Okładka książki Pewna siebie kobieta. Jak stanowczo mówić "nie", z radością mówić "tak" i nie tracić głowy w najtrudniejszych sytuacjach? Katty Kay, Claire Shipman
Katty KayClaire Shipman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Confidence Code: The Science and Art of Self-Assurance. What Women Should Know
Wydawnictwo Literackie
2021-06-30
2021-06-30
Hanna Pasierska
psychologia kobieta rozwój osobisty pewność siebie

Okładka książki Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą Katty Kay, Claire Shipman
Pewna siebie d... Katty Kay, Claire S...

Książka pochłonięta w 2 dni, z czego druga połowa przrczytana niemalże jednym tchem. Pouczająca pozycja dla każdej kobiety, pozwalająca spojrzeć na problem z pewnością siebie w bardzo szerokim zakresie. Poparta badaniami, interesującymi wnioskami oraz radami. Daje power do działania ;)

Bardzo podobał mi się styl pisania autorek i było mi smutno, że już się kończy. Bardzo przyjemna w odbiorze, próbującą poruszać temat pewności siebie z różnych stron. Podobało mi się to, że autorki same nie kryły, że wciąż szukają odpowiedzi na zadane przez siebie pytania. Książka była dla mnie pokrzepiającą i chętnie do niej kiedyś wrócę.

Książka jest skierowana do kobiet w każdym wieku, od tych najmłodszych, które dopiero wkraczają w świat, jak i dla tych bardziej doświadczonych. Bo która z nas nie spotkała się ze szklanym sufitem, stereotypami, złośliwymi komentarzami, a nawet przemocą?

Pozycja kobiety bardzo często jest postrzegana jako pozycja stracona, bo przecież jesteśmy słabsze - emocjonalnie, psychicznie, intelektualnie i fizycznie. Zanim zaczynami podbijać świat, musimy przebić się przez mury uprzedzeń i udowodnić swoją wartość. Postawcie w takiej sytuacji dowolnego mężczyznę. Czy zrozumie taki absurd?

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

Czy macie problem z pewnością siebie i poczuciem własnej wartości? Jesteście nieśmiali? Stresują was wystąpienia publiczne? Boicie się głośno wypowiadać swoje zdanie? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi TAK, to być może zainteresuje was "Pewna siebie kobieta" autorstwa Katty Kay i Claire Shipman, poradnik, który ma na celu pomóc w zrozumieniu mechanizmu budowania pewności siebie jak również samej zmianie naszego podejścia do życia.

Autorki stworzyły naprawdę interesujący poradnik, który mimo tego, że w większości opiera się na opisywaniu i analizowaniu konkretnych przykładów z zakresu psychologii, genetyki, neurobiologii, antropologii oraz filozofii, przez co brzmi dosyć naukowo, to jednak dzięki prostemu stylowi czyta się naprawdę przyjemnie. Temat ugryziony jest z wielu perspektyw, a wszystkie one składają się na wspomnianą wcześniej pewność siebie i nieustanne pokonywanie własnych barier. Autorki przekonują również o tym, jak ważna jest umiejętność samowspółczucia i nie katowania się myślami o rzeczach, których nie możemy już zmienić.

To książka obfitująca w praktyczną wiedzę i wskazówki jak radzić sobie z lękiem. Każdy wyniesie z niej to, co dla niego najpotrzebniejsze. Jako fanka poradników jestem zadowolona, że po nią sięgnęłam 😍

"Nieustanne definiowanie siebie przez pryzmat osiągnięć innych to pogoń za złudą. Zawsze znajdzie się ktoś, kto radzi sobie lepiej".

"Poczucie własnej wartości pozwala nam wierzyć, że możemy zostać pokochani, jesteśmy cenni jako istoty ludzkie."

"PEWNA SIEBIE KOBIETA: KATTY KAY, CLAIRE SHIPMAN

Czujesz lęk, że jeśli się odezwiesz, wydasz się głupia albo przemądrzała? Dopada cię poczucie, że twój sukces jest niespodziewany i niezasłużony? Masz obawy przed opuszczeniem bezpiecznej strefy, by spróbować czegoś ekscytującego, trudnego czy ryzykownego? A może stale ustępujesz pola samcom alfa, zakładając, że skoro są znacznie głośniejsi i pewniejsi siebie, to niewątpliwie wiedzą więcej?

Przyznacie, że zapowiadało się mega ciekawie :)
Zapewniam, że to co odkryjecie na stronach tej lektury warte jest poznania.

