Trendy września 2021 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.10.2021

Strony których książek były najczęściej odwiedzane przez użytkowników i użytkowniczki lubimyczytać.pl w pierwszym powakacyjnym miesiącu? W zestawieniu znalazły się nowości, ale i pozycje, które cieszą się zainteresowaniem czytelników i czytelniczek już od dłuższego czasu.

Trendy września 2021 lubimyczytać.pl

Zanim przejdziemy do omawiania trendów września, zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem trendów sierpnia, dzięki czemu będziecie mogli porównać, które z książek pojawiają się na liście TOP już od jakiegoś czasu, a które znalazły się na niej po raz pierwszy.

Wielkiego zaskoczenia nie wzbudzi zapewne fakt, że we wrześniu na pierwszym miejscu znalazła się „Egzekucja” Remigiusza Mroza, czyli czternasta już odsłona cyklu z Joanną Chyłką i Kordianem „Zordonem” Oryńskim. „Egzekucja” to nowość – pojawiła się w sprzedaży 15 września, a więc w połowie miesiąca, a mimo to użytkownicy odwiedzali jej stronę najczęściej. Tym razem przed powieściową prawniczką stoją dwa niezwykle trudne do zrealizowania zadania – przede wszystkim musi odnaleźć zaginionego od trzech miesięcy Oryńskiego, ale walczy też o to, by uchylono decyzję sądu dyscyplinarnego o usunięciu jej z zawodu. Jak entuzjastycznie napisał o książce użytkownik siopa78:

Boże, jakie to było dobre! Remigiusz Mróz ponownie sprawił, że przepadłem. „Egzekucja” mnie wciągnęła piekielnie mocno i zdecydowanie utwierdziła w tym, że to niesamowita seria.

A skoro już o Remigiuszu Mrozie mowa, to na miejscu 8. wrześniowego zestawienia TOP 100 znalazła się jego inna powieść – „Wybaczam ci”. Książka opowiada o Inie Kobryn, prowadzącej spokojne życie mężatce. To życie całkowicie się jednak zmienia, gdy kobieta zauważa, że jej mąż nie wylogował się z Facebooka, za to otrzymał od pewnej młodej dziewczyny wiadomość o treści „Wybaczam ci”. Wkrótce okazuje się, że ta właśnie dziewczyna popełniła samobójstwo (czy aby na pewno było to samobójstwo?), a mąż Iny przebywał w pobliżu miejsca jej śmierci. I twierdzi, że nic o tej kobiecie nie wie… Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o „Wybaczam ci”, zapraszamy do lektury rozmowy, którą z Remigiuszem Mrozem przeprowadziła nasza redaktorka, Anna Sierant – tekst znajdziecie pod tym linkiem.

Wróćmy jednak na podium – drugie miejsce należy do „Opowiem o tobie gwiazdom” Edyty Prusinowskiej. To również nowość – książka ukazała się na początku września. Jest skierowana przede wszystkim do młodzieży i nie opowiada o mocy i potędze miłości czy przyjaźni, ale o determinacji młodych ludzi. Bohaterowie powieści, mimo stających im na drodze przeciwności losu, takich jak śmierć siostry jednej z postaci – Astrid, dążą do odnalezienia swojego szczęście w życiu. Użytkownicy i użytkowniczki lubimyczytać.pl nie tylko chętnie odwiedzają stronę książki w serwisie, ale przyznali jej również wysoką średnią ocen – 7,4/10.

Ostatnie miejsce na podium także zajęła nowość – „Święta ognia” Jakuba Małeckiego. To kolejna już książka w dorobku pisarza, tym razem bohaterkami jego powieści są dwie siostry – Nastka, chorująca na porażenie mózgowe i Łucja – ambitna tancerka Polskiego Baletu Narodowego. Którą postać z własnej książki lubi najbardziej, a do której jest mu charakterologicznie najbliżej? Jak przebiegały prace nad „Świętem ognia” i dlaczego tak bardzo lubi tańczyć na weselach? O to zapytaliśmy Jakuba Małeckiego w rozmowie właśnie o jego najnowszej powieści – jej zapis możecie znaleźć pod tym linkiem.

Tuż za podium znalazła się natomiast książka, która pojawia się w zestawieniu trendów już od kilku miesięcy – mowa o 27 śmierciach Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko. Choć publikacja miała swoją premierę w 2019 roku, zainteresowanie nią wzbudziły ponownie tragiczne wydarzenia w Kanadzie – odkrywanie kolejnych grobów dzieci rdzennych mieszkańców tego kraju. Kanadyjskie społeczeństwo zareagowało na te odkrycia podpalaniem kościołów, o czym pisaliśmy w czerwcu w artykule „Dlaczego w Kanadzie płoną kościoły?”. W swojej książce Gierak-Onoszko przedstawia historię tytułowego Toby’ego Obeda (choć nie tylko jego), który przetrwał przymusowy pobyt w szkole rezydenckiej, a potem w różnych rodzinach zastępczych i zgodził się z polską autorką porozmawiać. „27 śmierci Toby’ego Obeda” otrzymało w serwisie lubimyczytać.pl wysoką średnią ocen 8,2/10. Jak napisała o książce użytkowniczka Danusia:

Gdyby to była powieść, fikcja literacka, to stwierdziłabym, że autor ma zbyt wybujałą i chorą wyobraźnię, ale to nie jest fikcja, wszystko, o czym czytamy w „27 śmierciach…” wydarzyło się naprawdę. To przeraża, ile te dzieci musiały znieść cierpienia. Czytając ten reportaż, zastanawiałam się, dlaczego ktoś miałby być tak okrutny i nie znalazłam odpowiedzi. Reportaż sam w sobie napisany został fenomenalnie, ale nie polecam osobom wrażliwym.

