Billy Summers

2021-08-03
2021-08-03
Tomasz Wilusz
Inne

Nieśmiertelny, król, pan i władca, jedyny w swoim rodzaju. Stephen King. Można jego twórczość kochać, można jej nie lubić, ale nikt nie zaprzeczy, że człowiek do historii swoje dołożył i jest ikoną w świecie pisarzy literatury grozy. Myślę, że gdyby zapytać na ulicy losowe osoby, to więcej z nich wiedziałoby kto to King, niż wiedziałoby kto jest aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Bywa.

W moje łapska wpadła świeża premiera, czyli pięknie wydany Billy Summers. Historia byłego marine, który aktualnie na życie zarabia zdejmowaniem, na zlecenie, złych ludzi. Podejmuje się ostatniej roboty, po której ma przejść na zasłużoną emeryturę. Zlecenie wydaje się być doskonałym zakończeniem kariery, jednak nic nigdy przecież nie może ułożyć się idealnie, nieprawdaż?

Powoli rozkręcająca się historia Billy’ego ma w sobie iskrę, autor świetnie prowadzi akcję i wręcz nie pozwala czytelnikowi odłożyć książki. Jak już zaczniecie, to zostaniecie wyłączeni z życia na kilka następnych godzin! Świetna kreacja różnorodnych bohaterów, z których żaden nie ma w pełni czystego sumienia, ale przecież to takie postaci są najciekawsze. Szarzy bohaterowie, mafijne zagrania, nieufność i zdrady - to właśnie funduje powieść Stephena Kinga.

Znacie to uczucie, gdy kończycie książkę, powoli ją zamykacie i po prostu siedzicie próbując to wszystko przyswoić?
Tak było ze mną w tym przypadku.

W całej swojej brutalności i surowości BIlly Summers jest również wrażliwy i poruszający. Motyw pisania książki przez głównego bohatera jest najbardziej emocjonalną częścią powieści i wręcz nie da się wobec jego przeszłości przejść obojętnie, co prowadzi do jeszcze większego zaangażowania w fabułę. Na ten moment muszę przyznać, że jest to moja ulubiona książka Kinga i będę ją polecać, bo zasługuje na rozgłos.

➤ Stephen King ani razu mnie nie zwiódł. To taki autor, którego mogę czytać w ciemno i z przyjemnością. „Billy Summers” to historia o bohaterze, który jest tak jakby „dobrym” bo likwiduje „złych” do tego odkrywa w sobie dryg dobrego pióra i zaczyna opisywać swoje życie.
Bohater, który czyta i sam pisze? Zapowiada się dobrze i też tak było.

➤ King z łatwością prowadzi czytelnika przez życie Billego Summers. Krok po kroczku odkrywamy jego dzieciństwo i późniejszy wiek. Narracja została skrupulatnie poprowadzona by czytelnika zachęcić do dalszego czytania i odkrywania tajemnicy. W tej książce nie ma pośpiechu, akcja dzieje się z pozoru wolno, ale to jest STEPHEN KING więc szykujcie się na dobrą jazdę bez trzymanki. Cała książka was zaskoczy, daje słowo.

Bohater, który czyta i sam pisze? Zapowiada się dobrze i też tak było.

➤ King z łatwością prowadzi...

Moją majówkę rozpoczęłam od książki „Billy Summers” autorstwa Stephena Kinga, która z miejsca przyciągnęła moją uwagę. Stephen King, znany ze swojej umiejętności tworzenia głębokich i skomplikowanych postaci, przedstawia nam historię Billy’ego Summersa – snajpera z zasadami, który postanawia odejść na emeryturę po wykonaniu ostatniego zlecenia.

Główny bohater jest byłym strzelcem wyborowym z Iraku, który teraz zręcznie operuje w świecie płatnych zabójców. Jego profesja, płatny zabójca, budzi kontrowersje, jednak Billy pomimo swojego zawodu, jest postacią o głęboko zakorzenionym kodeksie moralnym - eliminuje tylko tych, którzy są naprawdę zepsuci. Jego decyzja o przyjęciu ostatniego zlecenia prowadzi do serii nieprzewidzianych wydarzeń, które zmuszają go do konfrontacji z własną przeszłością i moralnością.

