Za ścianą ciszy

2021-06-16
literatura polska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To pierwsze spotkanie z Autorką, tak wysoka ocena zachęciła mnie do przeczytania.
Książka jednak mnie nie powaliła. Spodziewałam się dużo większych emocji. Powieść jest strasznie rozwleczona, niestety też przewidywalna.
Za to wątek bardzo interesujący i duży plus za poruszanie tak ważnego tematu. Ale całość czegoś brakło... Szkoda, że końcowa relacja Idy i Adama jest tak mało opisana, tak szybko się urywa.

Na koniec! Wiem, że to błahostka... Ale! 😁 Okładka książki kompletnie nie pasuje do powieści. Główna bohaterka ma "kasztanową burzę loków" co jest powtarzane na każdym kroku, a na okładce kobieta wygląda zupełnie inaczej 🤷🤦

Na półkach: , , , ,

Kochani serdecznie zapraszam do zapoznania się z kolejną recenzją powieści Anny Ziobro, które zapadają głęboko w pamięć i serce.

Autorka sprawia, że jeszcze długo po przeczytaniu powieści analizujemy i rozmyślamy o bohaterach, zastanawiamy się co my byśmy zrobili w konkretnej sytuacji.

"Za ścianą ciszy" ukazało się nakładem Wydawnictwa Dragon 16 czerwca 2021r.
Jesteście ciekawi, co tym razem autorka dla nas przygotowała?

Poznajcie historię Idy Mazurek, która cierpi na wrodzony niedosłuch.

Choroba ma ogromny wpływ na kobietę, jej funkcjonowanie i postrzeganie rzeczywistości.

Jako dziecko musiała znieść wiele przykrości, drwin ze strony rówieśników, przez co jest wycofaną osobą.

Kobieta jest w związku z Maciejem, nie jest jednak szczęśliwa.
Jest to związek niszczycielski, traumatyczny.
Po pewnym nieprzyjemnym incydencie para rozstaje się.

Przypadkowe spotkanie z Adamem w dniu trzydziestych urodzin uruchamia lawinę zdarzeń.
Mężczyzna samotnie wychowuje sześcioletnią córeczkę, obciążony jest bagażem traumatycznych przeżyć. W dzieciństwie zaznał wielu okrucieństw.

Czy ludzie obciążeni tak traumatyczną przeszłością mają szansę na szczęśliwą przyszłość?
Czy Idzie i Adamowi uda się stworzyć związek o jakim marzyli?
Jakie przeszkody czyhają na nich?

Muszę przyznać, ze powieść wywołała we mnie mnóstwo emocji.
Większość dzieciństwa spędziłam w szpitalach, mam problem z chodzeniem przez co wielokrotnie byłam celem dzieciaków, którzy dokuczali słabszym.

Miałam wrażenie, że czuję ból Idy. Jej ból, cierpienie było wyczuwalne.

Autorka po raz kolejny dała mi popalić.
Długo nie mogłam oderwać myśli od bohaterów i ich przeżyć.

To niezwykle poruszająca historia, zakończenie sprawia, że czułam ogromne wzruszenie.
To co najważniejsze, że pojawia się promyk nadziei, aby przekonać się jaki koniecznie przeczytajcie tę powieść.
Polecam z całego serca.

"Za ścianą ciszy" ukazało się nakładem Wydawnictwa Dragon 16 czerwca 2021r.
Jesteście...

"Za ścianą ciszy" to ciekawa książka obyczajowa, której akcja dzieje się niespiesznie. Główna bohaterka -Ida, choruje na niedosłuch, który się pogłębia. Przez swoją chorobę, czuje się samotna, wyobcowana i niewiele warta. Tkwi w związku ze strachu, że nie pozna nikogo kto by ją pokochał. Czy dane jej będzie szczęście?
Książka jest interesująca. Ciężko jest nam słyszącym zrozumieć dramat Idy, która powoli traci zdolność słyszenia dźwięków, rozmów, muzyki. Trudno to nawet sobie wyobrazić.
Podobają mi się powieści Anny Ziobro, ponieważ często bohaterowie zmagają się z ciężkimi doświadczeniami, a autorka portretuje ich niezwykle prawdziwie. Jedyne co mogłabym zarzucić tej książce to fakt, iż Ida była dość irytującą osobą pomimo swojego kalectwa, ciągle rozpamiętującą i użalającą się nad sobą. Najbliższych trzymała na dystans. Nie chciała by ktokolwiek jej pomagał.
Warto przeczytać!

Książka jest interesująca. Ciężko jest nam słyszącym...