Oto dwie przyjaciółki i dziennikarki postanowiły napisać poradnik dla kobiet, aby ukazać im jak ważna jest wiara w siebie i swoje możliwości.
Zatem, mamy świetnie napisany poradnik dla każdej kobiety, bez względu na wiek, wykształcenie czy poglądy.
Jestem pewna, że ta lektura da proste wskazówki i podpowiedzi jak poczuć się pewną siebie.
Od dawna wiem, że gdy pokochamy siebie, zaakceptujemy to wszystko co w nas od razu będzie lepiej. I to nam będzie lepiej ponieważ uwierzymy w siebie, w swoja moc, swoją siłę i swoją wyjątkowość. Bo przecież każda z nas jest cudowna i zasługuje na bycie szczęśliwą, tyle, że my same musimy to wiedzieć i dać sobie prawo do bycia nieperfekcyjną.
Autorki przekonują nas, ze podejmowanie ryzyka, nawet gdy kończy się porażką buduje naszą wewnętrzną siłę.

Ta książka dała mi kilka nowych wskazówek, nowe spojrzenie na zagadnienie poczucia własnej wartości głównie w odniesieniu do córek.
Dzięki tej lekturze poznamy mechanizmy, które kształtują nasze poczucie wartości, będą też różne techniki poznawczo - behawioralne ułatwiające docenić i wzmocnić to poczucie.
Ukazane przykłady kobiet sportu, biznesu, polityki czy armii mogą stać się inspiracją.

Poradnik napisany został prostym i bardzo przystępnym językiem. Nie ma tutaj mądrowania i oceniania.
Autorki piszą wprost "Gdybyście miały zapamiętać z naszej książki tylko jedną maksymę, niech będzie to :w razie wątpliwości działaj".

Bardzo mi się spodobało, że na końcu książki autorki poświęciły rozdział dotyczący wychowania dzieci - córek. W jaki sposób rozwijać, motywować i ukazywać naszym córkom jak ważne jest wysokie poczucie własnej wartości. Jak ogromny wpływ ma ono na nasze całe życie.

Kilka ciekawych cytaty :
"Osiągniemy cel, tylko jeśli przestaniemy dążyć do doskonałości i otworzymy się na możliwości porażki".
"Opanowanie jednej umiejętności dodaje pewności siebie, by próbować kolejnych".
"Poczucie własnej wartości pozwala nam wierzyć, że możemy zostać pokochani, że jesteśmy cenni jako istoty ludzkie"
"Nieustanne definiowanie siebie przez pryzmat osiągnięć innych to pogoń za ułudą. Zawsze znajdzie się ktoś, kto radzi sobie lepiej".
"Pewność siebie to coś co zmienia myśl w działanie".
"Nie zawsze trzeba dominować w rozmowie, by mieć na nią wpływ".

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"PEWNA SIEBIE KOBIETA: KATTY KAY, CLAIRE SHIPMAN

Jeśli kobieta jest pewna siebie, uważana jest za arogancką. Jeśli mężczyzna zna swoją wartość i potrafi to okazać, jest po prostu męski. Każdego dnia, i to niemal we wszystkich dziedzinach życia, musimy zmagać się z tymi dysproporcjami. Niezależnie od wieku, ponieważ jest to wpajane już małym dziewczynkom. Temat jest ważny i warty głębszej analizy, czego dokonały dwie przyjaciółki i dziennikarki- Katty Kay i Claaire Shipman.

Prawda niestety jest taka, że „jeśli chcesz się wybić, pewność siebie jest ważniejsza od umiejętności.” Kobiety choć świetnie sobie radzą w życiu i nie boją się ciężkiej pracy, przez niską pewność siebie, nie są doceniane. Poza tym same sobie robimy krzywdę, rozpamiętując niepotrzebnie różne sytuacje, zamiast wyciągnąć wnioski i iść dalej. Jesteśmy też nastawione na zadowalanie innych ludzi, a tymczasem faceci skupiają się na sobie. I lepiej na tym wychodzą... Okazuje się, że nawet jeśli któraś z nas zajmuje wysokie stanowisko, czuje się jak oszustka lub przypisuje swój sukces łutowi szczęścia. Wiele przygotowuje się starannie, dużo ćwiczy i dąży do perfekcjonizmu, by nie popełnić błędu i nie wyjść na niekompetentną. Wygląda też na to, że nawet tak zwane kobiety sukcesu czują strach, że ktoś może im zarzucić słabość.

Autorki książki szukały i analizowały pewność siebie w różnych dziedzinach, między innymi w sporcie, polityce, w armii, biznesie. Rozmawiały ze specjalistkami i specjalistami, a także z kobietami z całego świata, dociekając czym jest ta cecha, rozkładając ją na czynniki pierwsze. Wyniki tych analiz zaskoczyły je same.

Chociaż mamy zapisane w genach pewne predyspozycje (mamy wrażenie, że niektórzy mają wrodzoną pewność siebie),dzięki plastyczności mózgu, poprzez trening i zdobywanie nowych doświadczeń możemy zmienić swoje myślenie oraz zachowanie, wypracowując w sobie wiarę we własne siły. Lecz jak zapewniają znawczynie tematu, "osiągniemy cel, tylko jeśli przestaniemy dążyć do doskonałości i otworzymy się na możliwość porażki."

