Róże jak motyle

Sorus
2020-04-28
2020-04-28
miłość podróże romans

Autorka powieści "Róże jak motyle" prowadzi nas przez obszar własnych doświadczeń. To przestrzeń, którą możemy odczytywać przez pryzmat własnych uczuć, emocji, porażek. Bohaterką powieści jest młoda kobieta, która szuka celu i sensu życia. Pragnie stabilizacji i akceptacji. Poszukuje szczęścia i miłości wikłając się w kolejne romanse, które prowadzą do nikąd. Doświadczenia związane z pracą, wyjazdami za granicę, krótkotrwałymi związkami stają się pasmem różnych sytuacji. Codzienność stawia przed bohaterką niemałe wyzwania, którym Alice uczy się sprostać. W związku z tym przeżywa rozczarowanie, frustrację, uniesienie, które naprzemiennie zmieniają się. Alice ma świadomość, że wszystko jest ulotne, a jedynym stałym punktem odniesienia jest dom i rodzina, którą tak bardzo pragnie założyć.
Alicia Vanderos kreuje bohaterkę w zupełnie innej perspektywie. Często przeplata się wewnętrzny monolog , świat rozpada się i scala. Mimo, że brak powieści jednolitej akcji, przeplatanie i żonglowanie inicjałami panów niejednokrotnie gubi obraz i wątek całości, to książka posiada wiele walorów i jest pełna urokliwych obrazów egzotycznych krajów.

Serio???
Haos, tak można jednym słowem podsumować tę książkę.
Poznajemy historię Alice, która ima się różnych zajęć, a przy okazji natyka na " mężczyzn swojego życia".Kilku ich było. Zwykle bogaci, świata bez niej nie widzą, a jednak wcześniej lub później okazują się wstrętnymi draniami.
Męcząca, haotyczna, "rąbana" fabuła drażniła mnie niebotycznie i ani na chwilę nie pozwalała skupić na istocie powieści. Alice raz jest młoda, raz po przejściach, to z panem M ,to z panem R, przy czym niekonsekwentnie tajemnicze litery przeplatane są pełnymi imionami. Autorka skacze jak konik polny po osi czasu i miksuje dowolnie wydarzenia... Gdybym miała powiedzieć " co autor miał na myśli" , za skarby świata nie wiem. Nie dla mnie lektura i tyle.
Wiem, że powieść zawiera wątki autobiograficzne, ale niespójna fabuła, urywanie akcji jakby wpół zdania i przeskoki retrospektywne nie wpływają dobrze na lekturę. Gdyby miała formę pamiętnika hronologicznie ukazującego przeżycia, komfort czytania byłby znacznie poprawiony.
Ebook otrzymany od wydawnictwa Sorus w związku z akcją recenzencką Klubu Recenzentów Wydawnictwa Sorus na FB.

Serio???
Haos, tak można jednym słowem podsumować tę książkę.

Czasem wykonujemy pracę, która nie sprawia nam radości, ale nie mamy widoków na nic lepszego. Bywa jednak tak jak u bohaterki książki „Róże jak motyle”, że niespodziewanie los zesłał jej możliwość zmiany dotychczasowego życia, które odmieniło się o 180 stopni, co pokazuje, że w życiu nie ma nic pewnego, poza zmianą.

Alice – książkowa bohaterka, pracuje w kancelarii adwokackiej, ale nie jest to jej praca marzeń. Od zawsze chciała zwiedzać świat, ale spełnienie tych pragnień wydaje się mało prawdopodobne. Jednak wkrótce przekonuje się, że marzenia spełniają się w nieoczekiwany sposób, gdy za namową koleżanki udaje się na casting na stewardessę i udaje się jej dostać do zespołu PLL LOT.

Autorka książki „Róże jak motyle”, pani Alicia Vanderos urodziła się w Warszawie w 1953 roku, ale od ponad 40 lat żyje za granicą. A od jakiegoś czasu mieszka w Szwecji. Pracowała, jako stewardessa Polskich Linii Lotniczych LOT, więc odwiedziła wiele ciekawych zakątków na świecie. Ten wątek stał się inspiracją dla napisania debiutanckiej powieści "Róże jak motyle", ale też dla kolejnych dwóch: „Piloci” i „Błędy”.