Druga przeczytana lektura autorstwa Anny Ziobro okazała się równie piękna, jak poprzednia. Kolejny raz dziękuję autorce za to, że nie pisze przesłodzonych historyjek, w które mogą uwierzyć jedynie małe dziewczynki zafascynowane postaciami z bajek i ubóstwiające kolor różowy. O sprawach trudnych, nierzadko smutnych, należy pisać z pełną odpowiedzialnością i Anna Ziobro z całą pewnością to potrafi, co już udowodniła w innych powieściach. Oby więcej takiej prawdziwej literatury gościło na półkach w polskich księgarniach i bibliotekach.

Anna Ziobro postawiła na szali dwie historie bardzo poturbowanych życiowo osób. Pierwszą bohaterką jest Ida Mazurek. Kobieta od dziecka zmaga się z problemami emocjonalnymi, szykanami i wykluczeniem społecznym. Wszystko to z powodu poważnej wady słuchu, która z każdym rokiem pogłębia się, co jeszcze bardziej frustruje Idę. Jako dorosła kobieta chciałaby być prawdziwie kochana- nie może jednak przestać myśleć o tym, że płeć przeciwna zwróci na nią uwagę jedynie z litości. Jej relacja z niejakim Maciejem niejednego czytelnika wprawi o osłupienie. Przystojny, bogaty i wysoko postawiony mężczyzna wcale nie musi być mądry i kulturalny, niestety… Na szczęście Ida może znaleźć oparcie i ciepło u boku młodszej siostry, Agaty. Bardzo podobała mi się jej postawa jako żywiołowej, uśmiechniętej dziewczyny, która nie traktowała siostry jak kaleki, tylko jak równą sobie kobietę.

Drugim istotnym bohaterem powieści jest niejaki Adam Kubacki. Jego historia życiowa jest równie wzruszająca i smutna, ale autorka pokazuje, że z wieloma problemami można sobie poradzić, jeśli tylko bardzo tego chcemy. Mężczyzna jest młodym wdowcem, samotnie wychowuje kilkuletnią córkę, Kaję. Na dodatek jako małe dziecko Adam przebywał w domu dziecka, ale potem trafił na kochającą go rodzinę, z którą to ma kontakt po dziś dzień. Wiele smutku zaznał on od swojego brata, Łukasza, którego to każdy mógłby się tylko wstydzić. Jego zachowania bardzo drażnią Adama, a bolesne wspomnienia z przeszłości każą mu się samemu krzywdzić. Co takiego robi Adam i jak to wpływa na jego życie? O tym już musicie przekonać się sami, a także dotrzeć do momentu, w którym ścieżki Idy i Adama połączą się ze sobą. Zapraszam serdecznie do lektury.

Dla mnie była to bardzo przyjemna, czasem smutna, ale też prawdziwa historia życiowa. Nie zawsze jest przecież tak, jak byśmy sobie tego życzyli i zamiast luksusów, mamy notorycznie podkładane kłody pod nogi. Sama też doskonale wiem, jak to jest być nazywaną odludkiem, łamagą czy niezdarą z powodu problemów zdrowotnych. Co prawda zmagam się z czymś zupełnie innym, jednak niektóre rozterki Idy są mi znane doskonale. Osoby z niepełnosprawnością pragną być traktowane na równi z innymi, nie chcą też współczucia i litości. Boją się odrzucenia, niczym zwierzęta oddane do schroniska. Najgorsze, co spotyka takie osoby, to fałszywa atencja.

Książkę cenię też za dodanie motywu zwierzęcego- bardzo kocham koty, dlatego wątek kota Karmela bardzo mnie zauroczył. Zwierzęta, tak jak i ludzie, zasługują na miłość i szacunek, a zachowania Idy i Agaty wykreowane przez pisarkę świetnie to udowadniają.

Książkę serdecznie polecam!

To moja druga książka Anny Ziobro i muszę przyznać, że jej opowieści są niebanalne.
Główna bohaterka Ida ma wrodzony niedosłuch. Jest osobą pozytywnie nastawioną do życia i stara się radzić sobie z niepełnosprawnością. Noszenie aparatu słuchowego nie przysparza jej przyjaciół w szkole, gdzie czuje się wyobcowana. Pierwszy jej partner – Maciej jest osobą zupełnie niedojrzałą i nie może pogodzić się z niepełnosprawnością Idy. Traktuje ją jak osobę wybrakowaną, która psuje mu wizerunek i nie mówi znajomym o jej wadzie słuchu. Po rozstaniu Ida poznaje wychowującego samotnie sześcioletnią córkę - Adama. Jest on zupełnym przeciwieństwem jej pierwszego chłopaka. Jak potoczą się ich dalsze losy?