Książka "Pewna siebie kobieta" to raczej reportaż niż poradnik, chociaż na podstawie wniosków z badań i analiz autorki zaproponowały kilka praktycznych porad.

Nic tylko wpajać to sobie codziennie i realizować te punkty każdego dnia!

Natomiast na samym końcu książki, jako podsumowanie znalazł się bardzo ważny rozdział mówiący o tym, jak wychować dzieci, w szczególności córki, by były pewne swojej wartości. W tym miejscu dodam, że te same autorki napisały również poradnik "Pewna siebie dziewczyna", adresowany do nastolatek- jest polskie tłumaczenie! Jeszcze nie czytałam, ale teraz, po lekturze niniejszej książki, mam ją na swojej liście tytułów must have.

Dziewczyny, Kobiety, sięgnijcie po "Pewną siebie kobietę", bo warto! 💖

Od razu przyznam się, że mam wielki dystans do wszelkiej maści poradników i nie przepadam za nimi, ale jakieś dwa lata temu przeczytałam książkę tego duetu "Pewna siebie dziewczyna", adresowaną do nastolatek, i byłam pod wrażeniem.
„Pewna siebie kobieta” to przede wszystkim publikacja, która uświadamia, czym jest pewność siebie, której nie należy mylić z zadufaniem i egotyzmem.
Autorki pokazują, że we współczesnym świecie, także w krajach uchodzących za bardzo rozwinięte (cokolwiek to znaczy),kobiety często czują się niepewnie nie dlatego, że są gorzej wykształcone od mężczyzn i mniej kompetentne – zwykle nie wierzą w siebie, bo wpojono im w dzieciństwie wzorzec, wedle którego facet ma większą siłę przebicia, może więcej i nawet jeśli narozrabia w jakikolwiek sposób, nigdy nie będzie moralnie tak napiętnowany jak kobieta.
Dodam, że nie jest to książka seksistowska. Autorki przywołują wiele wyników badań, udokumentowanych argumentów, z których wynika, że brak pewności siebie wśród kobiet jest pokłosiem patriarchalnej kultury, której źródła tkwią m.in. w Biblii.
Skoro to poradnik to muszą też być porady. I są – niewydumane, nie z kosmosu…
To bardziej przykłady niż porady (przy okazji autorki powołują się na własne doświadczenia życiowe i zawodowe).
Przyznaję się - nie zmierzyłam sobie poziomu pewności siebie (a jest to możliwe dzięki zamieszczonym testom),ale w jakiś niewytłumaczalny sposób ta książka podniosła mnie na duchu i przypomniała o rzeczach oczywistych, o których często zapominamy. Na przykład o wierzeniu we własne możliwości i potrzebie spełniania się, nawet jeśli życie rzuca pod nogi kłody, o tym, że porażki mogą być drogą do sukcesu, a przynajmniej życiową lekcją... O uświadamianiu sobie swojej wartości...
Polecam – nie tylko kobietom

Bardzo pomocna pozycja, gdy ktoś chce w końcu zacząć mówić "NIE" - jak ja :)

Bardzo pomocna pozycja, gdy ktoś chce w końcu zacząć mówić "NIE" - jak ja :)

Jeszcze wciąż funkcjonują stereotypy przez które kobiety pozostają w tyle za mężczyznami.
Obie panie dziennikarki, autorki książki przytoczyły tutaj wiele badań naukowych, statystyk z zakresu psychologii, neurologii, genetyki etc dotyczących pewności siebie kobiet w stosunku do mężczyzn, skłonności do ryzyka, jak wychowanie dzieci wpływa na ich późniejszą pewność siebie itp. Jeszcze do zmiany trochę jest żeby kobiety stały na równi z mężczyznami np. na rynku pracy. Poradnik godny polecenia dla kobiet które chcą być silne.

“Pewna siebie kobieta” reprezentuje ogrom pracy i zaangażowania w stworzenie tytułu o mocnym i rzetelnym przekazie. Autorki nie wahały się spotkać z każdym, kto mógł wypowiedzieć się na poziomie eksperta. Katty i Claire przeprowadziły dziesiątki rozmów z osobami, specjalizującymi się w takich dziedzinach jak biologia, genetyka, psychologia, filozofia, antropologia. Wszystko po to, by analizować i opisać mechanizm budowania pewności siebie, zaproponować skuteczne techniki poznawczo-behawioralne, pozwalające wzmocnić i docenić poczucie własnej wartości.

Recenzja książki: https://mamao.pl/pewna-siebie-kobieta-katty-kay-claire-shipman/

• Woblink
  • Nauka 📚