Mgła

Nowa Baśń
2022-06-17
2022-06-17
Hanna Kostołowska

"Mgła" to bardzo krótka, bo zaledwie 160 stronicowa opowieść o londyńskim mudlarku i wilku.
Już od pierwszych stron byłam zachwycona. Klimat tej książki po prostu z niej wypływał, urzekał mnie i sprawiał, że chciałam tylko więcej 😍

Clay, nasz główny bohater, jest mudlarkiem - wraz ze swoją ekipą przeszukuje konkretny teren Tamizy. Grzebie w błocie rzeki, a to, do wygrzebie, próbuje spieniężyć i z tego żyje.
Jest zaradnym chłopcem, który nie ma lekko w życiu. Pozostali mudlarkowie są bardzo ciekawą małą społecznością, o której czytałam z dużym zainteresowaniem. Zarówno przyjaciele Claya, jak i jego rywale, byli intrygujący do tego stopnia, że z czystą przyjemnością czytałabym tylko o nich.

XIX wieczny Londyn to również niezwykle klimatyczne miejsce. Sceneria w tej książce jest genialna.
Clay po pewnym czasie poznaje Ollie, wnuczkę cyrkowej wróżbitki, ich wątek również do mnie trafił. No i pojawia się oczywiście okładkowy wilk, o którego wolność będzie walczyć Clay.

No i niestety tu już było mniej kolorowo, bo choć samą wolność miłuję, tak droga do wolności wilka jakoś niezbyt do mnie przemówiła 🙈
Oczekiwałam też prostego, ale na swój sposób głębokiego przekazu. Morału, który pozostanie z czytelnikiem, da mu satysfakcję. Ale niestety niezbyt do mnie przemówiła wizja autorki.
Nie jest ona zła, ale dla mnie była niewiarygodna, zabrakło jej logiki i spójności, która towarzyszyła nam do tej pory. Jakby autorka nieco poległa przy realizacji swojego pomysłu, który miał ogromny potencjał.

Książkę będę bardzo miło wspominać, ale przez ponad połowę byłam pewna, że trafi na listę moich ulubieńców i niestety na sam koniec iskra wygasła.
Będę ją natomiast bardzo cenić za jej klimat 😍

✨„Mgła” - Marta Palazzesi

Wartościowa historia o współczuciu, wyczuleniu na krzywdę, więzi pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem. To powieść o trudach życia, próbie przetrwania, ale też o przyjaźni, oswajaniu, poczuciu misji i znalezieniu wartego realizacji celu.

Błotnisty wiktoriański Londyn, wypada bardzo klimatycznie. Muszę przyznać, że w książce dla dzieci, nie spodziewałam się takiej surowości. Miasto jest mroczne, okrutne i rządzi się własnymi prawami. Przetrwanie na jego ulicach nie jest przygodą, a walką o każdy kolejny dzień.

Jednak na przekór chłodowi otoczenie, poznajemy bohatera o gorącym sercu. Clay mimo bardzo młodego wieku przeszedł wiele i wciąż się nie poddaje. Obiera sobie niemożliwy cel i robi wszystko, żeby go zrealizować.

Książka jest w twardej oprawie z piękną grafiką przedstawiającymi wilka, na początku każdego rozdziału. Duża czcionka sprawia, że czyta się szybko i wygodnie. Choć powieść jest dość krótka (160 str.) to bardzo angażuje. Gra na emocjach i sprawia, że błotniste brzegi Tamizy wciągają czytelnika niczym ruchome piaski.

✨„Mgła” - Marta Palazzesi

“(...) im mniejsze są szanse, że przedsięwzięcie osiągnie sukces, tym większa jest wartość osoby, która zdecyduje się go podjąć”

Na ulicach dziewiętnastowiecznego Londynu trzeba wykazać się sprytem i odwagą żeby przeżyć. Tu nic nie jest za darmo. Doskonale wie o tym Clay, który od najmłodszych lat walczy o przetrwanie. Chłopiec mieszka w barakach nad Tamizą. Żeby zdobyć pieniądze sprzedaje przedmioty znalezione w błocie przy rzece.
Pewnego dnia do Londynu przyjeżdża cyrk, który sławi się tym, że ma jednego z niewielu już żyjących wilków. Chłopiec podkrada się do cyrkowego taboru i poznaje dzikiego i uwięzionego Mgłę. Od tej pory jedynym celem chłopca staje się myśl o uwolnieniu wilka.

Razem z Clayem przenosimy się do tajemniczego, mrocznego Londynu. Chłopiec walczy z bezdusznymi pracownikami cyrku o wolność dla Mgły.
“Mgła” to historia Claya i tytułowej Mgły. Opowiada o przyjaźni, poświęceniu i walki o wolność. Książka jest młodzieżówką, która pokazuje jak ważna jest wolność.
Zapomniałam jeszcze dodać, chociaż chyba widzicie okładka jest przepiękna !