Książka na pewno wzrusza. Idę mimo, iż jest otoczona miłością przez najbliższych czuje się zagubiona. Łatwo ją zranić, co na pewno udaje się Maciejowi. Ida jest nad wyraz wrażliwa i nie ma w sobie żadnej przebojowości. Raczej poddaje się temu co przynosi los i nie walczy o siebie, co trochę mnie drażniło, tak samo jak nazywanie osoby niedosłyszącej kaleką.
Mimo to książkę oceniam na 7 pkt.

@anna_ziobro_autorka należy do autorek, z której książkami jest mi po drodze i to bardzo. Emocjonalne, delikatne i bardzo uczuciowe książki pozwalają na polubienie się z bohaterami jednocześnie znajdując w nich cząstkę siebie.
#zaścianąciszy to pozycja dla której warto zarwać nockę. Dosyć niespotykana historia Idy, która od lat szkolnych zmaga się z dyskryminacją i okrutnymi żartami. Wiele krzywd nie zdąrzyła przepracować. Wielu sytuacją nie dała rady podołać. Zamknięta w sobie, nie potrafi walczyć o siebie myśląc, że szczęście jej się nie należy. Przez swój stopień niepełnosprawności myśli, że nikt jej nie pokocha. Uważa, że lepiej związać się z rozsądku niż z prawdziwej miłości.
Czytając tą książkę miałam ogromne łzy w oczach. A to wszystko przez sposób w jaki nasza bohaterka postrzega samą siebie, nic nie wartą, z własną wartością zaniżoną do minimum. Byłam bezsilna czytając te momenty w których myślała, że jest zawadą, problemem dla najbliższych. Okrutnie prawdziwa i zarazem niesamowicie smutna historia, która daje nam ogrom przemyśleń.
Dziękuje autorce za taką lekcję codziennego życia. Ja wiem, że przede mną jeszcze nie jedna książka jej pióra.

Kolejna książka autorki ,która mnie zaciekawiła i pozostanie w mojej pamięci na długo . Emocjonalna, przeczytałam jednym tchem, polecam !

Już od dłuższego czasu obserwuję poczynania Ani w świecie literackim. Autorka wydała w sumie 4 książki, których okładki są tak piękne, że same wołają by wziąć je w ręce. Postanowiłam w końcu zapoznać się z treścią tych cudnych wizualnie książek. Nigdy nie ukrywałam faktu, że nie przepadam za obyczajową literaturą. Tym razem jednak postanowiłam spróbować poczytać coś z repertuaru Ani. I wiecie co? Ogromnie mi się podobało! Kiedy poznałam Idę i jej pokaleczoną duszyczkę, nie mogłam przestać czytać. Książka pochłonęła mnie bez reszty. I pewnie gdyby nie nawał pracy przed świętami przeczytałabym ją znacznie szybciej.

Okładka jest piękna i delikatna, natomiast sam tytuł książki jest niejednoznaczny, ale kiedy zaczęłam czytać zrozumiałam jego znaczenie. To przepiękna historia o rodzącej się miłości dwojga pokiereszowany przez życie ludzi, którzy mimo wszystko postanowili dać sobie na wzajem odrobinę szczęścia.

Ida to młoda kobieta, która od najmłodszych lat żyje z niepełnosprawnością. Urodziła się z poważnym niedosłuchem na lewym uchu, przy czym na prawe nigdy nie słyszała. Rodzice robili wszystko, żeby ich córka wychowywała się w szczęściu. Ida w rodzinie nigdy nie czuła się gorsza. Niestety świat zewnętrzny nie był już tak przyjemny. Najwięcej upokorzeń i nieprzyjemności dziewczyna doznała od swoich rówieśników w szkole. Przeżycia jakie zaserwowali jej koledzy i koleżanki ukształtowały charakter Idy. To wszystko co przeżyła pokazało jej, że nigdy nie znajdzie nikogo kto ją zaakceptuje taką jaką jest.

Kobieta nigdy też nie oczekiwała miłości od życia. Uważała że taka kaleka jak ona nie może żyć w szczęśliwym związku. Jednak na jej drodze pojawił się Maciek. Młody i przystojny mężczyzna, który zaakceptował jej niepełnosprawność. Jednak nigdy całkowicie nie pogodził się z faktem, że Ida nie słyszy. A ona sama tkwiła w tym związku ze strachu, że nikt inny jej nie zechce. Podczas jednego wieczoru okropne zachowanie Maćka w stosunku do Idy doprowadziło do zakończenia ich relacji. Ida przejrzała na oczy i zrozumiała, że nie chce tak żyć.

