Magda. Autobiografia Magdy Gessler

Okładka książki Magda. Autobiografia Magdy Gessler
Magda GesslerDominik Linowski Wydawnictwo: 5WHY PROMOTION biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
5WHY PROMOTION
2021-06-16
2021-06-16
Magda Gessler kulinaria malarstwo autobiografia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Świetna przygoda. Żałuje ze Pani Magda nie stworzyła fo tej pory ksiazek o podróżach. Zatopiłam się w cudnej historii życia. Tyle dobrego i trudnego na drodze Panią spotkało. Pomimo to brawo za postawę i walkę. Ciesze się że mogłam tą historię życia poznać. Polecam

Lubię Magdę. Podziwiam ją za to, że ma odwagę być sobą, że mówi co myśli. Jest prawdziwa i autentyczna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona jej autobiografią. Czytało mi się ją bardzo dobrze, momentami niczym świetną lekturę podróżniczą.

Ta książka powinna się nazywać "kocham samą siebie, jestem sobą i każdy wokół mnie bryluję". Niestety czytana przez Panią Anną Muchę spowodowało podwójną złość. Straciłam dystans do poczucia humoru Pani Magdy oraz Pani Anny. Czuć, że obie podobnie widzą świat i to, gdzie się w nim znajdują.
Nie wiem co mnie bardziej radzi, zakochanie w sobie czy ciągły narcyz wychodzący z każdego rozdziału.
Oczywiście książka przedstawia życie, ale oczami głównej bohaterki, co niestety przy obecnym stylu jest dla mnie trudne do przełknięcia.

nie lubiłam Magdy, ale po tej książce ją polubiłam;

barwna postać z barwnym życiem, którego szczery opis zaskakująco wciąga i pokazuje, jak mylące potrafią być pozory

nie lubiłam Magdy, ale po tej książce ją polubiłam;

„ Zawsze działałam zdecydowanie i konkretnie, bez wahania, a moje życie było totalnie nieszablonowe.” (str.8)

Jako, że oglądam „ Kuchenne rewolucje” byłam ciekawa jaką osobowością była Pani Magda. Dużo dowiedziałam się o jej życiu z jej autobiografii. Była dzieckiem miłości. Jej mama chorowała na gruźlicę „ Ryzykowała życie – żeby podarować życie mnie.” (str. 15) Duży wpływ na kształtowanie jej osobowości mieli dziadkowie, którzy ją wychowywali w pierwszych latach życia. W domu dziadków czuła się jak w raju, otoczona miłością. Dziadek był jej przewodnikiem po ogrodzie i lesie, i stąd wyniosła miłość do zapachów i barw.

Jej rodzice dużo podróżowali zabierając za sobą dzieci. Najpierw była Bułgaria. Dużą rolę w jej rozwoju poznawczym odegrała opiekunka. Dzięki niej poznała jak różnorodna i obfita jest kuchnia bułgarska. Po bułgarskiej sielance trudno było rodzinie przystosować się do peerelowskiej rzeczywistości. W Warszawie rozpoczęła swoją szkolną edukację. Kolejnym etapem jej podróży była Kuba. Hawana ją oczarowała. Tutaj poznała nowe owoce i kwiaty, ich smak i zapach. Tu zaczęło kształtować się jej pojęcie kobiecości i to zarówno pod względem fizycznym, umysłowym i emocjonalnym.

Kolejnym miejscem na mapie jej życia była Hiszpania, w której zatrzymała się na dłużej. Tu przeżyła wiele cudownych chwil, poznała miłość swojego życia i zarobiła pierwsze pieniądze malując i gotując. Chciała zostać malarką. Studiowała w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej pierwsza wystawa okazała się sukcesem, a kolejne wernisaże utwierdziły ją w przekonaniu, że powinna poświęcić się malarstwu.
Jej dzieciństwo i młodość ukształtowali dziadkowie i rodzice. Dzięki ich profesji poznała zagraniczne kraje, w których mieszkała w luksusie. Zawsze otrzymywała to co najlepsze. Jej szczególną cechą było znikanie zarówno w młodości jak i dorosłym życiu.

„ Zawsze umiałam znaleźć pretekst, żeby być w innym miejscu niż wszyscy i kierować swoim życiem samodzielnie.” (str. 94)

Od dziecka lubiła przebywać w towarzystwie płci przeciwnej. Od najmłodszych lat adorowana miała wiele przyjaciół a nie przyjaciółek. Zawsze otaczali ją mężczyźni i w ich gronie czuła się najlepiej. Opisuje swoje liczne związki i romanse, a było tego sporo. Jeden się kończył a drugi szybko zaczynał. Wiele związków było toksycznych. Partnerzy po zadeklarowaniu miłości okazywali się zazdrości, lub czyhali na jej pieniądze.

Mieszkając w Madrycie rozkręciła biznes cateringowy. Na jej talencie kulinarnym szybko poznały się wyższe sfery. Powoli jej kariera gastronomiczna nabierała rozpędu. Nie obyło się oczywiście bez wpadek, lecz jej menu z reguły było chwalone. Zaczęła zdobywać sławę, lecz okupione to było dużym wysiłkiem i doprowadzało ją na skraj załamania nerwowego. Z czasem gotowanie stało się dla niej przyjemnością i zaczęło ją bawić.