55/45k/52/2022 ig:@liber.tinea

Namacalne kwestie estetyki książek, pojawiających się na rynku czytelniczym oraz teoretycznie mało ważne, wizualne szczegóły, częstokroć są stawiane na marginesie przez wiele wydawnictw. Jednak nie zawsze, bo to się zmienia i coraz częściej widzimy nieprzeciętnie dopracowane egzemplarze. Choć te detale nie są oczywiście najbardziej istotne podczas samej lektury, to potrafią ją Czytelnikowi znacznie uprzyjemnić lub go do niej zniechęcać. Dlatego też bardzo cenię, gdy wydawnictwa dbają o te drobiazgi i maestrię wykonania. “Mgła”, choć dosyć krótka, bo mająca zaledwie nieco ponad sto sześćdziesiąt stron, jest wydana bardzo ładnie. Kompozycja twardej oprawy z klimatyczną ilustracją, oraz czarna grafika wektorowa przedstawiająca wyjącego wilka przed każdym rozdziałem, od razu ucieszyły moje oczy i nastawiły bardziej pozytywnie do rozpoczęcia lektury.

We “Mgle” mamy możliwość brodzić w posępnych błotach XIX-wiecznego Londynu, który został świetnie w książce opisany. Wchodzimy z impetem w tragizm losu wszystkich ówczesnych sierot, oraz dzieci z najbiedniejszych rodzin. Aby przeżyć, były one zmuszone już od najwcześniejszych lat do pracy w trudnych warunkach, a niejednokrotnie też uciekały się do kradzieży i żebractwa. Nikt nie przejmował się tymi porzuconymi, niechcianymi, często sprzedawanymi przez własnych rodziców dzieciakami. Zdarzało się, że umierały one z głodu w rynsztokach, a głównie silniejsi i bardziej sprytni byli zdolni przetrwać. Właśnie takim rozgarniętym, młodym człowiekiem jest Clay, główny bohater książki, polegający zwłaszcza na sobie i swojej przebiegłości. Poznajemy go już jako członka bandy tak zwanych muldarków, czyli wyrostków zajmujących się poszukiwaniem porzuconych, bądź zagubionych fantów w błotnistych brzegach Tamizy. Te dzieci całymi dniami brodziły w mętnych wodach rzeki, niezależnie od pogody, a przedmioty, które udawało im się znaleźć, były odsprzedawane różnej maści handlarzom. To była dla nich jedna z nielicznych szans na przeżycie poza sierocińcem i morderczą pracą w fabryce. Pomimo okrucieństwa i ogólnej znieczulicy, jakie otaczają naszego bohatera, ma on w sobie ogromne pokłady empatii, choć jednocześnie jest twardy i bezkompromisowy dla swoich wrogów. Przez jego przybranego ojca zostały mu wpojone pewne niezłomne, życiowe zasady. Clay potrafi zauważyć krzywdę niewinnych, często bezbronnych wobec ludzkiego bestialstwa zwierząt i nie przejść obok tego obojętnie. Kiedy widzi w jaki sposób niegodziwi treserzy cyrkowi traktują uwięzionego w klatce wilka, budzi się w nim niezłomne postanowienie uwolnienia tego dzikiego zwierzęcia i wszelkimi możliwymi środkami zaczyna dążyć do realizacji zamierzenia. Czy chłopcu uda się doprowadzić plan do szczęśliwego końca?

"-Dlaczego właśnie Mgła? -(...) w ten sposób wyobrażam sobie miejsce, z którego pochodzi: dalekie, dzikie i spowite mgłą, niedostępne."

Książka została zaliczona do gatunku powieści młodzieżowej, z czym w pełni się zgadzam. Jej treść niesie ze sobą ponadczasowe wartości i może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na ukształtowanie plastycznych umysłów młodego pokolenia. Fabuła porusza między innymi tematykę przyjaźni, lojalności, honoru. Przypomina, że szacunek do życia przejawia się w wielu formach i wymaga również dobrego traktowania zwierząt. Zaznacza, że choć dzikie, mają uczucia. Dzięki lekturze tego dzieła, w dorastającym człowieku mogą rozbudzić się rozważania nad dobrem i złem. Jest to również swoista lekcja współczucia. Przywraca wiarę w to, że w naszym często bezdusznym świecie, zdarzają się ludzie dobrzy i prawi, którzy potrafią stawić czoło niesprawiedliwości. Wartka akcja i sympatyczni bohaterowie (wiadomo, ci poza złoczyńcami) sprawiają, że kartki uciekają w zawrotnym tempie, a Czytelnik śledzi pojawiające się na kolejnych stronach perypetie z zaciekawieniem. Książkę polecam głównie młodzieży, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby dorosłe świetnie spędziły czas z tą mądrą opowieścią. W swoim człowieczeństwie powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że dysponowanie władzą jest jednocześnie obarczone ogromną odpowiedzialnością, której ludzie niegodziwi najczęściej nie są w stanie udźwignąć.

