„Opowieść o zagubionym człowieku”*

sweeciak sweeciak
11.08.2021
Okładka książki Billy Summers Stephen King Logo Patronat

To miało być ostatnie zlecenie. Jeden strzał i czas na emeryturę. Sprawa wydawała się prosta, a nagroda była niczego sobie. Kto lepiej by się do tego nadawał jak nie Billy Summers. Były snajper z Iraku, aktualnie pracujący w zawodzie płatnego zabójcy. Ale nie jest on pierwszym lepszym zabijaką. Ma swoje zasady i zabija tylko tych, którzy mają na swoim sumieniu znacznie gorsze przewinienia. A że nowo wybrany cel do aniołków nie należy to, ani Billy, ani czytelnicy, nie powinni widzieć problemu. Decyzja zatem podjęta, czas przystąpić do realizacji kontraktu. No cóż, los jednak lubi płatać figle, a w szczególności psuć dobrze zaplanowany plan. I jak możecie się domyślić, że coś idzie nie tak. No dobra bądźmy szczerzy, wszystko idzie nie tak.

Stephena Kinga nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Niepokonany mistrz powieści grozy, na dobre rozgościł się na półkach wielu biblioteczek. I choć można by mu zarzucić, że ostatnimi czasy zszedł ze ścieżki horroru i poszedł w innym kierunku, to jednak dalej w sobie tylko znany sposób potrafi przyszpilić czytelnika do powieści do tego stopnia, że ten nie odłoży jej aż do ostatniej strony. „Billy Summers”, jego najnowsza książka to pozycja wielogatunkowa, która kusi i przyciąga. Znajdziemy tu zarówno obyczajowy klimat, jak i sensacyjne wycie syren, kryminalne niuanse, a nawet liźniemy odrobinę romansu. Zastanawiacie się pewnie, czy ta mieszanka potrafi wciągnąć i zapewnić wam satysfakcję? Nie będę ukrywać, że czuć tutaj rękę mistrza, która płynnie przeprowadzi was przez tę historię. Dając dokładnie to, czego można było oczekiwać już na samym początku. Co prawda nie znajdziecie tu elementów grozy i może mogłoby to zasmucić wielu fanów tego pisarza, ale według mnie nie jest to żaden minus. Jeśli czytaliście już wcześniej Kinga, to dokładnie wczytujcie się w tekst, bo może odkryjecie ukryte w treści nawiązania do innych jego znanych utworów.

W literaturze znajdziemy sporo pozycji z motywem płatnego zabójcy, który do końca nie jest taki zły, a także ostatnich zleceń. Możecie się martwić, że powieje nudą, ale uwierzcie mi, w tej powieści jej nie zaznacie. Billy Summers to postać, która przemówi do każdego. Bo nasz bohater „dobrze żyje z ludźmi bez przymilania się do nich” i wszyscy go lubią, nawet ty drogi czytelniku, choć jeszcze o tym nie wiesz. Poznajemy go i razem z nim bierzemy kolejną, ostatnią już brudną robotę. Autor stworzył bohatera, któremu daleko do płytkości. Jest doskonale nakreślony dzięki czemu, chcemy się dowiedzieć o nim wszystkiego. I także ta zachcianka czytelników zostaje spełniona, bo Billy postanawia spisać swoją historię. Tak więc czytając jedną książkę, zagłębiamy się w drugą, autobiograficzną powieść, która jest lekko zabarwioną fikcją literacką. Czyżby nam się trafił zabójca pisarz?

„Billy Summers” to nie tylko książka o ostatnim strzale, to historia o zasadach i zmianach. To przykład tego, że nie zawsze to, co widzimy na pierwszy rzut oka jest prawdziwe. Czasem pozory, a także dobra gra mogą nas mocno zmylić. Szczegółowe opisy sprawiają, że możemy poznać bliżej amerykański świat sąsiedztwa i życzliwości ludzkiej. Co prawda można zarzucić autorowi, że wizja tego świata nie do końca zgadza się z teraźniejszością, ale ma swój urok i tworzy dobrą całość. Autor poruszył także trudniejsze tematy, jak i mogące budzić kontrowersje. Uwypuklił je w odpowiedni sposób, zwracając przy tym uwagę czytelnika, ale uniknął przesady. Widać w tym wszystkim jego kunszt literacki, to odpowiednie przedstawienie, dopracowanie tak, aby wszystko ze sobą grało, stanowiło idealną całość, ale i dawało odpowiedni wydźwięk. Czego chcieć więcej?

„Billy Summers” to książka kompletna. To pozycja, która was wciągnie i w pewnym sensie pochłonie. Zatopicie się w misternie stworzony świat, staniecie się przyjacielem Billy'ego Summersa i razem z nim będziecie przemierzać kolejne kilometry, a może i szykować się do strzału? To powieść, po którą warto sięgnąć. Spędzicie z nią udane chwile i nie poczujecie rozczarowania.

* cytat z książki „Billy Summers”

Agnieszka Zwolska-Szydłowska