W swojej książce zabiera nas w różne zakątki świata, wciągając jednocześnie w perypetie miłosne i przyjacielskie oraz życiowe głównej bohaterki. Trochę się przy niej nudziłam, gdyż autorka stosuje formę głównie opisową, więc dialogów jest niewiele. W opisie można przeczytać, że jest to historia oparta na elementach autobiograficznych i faktycznie wygląda to tak, jakby pani Alicia Vanderos pisała pamiętnik ze swojego życia. Nawet imię głównej bohaterki brzmi tak samo, chociaż jest zapisane, jako Alice.

Sięgając po tę powieść spodziewałam się nieco innej historii, z bardziej lekkim klimatem i stylem. Okładka na to wskazuje, więc raczej miałam nadzieję na komedię romantyczną. Początek taki był, a potem pierwszy rozdział ukazał nam obraz polskiej rzeczywistości lat 70., bo w tym czasie mają miejsce opisywane zdarzenia. W dalszej części fabuła to w większości opisy tego, co dzieje się u bohaterki z małą ilością dialogów. Do tego nieco irytujące było dla mnie używanie pierwszych liter imion występujących postaci, których jest dosyć dużo. Czasami padają imiona, ale potem są one tylko w formie inicjału.

Nie ma tu jednej osi czy jednego głównego motywu, który prowadziłby nas przez całą powieść. To raczej zbiór wspomnień spisanych na kartach powieści, o czym świadczy też forma zwracania się do czytelnika. Poza tym opowieść trąci nieco archaicznymi dla młodego pokolenia nutami, gdyż akcja ma miejsce w latach 70. i 80., więc są to czasy PRL-u, w których przyszło żyć bohaterce, ale też autorce tej debiutanckiej opowieści. Nieco ciągnęła mi się ta powieść, gdyż nie ma tu wartkiej akcji, jakiegoś szybkiego tempa, chociaż wydarzeń nie brakuje.

Akcja dzieje się w kilku miejscach, nie tylko z racji zawodu stewardessy, ale też licznych znajomości, które przenoszą bohaterkę i nas w różne miejsca. Doświadcza różnych sytuacji, smutnych, radosnych, nawet dramatycznych, a gdy już znajduje tego jedynego, to nie do końca może się tym cieszyć, nie tylko jako pracownica linii lotniczych. Nie ejst to zatem opowieść o życiu stewardessy, lecz o życiu kobiety, która poszukuje miłości, ale przekonuje się, że nie jest łatwo ją znaleźć. Uświadamia swoją opowieścią, że gdy jest to prawdziwe uczucie, jest w stanie przetrwać wiele lat. Nie będę pisała o zakończeniu, chociaż trudno tu cokolwiek zdradzić, poza tym, że było nie takie, jakbym chciała, ale z drugiej strony jest to opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, więc widocznie skończyła się ta historia tak, a nie inaczej.

Książkę przeczytałam przy współpracy z wydawnictwem Sorus

Alice – książkowa bohaterka, pracuje w kancelarii...

Romantyczna podróż w świecie lotniczych przygód i miłości
"Róże jak motyle" to debiutancka powieść autorstwa Alicii Vanderos, która z powodzeniem przenosi czytelnika w różne zakątki świata, prezentując barwną i pełną emocji historię głównej bohaterki, Alice. Książka ta stanowi połączenie wątków biograficznych z elementami romansu i podróży, tworząc interesujący i wielowarstwowy opis życia bohaterki.

Alice to kobieta o wielu marzeniach i aspiracjach, która z zawodu jest stewardesą w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Jej życie pełne jest podróży, a ta pasja wydaje się być centralnym elementem jej egzystencji. Autorka bardzo skutecznie ukazuje fascynację Alice życiem na pokładzie samolotu i towarzyszące jej emocje związane z odkrywaniem nowych miejsc. Czytelnik zostaje wciągnięty w świat lotniczej pracy i przygód, które się z nią wiążą.