55/45k/52/2022 ig:@liber.tinea

"- Wiesz, Clay, mylenie się jest przywilejem tych, którzy mają odwagę coś zrobić. Dla tych, którzy siedzą z założonymi rękoma, pozostaje tylko czcze złudzenie, że mogliby to zrobić lepiej."

Na ulicach dziewiętnastowiecznego Londynu nic nie jest za darmo. Wie o tym Clay od najmłodszych lat walczący o przetrwanie. Jego domem są baraki nad Tamizą, a sposobem na zdobycie kilku drobnych jest handel przedmiotami znalezionymi w błocie przy rzece.
Pewnego dnia trafia na paradę cyrkową, której największą atrakcją w pokazach będzie ostatni żyjący wilk. Ich spotkanie zapoczątkuje piękną przyjaźń, która odmieni życie każdego z nich…

"Mgła" to wartościowa książka przedstawiająca relację zwierzęcia z człowiekiem, który nie jest obojętny na krzywdę zwierząt i jest w stanie wiele zrobić dla przywrócenia wolności uwięzionemu wilkowi - ale również o przyjaźni i wsparciu.

Clay pomimo młodego wieku musi podjąć wiele trudnych decyzji, z czego niektóre nie zawsze idą zgodnie z planem, ale to go w żaden sposób nie zatrzymuje i dalej jest zdeterminowany do osiągnięcia celu.

Książka pomimo małej ilości stron jest niezwykle angażująca. Więc jeśli chcecie poznać historię Mgły i Claya to zdecydowanie zachęcam.

"Mgła" to powieść autorstwa Pani Marty Palazzesi. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Nowa Baśń.

Pewnego dnia do miasta przyjeżdża cyrk. A takiej okazji nie można przegapić. W cyrku chłopiec napotyka się na uwięzionego wilka. Jedno spojrzenie na zwierzę i chłopiec wie co musi zrobić - uwolnić go. To co sobie postanowił, będzie chciał zrealizować za wszelką cenę. Czy mu się uda?

To historia pięknej przyjaźni.
Przyjaźni, która nie była łatwa.
Przyjaźni o którą trzeba było zawalczyć.
I tylko dzięki wytrwałości i cierpliwości chłopca powstała więź.
Więź między chłopcem a wilkiem.

Ta powieść - choć bardzo króciutka, bo liczy zaledwie 163 strony - zawiera wartościową treść. Wciąga od pierwszych stron i powoduje, że serce się ściska. Główny bohater jest niesamowicie empatyczny, wrażliwy na krzywdę innych, nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Nie boi się zaryzykować własnego życia. Pokazuje, że wytrwałość i wiara potrafi zdziałać cuda, a to co połączyło chłopca i wilka to coś niesamowitego. Ich historia jest wzruszająca. Każdy powinien się z nią zapoznać.

Mgła spowijając ziemię czyni ją niepokojącą, wręcz niebezpieczną. To, co dobrze znane staje się nieco dzikie i przerażające. Takimi cechami Marta Palazzesi obdarzyła także zwierzęcego bohatera swojej powieści – wilka. Nadane mu imię – Mgła idealnie odzwierciedla nie tylko piękno i mroczność tego zjawiska, ale i prawdziwą wilczą naturę.

„Mgła” to opowieść o młodym chłopcu Clayu, który wiedzie surowe i trudne życie wśród londyńskiej XIX-wiecznej biedoty. Wiedziony ciekawością zakrada się do cyrku, aby zobaczyć ostatniego żyjącego wilka. Spotkanie to sprawi, że jego dobrotliwe serce nie spowolni swojego gwałtownego biegu, póki chłopiec nie zwróci wolności przepięknej, dzikiej bestii okrutnie traktowanej przez trenerów.

„Mgła” to opowieść o głębokiej wrażliwości na cudzą krzywdę. Clay na co dzień spotyka się z przemocą, do której sam także się ucieka by chronić swoje terytorium i przyjaciół. Mimo ciężkiego losu w jego duszy tlą się pokłady dobroci i wrażliwości. Czuje, że musi zwrócić wilkowi wolność. Nawet za cenę własnego bezpieczeństwa i życia.

„Mgła” odsłania przed czytelnikiem nie tylko mroczną stronę życia w XIX-wiecznym Londynie, ale przede wszystkim zło, jakie otacza i trawi cyrki. Obnaża brutalną prawdę o losach cyrkowych zwierząt, których ból i cierpienie niesie chwilę przyjemności dla ciekawskiej gawiedzi.

