Tajemnica Gwiazdy Morza

Okładka książki Tajemnica Gwiazdy Morza Magdalena Witkiewicz
Okładka książki Tajemnica Gwiazdy Morza
Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Banda z Burej (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Banda z Burej (tom 4)
Skarpa Warszawska
2021-09-15
2021-09-15
literatura polska detektywi dzieci

Tak jak lubię książki autorki dla dorosłych, tak te dla dzieci strasznie mnie nudzą. W książkach dla dzieci szukamy niesamowitych przygód, a tu ich nie ma. Zagadka detektywistyczna jest prawie żadna. Miałam nadzieję, że Bura Team będzie prężnie prowadzić śledztwo, a znów tajemnica zostaje odkryta przez przypadek.

Świetna seria. Polecam

Świetna seria. Polecam

Super seria dla dzieci! Przeczytaliśmy całą rodziną z zapartym tchem :)

Super seria dla dzieci! Przeczytaliśmy całą rodziną z zapartym tchem :)

"Banda z Burej. Tajemnica Gwiazdy Morza" to już czwarty, ale mamy nadzieję, że nie ostatni tom serii. Tym razem w rolę narratora historii wciela się Jurek, czyli przyjaciel Julki, Tymona i Wiktora.
W Dziurze pojawiają się nowi sąsiedzi. W nieczynnej restauracji Gwiazda Morza trwa remont. Wszyscy podejrzewają, że Magda Gessler kręci tam "Kuchenne rewolucje". Wkrótce okazuje się, że to jednak nie ona, a pani Kamila Gruszecka - jej młodsza kopia. Okazuje się też, iż nikt z nich nie ma planów wyjazdowych i dzieci wakacje będą spędzać w miasteczku. W związku z tym pani Gruszecka zaprasza je na warsztaty kulinarne, pani Frania postanawia zorganizować im czas w bibliotece, pan z wf-u ma zabierać je do lasu, a mama Jurka nauczyć je, jak się robi kremy w swojej aptece. Do tego wszystkiego dochodzi wykonanie pracy domowej zadanej na lato, którą jest stworzenie drzewa genealogicznego. Miały to być zupełnie normalne wakacje, ale my już wiemy, że banda z Burej, znów wmiesza się w jakąś aferę i normalne to one nie będą. Śledząc kolejną przygodę przyjaciół mali czytelnicy odkryją nie tylko tajemnice restauracji, ale też inną o wiele ważniejszą! Dowiedzą się bowiem, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, aby znaleźć prawdziwy skarb. A o jaki skarb chodzi dowiecie się sięgając po książkę!

Tym razem było bardziej uroczo, rodzinnie, pozytywnie. Kłótnia z przeszłości, wspomnienia cudownych smaków z dzieciństwa, ogrom przypadków. Jak przystało na przyzwoitą obyczajówkę. Przyznam, że tego tortu strasznie jestem ciekawa, choć orzechowych fanką nie jestem.

Nowa rodzina w okolicy. Jakim cudem w rodzinie pojawia się nowe dziecko, wyczekiwane dziecko, które nie jest niemowlakiem? Wielki remont Gwiazdy morza. Wielki skarb, który może nie jest takim dosłownym skarbem. Ale dla wielu może być czymś jeszcze ważniejszym.

Przyjemna, za bardzo obyczajowo, za mało detektywistycznie, ale nie zniechęciło mnie nic. Mam nadzieję, że postawnie kolejny tom, bo z równą ciekawością go wysłucham, jak wszystkie do tej pory.

Z całej serii chyba najciekawsza i najbardziej wartościowa książka.

Z całej serii chyba najciekawsza i najbardziej wartościowa książka.

2064

Jako dorosły czytelnik bawię się bardzo nijako, nie przemawia do mnie ta seria.

Jako dorosły czytelnik bawię się bardzo nijako, nie przemawia do mnie ta seria.

Hej, hej 🧡🧡🧡

Historie dla dzieci często zawierają w swojej treści przesłania i wartości, które my dorośli staramy się im przekazać. W ciekawej formie zostają ukazane ważne aspekty życiowe.

"Banda z Burej Tajemnica Gwiazdy Morza" autorstwa Pani Magdaleny Witkiewicz to czwarty tom serii o przygodach czwórki przyjaciół, którzy przyciągają tajemnice i zagadki do rozwikłania jak magnes.

W tej części poznajemy Jurka i jego rodzinę. Dzieci również rozpoczynają wakacje, a żeby się nie nudziły rodzice organizują im czas na półkoloniach. Przy okazji do miasteczka wprowadzają się Państwo Gruszeccy, co wzbuda ciekawość dzieci. W dodatku przyjaciele mają podczas wakacji przygotować swoje drzewa genealogiczne, co dla Jurka jest dość kłopotliwym zadaniem, bo nie wiele wie o swoich przodkach. Czy Jurek pozna rodzinną historię? Czy warto rozmawiać o przeszłości?

Ta historia ma w sobie mnóstwo ciekawych elementów. Uczy, bawi, a nawet wzrusza. Ma do przekazania piękne wartości. Pokazuje jak ważna jest rodzina, zrozumienie, a nawet przyznanie się do błędów. Uczy, że nie warto tracić lat na urazy, bo życie jest zbyt krótkie. Uczy również, że rozmowa jest w życiu ważnym elementem. Możemy w taki sposób dowiedzieć się dużo o swoich przodkach i przekazywać te informacje z pokolenia na pokolenie.
Autorka potrafi w piękny i zrozumiały sposób przekazać wszystkie ważne aspekty. Język jest prosty i lekki, przez co dzieci nie będą mieć żadnych trudności ze zrozumieniem.
Jako dorosła osoba domyśliłam się zakończenia, ale córeczka była zaciekawiona i oczarowana historią. Było to nasze pierwsze spotkanie z Bandą, ale nie ostatnie. Na pewno przeczytamy poprzednie tomy. Bawiliśmy się świetnie podczas wspólnego czytania.

Hej, hej 🧡🧡🧡

Tym razem głównym bohaterem jest Jurek i o dziwo wcale nie ma tu wiele o jego smarowidłach i psikadłach. Zbliżają się wakacje, a dzieci dostały zadanie, żeby stworzyć swoje drzewo genealogiczne. Rodzina Jurka jest niewielka, jednak w jej przeszłości kryje się niewyjaśniona tajemnica - brat dziadka musiał opuścić Dziurę, a dziś już nikt nie pamięta, dlaczego dokładnie i jak właściwie miał on na imię. Ale czy na pewno nikt?
W tym samym czasie do Dziury sprowadza się rodzina Gruszeckich, którzy kupili miejscową restaurację - Gwiazdę Morza. Pani Kamila ma zeszyt z doskonałymi przepisami babci męża i wszyscy kochają jej kuchnię. Nowi sąsiedzi jednak również są otoczeni niejasnymi dla bandy z Burej tajemnicami.
Całość jest naprawdę przyjemna, choć niektórych rozwiązań czytelnik domyśla się bardzo szybko. Inne przychodzą dopiero z czasem, ale to w ogóle nie przeszkadza w lekturze. Książka jest lekka, dobrze napisana i zawiera mnóstwo słodkości.

Jak dla mnie jest to idealna książka dla dzieci. Najlepsza z całej tej serii. Była świetnie napisana, ciepła, przyjemna, pouczająca i nawet się wzruszyłam pod koniec.

Oczywiście dla mnie, jako osoby dorosłej, była przewidywalna do granic możliwości, ale dla dzieci to świetna historia i właśnie tak na nią patrzę.

• Przeczytane 2021
  • Dla dzieci