Rozmowy o wychowaniu w szacunku

Okładka książki Rozmowy o wychowaniu w szacunku Agata Frońska, praca zbiorowa
Okładka książki Rozmowy o wychowaniu w szacunku
Agata Frońskapraca zbiorowa Wydawnictwo: Book Ojciec poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Book Ojciec
2021-04-10
2021-04-10

„Rozmowy o wychowaniu w szacunku” to kolejna świetna książka @wydawnictwomamania. Tym razem dostajemy rozmowy ze specjalistami z różnych obszarów wychowania i edukacji. W książce poruszone zostały takie tematy jak agresja, empcjeseksualność, wysoka wrażliwość, samoregulacja, NVC, poczucie własnej wartości, własne granice - co, z czym aktualnie muszą mierzyć się nie tylko dzieciaki, ale także i ich rodzice. Każdy z gości dodatkowo wyjaśnia, czym dla niego jest tytułowe wychowanie w szacunku.

Książka zbiera w sobie różne nurty i koncepcje wychowania, jednak nie roztrząsa, które są najlepszy - w przyjazny sposób pokazuje, że najważniejszy jest wspólny cel, czyli wychowanie w szacunku ♥

Najważniejsze zamyka się w pierwszym słowie tytułu: to rozmowy z ekspertami, a nie nudne wykłady, z których ciężko cokolwiek zrozumieć. Czyta się szybko i chociaż trudno tu mówić o jakiejś akcji, całkiem przyjemnie. Tylko wciągnąć się ciężko, bo rozdziały szybko się kończą.

Rozmowy o wychowaniu w szacunku to poradnik, a więc książka, którą niekoniecznie trzeba przeczytać „od deski do deski”. Ja to zrobiłam, żeby podzielić się z Wami wrażeniami, ale bardzo szybko doszłam do wniosku, że to nie ma sensu. To nie podręcznik, który pozwala zapamiętać i usystematyzować wiedzę, ale rozmowy tematyczne przeprowadzone przez autorki z zaproszonymi ekspertami. Pozycja, którą warto mieć pod ręką, by móc do niej wrócić w chwili kryzysu i tak właśnie proponuję ją potraktować.

Pełna recenzja w serwisie W Roli Mamy → https://wrolimamy.pl/ksiazka/rozmowy-o-wychowaniu-w-szacunku-patrycja-frania-katarzyna-kowalska-bebas-agata-fronska/

Książka zawiera wywiady z kilkoma osobami mocno zaangażowanymi w temat wychowywania dzieci. Każdy z nich opowiada trochę o czymś innym, natomiast za wspólny mianownik można uznać wniosek, że ważny jest szacunek do dzieci, ale też do nas samych. Mnie najbardziej przypadła do gustu rozmowa o osobach wysoko wrażliwych. Ogólnie mam jednak wrażenie, że w jednej publikacji chciano zawrzeć zbyt wiele treści i mam wrażenie zagubienia pomiędzy przedstawionymi technikami. Jednocześnie sporo się tutaj powtarza. Być może nie powinno się tej książki czytać zbyt szybko, tylko dawkować sobie wiedzę, żeby mieć więcej czasu na przemyślenia. Mam też wrażenie silnej presji, że muszę to wszystko zapamiętać, przyswoić i od razu wcielić w życie, co nie jest możliwe i nie było pewnie intencją wydawców.

Rewelacyjne rozmowy (nie mylić z wywiadami!). Nieważne, jak bardzo orientujesz się w trendach wychowawczych, i tak warto sięgnąć po tę książkę. WWO, Self-Reg, wychowanie seksualne, ojcostwo, wychowanie bez kar i nagród - 9 kobiet i 2 mężczyzn opowiadają o tym, czym zajmują się na co dzień. Piszą, szkolą, nagrywają. Ale bez obaw - tu nie powtarzają tego, co już znamy z innych źródeł. Eh! Gdyby wszyscy chcieli tak wychowywać swoje dzieci, to następne pokolenia nie musiałyby przepracowywać traum z dzieciństwa.

Czyta się jak ciekawy artykuł w gazecie. Ot wywiady na temat czegoś, co już mnie wcześniej interesowało i co zgłębiłam w kilku innych książkach.
Ciekawa lektura, ale dla osób mających już podstawy do wychowania w szacunku. Rodzic, który nie podąża jeszcze tą drogą, nie odnajdzie tu wskazówek i nie wiem czy ta pozycja zachęci go do zmiany.

• Psychologia - wychowanie
  • Oczekujące do przeczytania
  • Ambitny Plan (2021)
  • Samodzielne
  • Y-PINK
  • Juski

Dodaj cytat z książki Rozmowy o wychowaniu w szacunku