Miasto szkła

Okładka książki Miasto szkła
Cassandra Clare Wydawnictwo: Mag Cykl: Dary Anioła (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dary Anioła (tom 3)
City of Glass
Mag
2010-03-24
2010-03-24
Anna Reszka
powieść młodzieżowa amerykańska dary anioła

Okładka książki Miedziana rękawica Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 7,6
Miedziana ręka... Holly Black, Cassan...
Okładka książki Próba żelaza Holly Black, Cassandra Clare
Ocena 7,3
Próba żelaza Holly Black, Cassan...
Okładka książki The Mortal Instruments: The Graphic Novel, Vol. 5 Cassandra Clare, Cassandra Jean
Ocena 9,0
The Mortal Ins... Cassandra Clare, Ca...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Dary Anioła: Miasto szkła
Trzeci tom zabiera nas w zupełnie inne miejsce. Tętniące życiem miasto, pełne zgiełku i smogu zamieniamy na zupełnie inne - pełne spokoju, poważnych twarzy i zawieszonego w czasie. Jak udzieli się atmosfera tego miejsca na naszych bohaterów?
Już przedstawiam.
Jace i Clary między nimi napięcie rośnie. Są między zabiciem się, a ostrą wizją robienia czegoś niegrzecznego, ale na razie wylewają na siebie pretensje i mówią niemiłe słówka.
Simon - ucieleśnienie wszelkiego dobra i dostrzegania we wszystkim tego co najlepsze nagle pokazuje jaja. Chociaż nie dziwię mu się jak dostał tryb nieśmiertelności w zestawie z powracającym rozumem.
Alec i Magmus ❤️ chyba nic więcej nie muszę dodawać. To przy nich czułam największe zażenować. Dziękuję. Kocham i mam takie 😬 jednocześnie.
Izabel... z nią mam ciągle jakiś problem. Umyka mi ona z umysłu. Na razie w sumie nic nie robi.
No i biedny... jak mu tam było? Ten najmłodszy. Tak samo jak wszyscy z książki go olewali tak wyszło na to, że i ja to też zrobiłam. Nie przypomnę sobie jak miał nawet na imię. (Max! Przypomniałam sobie następnego dnia!)
Sebastian...
Trzeci tom ogarnięty. Czas na czwarty. 🤣

Dary Anioła: Miasto szkła
Już przedstawiam.

Ten tom skupia się wokół Clary i Jace'a dużo bardziej niż poprzednie, ale nie można narzekać. Naprawdę polubiłam Clary, co jest wyczynem bo przeważnie nie znoszę żeńskich bohaterek - w większości są przerysowane, karykaturalne. O dziwo Clary taka nie jest i nie wzbudza niechęci.

Historia ciągnie się od pierwszego tomu, przez drugi i tutaj się kończy zaczęty główny wątek. Zastanawia mnie więc w jakie tarapaty nasi bohaterzy wpadną w kolejnym tomie i jak potoczą się ich losy.

Solidne 9/10 i widzimy się w kolejnym tomie.

You’re my blood, my sister, I should want to protect you from boys who want to do with you exactly what I want to do.

Porywająca akcja. Niektórymi momentami łzy w oczach... NO I NIE SPODZIEWAŁAM SIĘ KOŃCÓWKI. Właśnie zabieram się za czwartą część i liczę na to, że będzie tak samo dobra.
Nie jest to jakaś wybitna seria dla literatów, ale jak na osobę, która nie czyta science-fiction ani fantasy, naprawdę ją polecam.

No i kontynuuję poszukiwania mojego Jace'a oczywiście...

