Okładka książki Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą Katty Kay, Claire Shipman
Katty KayClaire Shipman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Confidence Code: The Science and Art of Self-Assurance - What Women Should Know
Wydawnictwo Literackie
2019-10-02
2019-10-02
2014-04-15
Hanna Pasierska

Okładka książki Pewna siebie kobieta. Jak stanowczo mówić "nie", z radością mówić "tak" i nie tracić głowy w najtrudniejszych sytuacjach? Katty Kay, Claire Shipman
Pewna siebie k... Katty Kay, Claire S...

Książka jest rodzajem poradnika.
Urzekła mnie bo jest napisana prostym językiem i autorka "nie leje wody".
Książkę mogą urozmaicać liczne ilustracje graficzne.

Książka jest rodzajem poradnika.
Urzekła mnie bo jest napisana prostym językiem i autorka "nie leje wody".
Książkę mogą urozmaicać liczne ilustracje graficzne.

Książka o młodzieży i dla młodzieży oraz osób próbujących ją zrozumieć.

Książka o młodzieży i dla młodzieży oraz osób próbujących ją zrozumieć.

Nie zachwyciłam się za bardzo ta książką. Jest napisana prostym językiem, nie sprawia żadnych trudności przy czytaniu. Są też rysunki obrazkowe, mogę nawet powiedzieć że pomysłowe! Jest przydatna dla młodych dziewczyn, dla mnie akurat wszystkie były rzeczywiste. Jest OK.

Książka skierowana jest głównie do nastoletnich dziewczyn, przez co problemy które są w niej poruszane głównie obracają się wokół szkoły, czy problemów z rówieśnikami. Mimo wszystko rady, które można w niej znaleźć mogą być pomocne nie tylko dla młodych dziewczyn, ale ci starsi również mogą znależć coś dla siebie. Książka porusza temat pewności siebie w różnych kwestiach np. w wątku feministycznym, co było bardzo ciekawe. Ogólnie książka warta polecenia dla młodzieży, dla dorosłych niekoniecznie, chociaż dorosły może ją przeczytać żeby spojrzeć na niektóre problemy inaczej.

„Pewna siebie dziewczyna” to niecodzienny i pomysłowo zaprojektowany poradnik – adresowany nie tylko do tytułowych odbiorczyń, ale i ich rodziców, opiekunów, nauczycieli. Nie ma tu miejsca na banały, czczą gadaninę i silenie się na nowoczesność. Są za to konkrety, interesujące propozycje i łączenie powagi z poczuciem humoru.

Nieraz już w swoich recenzjach wspominałam, że do wszelkiej maści poradników podchodzę z wielką rezerwą. Dzieje się tak zapewne dlatego, że lubię i cenię fakty, nie znoszę natomiast wodolejstwa, na którym opiera się większość obecnych na naszym rynku wydawniczym dykcjonarzy oferujących cudowne podpowiedzi i życiowe rozwiązania.

„Pewna siebie dziewczyna” to w gąszczu poradników prawdziwa perełka. Autorki, Katty Cay i Claire Shipman, przed laty napisały podobną książkę adresowaną do kobiet. Stała się ona bestsellerem, a teraz wszystko wskazuje na to, że ich nowa propozycja, już doskonale znana na świecie, okaże się hitem również w Polsce.

Zanim sięgnie się po tę książkę, warto zwrócić uwagę na podtytuł: „Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą”. To meritum i hasło przewodnie, które przewija się przez cały poradnik.

Autorki starają się uświadomić młodym czytelniczkom, że świat jest skomplikowany, a życie pełne problemów, które nigdy nie przestaną istnieć. Ważne jest jednak to, by umieć je pokonać i nawet jeśli to się nie uda od razu, nie poddawać się i walczyć.
Bardzo spodobał mi się też motyw samoakceptacji, który jest istotny dla każdego człowieka, w każdym wieku.
Współczesny świat jest pełen zakompleksionych dziewcząt, które chcą dorównać szczupłym modelkom, swoim muzycznym idolkom, pięknym celebrytkom. Czasem można to zrobić, zwykle drogą wielu wyrzeczeń, pytanie tylko: czy trzeba i czy warto?