King zręcznie balansuje na granicy moralności, ukazując Billy’ego jako człowieka z przeszłością, który mimo swojego zawodu, nie stracił ludzkich uczuć. Jego inteligencja, błyskotliwość, humor i empatia sprawiają, że nie da się być obojętnym na jego los. Motyw książki w książce jest tu ciekawie poprowadzony, gdyż Billy, oprócz bycia snajperem, jest również pisarzem, co pozwala nam na zagłębienie się w jego przeszłość i emocje. To sprawia, że ta historia staje się jeszcze bardziej angażująca i osobista. Wprowadzenie postaci Alice w połowie książki to kolejny dowód na mistrzostwo Kinga w kreowaniu postaci. Alice nie tylko wprowadza nową dynamikę do fabuły, ale również pozwala na ukazanie innej, bardziej ludzkiej strony Billy’ego.

Autor nie boi się również zadawać trudnych pytań i zmusza nas do refleksji nad naturą człowieczeństwa, moralnością oraz znaczeniem ludzkiego życia. Prowokuje w nas do stawiania pytań, lecz nie daje nam na nie odpowiedzi, a niektóre z nich zostają z nami po lekturze. Kolejną zaletą tej opowieści jest trudna do przewidzenia fabuła. King buduje napięcie i trzyma w niewiedzy aż do zaskakującego finału, który pozostaje w pamięci na długo.

“Billy Summers” to wciągająca i wielowarstwowa opowieść, która zmusza do myślenia, jednocześnie dostarczając nam solidną dawki emocji i napięcia. To opowieść o człowieku, który mimo ciemnych stron swojego życia, stara się pozostać wierny swoim zasadom. Na tle innych powieści wyróżniają ją przede wszystkim rozbudowane postacie i filozoficzne pytania, które skłaniają do refleksji. Jest to też książka pełna nadziei, która pokazuje, że nawet w najtrudniejszych okolicznościach istnieje możliwość zmiany i odkupienia. To przesłanie, w połączeniu z mistrzowskim piórem Kinga, czyni tę historię niezapomnianą lekturą. Bez względu na to, czy jesteście wieloletnimi fanami Kinga, czy po prostu lubicie dobrze opowiedziane historie, polecam Wam tę książkę.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @proszynski_wydawnictwo @proszynski.emocje (współpraca reklamowa) 🩷.

Główny bohater jest byłym...

#billysummers ... i tu następuje tak zwana zawiecha, bo jak ująć w słowa nie tylko zachwyt, ale i wszystko to co tak mało namacalne, a jednak od czasu lektury gdzieś tam we mnie drzemie.
Billy ma w sobie niebezpieczną mieszankę inteligencji, błyskotliwości, humoru, bólu i choćby się tego bardzo wypierał to również empatii. Potrafi zmieniać nie tylko wygląd, ale również zachowanie. Jest mistrzem logistyki i planowania. Może jeszcze dodam, że większość kobiet zdecydowanie uważa go za przystojnego. Jak widać same atuty, a gdzie minusy? Hmmm..... to płatny zabójca, który przystępuje do realizacji swojego ostatniego zlecenia.

Gdybyście przed tą powieścią pytali mnie jaka jest moja ulubiona powieść autorstwa #stephenking to bez wahania powiedziałabym #bastion ale już tak nie jest.

Przemówił do mnie sposób prowadzenia historii. Mamy tu motyw książki w książce, bo Billy coś tam sobie skrobie. W ten właśnie sposób Autor zdradza nam historię życia bohatera, a ta dostarcza momentami więcej emocji niż rzeczywistość, która bywa czekaniem.

Gdy dałam Wam po lekturze zwiastun powieści, to dodałam jako dźwięk #szummorza i to nie było przypadkowe. Ta książka jest jak bezkresne #morze pełne tajemnic. To które przywita nas miłym szumem, ale potrafi uderzyć sztormową falą.

Mówić, że #wartojakpieron czytać, to po prostu milczeć. Dla mnie to jedna z lepszych powieści jakie czytałam, a na pewno najlepsza tego Autora. Zakochałam się w tej książce i wiem, że kiedyś do niej wrócę.

Dodam tylko, że oprawa jest wręcz bajeczna.

Wiem, że w natłoku nowości ciężko wygospodarować czas na ponowne przeczytanie danej książki i sama dość rzadko to robię, ale muszę być bardziej na to otwarta, bo już kolejny raz przekonałam się jakie to wartościowe. Tym bardziej, że sięgam po sprawdzoną książkę i już wiem, że będzie dobrze, więc odpada mi niemiłe rozczarowanie.

„Billy'ego Summersa” przeczytałam zaraz po jego premierze w 2021 roku, a teraz w związku z wygraniem akcji kreatywnej organizowanej przez wydawnictwo mogłam wrócić jeszcze raz do tej książki w nowym wydaniu. Nie ukrywam, że dość dobrze pamiętałam fabułę i nawet wtedy pisałam jej opinię, ale nie czytałam swoich słów sprzed trzech lat, by mimo wszystko zachować tę świeżość w obecnym przekazie.

