Myślisz, że tak ci źle. Życie dzieci w Starożytnym Rzymie

Okładka książki Myślisz, że tak ci źle. Życie dzieci w Starożytnym Rzymie Chae Strathie
Okładka książki Myślisz, że tak ci źle. Życie dzieci w Starożytnym Rzymie
Patrycja Zarawska
#rzym #starozytnyrzym #dzieci

niezła

niezła

Wartościowa i przyjemna książka dla dzieci, która pokaże im jak wyglądało codzienne życie w starożytnym Rzymie. Informacji jest naprawdę sporo i są one przedstawione również za pomocą charakterystycznych, zapadających w pamięć ilustracji.

Mnie co prawda (po raz kolejny!) nie podobało się specyficzne poczucie humoru autora. Mam jednak nadzieję, że młodsi czytelnicy będą w stanie te żarciki polubić lub chociaż docenić wiedzę, którą przekazują.

Przy niedzieli czas na propozycje Jeremka

💚 Myślisz, że tak Ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie
📖 Chae Strathie, Marisa Morea

Książka bardzo trafiła w gust mojego 6latka. Podobały mu się te wszystkie ciekawostki, te wszystkie trudy i znoje dnia codziennego starożytnego Rzymu 😂

Do mnie ta książka trochę mniej przemawiała, ale jak się dowiedziałam, nie mnie się ma podobać, ja jestem tylko do czytania 😂

Ilustracje są niezwykle bogate i barwne, bardzo pomagają wyobrazić sobie i przybliżyć życie w tamtych czasach, w czasie tej krótkiej wycieczki.

Przy niedzieli czas na propozycje Jeremka

💚 Myślisz, że tak Ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie
📖 Chae Strathie, Marisa Morea

"Choć życie było wtedy znacznie cięższe niż dzisiaj, kiedy chodziło o rozrywkę, Rzymianie niewiele się różnili od nas."

Chae Strathie i Marisa Morea, przygotowali tekst i grafikę, zapewnili obłędną dawkę humoru, co zdanie, co ilustracja, przywołują szczery uśmiech czytelnika. Rewelacyjnie oddają skojarzenia w odniesieniu do starożytności i współczesności. Poznajemy wybrane realia życia w dawnym Rzymie, z perspektywy cesarzy, naukowców, nauczycieli, kapłanów, lekarzy, gladiatorów, sportowców, handlarzy, niewolników, ale przede wszystkim dzieci. Zabawne porównania między tym, jak przedstawiała się przeszłość, dzieci odnajdywały się w starożytnych realiach, czym się zajmowały, a tym, co teraz doświadcza młode pokolenie, wskazują ogromne kontrasty środowiska i obyczajów, ale też uwypuklają podobieństwa w zachowaniu i emocjach.

Podczas spotkania z książką rodzą się pytania ze strony dzieciaków, co stwarza dobre okazje do wzbogacania ich wiedzy, intensyfikowania ciekawości świata, historii, norm, wierzeń i zwyczajów. Przemyślane uwypuklono to, co najważniejsze, przyciąga młodych odbiorców, powinni poznać, aby wczuć się w ducha starożytności. W tekst wpleciono obce słowa, obecnie sporadycznie się je używa, głównie w popularnonaukowej literaturze, ale warte są osłuchania, dla ogólnego rozeznania i zrozumienia klimatu dawnego Rzymu. Zamieszczony na końcu słowniczek okazuje się pomocny. Przyjazna narracja bazuje głównie na faktach, ciekawostkach, żartobliwych odwołaniach, czyni wiedzę przystępną i klarowną, zabawnie uzmysławia zmiany w świecie z upływem wielu wieków, pokazuje szkolnictwo, naukę, architekturę, rozrywkę, religię, modę, potrawy, sport, gry, życie rodzinne. Fantastyczna szata graficzna, kapitalnie współgra ze słownym przekazem, dopełnia go w szczegółach, ale i sama podgrzewa dowcipną atmosferę.

