Cieniostrach

Okładka książki Cieniostrach Thomas Taylor Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Cieniostrach
Thomas Taylor Wydawnictwo: Wilga Cykl: Eerie-on-Sea (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa

przeczytanych książek 781 napisanych opinii 779

audiobook

audiobook

2052

Uwielbiam oryginalność i ciepło tej serii! Zdecydowanie jeden z fajniejszych comfort readów, jakie dorwałam w tym roku i do tego bardzo przyjemny lektor. Pod względem akcji to nie jest mój ulubiony tom, zdecydowanie bardziej polubiłam się z poprzednimi, ale mimo to nie sposób się nie uśmiechać w trakcie.

Czekam niecierpliwie, aż pojawią się w PL kolejne tomy ♡

Czekam niecierpliwie, aż pojawią się w PL kolejne tomy ♡

Podsumuję krótko całą serię.
Uwielbiam jej klimat, tajemnice, morskie potwory, nadmorską okolicę. Bardzo przyjemna lektura.

Podsumuję krótko całą serię.

Zaczynając tę serię nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo wciągnie mnie i moją Helenkę historia chłopca, który swoją pasją i zaangażowaniem będzie miał takie przygody, że czasem brak słów. Dziś spotkaliśmy się przy trzeciej części serii „Cieniostrach”. Kto z was bawił się w cienie na ścianie? Ja na pewno, a, co było śmiechu to moje. Tym razem Herbert i jego najlepsza przyjaciółka Violet będą mieli trudny orzech do zgryzienia, ponieważ w dziwnych okolicznościach mieszkańcy Widmowego Portu zaczynają znikać w mroku co sprawia, że lepiej nie kręcić późnymi porami. Co z tym wszystkim ma wspólnego pewna Caliastra? I co zdradzi naszemu bohaterowi to już zostawiam do waszego odkrycia. Podczas czytania (trochę nam zeszło) wymyślałam z córką mnóstwo historii, kim jest? Co ją zmusiło do przyjazdu? Jakie kryje tajemnice? Ogólnie różne możliwe scenariusze.
Co Caliastra ma wspólnego z cieniami oraz z Herbertem. Czekamy na kolejny tom, bo przecież to nie może tak się skończyć. Jeżeli nie znasz poprzednich części serii Malamander” to z całego serca polecam zacząć od początku, bo oprócz ciekawych pełnych emocji przygód poznasz, kim są nasi młodzi bohaterowie, czyli Herbert i Violet, co ich łączy i dlaczego wszyscy mieszkają w Widmowym Porcie.
Ja jestem oczarowana, tym bardziej że książka przyciągnie każdego pożeracza przygód bez względu na wiek. Spotkasz się z nietuzinkową magią, która miesza się z rzeczywistością, i to właśnie należy do jednego z głównych powodów, problemów, jakie muszą rozwiązać nasi pożeracze przygód, a że już trochę przeżyli tych emocjonujących chwil to mają lekką wprawę. Za każdą zagadką czeka jakaś prawda dotycząca Herberta oraz Violet, i to właśnie jeden z nielicznych argumentów za tą serią, że nie masz wszystkiego od razu przedstawionego na tacy tylko musisz pogłówkować co i jak.
My dajemy wielką polecajkę dla tej serii.

[recenzja całej serii, bez spojlerów do dalszych części]

🐡🐠Jestem ZACHWYCONA!🐠🐡

🐠Po tę serię może sięgnąć dosłownie każdy. Jest ona opowiedziana w tak zabawny i magiczny sposób, że nie mogłam się od niej oderwać. Thomas Taylor stworzył piękne małe uniwersum, które ma wszystko, czego mól książkowy mógłby sobie życzyć!

🐠Jeśli chodzi o część pierwszą, czyli Malamander, to fabuła zaczyna się następująco: Historię opowiada chłopak imieniem Herbert Lemon, który pracuje w hotelu Grand Nautilus w Biurze Rzeczy Znalezionych. Zgłasza się do niego dwunastoletnia dziewczynka, Violet Parma i prosi chłopca o pomoc w wyjaśnieniu zagadki zniknięcia jej rodziców.

🐠Ogrom tajemnic, mityczny stwór, magiczne jajo i szalone przygody – to tylko kilka elementów, jakie znajdziemy w Malamander i pozostałych częściach! Tajemnice były po prostu tak rozkoszne, że miałam mnóstwo zabawy przy odnajdywaniu wskazówek i próbach odgadnięcia, co się dzieje.

