Sofia, dziewczyna z kościanego domu

Okładka książki Sofia, dziewczyna z kościanego domu Kiran Millwood Hargrave
Okładka książki Sofia, dziewczyna z kościanego domu
Kiran Millwood Hargrave Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
A Secret of Birds & Bone
Wydawnictwo Literackie
2022-02-23
2022-02-23
Maria Jaszczurowska

Okładka książki Sezon duchów. Osiem upiornych opowieści na długie zimowe noce Bridget Collins, Kiran Millwood Hargrave, Imogen Hermes Gowar, Andrew Michael Hurley, Jess Kidd, Elizabeth Macneal, Natasha Pulley, Laura Purcell
Sezon duchów. ... Bridget Collins, Ki...
Okładka książki Julia i rekin Kiran Millwood Hargrave, Tom de Freston
Julia i rekin Kiran Millwood Harg...

Bardzo mi się podoba, super plot twisty i na dodatek znam przekleństwo po włosku

Dość unikatowa i ciekawa pozycja skierowana do dzieci/młodszej młodzieży. Zaczyna się naprawdę ładnie, autorka cudownie opisuje klimat powieści, aż przez kartki można wyczuć rosnącą, napiętą atmosferę, kurz i zgliszcza, jednakże „Sofia…” stała się dla mnie rozczarowującą pozycją. Od samego początku byłam zaintrygowana, ponieważ Kiran Millwood Hargrave ciekawie budowała cały świat, kreowała nieoczywistych bohaterów i cała książka była dość dziwna, jednak nagle mój entuzjazm opadł i ów książka wpędziła mnie w lekki zastój czytelniczy.

Jest kilka rzeczy, które autorce wyszło i dzięki którym przedstawiona historia odpowiednio wybrzmiała. Przede wszystkim w książce niezwykle dobrze przedstawiono jej klimat, akcję, która narasta wraz z rozwojem charakteru postaci czy poruszanymi tematami. Powieść wyszła z bardzo dobrego pomysłu, jednak realizacja nieco mnie rozczarowała i znużyła. Zwroty akcji, które pojawiały się w książce były w większości do przewidzenia. Radość z lektury zabierały nielogiczne jej fragmenty, nonsensy wynikające z działań bohaterów. Nie jest to jednak pozycja tylko dla dzieci, bo niektóre zagadnienia są niezwykle ciężkie do zrozumienia, także zalecam ostrożną lekturę z tłumaczeniem ów zawirowań. Z czystym sercem nie jestem więc w stanie jej polecić, ponieważ poza kilkoma świetnymi historiami (o których pisałam wyżej),opowieść ta nie ma do zaoferowania niczego więcej. Nie jestem też pewna, czy przeczytam pozostałe utwory tej autorki, choć tego też nie mogę wykluczyć.

O wiele lepsza niż "Dziewczyna z atramentu i gwiazd". Zaskakująca opowieść o odwadze, miłości i zaufaniu oraz więziach rodzinnych. Piękne zakończenie. Polecam dla 12+. Czyta się lekko.