A czy wiecie, do czego w starożytnym Rzymie kobiety używały suszonych na słońcu ślimaków, mężczyźni utartych ziół i dżdżownic? Kim był paterfamilias? Co zamiast kotów angażowano w łapanie myszy i szczurów? Czy już wtedy wynaleziono podłogowe ogrzewanie? Jak wyglądały starożytne książki? Jaki był najważniejszy pokój w domostwie i jak go nazywano? Czy jadano makaron? Kiedy stosowano kurację kapuścianymi szczynami? Jak powstrzymywano kichanie i czkawkę? Jeśli nie, chwytajcie natychmiast za tę publikację, aby znaleźć odpowiedzi, jeśli tak, gratuluję znajomości tematu, lecz także sięgnijcie po nią, przyjemnie spędzicie czas. Żałujemy, że wcześniej nie trafiliśmy na tę serię, spotkanie z "Życiem w starożytnym Rzymie" okazało się sympatyczne i wartościowe. Nic straconego, jak najszybciej zapoznamy się rodzinnie także z poprzednimi książkami, "Życiem w starożytnym Egipcie" i "Życiem w starożytnej Grecji".

bookendorfina.pl

Książka wydana estetycznie i dokładnie. Bardzo dobrze przemyślana, można dowiedzieć się z niej naprawdę wiele ciekawych rzeczy. Szata graficzna zawiera cudowne, szczegółowe ilustracje🤗. Grafiki są bardzo kolorowe i czytelne. "MYŚLISZ, ŻE TAK CI ŹLE? ŻYCIE DZIECI W STAROŻYTNYM RZYMIE" przedstawia między innymi życie rodzinne, zdrowie oraz medycynę, jedzenie, naukę, grę i zabawę, rozdział poświęcony gladiatorom, jak i bogom starożytnego Rzymu. Zawiera bardzo wiele ciekawostek. Dzieci mogą poznać życie swoich odpowiedników zamieszkujących tamte czasy, będą miały możliwość porównania go z ich własnym. Przekonają się, że wcale nie mają tak bardzo źle jakby mogłyby przypuszczać😁.
Zawiera bardzo dużo porównań, przykładowo to, że teraz pierzemy ciuchy w pralkach, natomiast w tamtych czasach prano w miejscach, gdzie gromadzono stary mocz, ponieważ opary siarki bardziej rozjaśniały białe rzeczy... Pomyślcie tylko, jaki zapach towarzyszył noszącym je mieszkańcom Rzymu... Wiedzieliście o tym, że Rzymianie zamiast papieru toaletowego używali gąbki na kiju, a w publicznych toaletach była ona wspólna?

Książka "Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie"
zaintrygowała mnie ze względu na dzieci w tytule. Ale to książka nie tylko o dzieciach :-)
Autor tekstu Chae Strathie wraz z ilustratorką Marisą Morea w żartobliwym tonie
przedstawiają fragmenty historii starożytnego Rzymu.
Opowiadają o bogach, cesarzach, gladiatorach,
życiu rodzinnym, jedzeniu, modzie, fryzurach,
nauce, higienie, medycynie, zabawach.

Ich podejście do tematu dalekie jest od delikatności ;-)
Całość podana bardzo bezpośrednio, prostym językiem,
jakby z przyjacielskim kuksańcem i przymrużeniem oka,
ale jednocześnie dowcipnie i arcyciekawie.
Sporo tu "obrzydliwości", ciekawostek i faktów.

Książkę dobrze się czyta, ale nie róbcie tego przy jedzeniu ;-)

Jest tu o kremie na twarz zrobionym z suszonych ślimaków zmieszanymi z wywarem z bobu,
o rozjaśnianiu włosów odchodami gołębi, a przyciemnianiu ich pijawkami moczonymi w winie,
o sosach ze sfermentowanych rybich wnętrzności, kąpielach w moczu osób jedzących kapustę,
o wieszaniu na ścianach domów pośmiertnych masek przodków, leczeniu łajnem dzikiej świni,
rozjaśnianiu białych tkanin oparami siarki, pożyczaniu gąbki używanej zamiast papieru toaletowego.

Wymieniono "cesarzy, którym odbiło",
najbardziej popularnych bogów, różne rodzaje gladiatorów.
Pokazano liczby rzymskie, leżący sposób jedzenia,
tuniki, togi i wiele innych rzeczy.

Na końcu książki zamieszczono słowniczek oraz indeks pojęć.

Książka "Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie"
Autor tekstu Chae Strathie wraz z ilustratorką Marisą Morea w żartobliwym tonie
przedstawiają fragmenty historii starożytnego Rzymu.
Opowiadają o bogach, cesarzach, gladiatorach,
życiu rodzinnym, jedzeniu, modzie,...