Postać Magnusa Bane'a wybitna. Zawsze wszędzie z przypadku, a wszystkim ratuje tyłki. Genialnie poprowadzona postać. Wysłanie samego siebie na ukrzyżowanie i pójście Jace'a na krucjatę przeciwko całemu złu świata też wyszła spoko. Czasem aż się sama buzia śmiała do poczynań bohaterów. Polecam

Momentami książka była dla mnie męcząca i infantylna. Szczególnie zachowania Jace'a i Clary w stosunku do siebie było wręcz toksyczne. Raz uniesienie i miłość, raz nienawiść i wrogość. Oprócz tego, zdecydowanie wciągnął mnie świat Idris i magicznych stworzeń oraz wielu tajemnic, które powoli odkrywamy w kolejnych częściach.

TO BYŁO M O C N E.
już pomijając fakt, że dary anioła to chyba najbardziej powalona seria jaką w życiu przeczytałam to tak książka omg to było naprawdę mocne. nawet nie wiem od czego zacząć... tyle zwrotów akcji, tyle się tu działo :0 naprawdę ani chwili spokoju nie było, nie dało się oderwać także, jak nie macie dużo czasu na czytanie to poczekajcie z książką bo jak raz do niej usiądziecie to już nie przestanie be czytać dopóki jej nie skończycie. w jednym rozdziale działo się więcej niż w całym moim życiu xD. także ten BAAAAARDZOOOO POLECAM.
ps. swoją drogą to chyba najbardziej powalona seria książek jaką w życiu czytałam :D

TO BYŁO M O C N E.

Książka mi się podobała, choć troszkę mniej przypadły mi do gustu fragmenty pisane z punktu widzenia Simona. Ogólnie sam fakt, że stał się wampirem mi się nie spodobał. Pomyślałam wtedy sobie: Kolejna powieść o wampirach? Czy żaden z bohaterów nie mógł pozostać człowiekiem? Takie to naciągane nieco jak dla mnie. Byłam zdecydowaną fanką wątku Clary i Jace'a.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Satysfakcjonujące zakończenie.
Spora wielowątkowość, która początkowo sprawiała, że miałem obawy o zdolność autorki do prowadzenia tak rozdrobnionej akcji - jednak pozytywnie się zaskoczyłem.
Miło, że postacie pokroju Simona, Izzy czy Luke'a dostają sporo miejsca do pokazania. Dobre dopełnienie do przewodzącej dwójki.
Ciekawie rozwinięty i w zasadzie nadal nie skończony wątek Sebastiana/JC oraz ukończony wątek Valentine'a.
Clary i Jace wreszcie mogą być razem, choć etap przed "legalizacją" ich uczucia jakoś lepiej smakował - może faktycznie Aline miała rację (?). Potrafiło wzdrygnąć czytelnikiem, który patrząc na ich nie mogącą się pohamować miłość czuje, że sam wkracza w zakazane rejony.
Jedyne co mnie ukuło - a jestem po obejrzeniu ekranowej wersji książki w formie serialu netflixa. Moment wstrzymania oddechu nad jeziorem Lyn w momencie spotkania Jace'a, Clary oraz Valentine'a lepiej wypadł na cyfrowym ekranie niż drukowanym ekranie.

Satysfakcjonujące zakończenie.
Ciekawie rozwinięty i w zasadzie nadal nie skończony...

"Dary Anioła" to taka seria, która ma fajny pomysł na fabułę i świat, ale jej wykonanie jest średnie. "Miasto Szkła" to ciekawy przypadek. Kiedy wspominam o tym, jakie wydarzenia były tu przedstawione, myślę sobie, że był to chyba najciekawszy tom z tej "pierwotnej" trylogii. Mimo to, czytałam ten tom ponad miesiąc, nie czując naglącej potrzeby, by wrócić do tej książki. Dlatego myślę, że to, co odpycha mnie od Darów, to warsztat pisarski autorki. Cassandra Clare ma dobre pomysły (nie są super odkrywcze, ale dobre), jednak sposób, w jaki opisuje sceny oraz to, jak kreuje swoich bohaterów, jest niedorobiony. Dlatego czasami przynudza, a czasami coś wydaje się być głupiutkie. Mam nadzieję, że to faktycznie kwestia stażu pisarskiego, i że z każdą jej książką będzie lepiej.

3,5/5