Okładka książki Galicyjski Eksodus. Uchodźcy z Galicji podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów
Kamil Ruszała Wydawnictwo: Universitas historia
historia
Universitas
2021-01-14
2021-01-14
Galicja I wojna światowa uchodźcy

Okładka książki Doświadczenia żołnierskie Wielkiej Wojny Michał Baczkowski, Kamil Ruszała
Ocena 7,5
Doświadczenia ... Michał Baczkowski,&...

Bardzo ważna, solidnie napisana książka, choć przyjemność z lektury nieco psuje zabieg wydawnictwa polegający na zastosowaniu czcionki męczącej wzrok. Dużą zaletą jest samodzielnie przeprowadzona przez Autora kwerenda w różnych archiwach. Minusem jest za to wstęp z opisem metodologii i założeń badawczych na poziomie pracy magisterskiej, ale błędem byłoby zniechęcać się do lektury już na początku, bo dalsze partie są znacznie lepsze. Po bardzo dobrej pracy o Gorlicach podczas I wojny światowej otrzymaliśmy od Autora kolejną publikację dotyczącą społecznej strony konfliktu z lat 1914-1918 - to godna pochwały tendencja, bo ogrom zachowanych pamiętników, listów i dokumentów (także prywatnych) daje w tym względzie duże pole do popisu.

Ciekawostki historyczne