Warsze-Warszawa. Żydzi w historii miasta 1414–2014

Okładka książki Warsze-Warszawa. Żydzi w historii miasta 1414–2014 praca zbiorowa
Okładka książki Warsze-Warszawa. Żydzi w historii miasta 1414–2014
praca zbiorowa Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny historia
historia
Żydowski Instytut Historyczny
2020-10-02
2020-10-02
Historia Warszawy Historia Żydów Polskich Żydzi Warszawa

Nowoczesna i popularna historia Żydów w Warszawie. Taka książka dla każdego. I bardzo dobrze!

Brakowało takiego ujęcia właśnie dla zwykłego czytelnika. Mamy sporo publikacji naukowych i wycinkowych, ale brakowało współczesnego zestawienia historii Żydów w Warszawie. Autorzy cofają się do samych początków i epoka po epoce omawiają różne meandry dziejowe. Książka jest wzbogacona o szereg dobrej jakości fotografii i rycin z epok dawniejszych (w jakości albumowej) – co podnosi wagę książki, ale naprawdę warto.

Każdy znajdzie w tej książce coś dala siebie, są ujęcia statystyczne (zaprezentowane na czytelnych grafikach),są historie codzienności jak i uwarunkowania polityczne. Ciekawy jest zwłaszcza okres najwcześniejszy jak i po 1968 r., dla mnie to było istotne uzupełnienie wiedzy.
Serdecznie polecam!

Zwarte kompendium wiedzy na temat warszawskich Żydów, podane w bardzo przystępnej formie. Nie jest ścianą tekstu, co często w publikacjach naukowych, stwarza problemy, a uzupełnione jest o ilustracje, wykresy i statystyki, które pomagają lepiej zrozumieć informacje.
Historia Żydów warszawskich podzielona jest na okresy, od samego powstania miasta aż po dziś dzień. Chronologiczny tekst pisany przez specjalistów danych okresów jest uporządkowany i bardzo informatywny.
Jesteśmy w stanie zanurzyć się w losy narodu, który jeszcze tak niedawno stanowił 1/3 populacji stolicy i wydatnie przyczyniał się do jej rozwoju kulturowego i przemysłowego. Polecam wszystkim, dla których historia polskich Żydów jest obca lub chcą ją poszerzyć (choć raczej te 500 stron to "wstęp" do tematu).

• historia
  • Żydzi