Billy Summers

2021-08-03
Tomasz Wilusz
Inne

„Opowieść o zagubionym człowieku”*

To wciągająca książka z ciekawą intrygą, bliższa powieści obyczajowej niż kryminalnej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaczyna się standardowo: płatny zabójca przyjmuje zlecenie, które ma być jego ostatnim. Zleceniodawcy dobrze płacą, szczegóły planu są nieskazitelnie opracowane, pozostaje tylko w odpowiednim czasie pociągnąć za spust. Czy coś może pójść nie tak ?
Znany wszystkim jako twórca horrorów-Stephen King-tym razem zaskakuje pisząc powieść kryminalną. Doświadczenie w budowaniu napięcia przez mistrza grozy nakazuje zapiąć pasy i czekać na rozwój wypadków. King dowozi powieść do końca, ma na nią pomysł, i nawet jeśli historia chwilowo wyhamowuje, to tylko po to by za chwilę wrzucić wyższy bieg.

Mam problem z tym ukochanym przez wszystkich autorem, bo jakoś nie wiem czemu jego powieści nie powalają mnie na kolana. I tak było i tym razem, chociaż mam wrażenie, że ta książka jest bardziej obyczajowa, niż typowa książka Kinga.
Na pewno druga połowa książki bardziej wciąga, chcemy podążać za bohaterami, chcemy wiedzieć jak potoczą się ich losy. Jeśli ktoś nie jest fanem autora, przeczytać można, ale nie trzeba.

Billy summers seryjny morderca. Dobry człowiek.
Muszę powiedzieć że bardzo mi się książka podobała, szczególnie tempo które przedstawiała w 1 akcie, po nim myślałem że to już koniec ale jednak byłem dopiero w połowie książki. Nie czułem żeby była na siłę przeciągnięta czy przedłużona, była dokładnie tak długa jak powinna. Polecam

Billy summers seryjny morderca. Dobry człowiek.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytając te opinie dochodzę do wniosku, że ten cały King mógłby wam sprzedać książkę z kartkami bez słów, za to wysmarowanymi fekaliami i zachwycalibyście się jaki wspaniały klimat, innowacyjny pomysł i zapach też ładny. Sama książka to średniak, dość nudny z akcją toczącą się tempem ślimaka rozciągniętą na ponad 500 stron. Wiele jestem w stanie wybaczyć autorowi, jednak nie zniosę ataków politycznych. Autor co kilkanaście - kilkadziesiąt stron atakuje republikanów, wyśmiewa ich, nazywa element patologiczny "trumpistowskim". Jaki to Trump jest zły, jaki to zbrodniarz, jak to bohater naszej książki był negatywnie nastawiony do pewnej rodziny dopóki nie dowiedział się, że są demokratami.... Bez tych wstawek książka byłaby średniakiem, z nimi zamienia się w propagandowy ściek dla idiotów.

Tradycyjny wakacyjny King. Tym razem historia byłego snajpera z Iraku. Z ostatnimi książkami Mistrza bywa różnie, ale ta jest naprawdę w porządku. 7/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna powieść! Na początku trochę się ciągnie, ale kiedy uda się przejść przez pierwszych 200stron książka się coraz bardziej rozkręca, aż do finału pełnego emocji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Billy Summers to moja pierwsza styczność z Kingiem. Horror jako gatunek to zupełnie nie moje klimaty, dlatego nigdy nie miałam w ręce jego książek.
Tę pozycję widziałam nieraz w poleceniach, jako dobry kryminał i absolutnie zgadzam się z tymi opiniami.
Podobało mi się to jak King buduje napięcie - 1/3 książki to tak naprawdę wstęp do akcji, dzięki któremu możemy poznać naszego głównego bohatera i być murem po jego stronie przez całą książkę.
2/3 to akcja za akcją i nowe postacie, do których równie łatwo się przywiązać i ściskać za nie kciuki.
Podobała mi się narracja tu i teraz - mocno mafijna, połączona ze wspomnieniami wojennymi. Billy Summers naprawdę jest postacią z krwi i kości, a wszystkie wspomnienia dodają mu tylko kolejnych wymiarów. Zdecydowanie polecam!

Wróciłem do Kinga po zacięciu się na "Mrocznej Wieży". Jakoś nie mogłem się w nią "wczytać". Po ponad 10 latach przerwy trochę przypadkiem łapię książkę i przepadam. Już dawno tak się nie utożsamiałem z głównym bohaterem. Mimo że czasem z treści wyskakiwały "babole" do przesady nieprawdopodobne, to u Kinga przecież wszystko może się zdarzyć. Treści opisywać nie będę, to zadanie dla czytelnika.
Poparciem dla dobrych oceń może być fakt, że Warner Bros już zleciło opracowanie scenariusza na serial lub film pełnometrażowy a jednym z producentów ma być Leo DiCaprio.
Chociaż film i tak nie odda nawet części tego co sam wyczytasz.

cholernie dobrze się to czytało, płatny zabójca eliminujący tylko złych ludzi, jego moralne rozterki, takie studium ludzkiej psychiki, dla mnie bomba, Mistrz King w najlepszym wydaniu

• Stephen King

Video