Kiedy Ida już pogodziła się ze swoim losem, zaakceptowała, że znów jest sama i pewnie nigdy to się nie zmieni, na jej drodze staje Adam. Młody mężczyzna, który w życiu przeszedł równie wiele przykrych chwil co Ida.

Oboje pokaleczeni przez los, oboje łaknący szczęścia, zrozumienia i akceptacji. Dla świata byli nie idealni, nie pasujący do nikogo, ale doskonale pasowali do siebie. W swoich oczach byli tacy jak być powinni. Tylko czy dadzą sobie szansę na szczęście? Na odrobinę szaleństwa?

Wow!!! To była piękna historia. Ania Ziobro stworzyła piękną i wzruszającą historię. Nie ma tu zawrotnej akcji. Autorka skupia się na emocjach bohaterów. Pokazuje jak niedosłysząca Ida od najmłodszych lat zmaga się ze swoją niepełnosprawnością. Przeżywszy tak dużo przykrych chwil, usłyszawszy tyle bolesnych słów z ust rówieśników, stworzyła wokół siebie mur, który miał ją ochronić przed złem tego świata. Ida wmówiła sobie, że jest nic nie warta, że nie ma prawa być szczęśliwa tylko dlatego, że nie słyszy. Ale czy niedosłuch Idy jest powodem, żeby tak się nisko oceniać i skazywać się na samotność? Wg mnie nie, bo każdy człowiek ma prawo być szczęśliwym. I to bez względu na swój wygląd, kalectwo czy choroby.

Poznajemy też drugiego doświadczonego przez los człowieka. To Adam, który nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami, jedynie zadawanie sobie bólu koiło jego wewnętrzne rozterki. Ale ten sposób na radzenie sobie z problemem też nie jest dobry. Tworzy jedynie ogromną barierę między Adamem a światem zewnętrznym, gdyż sam z czasem źle czuje się ze swoimi bliznami. Wstydzi się ich, ale mimo to nie potrafi przestać tworzyć nowych. Dopiero kiedy na jego drodze stanęła Idą, Adam się zmienił. Zobaczył, że może żyć inaczej.

Oboje stali się lekarstwem dla siebie na wzajem. W swoim towarzystwie poczuli, że jeszcze mogą być szczęśliwi, muszą jedynie otworzyć się na siebie i dla siebie.

Jestem zachwycona tą powieścią i z pewnością sięgnę po kolejne książki Ani. Coś czuję, że też będą naładowane emocjami jak historia Idy i Adama.

Pozostaje mi jedynie polecić Wam tą poruszającą serce historię o miłości mimo wszystko.

Czegoś brakowało mi w tej książce. Z jednej strony mieliśmy bardzo obszernie opisane wydarzenia z dzieciństwa Idy, które miały tłumaczyć jej bardzo niską samoocenę i zachowanie. Z drugiej strony, wiele wydarzeń z teraźniejszości była pomijana i opisywana jednym zdaniem. Ciężko było zaangażować się emocjonalnie, kiedy opis tych emocji też nie zawierał.

Ta piękną i wzruszającą książkę miałam okazję przeczytać dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności". Główna bohaterka książki to Ida, która ma wrodzony niedosłuch. Jest dziewczyną dosyć wrażliwą i empatyczną. Dobrze radzi sobie z własną niepełnosprawnością ale jednocześnie czuje się wyobcowana. Od urodzenia jakoś funkcjonuje ponieważ nosi aparat słuchowy. Rówieśnicy ja dyskryminują i nazywają Idą-inwalidą. Gdy Ida jest już dorosła poznaje Macieja i jest z nim w związku. Niestety on nie jest odpowiednim kandydatem do dalszego życia. To człowiek niedojrzały i myślący tylko o sobie. Ida jest z nim dlatego że boi się że zostanie sama. W pewnym momencie Ida podejmuje decyzję o rozstaniu z Maciejem. W niedługim czasie poznaje innego mężczyznę Adama, całkowicie odmiennego od Macieja. To człowiek po przejściach który sam wychowuje córkę. Dopiero Adam utwierdza ją w przekonaniu że jest wyjątkowa kobietą i jak nikt inny zasługuje na miłość. Bardzo polecam tą książkę. Wzruszyła mnie do głębi i na pewno na długo, zostanie w mojej pamięci. Tylko pamiętajcie o chusteczkach bo na pewno będą wam potrzebne. Wzruszenia i łzy gwarantowane. Polecam