcji, sceny przesycone niebezpieczeństwem i okropnościami. Brzmi mrocznie i ponuro, lecz Joe Ballarini perfekcyjnie wyważa sceny, rewelacyjnie kieruje napięciem, znakomicie podprowadza do kulminacyjnych momentów. Złu przeciwstawić się może jedynie dobro, reprezentowane przez nastoletnie dusze z czystym sercem, niezwykłą odwagą i godną podziwu determinacją. Cenię serię nie tylko za walory rozrywkowej przygody czytelniczej, ale również za cenne wartości życiowe zgrabnie przemycanie w zdarzeniach i wypowiedziach. Przykładowo, nauka na błędach to jedyna droga do sukcesu, wielkim zagrożeniom należy stawiać czoło wspólnymi siłami, kiedy coś robimy razem z przyjaciółmi i z pełnym zaangażowaniem, nic nie może nas powstrzymać.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/08/polowanie-na-potwory-bestie-i-bystrzaki.html

Jak to mówi moja córka, potwory są „strasne”, ale to co „strasne” bywa też fajne. Dlatego dziś zapolujemy na potwory. Spokojnie, zrobimy to w kontrolowanych warunkach. Przy pomocy książki.

„Bestie i bystrzaki” to drugi tom cyklu „Poradnik łowczyni potworów”. Opowiada on o tajnym stowarzyszeniu babysitterek, opiekunek chroniących dzieci przed strasznymi bestiami. Głowna bohaterka ma trzynaście lat, a na imię jej Kelly. Już w pierwszej części zasłużyła się w walce ze złymi istotami. Teraz będzie musiała ponieść tego konsekwencje – potwory planują zemstę. Poza tym dziewczyna przystąpi do egzaminu na babysitterkę – ciekawe z jakim rezultatem – i będzie musiała opiekować się małym „żółwikiem”. Jest to ludzkie niemowlę, a ci co mieli z nimi do czynienia wiedzą, ze nie łatwo je okiełznać.

„Polowanie na potwory” to cykl dla młodszej młodzieży. Jest to połączenie przygodówki z literaturą grozy. Joe Ballarini wykreował dość bogaty katalog potworków. Na stronach książki co chwilę przemykają jakieś dziwne stwory. W ich poznawaniu pomaga właśnie poradnik. Kelly co jakiś czas go otwiera i czyta krótką specyfikację danej istoty. Te fragmenty są wyróżnione, a do tego super napisane. Niby to encyklopedyczny styl, ale przesiąknięty poczuciem humoru. Chyba te opisy najbardziej urzekły mnie w powieści.

Akcja pędzi „na łeb, na szyję”. Non stop coś się dzieje. Jak babysitterki nie planują kolejnej akcji, to trzeba zaopiekować się „żółwikiem”. A jak jest okazja zając się przyziemnymi sprawami – cóż, w szkole też nie ma spokoju. Autor przemyca również typowo młodzieżowe wątki np. o przyjaźni czy pierwszych sympatiach. Dla mnie ta książka była aż za dynamiczna, ale ja mam trzydzieści pięć, a nie trzynaście lat – forma już nie ta, mogłam złapać zadyszkę. Fakt jest taki, że szybka akcja jest jedną z cech tego typu literatury i powinnam raczej uznać ją za zaletę książki. Odnotujmy więc, że jeżeli szukacie dynamicznej przygodówki, to właśnie ją znaleźliście.

Jedna drobniusia rzecz mi się nie podoba – określenie „babysitterka”. Jestem w obozie „jesteśmy w Polsce, mówmy po polsku”. Z jakiegoś powodu tłumacz/wydawca zdecydowali się zostawić to określenie. Być może potraktowali je jako nazwę własną. Jaki to nie byłby powód, dramy nie będę robić, ale powiedziałam co myślę.

A wy boicie się potworów, czy dzielnie stawiacie im czoła? Będąc uzbrojonym w taką lekturę bestie wam niestraszne. No może jednak trochę straszne, w końcu to propozycja z kanonu grozy dla dzieci. Jeżeli znacie młodych miłośników horrorów o wartkiej akcji, nie wahajcie się ani chwili. Podsuńcie im ten cykl pod nos.

Kelly, kiedy pokonała strasznego Boboluda, zyskuje duży rozgłos. Nie oznacza to tylko sławy i prestiżu, ale też obawę nad zemstą pobratymców pokonanego. Na jej drodze pojawia się Królowa Pająków, która za pomocą swoich małych przyjaciół zamienia ważne osoby dla dziewczyna w swoje marionetki. Dodatkowo w głowie Kelly dalej siedzi przepowiednia związana z żółwikiem. Czy uda jej się zapobiec katastrofie? Do czego/kogo odnosi się żółw?