Katty Kay i Claire Shioman nie są jedynie teoretyczkami. W swoim poradniku przedstawiają wiele realistycznych przykładów zachowań i trudnych wyborów. Tłumaczą również, czym są: odpowiedzialność (za siebie i innych),asertywność, cywilna odwaga, wiara w siebie, wyzwanie...

Zamiast wymądrzania się autorki proponują czytelniczkom rozwiązywanie konkretnych zadań, przykładowych problemów, które przedstawiono prosto, a jednocześnie ze znajomością rzeczy.
W poszczególnych rozdziałach mamy krótkie teksty opisujące różne trudności, jakie pojawiają się w życiu dzieci i nastolatek. Mamy tu tzw. bohaterki akcji, czyli postacie postawione w konkretnych sytuacjach. Są też quizy, pytania i propozycje odpowiedzi oraz wyjaśniania które z rozwiązań są najlepsze i dlaczego.
Jest sporo cytatów, ilustracji, ikon, ramek... - graficzna strona książki to na pewno jedna z jej największych zalet, gdyż przejrzyście, a jednocześnie interesująco przemawia do odbiorcy.

Jakie jeszcze problemy pojawiają się w tej książce? Jest ich sporo, więc na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Moje serducho podbił rozdział dotyczący przyjaźni. Mam jedną, ale najwspanialszą na świecie przyjaciółkę, z którą przez trzydzieści sześć lat nigdy nie tylko się nie pokłóciłyśmy, ale nawet nie posprzeczałyśmy. I pewnie dlatego nieraz wydaje mi się, że przyjaźń jest czymś oczywistym. Rzecz jasna, wcale tak nie jest – o prawdziwego przyjaciela w świecie ludzi bardzo trudno.
Ważne na pewno są też fragmenty dotyczące dręczenia, kompleksów, poczucia bezpieczeństwa, radzenia sobie z toksycznymi ludźmi, prawa do prywatności.

W moich oczach ta książka to nie tylko poradnik, ale i podręcznik – dla rodziców, opiekunów, terapeutów, nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy, którzy prowadzą w swoich placówkach zajęcia z dziećmi i młodzieżą.
Bardzo bym chciała, by „Pewna siebie dziewczyna” trafiła do każdej polskiej biblioteki i by każda dziewczynka miała okazję ją przeczytać. W świecie czekających nas kolejnych „dobrych zmian” mądra i odpowiedzialna edukacja, która nie będzie sprowadzać kobiet jedynie do roli wielodzietnych matek, kucharek i posłusznych domowych posługaczek, pozbawionych możliwości decydowania o sobie, jest szczególnie cenna i ważna.

Nieraz już w swoich recenzjach wspominałam, że...

Kupiłam tę książkę dla córki i póki co jestem zachwycona. W dobie wszechobecnych mediów społecznościowych i sztucznie wykreowanych wzrorców dziewczyny są często zagubione. Niby zgrywają pewne siebie, ale w środku są bardzo wrażliwe na każdą krytykę, zwłaszcza jeśli idzie o wygląd zewnętrzny. Mamy nie zawsze wiedzą, jak wesprzeć córki w tym czasie, a one często nie chcą od nich pomocy, trochę nie dowierzając, że matki mogą cokolwiek wiedzieć o ich "współczesnych" problemach. Wydaje mi się, że ta książka może pomóc dziewczynom w tym trudnym okresie. Bardzo spodobało mi się, że nie jest przegadana i "przefajniona". Trzymam kciuki, żeby tak samo spodobała się córce, a wydawnictwu dziękuję, że zauważają potrzeby młodych kobiet.