„Mgła” to też opowieść o braterstwie i przyjaźni, o sile więzi, które łączą ludzi współdzielących swój trudny los. Mówi też o przebaczaniu i szczerości, ale przede wszystkim o umiejętności akceptacji decyzji podejmowanych przez bliskich.

W końcu „Mgła” to opowieść o umiejętności podejmowania decyzji, zwłaszcza tych trudnych, niosących ze sobą konsekwencje i zagrożenie. Na przykładzie Claya autorka pokazuje, że proces podejmowania decyzji bywa trudny, że trzeba zmierzyć się z jej konsekwencjami czy zaryzykować. Przede wszystkim potrzeba odwagi.

To niezwykle poruszająca powieść, która jak mgła pochłania i roztacza wokół aurę niepokoju. Na stosunkowo niewielkiej liczbie stron (163) porusza wiele ważnych wątków w sposób trafiający do czytelnika. Została pięknie wydana przez @wydawnictwonowabasn

„Mgła” to opowieść o młodym chłopcu...

Literatura dziecięca, co uważacie? Lubicie wracać do historii z dzieciństwa albo sięgać po świeżo wydane pozycje dla młodszych, czy raczej nie jest to wasza bajka?

Myślę, że wszystkie osoby, które mimo “starszego” wieku sięgają po literaturę dziecięcą, zgodzą się ze mną, że często w takich książkach można znaleźć wiele ciepła i ważnych, życiowych lekcji. Uważam również, że to właśnie z tego powodu tak wiele tytułów dla młodszych odbiorców jest czytane też przez tych, którzy w tej grupie docelowej już nie są. Jednak raz na jakiś czas każdy natrafi na książkę, która jednak przez osoby trochę starsze nie zostanie tak samo doceniona. Taką właśnie pozycją jest dla mnie “Mgła”.

Z jednej strony była to naprawdę przyjemna i ciekawa historia, jednak dla mnie stanowczo za krótka. Ciężko porządnie rozwinąć fabułę na około 150 stronach. Jako dojrzalszy czytelnik, wolę trochę bardziej rozbudowane historie, jednak jako dziecko na pewno bawiłabym się przy niej świetnie. Tym bardziej, że “Mgła” porusza wiele ważnych tematów w rozwoju młodszych takich jak przyjaźń, okrucieństwo wobec zwierząt czy rozróżnianie dobra od zła. Dlatego niekoniecznie poleciłabym tę książkę osobą, które są już trochę starsze. Ale jeśli macie dzieci/młodsze rodzeństwo/kuzynów albo na przykład pracujecie w szkole, to przyjrzyjcie się temu tytułowi. Myślę, że zainteresuje on wiele młodszych czytelników 😊

Clay od najmłodszych lat jest skazany na siebie. Dzielnie walczy o swój byt w XIX-wiecznym Londynie, w którym para się handlem rzeczy znalezionych przy rzece.

Pewnego dnia po całym mieście rozchodzi się wieść o tym, że cyrk zmierza w ich stronę. Clay poprzez zbieg okoliczności, wchodzi na teren cyrku, gdzie poznaje Mgłę – dzikiego i uwięzionego w klatce wilka. Chłopca przeraża widok cierpienia tego zwierzęcia na skutek okrutnego traktowania go poprzez swoich opiekunów. Clay stawia sobie jasny, ale i niezwykle trudny do realizacji cel: uwolnić Mgłę.

“Mgła” pokazuje nam piękną relację pełną poświęceń i przeszkód, która zawiązuje się pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Determinacja Claya jest piękna i wzruszająca, ponieważ chłopiec jest gotów zaryzykować wszystkim (łącznie z własnym życiem),aby tylko pomóc Mgle. Nie poddaje się, gdy jego plany zaczynają się krzyżować. Brnie dzielnie, nie bacząc na trudności i wiążące się z nimi konsekwencje.

Jednak mam pewien problem z morałem, który miałby płynąć z tej historii. Clay decyduje się ratować z cyrku dzikiego wilka - zwierzę, którego raczej nie spotyka się w takim miejscu. Choć z całych sił kibicowałam Clayowi, aby pomógł Mgle opuścić to piekło, w którym przyszło jej żyć, tak serce mi się krajało w momencie wzmianek o innych zwierzętach. Tygrysy, słonie, czy też świnie - bestialsko traktowane, jednak pominięte w narracji Palazzesi. Rozumiem, że autorka miała mało miejsca, aby dobitniej przekazać swoje zdanie, jednak w walce o wolność jednego zwierzęcia, nie zapominajmy o innych!

Piękna i mądra historia, którą powinno się czytać tym młodszym, aby od początku pokazywać im wzorcowe zachowania w stosunku do zwierząt. Wszystkich zwierząt.

Mimo że to książka dla dzieci - ja przeczytałam ją z zachwytem. Piękna opowieść o wolności i przyjaźni

• Młodzieżówki
  • Lit. młodzieżowa