Według mnie jest to opowieść dla starszych dzieci, ale tak naprawdę może ją przeczytać starszy i młodszy. Jest przepięknie wydana, każdy rozdział zawiera inne ozdoby na kartkach, piórka, ptaszki, liście wodorostów i inne, które są na około stron. Rozdziały niby są, ale każdy następny jest kontynuacją poprzedniego, więc równie dobrze można by było czytać ją jednym ciągiem. Elementem ozdobnym, który nas przyciąga są kości z których pewna kobieta robi ozdoby. Kości są prawdziwe i służą jako pudełka czy nawet sztućce. Przewija się on do samego końca, co jest bardzo absurdalne i ciekawe jednocześnie. Przez większość książki jesteśmy utrzymywani w niepewności, gdyż wpierw poznajemy mamę Sofii i jej zajęcie jest tak niecodzienne, aż niewiarygodne. Jest raczej dobrą mamą, przestrzega ją przed złem i nakazuje zawsze wracać prosto do domu. Sofia nie bardzo ją słucha, bardzo chciałby coś zobaczyć i ciągnie tam swojego brata. Muszą na siebie bardzo uważać, gdyż jakaś tajemnicza choroba zabiera wielu ludzi. Nawet sama królowa stara się nie wychodzić i nie pokazywać ludziom, gdyż wciąż przeżywa śmierć swojego męża i nosi po nim żałobę. Póki wciąż daje datki dla innych, ludziom taki obrót sprawy nie przeszkadza. Jednak po pewnym czasie nastaje bardzo ważny dzień dla dziewczynki i wtedy dzieje się coś, co sprawia, że ich matka znika. Oboje starają się ją odnaleźć, a przy tym przechodzą wiele życiowych podróży. Wielką ciekawostką był tutaj naszyjnik z małą dziurką, który mógł zawierać w sobie bardzo wiele rzeczy i nic jednocześnie. Sama byłam ciekawa jak dalej ten wątek się rozwinie. Musicie wiedzieć, że przygody dwójki rodzeństwa są bardzo niebezpieczne i nie jest powiedziane, że do końca będą razem. Więcej wam nie zdradzę, ale bądźcie pewni, że znajdą się tu chwile napięcia, stresu, bólu, straty przywiązania, strachu, a także wielkiej odwagi, która sprawia, że postać jakby dorasta w przyspieszonym tempie. Taka opowieść fantastyczno-przygodowa. Lekka lektura na każdy czas, aczkolwiek ci, którzy się boją kości, mogą być nieco zniesmaczeni.

super, warto przeczytać

super, warto przeczytać

Gdy się ukazała na rynku nie przemówiła do mnie i tak nagle mnie tchnęło. Kupiłam, zaczęłam czytać i bardzo mi się spodobała. Czuć tu pewien nietypowy klimat. Sama opowieść jest bardzo nietypowa i nieszablonowa. Lekka narracja powoduje, że jest to książka na dwa wieczory. Polecam.

Dosyć urocza powieść dla starszych dzieci. Jak już przestałam brzydzić się tych wszechobecnych kości (co trochę zajęło),to nawet wciągnęła mnie baśniowa opowieść o "średniowiecznej" Siennie. Jak na książkę, której nie byłam docelową grupą odbiorczą, to całkiem nieźle się bawiłam. Na pewno kiedyś sięgnę po inną książkę autorki.

Zaczęło się ciekawie... średniowieczna Siena tuż po przejściu epidemii ospy, tajemnicze sprawy dorosłych, oraz niegrzeczna dwunastolatka.
Później niestety było coraz gorzej, bo nonsens gonił za nonsensem, a to bardzo mi przeszkadzało w odbiorze tej historii. Gdzieś od połowy książki zaczęłam nawet notować wszystkie te niezgodności fizyczne i historyczne. A uzbierało się tego dwie pełne strony, więc nie będę tego nawet tutaj wpisywać.
Moim zdaniem, ta historia nie dzieje się jednak w średniowieczu, lecz raczej w jakimś świecie równoległym wymyślonym przez autorkę i tylko na niektórych polach ściślej opartym na tym okresie. No i fizyka też tam działa jakoś inaczej niż na naszym świecie, lecz to raczej niewiedza i niedbalstwo autorki, a nie jakiś celowy zabieg (często widać to także u innych autorów np. taka niedorzeczność jak patrzenie sobie w oczy w kompletnych ciemnościach czy szeptanie w huku wodospadu, gdy wcześniej trzeba było krzyczeć aby się słyszeć). Tak właściwie, to czytając, miałam wrażenie, że autorka sądzi, że pisząc dla dzieci nie musi się za bardzo wysilać intelektualnie.

Wolę książki, które poza rozrywką dostarczają mimochodem też nieco wiedzy, albo chociaż pokazują, jak rozwiązać niektóre życiowe problemy. Tutaj nie dość, że porządnej rozrywki brakuje, to tym bardziej grama wiedzy się nie uświadczy. Dlatego nie polecam.

Dodatkowa gwiazdka za ładne wydanie z fajnymi "malunkami" w całej książce.

O wiele lepsza niż ''Dziewczynka z atramentu i gwiazd''. Nie spodziewałam się zwrotu akcji przy końcu. To jedna z moich ulubionych ksiazek.

Fajna książka, polecam

Fajna książka, polecam