Wychowując Kaina. Jak zatroszczyć się o emocjonalne życie chłopców

Okładka książki Wychowując Kaina. Jak zatroszczyć się o emocjonalne życie chłopców Dan Kindlon, Michael Thompson
Dan KindlonMichael Thompson Wydawnictwo: Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Raising Cain. Protecting the Emotional Life of Boys
Mamania
2018-09-19
2018-09-19
Anna Skucińska
pedagogika wychowanie i rozwój dziecka poradniki

Nie oddaję książki, bo muszę do niej wrócić za kilka lat. Myślałam, że wychowanie chłopców będzie łatwiejsze...kilka rozdziałów podrzucę też mężowi, niech zobaczy, że tak jest jego męski świat zbudowany.

Książka jest rewelacyjną lekturą dla każdego z rodziców! Bez mentorskiego tonu dwóch autorów - psychoterapeutów - opisuje wyrywki rozmów z chłopcami, jakie prowadzili na przestrzeni lat. Opowieści i płynące z nich wnioski ułożono w rozdziałach odpowiadających najważniejszym elementom psychologicznego świata chłopców, tworząc poradnik, który niczego nie narzuca, a jednak daje do myślenia. Całość jest zwieńczona naprawdę obszerną bibliografią, ze wskazaniem rozmaitych badań. Solidna praca.

2084

Pomogła mi zobaczyć synów w nieco innym świetle. Rozprawia się z kulturowym ocenianiem zachowania chłopców i pokazuje, że są po prostu ludźmi i mają dokładnie takie same potrzeby jak dziewczynki. Pomaga zobaczyć jaką krzywdę wyrządzamy chłopcom i nam wszystkim, podtrzymując wzorzec męskości, który nikomu nie przynosi pożytku.

Książka o chłopcach, ale pozwala zrozumieć też dorosłych mężczyzn! Napisana przez dwóch terapeutów, z wieloma przykładami i konkretnymi zaleceniami jak wspierać młodsze dzieci i nastolatków (jak mówić o trudnościach, emocjach, ćwiczyć empatię, wzmacniać poczucie sprawczości, odwagę, wspierać w trudnościach w nauce). Polecam bardzo!

3 cytaty „Chłopcy, którzy w szkole czują się odrzucani lub otaczani nadmierną czcią (autorzy mówią o micie księcia udzielnego),doznają pewnego rodzaju emocjonalnego wyobcowania, które wzmaga ich lęki, brak wiary w siebie lub arogancką pewność własnej wyjątkowości.”

„Dzieciak ma kłopoty z nauką czytania w pierwszej klasie. Zaczyna nienawidzić szkoły, diabli biorą jego poczucie własnej wartości, a gdy staje się nastolatkiem jest totalnie wkurzony albo zażywa narkotyki."

„Przez całe pełne poszukiwań dzieciństwo chłopiec niesie ze sobą – pod względem fizycznym i emocjonalnym – bezpieczeństwo i swojskość gwarantowane przez matkę (..) Matka jest dla niego źródłem wiedzy o uczuciach.”

3 cytaty „Chłopcy, którzy w szkole czują...

• Psychologia
  • Risercz
  • * Posiadam
  • Psychologia i pedagogika
  • Macierzyństwo

Dodaj cytat z książki Wychowując Kaina. Jak zatroszczyć się o emocjonalne życie chłopców