Katty Kay oraz Claire Shipman stworzyły przewodnik po „pewności siebie”. Wytłumaczyły co to jest, jak się objawia i jak sprawić by była z nami na co dzień. Całość przybrała formę bardzo zadaniową. To praktyczne podejście do tematu jest jak najbardziej uzasadnione. Czytanie długich wywodów o kolejnych problemach i przeszkodach nic nie da, uporanie się z nimi w rzeczywistości to już inna para kaloszy. Autorki diagnozują kolejne problemy i w kilku krokach radzą jak sobie z nimi poradzić. Często przytaczają różne anegdoty, wyniki badań, fakty. Czasem na potrzeby kolejnych niedogodności dla zobrazowania przytaczają różne historie i możliwe rozwiązania. Autorki przygotowując książkę dotknęły bardzo wielu problemów, z którymi nastolatki borykają się na co dzień. Brak pewności siebie to główny problem, który został rozbity na czynniki pierwsze, tak by przepracować każdy z nich i stać się akceptującą i pewną siebie jednostką.

DOBRZE WYDANE
„Pewna siebie dziewczyna” to publikacja nie tylko mądra i dobrze napisana. Jest również świetnie wydana, w młodzieżowym i nienachalnym stylu. Komiksowe ilustracje oraz wstawki, strzałki, kciuki, chmurki, zapisane marginesy nadają jej indywidualnego charakteru. Całość została podzielona na trzy części, każda z nich porusza inny obszar. Pierwsza skupia się na kluczowych kwestiach takich jak wyjście poza strefę komfortu, narzędziach które pomogą zaakceptować siebie. Druga część podchodzi do tematu bardziej naukowo, zaczynając od mózgu i jego właściwości. Wiele miejsca autorki poświęcają relacjom międzyludzkim oraz poruszaniu się po wirtualnym świecie. Trzecie część to w dużej mierze praca nad sobą w praktycznym ujęciu z mnóstwem ćwiczeń, zdań i quizów do wykonania.

PODSUMOWANIE
„Pewna siebie dziewczyna” to książka, której brakowało. Mądry i pozytywny przekaz jaki ze sobą niesie ma ogromny potencjał i może zdziałać wiele dobrego w młodych głowach nastolatków. To co przemawia na korzyść tej publikacji to również zadaniowe podejście do uporania się z poszczególnymi problemami. Autorki nie próbują długimi wywodami na siłę przekonywać czytelnika o swoich racjach. Zwięźle i życiowo dywagują o kolejnych przyczynach braku pewności siebie i pomagają zaakceptować siebie w kolejnych zwięzłych krokach, ćwiczeniach i zadaniach.

„Pewna siebie dziewczyna” to poradnik dla młodych dziewczyn, nastolatek, którym brak wiary we własne możliwości, brak pewności siebie, dla dziewczyn, które nie potrafią poradzić sobie z własnymi kompleksami. Katty Kay i Claire Shipman stworzyły mądrą, błyskotliwą i przystępną publikację, która może pomóc nastolatkom pokonać swoje lęki, kompleksy i w końcu w siebie uwierzyć. To podstawa, która w dorosłym życiu może wiele ułatwić.

Hejka!
Jakiś czas temu za pośrednictwem wydawnictwa @wydawnictwoliterackie mogłam zapoznać się z pozycją, którą nie miałam jeszcze w swoich rękach. A przynajmniej jeszcze nie czytałam. Bo tak szczerze to ja poradników w ogóle nie czytam.
Książka "Pewna siebie dziewczyna. ..." to jest nic innego jak poradnik. Poradnik, który przede wszystkim jest skierowany do nastolatków w wieku od 11 +. Co do formy tego poradnika to jest bardzo prosty i zrozumiały dla praktycznie każdego. Nie znajdzie się w tej książce trudnych definicji. W łatwy sposób przedstawione są możliwości jak można zaakceptować swoje wady i zalety. Współczesny nastolatek w środku znajdzie dużo przykładów i quizów przedstawiających różne sytuacje, które w mniejszy lub w większy sposób mogą się przydać.
Ja ogólnie polecam tę pozycję. Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję wydawnictwu Literackiemu.

Hejka!

