Nowość! Książka Niny Majewskiej-Brown „Cztery siostry”

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.08.2021

Nieczęsto do rąk czytelnika trafiają takie książki. „Zakładnicy wolności” to saga balansująca na granicy dwóch gatunków: prozy i dokumentu historycznego. Do sprzedaży trafia drugi tom cyklu „Cztery siostry”. O czym jest najnowsza książka Niny Majewskiej-Brown?

Nowość! Książka Niny Majewskiej-Brown „Cztery siostry”

Wolność to najsłodsza melodia, która gra w naszej duszy. Kim są bohaterowie sagi „Zakładnicy wolności”?

„Zakładnicy wolności” to pełna wzruszeń, lęków i dramatów saga rodzinna osadzona w polskich realiach sięgających końca XIX wieku. Flora i Konstanty Zabierzyńscy urodzili się w zaborze pruskim i tu zastała ich I i II wojna światowa. 

Powieści zachwycają nie tylko fabułą, ale skrupulatnością i bogactwem zebranego materiału, przez karty przewijają się oryginalne, nigdy wcześniej niepublikowane dokumenty, zdjęcia i wspomnienia, jak chociażby dziennik powstańca wielkopolskiego, zapiski z ewakuacji w 1939 roku, wspomnienia z ucieczki z Kozielska, czy pamiętnik młodej dziewczyny, która w czasie wojny romansowała z esesmanem.

„Florentyna i Konstanty” oraz „Cztery siostry” to pierwsze tomy sagi, opowiadającej o losach, mieszkającej w Wielkopolsce rodziny Zabierzyńskich.

Cztery siostry 1925-1945Bohaterowie zaangażowani są w walkę o niepodległość, w organizację Powstania Wielkopolskiego, na krótko odzyskują równowagę, by po kilkunastu latach na powrót zmierzyć się z wojenną zawieruchą. Ale jednocześnie żyją w niezwykle dynamicznej epoce, gdy w Ameryce rodzi się jazz i fokstrot, następuje techniczna i technologiczna rewolucja.
Mimo że nad ich głowami co rusz przetacza się wojenna pożoga, usiłują wieść szczęśliwe życie, które tylko od czasu do czasu burzą wizyty teściowej z piekła rodem. Seweryna żyje w przekonaniu, że jest najmądrzejsza i hołdując przekonaniu, że wszystko, co dobre spotkało już ludzkość, zatruwa życie innym.

Jednak prawdziwe kłopoty spadają na Zabierzyńskich w okresie okupacji. Dorastające córki niefortunnie lokują swoje uczucia, narażając na niebezpieczeństwo najbliższych. Podczas gdy najstarsza z nich, Wiktoria przeżywa cudem wołyński pogrom, tracąc najbliższych i stając się wrakiem człowieka, Zosia, nie zważając na niebezpieczeństwo, zakochuje się i romansuje z esesmanem. Gdy okazuje się, że jest w ciąży, jej świat wali się w gruzy i zmuszona jest do opuszczenia rodzinnego domu.

Maria ryzykuje życiem, ukrywając Żydówkę z małym dzieckiem, a wszystkiemu przygląda się najmłodsza, rozpieszczona Wanda, która jest skłonna wydać najmniejszy rodzinny sekret. I choć może się to wydawać niemożliwe, to wszystko wydarzyło się naprawdę, co zostało skrupulatnie udokumentowane w powieści.

Kolejnym rodzinnym dramatem staje się odkrycie przez Niemców katyńskich mogił, w których znajdują się również ich przyjaciele. Szok wstrząsa Konstantym i Florentyną, którzy opłakują przyjaciół, gdy okazuje się, że cudem z Kozielska udało się uciec temu, o którego zamartwiali się najbardziej.

Ucieczka z miejsca kaźni, z Kozielska, to mało znana historia, która przytaczana na kartach książki odżywa na nowo i jest jednym z tych faktów, o których mało kto już pamięta. Podobnie jak o tym, że najzacieklejszy nazista, Arthur Greiser, Naczelnik Rzeszy w Kraju Warty urodził się w Środzie Wielkopolskiej, że syn Stalina stacjonował na pobliskim lotnisku, że w Poznaniu urodził się feldmarszałek Paul von Hindenburg.

W książkach znajdziemy liczne przepisy kulinarne, zapiski dotyczące polityki, stare reklamy kosmetyków, broni, pierwszych biustonoszy, środków antykoncepcyjnych z początków XX wieku i jogurtu zwanego mlekiem bułgarskim. Ubawimy się, czytając o dawnych pomysłach prababek na pielęgnację urody i zatrzymanie czasu: smole na włosy, rtęci na pryszcze, arszeniku na brodawki i wieczornym przemywaniu twarzy rosołem.

Plac Wolności w Poznaniu

A wszystko to zostało okraszone starymi, unikatowymi zdjęciami dawnego Poznania, które wręcz zapraszają do sentymentalnego spaceru po mieście.

Autorka twierdzi, że nie sposób oddzielić polityki i wojny, od płaszczyzny zmian zachodzących w społeczeństwie, mody, rozwoju techniki itd. Wszystkie one się przeplatają i tylko na tak złożonej kanwie możliwe jest próba zrozumienia wyborów i decyzji bohaterów. Formuła powieści Niny Majewskiej-Brown może stać się inspiracją do pogłębienia wiedzy w stricte historycznych publikacjach, wszak o historii można opowiadać na wiele sposobów.

Przeczytaj fragment powieści „Cztery siostry”

Cztery siostry

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka jest już dostępna w księgarniach online

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Patrycja  - awatar
Patrycja 11.08.2021 18:41
Czytelniczka

Mam ją w czytelniczych planach. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 11.08.2021 15:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post