🐠Sama sceneria i opisy są tak dobrze wykreowane, że czułam zapach morza i smak soli na ustach. Jest klimatycznie, opisowo i tak… dobrze!

🐠Pierwsza część, czyli Malamander jest chyba moją ulubioną. Ja się po prostu zachłysnęłam tą książką! 😂Czytałam ją podczas dość stresującego czasu i była dla mnie fenomenalną odskocznią i kocykiem na zmartwienia.

🐠Cudowny pomysł na historię i genialne przedstawienie tego pięknego świata sprawiły, że Malamander, Gargantis i Cieniostrach były absolutną przyjemnością od początku do końca!

[recenzja całej serii, bez spojlerów do dalszych części]

🐡🐠Jestem ZACHWYCONA!🐠🐡

🐠Jeśli chodzi o część pierwszą, czyli Malamander, to...

W Widmowym Porcie, w hotelu Grand Nautilus, w biurze rzeczy znalezionych, pracuje Herbert Lemon. Ma dwanaście lat i nic nie wie o tym, skąd pochodzi, czy żyją jego rodzice, jak naprawdę się nazywa. Hotel stał się jego nowym domem, a najlepszą przyjaciółką dziewczynka o imieniu Violet, którą poznał, gdy w miasteczku grasował Malamander.

Jak co roku o tej porze, miasteczko przygotowuje się do Halloween zwanego tu Nocą Strachów. Wszystkim dobrze jest znana legenda o Cieniostrachu, który pojawia się w ten dzień wieczorem i próbuje ukraść ludziom ich cienie. Jednak i tak ludzie chętnie posłuchają barwnej opowieści o tym niesamowitym potworze.

Do miasteczka przyjeżdża tajemnicza kobieta z dwoma mimami i impresario. Jak się okazuje, w tym roku to oni mają być główną atrakcją wieczornego show. Caliastra zapewnia, że dla Widmowego Portu przygotowuje niezapomniany spektakl. Ale kobieta utrzymuje również, że jest zaginioną ciotką Herbiego, którego prosi o asystę przy przedstawieniu.

W tym samym czasie znika Jenny, opiekująca się Violet właścicielka specyficznej księgarni, Widmowej Poradni Czytelniczej. W czasie jej poszukiwań para przyjaciół poznaje pełną opowieść o Cieniostrachu. Na podstawie historyjki i pewnych wydarzeń, przyjaciele zaczynają podejrzewać, że to nie tylko legenda.

„Cieniostrach” to dobra fantastyka dla młodszego czytelnika, niezłe zwieńczenie cyklu, choć zostawiona została furtka na ewentualne kontynuacje. Niestety, kolejny raz Violet mnie irytowała swoim zachowaniem, tym, ze najpierw działa, a potem myśli. Niemniej historia była dobra. Krótkie rozdziały i ilustracje sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie.

Jak co roku o tej porze, miasteczko...

Nadchodzi Noc Strachów, taką nazwą mieszkańcy Widmowego Portu nazywają Halloween. W tym roku pokaz z okazji tego wydarzenia ma wystawić magiczka Caliastra. Na miejsce pobytu wraz ze swoją trupą wybierają hotel Grand Nautilius. Zgodnie z legendą przedstawienie ma na celu ochronić mieszkańców przed Cieniostrachem, potworem z legendy, który porywa cienie. Jednakże to nie jedyny cel wizyty Caliastry jak wyjawia ona właścicielce hotelu i Herbertowi Lemonowi. Jej głównym celem jest chłopak i to co wyjawia na temat jego przeszłości porusza nie tylko naszego bohatera. Czy zdradzi mu ona prawdę o jego przeszłości czy będzie tylko wodzić go za nos swoimi sztuczkami? Przyjaciółka Herbeta, Violet, od początku nie ufa przyjezdnej. Ale to nie jedyne zawirowania w ich życiu, bowiem opiekunka Vi, Jenny, znika. Jest to dopiero początek zniknięć wśród mieszkańców miasteczka. Kto lub co opowiada za zniknięcia mieszkańców? Czy uda się naszym bohaterom rozwiązać tajemnicę Cieniostracha oraz Caliastry? Jak potoczy się ich przygoda w tym tomie? Jeśli jesteście tego ciekawi to koniecznie sięgnijcie po powieść!