W trakcie lektury Alice przechodzi przez różne fazy swojego życia i kariery, spotykając różnych mężczyzn, co prowadzi do rozwinięcia wątku miłosnego. Wątki miłosne w powieści są zarówno kolorowe, jak i dramatyczne, tworząc dodatkową warstwę emocji. Historia miłosna Alice jest pełna niespodzianek, przyjaźni i komplikacji, co sprawia, że czytelnik staje się emocjonalnie zaangażowany w losy bohaterki.

Ponadto autorka poszerza horyzonty powieści, przenosząc akcję do różnych egzotycznych miejsc na całym świecie. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznać różnorodne kultury, krajobrazy i obyczaje, co wzbogaca narrację i dodaje jej interesujących aspektów.

Mimo że "Róże jak motyle" to debiut Alicii Vanderos, jej talent narracyjny w połączeniu z pasją do podróży i życia na pokładzie samolotu sprawiają, że powieść ta ma potencjał, by przyciągnąć czytelników zainteresowanych romansami, podróżami i historiami życiowymi. Warto zaznaczyć, że książka może przyciągać zarówno młodszych, jak i starszych czytelników, którzy cenią sobie literaturę, która przenosi ich w różne zakątki świata i angażuje emocjonalnie.

Podsumowując, "Róże jak motyle" to opowieść o życiu pełnym: przygód, miłości, podróży i wyzwań, która zabiera czytelnika w fascynującą podróż wraz z główną bohaterką Alicią. Jeśli jesteś miłośnikiem romansów z elementami podróży i ciekawych opisów kulturowych, to ta powieść może być dla Ciebie interesującą lekturą.

Romantyczna podróż w świecie lotniczych przygód i miłości

#czytam_se

"Ile to już lat temu? Czas tak szybko upływa... Dzisiaj zadzwonię do biura podróży. Nie wiem jeszcze, dokąd kupię bilet. Brakuje mi słońca, palm, morza... Brakuje mi miłości... Czy można kupić bilet do miłości, gdzie to jest?"

Gdzie jest miłość? Czy można ją znaleźć od tak?

Książka "Róże jak motyle" to debiut autorski kobiety, która mieszka w Malmö - Alicii Vanderos, w którym występują autobiograficzne wątki.
Główna bohaterka, to również Alicia. Młoda, piękna i otwarta na świat dziewczyna pracująca w kancelarii adwokackiej, która jednak nie jest szczytem jej marzeń. Jej marzą się podróże, palmy i wielka miłość. Dziewczyna a później kobieta łapie wszystkie chwile bierze od losu wszystko to ten chce jej dać. Pewnego dnia przypadkowo dowiaduje się o castingu na stewardessę w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Idzie na niego i pracę dostaję! Zaczynają się Jej wymarzone wyjazdy. Z Tomem odkrywa Szwecję, z Gregiem dane jest Jej oglądać Szwajcarię i Monako. Jej piękne, prawie idealne życie burzy poznanie Bernarda. Wtedy Alice zdaje sobie sprawę z tego, czym naprawdę jest miłość. Ale to uczucie nie jest im dane. Nie teraz, nie w Libanie kiedy na głowę spadają bomby.
Czy Alicii i Bernardowi dane będzie wspólne życie? Czy miłość zwycięży tu wszelkie przeciwności, które pojawią się na ich drodze?
O tym oczywiście nie mogę Wam napisać! Tę historię musicie poznać sami!

A już dziś mogę Wam zdradzić, że już niedługo pojawi się kolejna książka Autorki pod tytułem "Błędy".
Oczywiście z niecierpliwością na nią czekam!

#czytam_se

Gdzie jest miłość? Czy można ją znaleźć od tak?

• Lektury 2023
  • Czytam_se

Dodaj cytat z książki Róże jak motyle