„ BĄDŹ sobą, wszystkie inne role są już zaklepane”.
Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą.
Książka to rodzaj poradnika. Znajdziemy tutaj całą masę informacji, testów, przykładowych opowieści. Do kogo jest kierowana? Do nastoletnich odbiorców, jak i opiekunów. Luźna i prosta forma wypowiedzi, zainteresuje i przypadnie do gustu każdemu. Kolejne strony pozwalają nam na swobodniejsze czytanie. Małymi kroczkami uświadamiamy sobie co robimy źle, a jakie zalety należałoby wzmocnić. Jak zaakceptować swoje wady i niedoskonałości. Gotowość do rozwoju i determinacja przysłuży się do wzrostu samooceny i odkrycia skrywanych talentów. Powierzchowność i kopiowanie są przereklamowane. Dlaczego warto być sobą i jakie płyną z tego korzyści? Narcyzm nie jest zły, a szanowanie siebie, tak jak innych, popłaca. Przedstawione historie są różnorodne i głęboko przeanalizowane. Na większość trudnych pytań, jakie zadają nastolatki, znajdziemy odpowiedzi. Proste gesty, słowa mają większą moc niż myślisz. Okres dojrzewania jest bardzo burzliwy i trudny dla zainteresowanego, jak i jego otoczenia. Wszyscy przez to przechodziliśmy. Jedni lepiej, drudzy gorzej. Większość wychodzi z tego przeżycia bez szwanku, inni zamykają się w sobie i potrzebują lat, by dojść do siebie. Dlaczego zapominamy o tym wszystkim i nie potrafimy być wsparciem dla naszych pociech? Problem dziecka z naszego punktu widzenia może być błahy, a dla niego to prawdziwa katastrofa. Zamiast bagatelizować, dostosujmy się do porad z książki. Rozmawiajmy, słuchajmy i doceniajmy drobne gesty. Polecam wszystkim, którzy wątpią w swoje umiejętności, bywają nieśmiali i zamykają się na otaczający świat.

„ BĄDŹ sobą, wszystkie inne role są już zaklepane”.
Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą.

Dorastanie to ważny czas dla poczucia własnej wartości a zarazem bardzo intensywny czas dla nastolatków. Bardzo ważną rolę w tym okresie odgrywa poczucie własnej wartości nastolatka. Jeśli nastolatek ma pewność siebie to łatwiej próbuje nowych rzeczy, przyciąga do siebie innych ludzi i czerpie radość z każdej chwili. Często jednak coś nie pozwala mu być w pełni zadowolonym z siebie, doszukując się w sobie wad i kompleksów. Jednak co gdy brakuje mu tej pewności siebie? Jak ma sobie z tym poradzić? Przecież nawet drobne przeszkody przy braku pewności siebie mogą okazać się przeszkodami nie do pokonania. Na pomoc nastolatkom a szczególnie dziewczynom u których częściej występuje brak pewności siebie przyszły autorki Katty Kay i Claire Shipman publikując książkę „Pewna siebie dziewczyna”.
👧
Jak przekonują autorki, budowanie pewności siebie to proces długofalowy a jednym z kluczy to pozytywne myślenie o samej sobie. Jest to cecha która nie tylko ułatwi relacje międzyludzkie, ale sprawi, że możemy czerpać radość z życia i cieszyć się każdą przeżytą chwilą. Książka ta to nie tylko rady ale też bardzo ciekawe i inspirujące historie różnych dziewczyn, do tego sporo fajnych ilustracji komiksowych ale też quizów, które pomagają przy czytaniu. Poprzez ciekawe historie, autorzy starają się przekazać znaczenie bycia sobą, doceniania siebie a także pokazują korzyści płynące z przyjaźni. Autorki w ciekawy sposób przedstawiają różne drogi postępowania przy konkretnym problemie oraz konsekwencje które mogą (choć nie muszą ) nastąpić po wybraniu konkretnej ścieżki postępowania. Książka jest bardzo przemyślana i skierowana głównie do nastolatek ale jako świadomy rodzic warto też się z nią zaznajomić. Należy też pamiętać i przypominać naszym pociechom, że lepiej jest przegrać walcząc o coś wspaniałego, niż wygrać w czymś co nie ma znaczenia.

www.instagram.com/spursmaniak

• Woblink