Kolejna przygoda i rozwiązywanie tajemnic wraz z Herbertem i Violet była jeszcze bardziej porywająca i ciekawa od poprzednich! Na szczęście kończy się tak iż mamy nadzieję na kontynuację serii, na co będę czekać z niecierpliwością. Bohaterowie o ciekawych i bardzo odmiennych charakterach, dzięki czemu każdy może zdecydować, który z nich jest mu bliższy. Barwne postacie mieszkańców miasteczka dodają atrakcyjności powieści. Akcja książki jest poprowadzona w bardzo ciekawy sposób i nie ma tutaj czasu aby się nudzić. Możemy się zatrzymać na chwilę by zastanowić nad rozwiązaniem tajemnic wraz z Herbertem. Książka jest świetnie wydana i poza ciekawą okładką ma również świetne grafiki w środku. Ubolewam tylko nad tym, że nie do końca zgodne z treścią, ale to tylko takie małe szczegóły, na które tylko zapewne starszy czytelnik zwróci uwagę.

Z całego serca polecam Wam tą powieść! Ja bawiłam się przy niej wyśmienicie!

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo wydawnictwu.

Dziś polecam Wam kolejny tom serii Eerie-on-Sea czyli "Cieniostrach" autorstwa Thomas'a Taylora. Ilustracje do tej książki wykonane zostały przez Tom'a Booth'a. Powieść została wydana nakładem Wydawnictwa Wilga. Jest to seria, która będzie idealna dla młodszych czytelników na początek ich przygody z czytaniem oraz również i dojrzalszy czytelnik będzie zadowolony z lektury....

Kilka miesięcy przyszło czekać na trzecią część przygód Herbiego i Violet, ale zdecydowanie było warto. I równie warto będzie czekać na kolejny tom losów tych dwojga, bo wnioskując z tego, jak kończy się Cieniostrach, to nie jest ostatnie słowo, jakie Thomas Taylor postanowił postawić w tej serii. I bardzo dobrze!

Co prawda seria Malamander skierowana jest do młodszych czytelników, ale... i ci więksi pokochają parę młodych przyjaciół i ich perypetie, które naznaczone są ogromną plejadą dziwnych i mrocznych stworzeń! I to, że nie będziecie w stanie (niezależnie od wieku) oderwać się od lektury, jest tak samo oczywiste, jak to, że po nocy nastaje dzień. Wierzcie lub nie, ale ta historia wciąga od pierwszej strony Malamandra, przez Gargantisa i czasowo kończąc na Cieniostrachu.

A Cieniostrach to jak na ten moment najlepsza część serii. Od chwili, gdy znów zagląda się do Biura Rzeczy Znalezionych w hotelu Grand Nautilus, przepada się w wirze wydarzeń na długie godziny, które zdają się trwać tyle, co mgnienie oka i pozostawiają wyraźny niedosyt, bo zdecydowanie chciałoby się więcej i więcej...
Thomas Taylor kolejny raz strona po stronie budował napięcie, które z każdym przeczytanym rozdziałem przypominało nadmuchiwany balon. Rosło, rosło, rosło i w końcu wybuchło, robiąc nie tylko hałas, ale przede wszystkim wprowadzając chwilowe niedowierzanie, jakim okazało się rozwikłanie zagadki.

A cała ta czytelnicza przygoda dzieje się w otoczeniu fenomenalnych ilustracji Toma Bootha, które genialnie oddał skreślone przez Thomasa Taylora obrazy. Jednak i same opisy działają intensywnie na wyobraźnię czytelnika. Są one bowiem tak sugestywne, że na przykład czytając o tym, jak Caliastra wykonuje swój popisowe przedstawienie, ów spektakl materializuje się w głowie w kilka sekund, a zmysł powonienia niemal od razu wyczuwa zapach morskiego powietrza z Widmowego Portu, oczy zaś zaczynają płatać figla, rejestrując przeskakujące między cząsteczkami iskry... Czy zatem może być coś lepszego niż lektura, która przypomina seans w kinie? Nie sądzę.

Swoją drogą przyjemnie byłoby móc cieszyć oczy ekranizacją serii, bo to (nie)zwyczaje fantastyczna historia! Dosłownie!

Bohaterowie są równie fantastyczni, co opowieść pióra Thomasa Taylora. Z każdą częścią zachodzą w nich zmiany, powolutku dorastają, jednak to, co się nie zmienia, to ich skłonności do pakowania się w przeróżne dziwne historie. I sympatia do nich nie maleje, a wręcz wzrasta. Bo naprawdę nie da się ich nie lubić. Tak samo, jak osobliwego białego kota Erwina...