Pierwszy tom naprawdę mi się podobał. Choć jest to książka skierowana raczej do młodszych czytelników, to spędziłam z nią kilka przyjemnych godzin. Trochę bałam się tego tomu, czy nie będzie gorszy, jednak się myliłam i było jeszcze lepiej! Fabuła nabrała tempa, dowiedzieliśmy się kilku nowych rzeczy i pojawiły się kolejne ciekawe wątki.

Kelly po pierwszym sukcesie czuje na barkach odpowiedzialność, która na nią spadła i obawia się, czy spełni oczekiwania innych osób. Rozpoczyna szkolenie na babysitterkę, który nie idzie po jej myśli. Musi zmierzyć się z porażką i skupić na poprawie. Dziewczyna jednak nie poddaje się, nawet nie ma na to czasu, bo na horyzoncie pojawia się nowe niebezpieczeństwo. Jeśli chodzi o innych bohaterów to dużo się nie zmienili, chociaż... Liz przeszła mocną przemianę. Pod koniec pierwszego tomu dowiedziała się pewnej rzeczy i teraz za wszelką cenę chce potwierdzić te informacje. Można by przypuszczać, że dostała obsesji na tym punkcie, ale z drugiej strony to jest dal niej ważny temat!

Powieść czytało się równie dobrze, jak poprzedni tom. Akcja cały czas nabiera tempa i co chwila coś się dzieje! Może jest w niej mniej obrazków, nad czym ubolewam, ale rozumiem dlaczego, bo jest mniej stworków, których jeszcze nie znamy. Jednak nie ma co się martwić, jest w niej kilka wstawek, które urozmaicają czytanie!

Podsumowując Bestie i Bystrzaki, to godna kontynuacja, którą warto poznać. Jest w niej dużo akcji, rozwijane są wcześniej poruszane wątki, a zakończenie zapowiada niezwykle ciekawy trzeci tom! Zdecydowanie jest to książka dla fanów przygodówek, lekkiego dreszczyku strachu i nie boją się pająków. Jestem bardziej niż zadowolona z lektury i już chce kolejną część. Mam ogromną nadzieję, że długo nie będziemy musieli na nią czekać!

"Bestie i bystrzaki" to kontynuacja świetnej książki dla dzieci "Polowanie na potwory" autorstwa Joe'ego Ballarini, która została wydana nakładem wydawnictwa Young. Jest to tom II serii "Poradnik łowczyni potworów" albo "Poradnik dla babysitterek", niestety nie wiem, która z nazw jest tą właściwą bo na każdym z tomów mamy inną, więc może obie są poprawne?

Kelly chce zostać zawodową babysitterką i podchodzi do egzaminu, niestety nie udaje jej się go poprawnie zdać. To dopiero początek problemów młodej opiekunki. Dostaje pod opiekę niemowlę, które jest niezwykle ważne, co za tym idzie Boboludy chcą je zdobyć. Próbując je ochronić przed porwaniem, zaniedbuje szkołę i otrzymuje pierwszą ocenę niedostateczną. Tym razem potwór z jakim przyjdzie się jej zmierzyć to Królowa Pająków, która ma na swych usługach różne owady w tym pająki, których ugryzienie zmienia ludzi z jej wiernych sługusów. Pojawia się również tajemnicza Wielka Stopa i trop w sprawie brata Liz, Kevina. Kelly nie tylko musi bronić niemowlaka przed Królową Pająków, ale i jej życie jest zagrożone, przez to co uczyniła w poprzednim tomie. Czy babysitterkom uda się pokonać potwornego Boboluda i uwolnić zniewolonych przez pajęczy jad ludzi? Co uda im się odkryć w tej części? Jakie nowe przygody na nie czekają? Oraz najważniejsze pytanie... kiedy kolejny tom serii?
W tej części nie znajdziemy już pięknych rysunków, ale nadal jest świetnie wydana oraz bardzo podoba mi się jej oprawa graficzna. Czyta się ją z ogromnym zaciekawieniem i jednym tchem. Znów nie wiem kiedy pochłonęłam całą książkę. Historia niesamowicie mi się podoba i to jak został skonstruowany świat straszydeł. Poznajemy tą historię jakbyśmy czytali wpis w pamiętniku Kelly z wstawkami wyraźnie zaznaczonymi, o których nasza bohaterka nie ma pojęcia ale mają one duży wpływ na akcję powieści. Książka jest pełna walk z pająkami oraz straszydłami i o nieco smutnym wydźwięku ale niesie również nadzieję, że z każdej sytuacji można znaleźć rozwiązanie.

Książkę Wam polecam! Idealna dla młodego czytelnika oraz dla starszego na odpoczynek od bardziej wymagających lektur.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję bardzo wydawnictwu.

Kelly chce zostać...

• Młodzieżówki
  • Nowe serie kontynuacja
  • Mam ebooka2 - epub
  • EmpikGo
  • Młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Bestie i bystrzaki