Figurka z porcelany

2021-05-19
2021-05-19
literatura polska

Co kojarzy Wam się z porcelaną? Mnie jej piękno i delikatność 😍

Z kolei Iga, główna bohaterka powieści, porównuje się do porcelanowej figurki, którą ocenia jako brzydką, słabą za sprawą jej kruchości. Bo w życiu trzeba być silnym.

Agata Bizuk zafundowała mi prawdziwy emocjonalny rollercoaster ❤️ Powieść wg mnie jest przejmującym studium samotności. Iga jako dziecko była świadkiem, a później też i ofiarą przemocy słownej, psychicznej i fizycznej ze strony ojca. Młodo wyszła za mąż, szybko zakochując się w Piotrze. Kiedy wydaje jej się, że uwolniła się od kata, mąż zaczyna ją bić. Ida rozwodzi się z nim, pomoc w znalezieniu pracy i usamodzielnieniu się oferuje jej była żona Piotra, w której znajduje przyjaciółkę i oparcie. Jednak Iga zostaje sama z nieprzepracowaną traumą, bólem, wstydem I kompleksami. Najgorszy jest nieracjonalny strach, który zaczyna ją dręczyć, gdy poznaje Adama i zakochuje się w nim ze wzajemnością. Niestety nie jest w stanie zbudować zdrowego związku, bojąc się swojego szczęścia i że Adam może okazać się jak jej ojciec lub były mąż, sama doprowadza do zerwania z mężczyzną, który jej się oświadczył.

Mimo trudnego tematu i smutnych emocje powieść daje nadzieję. Iga podejmuje terapię, walczy ze sobą i z bolesną przeszłością, a co najważniejsze nie przekreśla miłości Adama, który na nią czeka. Paradoksalnie najtrudniejsze dla głównej bohaterki jest samoakceptacja, polubienia siebie, dlatego bardzo spodobała mi się rada psycholożki, aby codziennie rano powiedziała do lustra: „Cześć, Iga! Pięk­nie dziś wy­glą­dasz. Ko­cham cię”. Bo do­pó­ki nie po­ko­cha pani sie­bie, nigdy nie przyj­mie pani mi­ło­ści dru­giej osoby."

Myślę, że każdy z nas od czasu do czasu może to samo zrobić 🩷 Powieść polecam wszystkim, którzy nie boją się trudnych tematów i bolesnych emocji.

Co kojarzy Wam się z porcelaną? Mnie jej piękno i delikatność 😍

1984

Historia Igi, kobiety po wielkich przejściach, z przemocowego domu, gdzie znęcanie się fizyczne i psychiczne było na porządku dziennym.
Iga weszła w dorosłość z ogromnymi deficytami, lękami i totalnym brakiem pewności siebie i sprawczości w kwestii swojego życia.
Czytając tę książkę czuć ból, tęsknotę za normalnością i wielki strach, który rządzi życiem bohaterki. To naprawdę niepozorna, ale bardzo emocjonalna i trudna książka. Autentycznie czułam złość za porażki Igi i jej smutki.
Bardzo dobra książka, która zmusza do wielu refleksji i wywołuje skrajne emocje. Bohaterka jest tytułową figurką z porcelany, wielokrotnie już sklejoną, wciąż niepewnie stojącą na półce, wyczekującą kolejnego upadku.

Poznajemy jej związki, obawy, codziennie zmagania, które ciągle są definiowane przez trudy przeszłości....

W książce poznajemy historię Igi - czterdziestoletniej kobiety, która odkrywa przed nami koleje swojego życia. A nie było ono cudowne. Iga ma za sobą traumatyczne dzieciństwo - w rodzinnym domu razem z matką zaznała tylko ból i cierpienie ze strony toksycznego ojca, który znęcał się nad nimi fizycznie I psychicznie. Potem trafiła na Piotra, który dopiero w małżeństwie pokazał swoją prawdziwą twarz - jakże podobną do jej ojca. Czy po takich przeżyciach Iga jest jeszcze w stanie komuś zaufać i pokochać? Czy nowy znajomy, Adam, da jej szansę na lepszy los? Przekonajcie się sami...
Książka jest bardzo poruszająca. Życie Igi poznajemy dzięki jej opowieści, którą snuje, trochę beznamiętnie, w rozdziałach zatytułowanych jak grzechy główne. Z tej historii wyłania się przerażający obraz kobiety smutnej, samotnej, rozbitej jak tytułowa figurka z porcelany. Autorka pokazuje, jak wielki wpływ na psychikę mają wydarzenia z przeszłości. I jak trudno po czymś takim żyć "normalnie", kiedy człowiek nie wierzy w siebie, nawet się nie lubi. Książka jest mocna, przepełniona smutkiem i emocjami, ale z maleńkim światełkiem nadziei...
Bardzo podobała mi się rada psycholożki Igi - by patrząc rano w lustro powiedzieć sobie "Kocham cię".
To co, od jutra dajemy sobie z rana pozytywnego kopa?