No to jak? Gotowi na kolejną przygodę? Jeśli tak, to koniecznie ściągajcie z półek Cieniostracha i przekonajcie się, czy to tylko legenda, czy może faktycznie w każdej opowieści znajduje się ziarenko prawdy? I koniecznie sprawdźcie, jak tym razem nasz odrobinę zakręcony Herbie sobie poradzi... Gorąco polecam!

Co prawda seria Malamander skierowana jest do młodszych...

Kolejny tom. Kolejny legendarny stwór. Kolejna tajemnica. I kolejny raz zostałam oczarowana.

“Cieniostrach” Thomasa Taylora to już trzeci tom “Malamandra”, w którym dwoje dzieci rozwiązują zagadki w miasteczku Widmowy Port. Mogłoby się wydawać, że historia będzie odtwórcza, że autor niczym więcej nas nie zaskoczy - nic bardziej mylnego. Już od pierwszych stron zostajemy wciągnięci w historię. Pojawiają się nowe postacie, które być może rzucą więcej światła na przeszłość Herbiego. Nie ukrywam, że na to czekam najbardziej.

Bardzo polubiłam chłopca z Biura Rzeczy Znalezionych i jestem bardzo ciekawa, co takiego sprawia, że wszystkie potwory znane z legend tak bardzo do niego lgną. Autor od samego początku dawkuje nam jego historię. W każdym tomie dostajemy strzęp informacji, które tylko zaostrzają apetyt na więcej. Tak stało się też w “Cieniostrachu” - tajemnicze słowa potwora, wciąż nie dają mi spokoju. Mam nadzieję, że w kolejnym tomie dowiem się znacznie więcej.

Wróćmy jednak do samej powieści. “Cieniostrach” jest inny od poprzednich książek. Historia staje się bardziej niebezpieczna. Znikający ludzie, tajemnicza kolekcja, mroczne labirynty i Władca Marionetek sprawiają, że książkę się wręcz pochłania. Cała historia jest jedną wielką zagadką i tak naprawdę do samego końca nie wiemy, kto za tym wszystkim stoi oraz komu można wierzyć.

Pomimo tego, że ta seria jest przeznaczona dla młodszych czytelników, to jednak i starszy odbiorca znajdzie w niej coś dla siebie. Przesiąknięty mrokiem klimat, ożywające legendarne stwory, nietuzinkowi bohaterowie i zagadki. Autor idealnie wszystkie te elementy ze sobą łączy i bawi się nimi. Każda jego książka staje się lepsza, bardziej wciągająca. Jednym słowem - polecam.

Opinia powstała dla grupy @fantastyka_na_luzie.

Wracam do Widmowego Portu po raz trzeci.

Kiedy w całym kraju wszyscy przygotowują się do Halloween, w Widmowym Porcie mieszkańcy miasteczka szykują obchodzy swojego święta - nocy strachów. Wszyscy przygotowują sknocone świece, które będą ochraniać ludzi przed legendarnym Cionistrachem. Co roczne przedstawienie cieni, które przygotowywał Doktor thelassi i Pani Fossil w tym roku nabiera innego kształu kiedy w miasteczku pojawia się znana magiczka Caliastra wraz ze swoją druzyną. Ma ona za zadanie przygotowac największe przedstawienie w historii Nocy strachów, a wszystko to przy pomocy zaginionej przed laty tajemniczej latarnii Cieniostracha. Do tego magiczka upiera się, że jest ciotką Herbiego i chce zabrać go ze sobą. Niestety nic nie jest takie jak się wydaje, a osoby zamieszane w przedstawienie nie są do końca tymi, za które się podają. Herbert Lemon i Violet Parma po raz kolejny musza ocalić Widmowy Port, tym razem przed Cieniostrachem, który pożera cienie innych.

Powrót do Widmowego Portu sprawia mi wiele radości. Przy okazji pierwszej książki nie wiedziałem do końca jak podejść do tematu, ale kiedy już dałem się wciągnąć w klimat nadmorskiego miasteczka każda kolejna wyprawa przynosi wiele przyjemności. Barwne postaci, działające na wyobraźnie opisy budynków i topologii miasteczka oraz bardzo pomysłowe stwory z legend sprawiają, że czytelnik wsiąka w świat przedstawiony przez Taylora. Po kilku stronach byłem przekonany, że too ostatnia część serii, ale zakończenie pozostawia wiele optymizmu że wrócimy jeszcze do Hotelu Grand Nautilius i jego biura rzeczy zaginionych. 'Cieniostrach' to równiez doskonaly sposób na rozluźnienie pomiędzy bardziej wymagającymi pozycjami. Polecam!

Wracam do Widmowego Portu po raz trzeci.

• Audiobooki