To może być każdy

Okładka książki To może być każdy Katie Zhao
Okładka książki To może być każdy
Katie Zhao Wydawnictwo: Books4YA literatura młodzieżowa
2022-05-18
Ewelina Zarembska

Fajny plot

Fajny plot

Podoba mi się, że książka poruszyła ważne tematy , zwróciła uwagę na problemy we współczesnym świecie, ale bolą mnie niewyjaśnione tajemnice (chociaż może autorka chciała zostawić sobie otwartą furtkę i w innej książce opowiedzieć historię złotego trio) i nieco naciągane zakończenie. Mimo wszystko książka bardzo mnie wciągnęła, bohaterowie byli całkiem ciekawi.

Na półkach: , , , , , ,

Wyzwanie listopad 2023

Przed przeczytaniem tej książki byłam do niej dość sceptycznie nastawiona. No bo jak można podejść z ochotą do książki, która ma na LC średnią 5,6? Na szczęście się nie zawiodłam, albowiem w "To może być każdy" dostałam wszystko czego oczekiwałam. Bardzo mnie zaskoczyła tożsamość Egzaminatora. Polecam tą książkę fanom YA kryminałów.

Wyzwanie listopad 2023

To co mnie najbardziej zaciekawiło i tak nadal jest niewiadomą.

To co mnie najbardziej zaciekawiło i tak nadal jest niewiadomą.

Nawet ok, ale uważam, że zakończenie jest mocno naciągane, a poza tym boli mnie niewyjaśniony sekret Złotego Trio.

Ginie uczennica prestiżowej prywatnej szkoły, Sinclair Prep, Jamie Ruan.

Jamie była najlepsza. Ktokolwiek śmiał wejść jej w drogę, szybko znikał. Jej bogaty tatuś umiał załatwić wszystko dla swojej córeczki, ale to jej nie uratowało.

Podejrzenia padają na czwórkę jej najlepszych przyjaciół: Nancy Luo, Krystal Choi, Alexandra Lina i Akila Patela.

Każde z nich miało powód, by nienawidzić Jamie Ruan. Była tym rodzajem dziewczyny, która zaprasza cię na ekskluzywny bal tylko po to, by cię upokorzyć przed swoimi bogatymi przyjaciółmi: poznajcie Nancy, jej mama u nas sprząta. Fałszywy uśmiech.

Ktoś o ksywie Egzaminator pisze w aplikacji plotkarskiej "Przyznajcie się albo wydam wasze sekrety". Co ma do ukrycia czwórka uczniów?

Jednym z tych czynów był Incydent, do którego doszło dwa lata wcześniej.

Od początku wiemy, że ci pozornie idealni uczniowie kryją jakieś sekrety. Większość to dzieciaki z bogatych rodzin, ale jest też kilkoro osób na stypendiach. Ich błędów nie zatuszują pieniądze rodziców. Nie mogą sobie pozwolić na żaden fałszywy krok. Udają przed światem, spalają się w walce o jak najwyższą pozycję w szkolnej hierarchii. Jak daleko są w stanie się posunąć, by ją utrzymać?

Autorka umie utrzymać zainteresowanie czytelnika od początku do samego gorącego finału w dniu szkolnego balu.

In inceptum finis est.

Ginie uczennica prestiżowej prywatnej szkoły, Sinclair Prep, Jamie Ruan.

Każde z nich miało powód,...

Po tytule i opisie byłyśmy pewne, że książka jest świetna i na pewno wpasuje się w nasze gusta. Jednak mamy co do niej mieszane uczucia. Z jednej strony fabuła była super - naprawdę miała potencjał! (tylko wydaje nam się, że autorka chciała przekazać zbyt dużo tą książką więc wyszło jak wyszło) Pokazany jest w niej tak zwany ,,wyścig szczurów’’ w prywatnych szkołach czy presja narzucana na dzieci azjatyckich imigrantów w Ameryce. Ale z drugiej z każdą kolejną stroną i każdym wyjawianym sekretem czytało nam się coraz gorzej. Niektóre momenty były wręcz przedłużane na siłę co nas też zniechęcało. Rzadko zdarza nam się zgadnąć zakończenie książki ale niestety ta swoim nas nie zaskoczyła. Bohaterowie też mogli być wykreowani w lepszy sposób. Kompletnie nie wciągnęłyśmy się w żadną z ich historii i sekrety. W tej książce jak w każdej innej również znalazł się bohater, który nas irytuje najbardziej ze wszystkich. Tym razem ten tytuł otrzymała postać Nancy, przez którą praktycznie dostawałyśmy nerwicy. Nie mniej jednak książka nie była aż tak tragiczna. Czyta się ją dosyć szybko dzięki przyjemnemu językowi, którym jest napisana. ~Mavis i Neal

Jest to raczej pozycja dla młodzieży, nie mniej jednak całkiem dobrze się przy niej bawiłam i dosyć szybko skończyłam. Chociaż tożsamości „Egzaminatora” się domyśliłam to nie zepsuło mi to zabawy.

Książka byłaby fajna, ale zakończenie mi się nie podobało stąd ocena.

Książka byłaby fajna, ale zakończenie mi się nie podobało stąd ocena.

Po dłuższej przerwie powracam z książką autorstwa Katie Zhao pod tytułem „To może być każdy”. Publikacja ta opowiada historię zdolnej uczennicy, która uczy się w prestiżowej prywatnej szkole. Główną bohaterką jest Nancy Luo, która wraz z przyjaciółmi: Krystal, Alexandrem oraz Akilem zostają pierwszymi podejrzanymi w sprawie tajemniczej śmierci Jamie Ruan. Niestety bohaterowie nie mają jak się obronić szczególnie wtedy gdy nieodgadniony Egzaminator odsłania tajemnice, które świadczą przeciwko tej czwórki uczniów Sinclair Prep. Jakie tajemnice skrywają Nancy, Alexander, Krystal oraz Akil? Czy te sekrety będą miały konsekwencje na przyszłość głównych bohaterów? Kim okaże się być tajemniczy Egzaminator? Na te pytania musicie odpowiedzieć sobie sami czytając książkę.
Gdy zaczynałam czytać publikację Katie Zhao pod tytułem „To może być każdy” nie spodziewałam się, że pod sam koniec nie będę mogła się oderwać. W przeciwieństwie do początku, gdzie czytanie szło mi ciężko. Ale mimo wszystko cieszę się, że ta książka została przeze mnie przeczytania, ponieważ dzięki niej miałam możliwość wczucia jak to jest być podejrzanym o morderstwo, tylko dlatego, że ktoś rozpowszechnia moje najskryciej trzymane tajemnice. Polecam przeczytać tą cudowną książkę każdemu. I nie patrzcie, że jest to publikacja z działu dla młodzieży. Bo nawet osoba dorosła może pochłonąć jej treść w zastraszającym tempie.

• Przeczytane 2022
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki To może być każdy