Książka trafiła do mnie dzięki udziałowi w Book Tour organizowanym przez dziewczyny z bloga Czytam dla przyjemności. Książka porusza ważny temat, którym jest przemoc fizyczna, ale też psychiczna w rodzinie. Autorka pokazuje jak toksyczne dzieciństwo wpływa na dorosłe życie.
Po więcej zapraszam na swój blog:

Po więcej zapraszam na swój...

Akt oskarżenia potwora zawierał trzydzieści dziewięć zarzutów. Zobaczyła go, chociaż wiedziała, że nie można wchodzić do jego pokoju. Mała Iga bała się reakcji ojca na ten akt, ale obie z matką miały już dosyć.
Iga bardziej.
Miała żal do matki, że przez wiele lat nic z tym nie zrobiła.
I jeszcze ta szafa ojca!

Kiedy przypadkowo poznała Piotra myślała, że to będzie wolność. Zakochała się. I chociaż matka wyczuwała coś niepokojącego, córka wyszła za mąż. Nie musiała długo czekać... Już pół roku po ślubie po raz pierwszy ją uderzył...

Uzależnił ją od siebie finansowo, emocjonalnie, psychologicznie; usługiwała mu. Broniła przed nim nawet jego własnego syna. Pomocną dłoń wyciągnęła zupełnie nieoczekiwana osoba...

Czy po takich przejściach będzie jeszcze w stanie zaufać mężczyźnie? Być naprawdę szczęśliwą? A deklaracje miłości nie sprawią, że ucieknie?

Agata Bizuk opowiedziała historię Igi, której życie to pasmo przemocy. Wpadła z przysłowiowego deszczu pod rynnę, przez co nie ma o sobie dobrego zdania, pozwala się poniżać, manipulować, obrażać. Nie wyraża swoich uczuć a dom nigdy nie był dla synonimem bezpieczeństwa.
Zakłada maski, ukrywa myśli.

Bohaterka naprzemiennie z bieżącą akcją opisuje jak wyglądało jej dzieciństwo - ten powrót do przeszłości i opowieści o wydarzeniach jakie miały miejsce często zasmucają i przerażają. Opowiada o rodzicach, tajemnicach matki, która wyznała jej straszne rzeczy przed śmiercią.

Książka jest podzielona na części zatytułowane na wzór siedmiu grzechów głównych. Narracja jest pierwszoosobowa i zupełnie do mnie nie przemówiła. Mimo, że wielokrotnie było mi żal bohaterki, zwłaszcza w czasie, gdy była dzieckiem, to nie potrafiłam jej polubić. Jej sposób wypowiadania się był nieco chaotyczny, surowy i twardy. Mimo, że w życiu bohaterki przewinęło się mnóstwo emocji to nie odczułam ich tak, jak powinnam. To dla mnie zdecydowanie największy minus tej powieści i rozczarowanie.

Podsumowując - "Figurka z porcelany" to słodko-gorzka (z przewagą gorzkiego) opowieść o kobiecie, która przez całe niemal życie nie mogła zaznać szczęścia. Historia pełna strachu, bólu, przerażenia, przemocy fizycznej i psychicznej, upokorzeń, żalu oraz potężnego bagażu doświadczeń. O lęku przed miłością, utraconych szansach. Sami zdecydujcie czy to lektura dla Was.

Iga bardziej.
Miała żal do matki, że przez wiele lat nic z tym nie zrobiła.
I jeszcze ta szafa ojca!

Kiedy przypadkowo poznała Piotra myślała, że to będzie...

Mam do Was jedno ważne pytanie :
Czy kochasz siebie?

Trudne jednak ważne .

Sama też od razu bym nie odpowiedziała ,bo jednak tak łatwo jest nam wytykać sobie wady i błędy.

A może powiedz sobie rano coś miłego ,uśmiechnij się do siebie. Doceń tym kim jesteś.

Iga główna bohaterka książki przez wiele lat nie potrafiła pokochać samej siebie ,ani dać się pokochać komuś innemu.
Trudne dzieciństwo i pierwsze małżeństwo odcisnęło na niej piętno. Trafiła w życiu na tyranów ,którzy do reszty stłamsili w niej poczucie własnej wartości
Bolesne wspomnienia wracają . Jednak kiedy poznaje Adama ,cały czas boi się że zrobi coś źle i ją zostawi tym samym odpychając go od siebie.

Czy Iga jednak po latach da się pokochać ? I czy pokocha sama siebie ?