„ Pozwalałam sobie na eksperymenty, niespodzianki, a nawet kulinarne szaleństwa. Gotowałam kolorowo, aromatycznie, z rozmachem.” (str. 254)

Przygotowywała przyjęcia nawet dla dworu królewskiego. Dzięki mężowi poznała wiele ustosunkowanych osób z towarzystwa, a gotując dla nich zyskiwała coraz większy rozgłos. Prowadziła zajęcia autorskie w Królewskiej Akademii Gastronomicznej.

Kolejnym etapem jej życia jest Warszawa i poznanie braci Gesslerów. Z nimi wiążą się zarówno ciekawe i przykre historie. Jako że pani Magda była zawsze osobą zaradną i pomysłową wkrótce rozwija się sieć jej restauracji. Była wymagającą szefową, nieco apodyktyczną, ale uczciwą i sprawiedliwą. Dbała o dobre i urozmaicone jedzenie, jak i o sposób jego serwowania, a także wystrój prowadzonych przez siebie lokali. Całe życie uczyła się na błędach i potrafiła z nich wyciągać wnioski.

W swojej autobiografii jest szczera. Odkrywa swoje wady i zalety, to co ją w życiu spotkało i dobrego i złego. Nade wszystko chciała być kochaną, docenianą w związkach partnerskich.

„ Żeby żyć, muszę mieć dla kogo, muszę czuć się potrzebna i kochana.” (str.319)

Brawa za szczerość. Takie mam wrażenie, że p. Magda w tej autobiografii jest szczera. To często się nie zdarza i trzeba szukać w innych źródłach powiazań różnych wątków. Może nieco za bardzo osobista, w sensie stricto. Zabrakło mię w tej opowieści szczegółów kariery telewizyjnej. A może są, lub będą, w innej książce? Nic to, gwiazdek dałem jak widać, bo przeczytałem całość, bez zbędnego ociągania, tak właściwie "na raz".

Bardzo lubię oglądać program telewizyjny „ Kuchenne rewolucje”. Ponieważ często lubimy z rodziną korzystać z dań serwowanych w restauracjach, program pod wieloma względami zaskoczył mnie i to nieprzyjemnie. Dzięki prowadzącej został obnażony i napiętnowany w programie niski stan higieny zgłaszanych restauracji, pomieszczeń, naczyń w których przygotowywane są dania jak również co mnie zaskoczyło – brak kwalifikacji personelu. Dzięki Magdzie Gessler bardziej uważnie podchodzimy do restauracji w których mamy zamiar zjeść posiłek jak i serwowanych nam dań. Książka nie jest jednak o programie lecz o osobie i życiu znanej i powszechnie lubianej restauratorce, artystce nie tylko malarstwa, ale niebywałej sztuki kulinarnej – Magdzie Gessler.
Jej życie jest tak bogate i barwne w zmiany i kolory jak rozpoznawalna stylizacja jej ubiorów.
Autobiografia została podzielona na okresy dzieciństwa, wczesnej młodości i wieku dojrzałego. Każdą część tych okresów Autorka spędziła w innej części świata – w Warszawie, w kochającym domu dziadków, w Hawanie na Kubie wraz z rodzicami, w Madrycie i innych miastach Hiszpanii, Francji, powracając do Polski.
Niezwykle szczera i porywająca lektura o życiu jakim można jedynie marzyć, pełnym sukcesów i szczęścia, ale też chwil dramatycznych, których nikt nie chciałby zaznać.
Z lektury powieści wyłania się portret kobiety o niezwykle silnej osobowości potrafiącej zawsze stawić czoła przeszkodom życiowym, ale jednocześnie delikatnej, bardzo empatycznej i wrażliwej. Do tego jeszcze niebywała wiedza i talent nie tylko sztuki kulinarnej, ale w malarstwie, organizacji i zarządzaniu jak i innych dziedzinach życia . Gorąco polecam.

Czytając tę autobiografię mogłem przez chwilę przenieść się na ulice Hawany, do gorącego Madrytu oraz do urodzajnej Sofii. To doskonały przykład tego, że należy żyć na 200%, nie marnować żadnej chwili, a ludzi taktować z szacunkiem.

Sielankowe i kolorowe dzieciństwo, burzliwa młodość i trudy dorosłości. Czytałam tę biografię z przyjemnością, moim zdaniem Gessler nie próbuje się w niej wybielać, ani tłumaczyć - podejmowała w życiu lepsze i gorsze decyzje, była uprzywilejowana, zdradzała, była zdradzana i oszukiwana. Dla osoby, która kojarzy ją tylko z dramatów kuchennych rewolucji - miłe zaskoczenie.

Magdę Gessler można lubić, nie lubić. Kochać lub nienawidzić. Kuchenne rewolucje, bądź Masterchef śledzić z wielkim zainteresowaniem, albo od razu przełączyć na inny kanał. Oglądając ją w telewizji wydaje się nam, że mamy przed sobą kobietę pewną siebie, która wie co chce od życia i bierze to pełnymi garściami. Czy tak jest na pewno? Generalnie tak, ale po lekturze jej biografii, dowiadujemy się, że jak każdy z nas miała wzloty i upadki. Jej życie było pełne szczęścia i radości. Jednak często jak to w nim bywa, wypełniał je bezgraniczny smutek, strata, łzy, żal a nawet strach o własne życie. To wszystko ukształtowało, według mnie kobietę silną i bardzo niezależną, która idzie przez życie z podniesioną głową i co najważniejsze, żyje w zgodzie z samą sobą. Książkę polecam bardzo, wciąga i na długo nie pozwala się odłożyć.