Książka o trochę kontrowersyjnym tytule to skarbnica ciekawostek, sporo tutaj tych z gatunku obrzydliwych. Pranie robiono w baliach pełnych starego moczu, za papier toaletowy robiła gąbka na patyku, którą sobie pożyczano! Nie muszę chyba mówić że właśnie te informacje najbardziej zapadły mojej córce w pamięć ;)

Wiadomości zostały podzielone na 10 rozdziałów dotyczących życia rodzinnego, nauki, jedzenia i zabawy. Poznajemy kliku zwariowanych cesarzy i ich zamiłowanie do walk gladiatorów i wystawnych uczt na których śpiewano poezję. Przedstawiono też sylwetki najważniejszych bogów z panteonu rzymskiego.

Duży format A4 świetnie się tutaj sprawdził. Tę książkę przegląda się z przyjemnością, kolorowe wyraziste ilustracje przyciągają wzrok. Postacie ze sobą "rozmawiają" komiksowe dymki są zdecydowanie na plus. Tekst jest rozrzucony po całej stronie, nie ma go tutaj w przytłaczającej ilości więc dziecko chętnie zabiera się za czytanie. A humor i lekki styl tylko pomagają.

Książka okazała się zatem świetną podróżą w przeszłość. Porównanie życia w starożytności ze współczesnością wypada na korzyść dla nas, jest to dobra nauka dla dzieci, by zrozumiały że wcale nie mają tak źle ;)

Jak więc wzbudzić w dzieciach ciekawość świata? Dobór lektur jest tutaj kluczową sprawą. Ta propozycja od wydawnictwa Wilga na pewno zainteresuje wasze dzieci. My z chęcią sięgniemy po inne tomy z tej serii dotyczące Grecji i Egiptu.

Wiadomości zostały podzielone na 10 rozdziałów dotyczących...

"Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie" to książka, która pokaże naszym dzieciom jak żyło się w starożytności i uświadomi im, że wcale nie mają, aż tak źle ja im się wydaje. Książka w zabawny i zarazem mądry sposób przybliża nam życie w Starożytnym Rzymie. Mówi o zwyczajach jakie wtedy panowały, w co się ubierano, jakie bóstwa czczono, początkach medycyny i tamtejszych metodach leczenia. Przybliża 3 cesarzy Rzymu: Kaligule, Nerona i Kommodusa, którzy zdobyli rozgłos z powodu swej... głupoty. A także opowie o tragedii jaka spadła na miasta Pompeje i Herkulanum. Dowiemy się też czym jest amfiteatr i do czego on służył starożytnym. Dziecko z zaciekawieniem będzie chłonąć wiedzę, która podawana jest mu w sposób lekki i zabawny. Książka nie nudzi i czyta się ją w ekspresowym tempie. Informacje są podawane w odpowiedniej ilości i w przystępny sposób. Autor po przez nawiązanie do współczesnych problemów uświadamia dzieci, że nie są ona aż tak poważne w porównaniu z czym musiały się mierzyć dzieci żyjące w Starożytnym Rzymie. Dziecko poznaje tu historię nie za pomocą nudnych, suchych faktów, a w sposób humorystyczny i ciekawy. Daje to impuls do szukania informacji i pogłębiana wiedzy. W przypadku mojej córki, ta książka skłoniła ją do szukania informacji na temat mitologii rzymskiej. Zabawne i kolorowe ilustracje dopełniają całości i pomagają łatwiej przyswoić tekst. Nie ma tutaj tej wiedzy w nadmiarze, ponieważ autor wybrał najważniejsze fakty i informacje, które są niezbędne oraz idealne dla dzieci w wieku 7-10 lat. Na końcu książki znajduje się słownik, który przybliży dzieciom nowe pojęcia i tłumaczy dziwne, nowe słowa. Książka jest idealnym uzupełnieniem szkolonej wiedzy. Nam bardzo się spodobała i polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Willa.

• Wokół Azji Zachodniej
  • Serie
  • Język / Pismo / Mowa
  • Wyzwanie czytelnicze LC 2023
  • Starożytny Rzym - do opowiadania
  • KUCHNIA
  • Z różnych czasów z różnych stron

Dodaj cytat z książki Myślisz, że tak ci źle. Życie dzieci w Starożytnym Rzymie