Ofiary przemocy w rodzinie, to trudny temat na powieść . Nie jest to łatwa lektura , trudne emocje ,krucha bohaterka. Jednak temat niestety tak wciąż aktualny w naszym społeczeństwie. Smutna jest to historia. Jednak otwarte zakończenie daje światełko nadziei .

Polecam tę książkę. Ta książka Wami wstrząśnie i wywoła ogrom emocji .

Mam do Was jedno ważne pytanie :
Czy kochasz siebie?

Trudne jednak ważne .

Powieść, która pokazuje zawiłości ludzkiej psychiki, oraz to że człowiek może zachowywać się wobec kogoś innego w sposób tak destrukcyjny, że spowoduje nieodwracalne szkody, które bardzo bardzo trudno jest zniwelować. Iga, wychowuje się w dysfunkcyjnej rodzinie, w której dochodzi do przemocy. Dziewczyna staje się wsparciem, opiekunem i wreszcie wybawicielką dla siebie i swojej matki, która nie potrafi przerwać błędnego koła i łańcucha przemocy.
W życiu dorosłym Iga spotyka na swojej drodze życiowej partnera, który niestety powiela schemat z jej życia rodzinnego. Kobieta jest zmuszona zakończyć ten toksyczny związek. Życie pozytywnie ją zaskakuje stawiając na jej drodze Adama, który przede wszystkim jest dobrym człowiekiem. Jak to jednak w życiu bywa, nic nie jest czarne, albo białe i nie zawsze jest tak jakbyśmy sobie życzyli.
Polecam tę powieść, gdyż porusza trudny temat, nad którym warto się zastanowić, nie jest to jednak powieść, którą się czyta "z zapartym tchem", warto odpowiednio do niej się nastawić. Jest warta naszej uwagi.
Powieść przeczytana dzięki BT u Czytam dla przyjemności.

Iga miała bardzo ciężkie dzieciństwo, ale tak naprawdę prawie całe życie. Wszystko to zgotował jej ojciec. To on znęcał się nad nią i jej matką psychicznie oraz fizycznie. Od najmłodszych lat to ona niekiedy opiekowała się matką i opatrywała jej rany. Niestety nie miała jak wyrwać się z tego piekła. Dopiero jak poznała Piotra to zobaczyła nadzieję, na lepszą przyszłość. Niestety jej szczęście nie trwało długo, bo pół roku po ślubie mąż uderzył ją pierwszy raz. Oczywiście przepraszał, płakał a ona mu uwierzyła. Ten pierwszy raz nie był ostatnim, bo od niego wszystko się zaczęło.
Na szczęście zrobił to o jeden raz za dużo, wtedy Iga się otrząsnęła i odeszła do niego. Z tego nieszczęścia wynikły dwie dobre rzeczy, a mianowicie Iga zaprzyjaźniła się z pierwszą żoną Piotra, która przeżyła to samo co ona oraz dostała syna Kacpra, który mówił do niej macoszka. Kacper był synem Piotra i Patrycji. To właśnie Patrycja pomogła Idze znaleźć nową pracę, wyprowadzić się od rodziców i rozpocząć nowe życie.
Książka bardzo poruszająca. Mamy w niej wiele ciężkich tematów - znęcanie się ojca nad matką i córką, znęcanie się nad żoną zarówno psychiczne jak i fizyczne. Do tego Iga, która od małego jest przekonywana, że jest nikim i jako dorosła osoba musi zmagać się ze swoimi koszmarami.

Figurka z porcelany książka przy której trzeba się zastanowić ile krzywdy wyrządzają sobie osoby bliskie .konsekwencje są niestety na całe życie.
Polecam książkę .

Polecam książkę .

Książkę miałam okazję przeczytać Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności". Książka opowiadania o przemocy domowej zarówno fizycznej jak i psychicznej której doświadczyła bohaterka powieści Iga. Jest to historia o jej życiu pełnym bólu, upokorzeń, strachu, żalu, przerażenia, lęku przed miłością i dźwigania dużego bagażu doświadczeń. To opowieść o losie bohaterki która nigdy nie zaznała miłości i szczęścia, zarówno w domu rodzinnym jak i od własnego męża Piotra. Niestety musi uciekać także od niego ponieważ Piotr funduje jej tylko przemoc. Gdy los stawia na jej drodze Adama nie potrafi mu zaufac. Boi się miłości pomimo tego że Adam jest dobrym człowiekiem. Książka porusza trudny temat i nie jest to łatwa lektura. Ta historia jest bardzo smutna i pełna emocji. Jeśli chcecie się dowiedzieć czy do Igi w końcu uśmiechnie się szczęście? Czy uda się jej pokonać demony przeszłości i ułożyć sobie życie z Adamem? to gorąco zachęcam do przeczytania książki. Na pewno was poruszy.

• Przeczytane 2021
  • Przeczytane w 2021