1984

Okładka książki 1984
George Orwell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: George Orwell Dzieła literatura piękna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
George Orwell Dzieła
Tytuł oryginału:
Nineteen Eighty-Four
Wydawnictwo:
Vis-á-Vis/Etiuda
Data wydania:
2021-05-14
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-14
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379982813
Tłumacz:
Robert Sudół
Tagi:
nowomowa myślozbrodnia Wielki Brat antyutopia totalitaryzm
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
1428 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
397
84

Na półkach: , , ,

Klasyka klasyką, ale ta książka najzwyczajniej w świecie nie jest dobra. Jej przesłanie jest ważne, ale cała reszta...

Świat przedstawiony jest ciekawy, ale nie biorę tego za "przepowiednię" - Orwell krytykował totalitaryzm ogólnie, bazując na stalinizmie i nazizmie. Nie wyciągnął kryształwoej kuli i nie zaczął wróżyć, co to się będzie działo w przyszłości - pisał o tym (hiperbolicznie), co działo się już wtedy. Fakt, dzisiejszą rzeczywistość wciąż można by trafnie odnieść do niektórych cech Oceanii, ale poza tym to nie jest przepowiednia dla naszych czasów. To mocna hiperbola czasów Orwella (I naszych też, co tylko pokazuje, jak bardzo nie potrafimy się zmienić i w końcu zrobić coś dobrze z tym światem - choć przyznam szczerze, że naszemu Zachodniemu społeczeństwu o wiele bliżej do świata Brave New World niż świata Orwella)

Bohaterowie to dno. O'Brien był jedyną ciekawą postacią, choć na jego wywody pod sam koniec reagowałam już przewróceniem oczami.
Winston to jedna z najmniej sympatycznych postaci jakie miałam (nie)szczęście poznać - mizogin, pewien swojej nieomylności, krytykujący wszystkich i wszystko, "oświecony" (dobre sobie) - człowiek, który jako dzieciak był gotowy zagłodzić matkę i chorującą siostrę (będąc tego świadom), samolubny od dzieciaka do samego końca książki. Nie było mi go szkoda, gdy cierpiał.
Julia była dosyć płytką postacią (ale tak Orwell wykreował wszystkie postaci w tej książce) ale wciąż zyskała u mnie więcej sympatii niz Winston - zaradna, prowadząca swój osobisty, niewielki bunt. Gdyby nie poznała Winstona, skończyłaby lepiej.

Mizoginia w książce mnie odrzucała. Winston niby był taki oświecony, świadomy tego jak Ingsoc opresyjnie traktuje ludzi, ale przy tym miał gdzieś jak opresyjny jest wobec kobiet - nie zauważał, że miały pranie mózgu od dzieciaka, one po prosu były głupie, naiwne, ślepo poddane Wielkiemu Bratu. Nie ma w książce kobiety, którą Winston lub narrator określiliby mianem inteligentnej lub silnej/wytrzymałej. Tacy byli tylko mężczyźni (nawet jeśli Julia wykazywała się bardziej rebeliancką postawą niż większość męskich postaci...) Nie wspominając o tym, jak dla Winstona kobiety były tylko obiektami do zaspokajania seksualnych żądz. Jego relacja z Julią to jedno wielkie, toksyczne bagno - w jednej chwili chce ją zabić, a w drugiej zgwałcić, by w trzeciej mówić, że ją kocha (jeżeli to jest miłość, to ja chcę zostać singielką do końca moich dni).


Książkę można poznać, bo to klasyka. Ja po nią sięgnęłam przez liczne dobre opinie oraz po to by wiedzieć jak odnosić się w dyskusjach do argumentów nawiązujących do tej książki.

Czy trzeba ją przeczytać? Są na to dwie odpowiedzi:
- Tak, jeśli chce się wygrywać w dyskusjach z "wyznawcami Orwella"
- Nie, jeśli:
a) ma się już i tak dobre argumenty,
b) szanuje się swój czas,
c) ma się już dość opowieści ociekających mizoginią i patriarchatem.

Jest to klasyka, która dobrze się nie zestarzała. Lepiej przeczytać streszczenie, a potem eseje o "1984" i już będzie się wiedziało o co chodzi (a nawet więcej).

Klasyka klasyką, ale ta książka najzwyczajniej w świecie nie jest dobra. Jej przesłanie jest ważne, ale cała reszta...

Świat przedstawiony jest ciekawy, ale nie biorę tego za "przepowiednię" - Orwell krytykował totalitaryzm ogólnie, bazując na stalinizmie i nazizmie. Nie wyciągnął kryształwoej kuli i nie zaczął wróżyć, co to się będzie działo w przyszłości - pisał o tym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    66 162
  • Chcę przeczytać
    22 519
  • Posiadam
    11 805
  • Ulubione
    4 300
  • Teraz czytam
    1 703
  • Chcę w prezencie
    419
  • Klasyka
    402
  • 2021
    283
  • Lektury
    225
  • 2022
    216

Cytaty

Więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także