Jednak mam widocznie za dobrą pamięć, bo pamiętam, że zaczęłam wtedy od tego, że pierwsze 100 stron trochę mi się dłużyło, a teraz tego nie zauważyłam i wręcz przeczytałam je równie błyskawicznie jak całą książkę. Na pewno wpływ miała na to wiedza co wydarzy się dalej i docenienie teraz potrzebnego etapu dla tej historii.

A o czym jest książka? Billy Summers jest weteranem wojny w Iraku i po powrocie do kraju zajmuje się zabijaniem na zlecenie. Wyznaje zasadę przyjmowania zleceń tylko na tych złych, więc mimo tego co robi ma to swój bardziej pozytywny wydźwięk, chociaż oczywiście to każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie zaczyna się i kończy granica moralności. Przyjmuje ostatnie zlecenie za dość dużą kwotę, ale sprawa nie idzie po jego myśli i musi się po swojemu rozliczyć ze zleceniodawcami. Już za pierwszym czytaniem bardzo podobało mi się wprowadzenie postaci Alice w połowie książki i ukazanie kolejnego dobrego oblicza Billy'ego, więc tym bardziej teraz nie mogłam się tego doczekać i chociaż widzę w tym takie hollywoodzkie rozwiązanie to bardzo mi się ono podoba. Z resztą nieraz wspominam w opiniach, że bardzo lubię amerykańskie kino akcji, a ta książka idealnie się nadaje do zekranizowania w takim klimacie.

Dodatkiem, który ubogaca tę powieść jest przekazywanie przez Billy'ego historii swojego życia w takiej formie, jakby miał napisać o tym książkę. Ten zabieg pozwolił też Stephenowi Kingowi na lekkie zmylenie na końcu czytelników. Zakończenie dzięki temu zyskuje na większym zaskoczeniu i jest takie prawdziwsze... Z ogromną przyjemnością wróciłam do tej książki i ponownie zostawiam mocne 8/10.

„Billy'ego Summersa” przeczytałam zaraz po...

~ Och ten King to chyba pierwsza jego powieść która nie tylko porwała mnie historią ale również koniec ścisnął za serducho ...
Poznajemy tu Billa Summersa bardzo inteligentnego mężczyznę, wyborowego strzelca , byłego wojskowego który obecnie jest płatnym mordercą! Ale żeby nie ułatwić wszystkiego dodam że Bill nie jest złą postacią, nie przyjmuje zleceń jak leci ponieważ Summers likwiduje tylko złych ludzi... Czy osoba zabijającą może być dobra ?? Różnie można na to spojrzeć, jedno jest pewne czytając tę książkę trzymamy za Billa kciuki ponieważ poznając go z rozdziału na rozdział, poznając jego wcześniejsze życie zaczynamy totalnie mu kibicować.
Akcja staje się jeszcze lepsza kiedy nasz likwidator poznaje młodą dziewczynę Alice której najpierw pomaga ,aby wkrótce stać się wręcz zgranym zespołem 🔥📖
Czytało mi się to totalnie rewelacyjnie, światna historia, fajni bohaterowie i cóż można dodać King w swoim świecie pełną gębą 📖👌 Zdecydownie polecam! I to wydanie przepiękne 🫶

Polecam serdecznie mocno trzymającą w napięciu i dającą do myślenia książkę.

Polecam serdecznie mocno trzymającą w napięciu i dającą do myślenia książkę.

Bardzo wciągająca historia i kryminał, świetne oraz barwne postacie, żywy świat. Momentami ciężko się oderwać od książki z racji na akcję.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra i wciągająca książka.
Polecam jak wszystko od Kinga.

Bardzo dobra i wciągająca książka.
Polecam jak wszystko od Kinga.

Szybko się czyta, momentami nie pozwala oderwać się od czytania. Ciekawy materiał na serial - 3 sezony, czyli tyle na ile części można podzielić tę książkę. Tematyka płatnego zabójcy - zawodowcy, który wciela się w kolejną kreację. Według mnie to mix filmu "Szakal" oraz "Włamanie na śniadanie" - oba z Brucem Willisem w rolach głównych.
Spoiler: Bohater książki, poza głównymi wydarzeniami w książce, pisze swoją biografię, wraca do ważnych dla siebie wydarzeń. Bardzo ciekawie opisane wydarzenia walk amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie - Faludży?. - Dobry materiał na osobną książkę.
ciekawy cytat z książki: "Jeśli Bóg istnieje, to odwala straszną fuszerkę".

Spoiler: Bohater książki, poza...

• Stephen King