Na piątym miejscu w zestawieniu TOP 100 września znalazła się najnowsza książka Stephena Kinga – „Billy Summers”. Jak pisał o niej nasz publicysta Barek Czartoryski, to powieść inna niż poprzednie, napisane przez „króla grozy”. Jej głównym i tytułowym bohaterem jest płatny morderca, którego dni (poza pracą, oczywiście) wyglądają całkiem zwyczajnie – grilluje z sąsiadami, gra w planszówki z ich dziećmi, pisze książkę. Do czasu:

I gdy przychodzi ten nieunikniony moment zdarcia kotary i obnażenia tego, co ciągle kipi pod pokrywą gara, jest on i dla czytelnika, i dla Billy’ego niczym wybudzenie się z całkiem przyjemnego snu. King szturcha nas, jakby mówił, że czas do roboty i we trójkę — Summers, ty i sam pisarz — przystępujemy do części nieprzyjemnej, bo lada strona ktoś jak nic padnie trupem.

Na miejscu 6. mamy natomiast powieść nie o trupach (choć i tu ktoś umiera), a o miłości – „Nagie serca” Colleen Hoover, które w zestawieniu trendów lubimyczytać.pl pojawiają się nie po raz pierwszy. Bohaterka książki, Beyah, traci matkę i nagle musi zamieszkać z ojcem, a niemal go nie zna. Postanawia więc jakoś przetrwać czas z rodzicielem – w końcu musi wytrzymać do końca lata, aż wyjedzie na studia. Plany krzyżuje jej jednak pewien przystojny sąsiad… Książka uzyskała w serwisie lubimycztać.pl wysoką średnią ocen 8,1/10.

Pora na pozycję 7. naszego zestawienia, na którym znów znalazła się powieść o tematyce zupełnie innej niż ta, którą poruszają dwie wspomniane wyżej książki. „Pieść o Achillesie” Madeleine Miller opowiada o sławie, poświęceniu, losie, od którego nie można uciec. To także opowieść o miłości Achillesa do Patroklosa. To właśnie Patroklos jest narratorem książki, mimo że w „Iliadzie” postać ta pozostaje w cieniu. Dlaczego autorka powieści zdecydowała się oddać głos właśnie Patroklosowi? Kim był Achilles, człowiek z krwi i kości: czego się obawiał, o czym marzył? M.in. o to Ewa Cieślik, koordynatorka redakcji lubimyczytać.pl, zapytała autorkę „Pieśni o Achillesie” – rozmowę znajdziecie pod tym linkiem.

Na miejscu 8., jak pisaliśmy wyżej, znalazł się we wrześniu Remigiusz Mróz z „Wybaczam ci”, natomiast pozycja nr 9 należy do „Diuny” Franka Herberta. Wydana w 1965 roku powieść od lat cieszy się dużą popularnością wśród czytelników i czytelniczek, jednak w ostatnich miesiącach zrobiło się o niej jeszcze głośniej. Wszystko przez filmową adaptację powieści, która do polskich kin trafi 22 października. W rolach głównych wystąpią: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac. Warto dodać, że książka Herberta cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników i użytkowniczek serwisu lubimyczytać.pl – otrzymała średnią ocen 8,2/10.

Ostatnie miejsce w najlepszej dziesiątce TOP 100 zajmuje „Matnia” Przemysława Piotrowskiego – powieść już wcześniej pojawiała się w zestawieniu najchętniej wyszukiwanych tytułów w serwisie lubimyczytać.pl. Tym razem autor serii o Igorze Brudnym opowiada historię Zuzy, która znalazła się w bardzo trudnym momencie życia: opuszczona przez partnera w ciąży, z ogromnymi długami. Kobieta poznaje jednak kolejnego mężczyznę – Marka, który daje jej nadzieję na lepszą przyszłość. Niestety, bardzo krótkotrwałą… Książka otrzymała wysoką średnią ocen 7,2/10.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.

[as]


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Menia71 04.10.2021 14:25
Czytelniczka

Przeczytałam "Matnię" P. Piotrowskiego. Polecam. Jest świetna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 03.10.2021 09:55
Czytelnik

Matnia  super

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 02.10.2021 08:13
Czytelniczka

Czytam  Długa droga do domu i jest super. Po niej zacznę czytać  Chyłka. Zaginięcie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Długa droga do domu  Chyłka. Zaginięcie
jousna 01.10.2021 18:55
Czytelniczka

Jutro zaczynam czytać "Święto ognia", już czuję czytelnicze emocje  😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 01.10.2021 14:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post